Meijer Weekly Ad Deals | 7/21/-7/27/2013

by Jennifer on July 20, 2013 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Note that my Central Ohio Meijer stores double coupons up to $0.99 and the match ups below reflect that. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

Kellogg’s Cereal or Pop-Tarts (12 ct) – $2/ea
Use $0.50/1 Kellogg’s Pop-Tarts Oatmeal Delights Toaster Pastries
Use $0.70/1 Kellogg’s Froot Loops Treasures Cereal
Use $0.70/1 Kellogg’s Scooby-Doo! Cereal, 12 oz+
Use $0.70/1 Kellogg’s Cinnamon Jacks Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals
Use $0.50/1 Kellogg’s Corn Pops Cereal, 9.2 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Rice Krispies Cereal, 11 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Apple Jacks Cereal, 8.7 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Pop Tarts Gone Nutty Toaster pastries, 6 ct+ 06/23/2013 SS Insert (exp 08/04/2013)
Use $1/3 Kellogg’s Pop Tarts or Mini Crisps, 6 ct+ 06/23/2013 RP Insert (exp 09/03/2013)
Final Price = $0.60-$1.67/ea

Lean Cuisine or Stouffer’s Entrees – $2.50/ea
Buy 6, get 1 FREE Nestle Water Bottles (24 pk) FREE
Use $1/4 Lean Cuisine Varieties
Use $1/2 Stouffer’s Single-Serve Entrees, up to 20 oz
Final Price = $2-$2.25/ea

Maxwell House Coffee – $5.99/ea

Johnsonville Smoked Brats or Sausage or Breakfast Links or Patties – $2.50/ea
Use $1/1 Johnsonville Sausage Product
Use $0.75/1 Johnsonville Breakfast Sausage (IE)
Final Price = $1-$1.50/ea

Jimmy Dean Sausage Roll or Fully Cooked Links, Patties or Crumbles – $2.50/ea

Ball Park Meat or Lean Pork Franks – $1.66/ea
Use $1/1 Ball Park, lean franks 06/16/2013 RP Insert (exp 07/31/2013)
Final Price = $0.66/ea

Chavrie Goat’s Milk Cheese – $3.99/ea
Use $1/1 Chavrie Cheese Product
Use $1/1 Chavrie, goat cheese 05/19/2013 SS Insert (exp 07/31/2013)
Final Price = $2.99/ea

Pillsbury Crescent Rolls or Sweet Rolls – $1.88/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes Twin Pack
Final Price = $1.48/ea

Kraft Natural Cheese Slices or Fresh Take Breadcrumb Mix – $2.50/ea
Use $1/1 Kraft Fresh Fresh Take Cheese & Breadcrumb Mix
Final Price = $1.50/ea

Yoplait Yogurt – $0.50/ea
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.50/8 Yoplait Cups 07/14/2013 SS Insert (exp 09/07/2013)
Final Price = $0.37/ea

Freschetta or Palermo’s Pizza – $4.50/ea
Use $1/1 Palermo’s Flatbreads, or Primo Thin or Hand Tossed Style Pizzas
Final Price = $3.50/ea

Breyer’s Ice Cream, Fruttare Bars or Magnum Bars – $3/ea
Use $1/1 Fruttare, multi-pack
Use $1/1 Fruttare, Fruit and Milk Bar, 4 pk or Fruit and Juice Bar, 6 pk
Use $0.50/1 Magnum Gold or Mini Gold Ice Cream Mulit-Pack, 3 bar or 6 bar
Final Price = $2/ea

Mrs T’s Pierogies – $2/ea
Use $1/3 Mrs. T’s Pierogies
Final Price = $1.67/ea

Post Cereal – $2.50/ea
Use $1/1 Post Shredded Wheat, 10 oz+ 06/16/2013 SS Insert (exp 07/28/2013)
Use $1/1 Post Shredded Wheat Cereal
Use $1/1 Post Raisin Bran, 20 oz+ 06/16/2013 SS Insert (exp 07/28/2013)
Use $1/1 Post Great Grains Cereal, 14.75 oz+ 06/16/2013 SS Insert (exp 07/28/2013)
Final Price = $1.50/ea

Quaker Instant Oatmeal – $3/ea

General Mills Flavored Cheerios or Cascadian Farms Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Cheerios: Original, Honey Nut, Multi Grain, Multi Grain Peanut Butter, Apple Cinnamon, Frosted, Chocolate, Banana Nut, Cinnamon Burst, Fruity, Yogurt Burst, Dulce de Leche, Honey Nut Cheerios Medley Crunch Cereal
Final Price = $2/ea

Betty Crocker Cake Mix or Family Brownie Mix – $1.25/ea

Dole Pineapple or Mandarin Oranges – $1.25/ea
Use $0.50/2 Dole Pineapple cans 06/23/2013 SS Insert (exp 08/31/2013)
Use $0.50/2 Dole Mandarin Oranges, canned 05/19/2013 SS Insert (exp 07/31/2013)
Final Price = $0.75/ea

Pillsbury Toaster Strudles, Scrambles or Biscuit Sandwiches – $2/ea
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles or Pillsbury Pancakes
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles, pastries or pancakes 06/23/2013 SS Insert (exp 09/14/2013)
Use $1/1 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles, pastries or pancakes 06/23/2013 SS Insert (exp 09/30/2013)
Final Price = $1-$1.50/ea

Freshlike Canned Vegetables – $0.79/ea
Use $0.50/3 Freshlike Corn or Peas
Final Price = $0.46/ea

Prego Pasta Sauce – $1.66/ea

Minute Rice or Ready To Serve Cups – $1.89/ea
Use $0.50/1 Minute Rice Product
Use $0.50/1 Minute Rice Product
Final Price = $0.89/ea

Campbell’s Canned Spaghetti or SpaghettiOs – $1/ea

Pompeian Olive Oil – 50% off
Use $1/1 Pompeian Olive Oil or New OlivExtra Plus

Nabisco Oreo Cookies – $2.50/ea

Birds Eye Frozen Vegetables – $1.25/ea
Use $1/2 Birdseye Steamfresh Items
Final Price = $0.75/ea

Nabisco Wheat Thins or Triscuits – $2.50/ea

Kool-Aid, Country Time or Tang Sweetened Drink Mix – $2/ea
Use $1/2 Kool Aid Drink Mixes, Liquid or Canister
Final Price = $1.50/ea

Stouffer’s Simple Dishes – $2/ea
Use $1/2 Stouffer’s Single-Serve Entrees, up to 20 oz
Final Price = $1.50/ea

Kraft Mayo or Miracle Whip – $2.99/ea

Sweet Baby Ray’s Barbecue Sauce – $0.99/ea

Yoplait Greek Yogurt Cups – $1/ea
Use $1/5 Yoplait Greek 100 Yogurt cups 06/23/2013 SS Insert (exp 08/23/2013)
Final Price = $0.80/ea

General Mills Hershey’s Cookies ‘n Creme or Vanilla Chex Mix Cereal – $1.99/ea
Use $0.75/1 General Mills Hershey’s Cookies ‘n Creme Cereal
Use $0.75/1 General Mills Vanilla Chex Cereal
Use $1/2 General Mills Cereal, Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reeses Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, and more 06/23/2013 SS Insert (exp 08/04/2013)
Final Price = $0.49-$1.49/ea

Fiber One Chewy Bars – $3/ea
Use $0.50/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Products, or Protein Chewy Bars
Use $0.50/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Brownies, Bars or Cakes or Protein Chewy Bars 07/14/2013 SS Insert (exp 09/07/2013)
Final Price = $2/ea

Betty Crocker, Ocean Spray, Sunkist or Mott’s Fruit Snacks – $1.50/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-Ups Fruit Flavored Snacks
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit by the Foot, Fruit Gushers, or Fruit Roll-Ups Flavored Snacks 06/23/2013 SS Insert (exp 07/31/2013)
Use $0.60/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers, Fruit Roll-Ups, Fruit Flavored Snacks, Ocean Spray, Motts, or Sunkist Fruit Snacks
Final Price = $0.90-$1/ea

Gerber Organic 2nd Pouches or Grabbers – $1.25/ea
Use $1/2 Gerber Organic Baby Food, Cereal, Snacks, or Juice
Final Price = $0.75/ea

Glad Trash Bags – $4.99/ea when you buy 2, less quantities are $6.99/ea
Use $1.25/2 Glad Odor Shield Trash Bags, 13 gal 40 ct+
Use $0.50/1 Glad Odor Shield Trash Bags, 13 gal 40 ct+
Use $1/1 Glad Foreflex Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, 13 Gallon
Final Price = $3.99-$4.37/ea wyb 2

Find a complete, printable list of Meijer sale and coupon match ups for this week here.

What did we miss? What great deals do you see at Meijer this week?


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: