Meijer Weekly Ad Deals | 4/28-5/4/2013

by Jennifer on April 27, 2013 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Note that my Central Ohio Meijer stores double coupons up to $0.99 and the match ups below reflect that. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

GROCERY DEALS

Edy’s Ice Cream, Drumsticks or Haagen-Dazs – $2.50/ea
Use $1.10/4 Haagen-Dazs Gelato, Ice Cream, Sorbet or Yogurt,14 oz
Final Price = $2.23/ea

Weight Watcher’s Smart Ones – $2/ea
Buy 10, Get 2 Smart Ones Desserts FREE
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones 03/24/2013 SS Insert (exp 04/30/2013)
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $1/2 Weight Watchers Smart Ones, frozen desserts 03/24/2013 SS Insert (exp 04/30/2013)
Final Price = $1.70/ea + FREE + overage desserts wyb 10

Hormel Black Label or Natural Choice Bacon – $4/ea

Hillshire Farm Deli Select Lunchmeat – $2.50/ea
Use $0.35/1 Hillshire Farm Lunchmeat, 8+ oz 03/24/2013 RP Insert (exp 05/05/2013)
Final Price = $1.80/ea

Wonderful Pistachios – $3.50/ea
Use $0.50/1 Wonderful Pistachios, 5oz+ 03/17/2013 RP Insert (exp 05/17/2013)
Final Price = $2.50/ea

Dannon Light & Fit, Fruit On The Bottom or Activia Yogurt (4 pk) – $1.66/ea

Bailey’s Coffee Creamer – $1.33/ea
Use $1/2 Bailey’s Coffee Creamers, non-alcoholic 04/14/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)
Final Price = $0.83/ea

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Farmstand Juice – $3/ea
Use $1/1 Tropicana Farmstand Bottle, 46 oz 03/03/2013 RP Insert (exp 04/28/2013)
Final Price = $2/ea

Chobani Bites – $2/ea
Use $1/1 Chobani Champions, 4 pk
Final Price = $1/ea

Yoplait Pro-Force or Go-Gurt – $2/ea
Use $0.50/1 Yoplait Pro-Force Multipack Yogurt
Use $0.35/1 Yoplait Go-Gurt Yogurt (IE)
Final Price = $1-$1.30/ea

Sargento String Cheese – $3.50/ea

Ore Ida Potatoes – $1.75/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $1/2 Ore-Ida Frozen Potato 03/17/2013 SS Insert (exp 04/30/2013)
Final Price = $1.25/ea wyb 4

Tyson Bagged Chicken – $6/ea
Use $0.75/1 Tyson Chicken Nuggets 02/24/2013 SS Insert (exp 04/30/2013)
Use $1/1 Tyson Any’tizers Snacks
Use $1/1 Tyson Any’tizer Snacks 03/03/2013 SS Insert (exp 06/09/2013)
Final Price = $4.50-$5/ea

Jose Ole Mini Tacos or Taquitos – $3/ea
Use $1/2 Jose Ole Snacks, 16oz+ 03/03/2013 RP Insert (exp 05/11/2013)
Use $3/2 Jose Ole Brand Item, 16 oz+
Final Price = $1.50-$2.50/ea

Gorton’s Breaded Fish Sticks, Fillets or Tenders – $4/ea

Stouffer’s Family Size Entrees or Newman’s Own Entrees – $6/ea
Use $1.50/1 Stouffer’s, family size or party size, 25 96 oz 03/10/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)
Use $1/1 Stouffers Entree
Final Price = $4.50-$5/ea

MorningStar Farms Items – $3/ea

Jack’s Original Pizza – $2.50/ea

Maxwell House Coffee – $7/ea

Del Monte Canned Vegetables – $0.80/ea
Use $0.50/4 Del Monte Green Beans, 14.5 oz 03/17/2013 SS Insert (exp 06/15/2013)
Final Price = $0.55/ea

Uncle Ben’s Long Grain & Wild Rice or Ready Rice – $1.66/ea
Use $1/3 Uncle Ben’s Whole Grain Brown Rice Product
Use $1/3 Uncle Bens Ready Rice Varieties
Final Price = $1.33/ea

Prego Pasta Sauce – $1.66/ea
Use $0.50/2 Prego Sauce 03/03/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)
Use $0.50/1 Prego Italian Sauce 03/03/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)
Final Price = $0.66-$1.16/ea

Pillsbury Frosting or Brownie Mix – $1.50/ea

Pillsbury Cake Mix – $1/ea

Old El Paso Shells, Refried Beans, Salsa, Enchilada Sauce or Rice – $0.80/ea when you buy 5, less quantities are $1/ea

General Mills Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Cheerios Cereals, Original, Honey Nut, Multi-Grain, Multi-Grain Peanut Butter, Apple Cinnamon, Frosted, Chocolate, Banana Nut, Cinnamon Burst, Fruity, Yogurt Burst, Dulce de Leche, Medley Crunch
Use $0.50/1 General Mills Cocoa Puffs OR Cocoa Puffs Brownie Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box
Use $1/3 General Mills Big G Cereals 04/21/2013 SS Insert (exp 06/01/2013)
Use $0.85/1 General Mills Multi Grain Cheerios or Multi Grain Cheerios Peanut Butter Cereal
Use $1/2 General Mills Big G Cereals 03/24/2013 SS Insert (exp 05/14/2013)
Final Price = $0.80-$2.17/ea

Nabisco Ritz Crackers or Toasted Chips – $2.50/ea

Keebler Fudge Shoppe Cookies or Chips Deluxe – $2/ea

Quaker Cereal or Instant Oatmeal – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $0.75/1 Quaker Whole Hearts or Quaker Oatmeal Squares 04/14/2013 RP Insert (exp 05/18/2013)
Final Price = $0.50/ea wyb 4

Dole Fruit Bowls – $2/ea
Use $1/2 Dole Fruit Bowls Fruit in 100% Juice, Gels or Fruit Parfaits
Use $0.45/2 Dole Gels
Use $0.50/1 Dole Fruit Bowl Fruit in 100% Juice, Fruit in Gel, Fruit Parfait, or Fruit Crisp
Final Price = $1-$1.50/ea

Wish-Bone Salad Dressing – $2/ea

Kellogg’s Cereal or Nutri-Grain Bars – $2.50/ea
Use $1/1 Kellogg’s Crunchy Nut Cereal
Use $1/3 Kellogg’s Nutri-Grain Bars, Special K Bars, Pastry Crisps, FiberPlus Bars, Keebler or Sunshine Multi Pack
Use $1/2 Kellogg’s Cinnamon Jacks, Frosted Mini Wheats Crunch, Scooby Doo or Special K, Chocolately Strawberry Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Cereals, 10+ oz 04/07/2013 RP Insert (exp 05/19/2013)
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Krave, Frosted Mini-Wheats, Crunchy Nut or Frosted Flakes Cereals
Use $1/2 Kellogg’s All-Bran, Rice Krispies, Corn Flakes or Raisin Bran Cereals, 12 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats or Mini-Wheats Crunch Cereals, 14 oz+
Final Price = $1.50-$2.17/ea

Gerber 2nd Food Organic Pouches – $1.25/ea
Use $0.99/6 Gerber 2nd Foods Organic Pouches
Final Price = $0.92/ea

Snyder’s Pretzels – $2.50/ea

PERSONAL CARE DEALS

Luvs Big Pack Diapers – $17/ea
Use $1/2 Luvs Diapers, bags or (1) box 03/31/2013 P&G Insert (exp 04/30/2013)
Final Price = $16/ea

Dial, Tone or Right Guard Body Wash – $3.50/ea
Use $2/2 Dial Body Washes, 11.75 oz+
Use B2G1 Dial or Tone Body Washes, 11.75 oz+, equal or lesser value
Use $1/1 Dial for Men Body Wash, 16 oz+
Use $1.50/2 Tone Body Washes
Use $2/2 Right Guard Total Defense 5 or Xtreme Deodorant or Personal Care Products
Use $1.50/2 Right Guard Total Defense 5 antiperspirant, deodorant, body wash or bar soap 04/07/2013 RP Insert (exp 05/05/2013)
Final Price = $2.33-$2.75/ea

Speed Stick or Lady Speed Stick Deodorant – $2/ea

Colgate Toothpaste or Kids Manual Toothbrush – $2/ea
Use $0.75/1 Colgate Optic White Toothpaste, 4 oz
Use $1/1 Colgate Optic White, Total Advanced or Sensitive Pro-Relief, 4 oz+ 04/14/2013 SS Insert (exp 05/04/2013)
Final Price = $0.50-$1/ea

Benadryl Ultra Tabs or Children’s Liquid Allergy Medicine – $4/ea
Use $1/1 Benadryl, adult or children’s 04/07/2013 RP Insert (exp 06/30/2013)
Use $1/1 Children’s Benadryl, excludes trial sizes
Final Price = $3/ea

HOUSEHOLD DEALS

Quilted Northern Bath Tissue (12 rl) – $6/ea

Charmin Bath Tissue (12 or 24 rl) – $12/ea
Use $0.20/1 Charmin, excludes trial/travel sizes 04/28/2013 P&G Insert (exp 05/31/2013)
Use $0.25/1 Charmin 03/31/2013 P&G Insert (exp 04/30/2013)
Final Price = $11.50-$11.60/ea

Puffs Family Size Facial Tissue – $1.66/ea
Use $0.20/3 Puffs, singles or (1) 3 pk+, excludes trial/travel sizes 04/28/2013 P&G Insert (exp 05/31/2013)
Use $1/3 Puffs, singles or (1) 3 pk+ 03/31/2013 P&G Insert (exp 04/30/2013)
Final Price = $1.33-$1.53/ea

Purina Friskies Cat Treats – $1.25/ea
Use $1/2 Purina Friskies 03/24/2013 SS Insert (exp 05/24/2013)
Final Price = $0.75/ea

What did we miss? What great deals do you see at Meijer this week?


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: