Meijer Weekly Ad Deals | 1/6-1/12/2013

by Jennifer on January 5, 2013 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

GROCERY DEALS

General Mills Cereal – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Cookie Crisp Cereal
Use $0.75/1 General Mills Multi Grain Cheerios or Multi Grain Cheerios Peanut Butter Cereal
Use $1/3 General Mills Big G Cereals 01/06/2013 SS Insert (exp 02/16/2013)
Use $0.60/1 General Mills Trix Cereal
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/2 General Mills Cereal 12/09/2012 SS Insert (exp 01/19/2013)
Final Price = $1-$2.17/ea

Chobani Greek Yogurt – $1/ea
Use $0.30/1 Chobani Yogurt, 6 oz
Final Price = $0.40/ea

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Trop50 – $2.50/ea

Lean Cuisine Entrees – $1.69/ea when you buy 10, less quantities are $1.99/ea
Use $1/5 Lean Cuisine Varieties 01/06/2013 SS Insert (exp 04/06/2013)
Final Price = $1.49/ea wyb 10

Earthbound Farm Organic Salad – $2.50/ea

Bob Evans Side Items – $2.50/ea
Use $0.55/1 Bob Evans Refrigerated Side Dish
Use $0.75/1 Bob Evans Food Product (IE)
Final Price = $1-$1.40/ea

Bar-S Meat Franks or Bologna or Cotto Salami – $1/ea

Land O Lakes Butter (1 lb) or Spreadable with Canola Oil – $3/ea

Dannon Danimals, Crush Cups, Coolision, Crunchers or Daninimos – $1.89/ea
Use $0.75/1 Dannon Danimals Crunchers Product
Final Price = $0.39/ea

Shed’s Spread Country Crock – $1.25/ea
Use $1/1 I Can’t Believe It’s Not Butter Product or Country Crock Spread, Excludes Pumpkin Spice, Cinnamon, and Honey Flavored Spreads
Final Price = $0.25/ea

International Delight Coffee Creamer (16 oz) – $1.33/ea
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer, Singles, Pints, Quarts, or Half Gallons
Final Price = $0.23/ea

Kraft Philadelphia Cream Cheese or Soft Philadelphia Cream Cheese – $2/ea

Kraft Chunk or Shredded Cheese, Cracker Cuts, Cubes or Crumbles – $2/ea

Eggo Waffles (24 ct) or Jimmy Dean Breakfast Sandwiches – $3.99/ea
Use $1/2 Kellogg’s Eggo Frozen Products, 5.3 oz+
Use $0.55/1 Jimmy Dean 12/02/2012 RP Insert (exp 01/06/2013)
Use $1/1 Jimmy Dean Snack Size Sandwich
Final Price = $2.89-$3.49/ea

Red Baron Classic Multi-Serve Pizza – $2.50/ea

Marie Callender’s Dinners, Fresh Flavor Steamers, Pot Pies or Comfort Bakes or Banquet Family Size Meals – $2/ea

Tyson Bagged Chicken Nuggets, Patties or Tenders or Country Fried Steak or Birds Eye Viola Meals – $3.99/ea
Use $0.75/1 Tyson, whole grain or lightly breaded, frozen 11/04/2012 SS Insert (exp 02/28/2013)
Use $1.75/1 Birds Eye Voila Product
Use $0.50/1 Birds Eye Viola Product
Final Price = $2.24-$2.99/ea

Stouffer’s French Bread Pizza, Hot or Lean Pockets or Hot Pocket Snackers – $2/ea
Use $1.25/2 Hot Pockets & Lean Pockets Brand Sandwiches
Final Price = $1.38/ea

Hellmann’s Mayonnaise – $2.99/ea

Old El Paso Salsa, Refried Beans, Taco Shells or Enchilada Sauce – $1/ea
Use $0.60/3 Old El Paso Products, Excludes Old El Paso Refrigerated, Frozen or Soup Products
Final Price = $0.60/ea

Barilla Pasta – $1/ea
Use $1/2 Barilla Plus, Veggie, Whole Grain or White Fiber 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Final Price = $0.50/ea

Ragu Pasta Sauce – $1.50/ea

Duncan Hines Family Brownie Mix, Cake Mix or Frosting – $1.25/ea

Campbell’s Chunky Soup – $1.39/ea
Use $0.50/3 Campbell’s Chunky Soup or Chili
Use $1/3 Campbell’s Chunky Soup or Chili
Use $0.50/4 Campbell’s Chunky Soups or Chilis 12/02/2012 SS Insert (exp 01/31/2013)
Final Price = $1.06-$1.14/ea

Nabisco Wheat Thins or Triscuits – $2.50/ea
Use $0.75/2 Nabisco, 3.7 – 25.2 01/06/2013 SS Insert (exp 02/18/2013)
Final Price = $1.75/ea

Knorr Rice or Pasta Sides – $1/ea

Kellogg’s Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Crunchy Nut Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Cereal 12/09/2012 RP Insert (exp 01/20/2013)
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereal, 15 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal,14 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies or Cocoa Krispies Cereals, 9 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals, 14.5 oz+
Final Price = $1.10-$2/ea

Little Debbie Snack Cakes – B3G1 – $1.25/ea when you buy 4, less quantities are $1.66/ea
Use $1/1 Little Debbie Danish or Cinnamon Roll
Final Price = $0.25/ea wyb 4

Nabisco Tray Packs – $4/ea
Use $0.75/2 Nabisco, 3.7 – 25.2 01/06/2013 SS Insert (exp 02/18/2013)
Final Price = $3.25/ea

Nabisco Teddy Grahams, Chips Ahoy or Handi-Snaks – $2.29/ea
Use $0.75/2 Nabisco, 3.7 – 25.2 01/06/2013 SS Insert (exp 02/18/2013)
Final Price = $1.54/ea

MiO Liquid Water Enhancer – B2G1

Kraft Singles or Natural Cheese Slices – $2.50/ea

Oscar Mayer Carving Board Pulled Pork (11.5 oz) – $4.49/ea
Use $1/1 Oscar Mayer Carving Board Pulled Pork, or any Carving Board Meats
Use $1/1 Oscar Mayer Carving Board Meal 01/06/2013 SS Insert (exp 03/03/2013)
Final Price = $3.49/ea

Get $2 off instantly when you buy 4 of the following products in a single transaction. Prices assume you are buying 4.

Kellogg’s Special K Cereal, Bars or Pastry Crisps – $2/ea
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars
Use $0.70/1 Kellogg’s Special K Cereal
Use $0.70/1 Kellogg’s Special K Pastry Crisps, 5 ct+
Final Price = $0.60-$1.67/ea

Kellogg’s Special K Cracker Chips or Cracker Caddy – $2/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Crackers, Cracker Chips or Popcorn Chips
Final Price = $1.50/ea

Kellogg’s Special K Protein Shakes (4 pk) or Meal Bars (6 pk) – $4.50/ea
Use $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Products
Use $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Products, 4 ct+
Final Price = $3.75/ea

Kellogg’s Special K2O Water Mix or Snack Bars – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Products, 4 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars
Final Price = $2/ea

Kellogg’s Special K Flatbreads – $4.49/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Products, 4 oz+
Final Price = $3.99/ea

Pure Protein or Met-Rx Bars – $1/ea
Use $1/4 Pure Protein Bars
Use $1/2 Pure Protein Bars 01/06/2013 RP Insert (exp 02/24/2013)
Use $1.50/4 MET-Rx Bars
Use $2/2 Met-Rx bars 01/06/2013 RP Insert (exp 02/17/2013)
Final Price = FREE-$0.75/ea

Campbell’s Skillet Sauces – $1.99/ea
Use $0.75/1 Campbell’s Skillet Sauces
Use $0.75/1 Campbell’s Skillet Sauces
Final Price = $0.49/ea

HOUSEHOLD

Purex Liquid Laundry Detergent or Ultra Packs – $2.99/ea
Use $1/1 Purex Detergent, liquid or UltraPacks 01/06/2013 RP Insert (exp 02/02/2013)
Final Price = $1.99/ea

Angel Soft Bath Tissue (12 rl) – $4.99/ea
Use $0.45/1 Angel Soft, 4 pk double roll or larger 01/06/2013 RP Insert (exp 02/28/2013)
Use $0.25/1 Angel Soft Bath Tissue Product
Final Price = $4.09-$4.49/ea

Lysol Toilet Bowl Cleaner – $1.69/ea
Use $0.50/2 Lysol Toilet Bowl Cleaner 01/06/2013 SS Insert (exp 02/05/2013)
Use $0.50/2 Lysol Toilet Bowl Cleaners or No Mess Automatic Toilet Bowl Cleaners
Final Price = $1.19/ea

Purina One Dog Food (10 lb) or Cat Food (7 lb) – $10.49/ea

Colgate Toothpaste or Wave Toothbrush – $1/ea
Use $0.75/1 Colgate Manual Toothbrush, adult or kids, excludes Plus or Extra Clean 01/06/2013 SS Insert (exp 01/26/2013)
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste, 4 oz+ 01/06/2013 SS Insert (exp 01/26/2013)
Final Price = FREE

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: