Meijer Weekly Ad Deals | 11/4-11/10/2012

by Jennifer on November 3, 2012 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

GROCERY DEALS

General Mills Cereal – $1.99/ea
Use $1/3 General Mills Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Dora the Explorer, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, Basic 4 or Cluster
Use $1/2 General Mills Chex Cereal, Rice, Corn, Wheat, Honey Nut, Chocolate, Multi-Bran, Cinnamon or Apple Cinnamon
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box
Use $1/3 General Mills, cereals 11/04/2012 SS Insert (exp 12/15/2012)
Use $0.60/1 General Mills Cocoa Puffs OR Cocoa Puffs Brownie Crunch Cereal
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Final Price = $0.79-$1.66/ea

Weight Watchers Smart Ones Entrees – B5G1 FREE – $1.67/ea wyb 6, less quantities are $2/ea
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $5/12 Weight Watchers Smart Ones
Use $1/5 Smart Ones Products, any
Plus
Use $2/10 Weight Watchers Smart Ones, MEIJER mPERKS (exp 03/31/2013)
Final Price = $1.08-$1.47/ea

Earthbound Farms Organic Salad – $2.50/ea
Use $0.75/1 Earthbound Farm Organic Product
Final Price = $1/ea

Tennessee Pride Sausage Roll – $2.29/ea
Use $0.55/1 Tennessee Pride Sausage Product
Final Price = $1.19/ea

Oscar Mayer Deli Fresh Lunchmeat or Claussen Pickles – $3/ea
Use $0.55/1 Claussen Pickles
Final price = $1.90/ea

Kraft Chunk or Cheddar Cheese Cuts – $2/ea
Use $1/2 Kraft Natural Cheese Chunks, 8 oz
Final Price = $1.50/ea

Dannon Oikos or Stonyfield Oikos Greek Yogurt – $0.99/ea
Use $1/2 Dannon Oikos Cups, 5.3 oz
Use $0.50/2 Dannon Oikos Cups, 5.3 oz
Final Price = $0.49/ea

Silk Soymilk, Almond Milk or Coconut Milk – $3/ea
Use $1/1 Silk Quart or Larger
Use $2/1 Silk Quart, Half Gallon or Single Serve 4 pk
Use $1/1 Silk Quart+, including singles 4 pk
Use $2/2 Silk Milk Products, Single Serves, 4 pk, Quarts or Half Gallons
Final Price = $1-$2/ea

Bailey’s Coffee Creamer – $1.33/ea
Use $1/1 Bailey’s Coffee Creamer
Final Price = $0.33/ea

Sargento String Cheese – $3.50/ea
Use $0.75/1 Sargento Natural Cheese Snacks 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $2/ea

Freschetta Pizza or Red Baron’s Hand Tossed Pizza – $4.99/ea
Use $0.75/1 Freschetta Multiserve Pizza
Use $1.50/2 Freschetta Pizza Products 09/30/2012 SS Insert (exp 11/15/2012)
Final Price = $3.49-$4.24/ea

Green Giant Boxed Frozen Veggies – $0.99/ea

Edy’s Ice Cream or Nestle Drumstick (4 ct) – $3/ea
Use $1/1 Nestle Drumstick Cones
Final Price = $2/ea

Tyson Bagged Chicken Nuggets, Patties or Tenders or Stouffer’s Skillets – $3.99/ea
Use $0.75/1 Tyson Bagged Breaded Chicken Strips 10/07/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Final Price = $2.49/ea

Stouffer’s French Bread Pizza or Hot or Lean Pockets – $2/ea

Pillsbury Toaster Strudels or Scrambles – $2/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles, or Pancakes 10/07/2012 GM Insert (exp 12/29/2012)
Use $0.85/3 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles or Pillsbury Pancakes
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles, Pastries or Pancakes 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1.43-$1.50/ea

Kellogg’s Cereal – $3.33/ea
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jack, Corn Pops or Froot Loops Cereals, 8.7 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Flakes Cereals, 14oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini Wheats Cereal, 14.5oz+
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereal 10/14/2012 RP Insert (exp 11/25/2012)
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, All Bran, or Kellogg’s Fiber Plus Cereals, 10 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies Cereal 10/07/2012 RP Insert (exp 11/18/2012)
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal, 10 oz+
Final Price = $2.33-$3/ea

Kashi Cereal, Bars or Squares – $3/ea
Use $1/2 Kashi Chewy Granola Bars
Use $0.50/1 Kashi Soft’n Chewy Banana Chocolate Chip Bar, Soft Baked Squares or Honey Sunshine Cereal, 7 oz+
Final Price = $2-$2.50/ea

Nature Valley Granola Bars, Sweet & Salty Bars or Granola Thins – $2.50/ea
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Thins, 5 ct+ 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Use $0.75/3 Nature Valley Granola Bars, including Thins & Fiber One 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $2/ea

Pillsbury Cake Mix – $1.09/ea

Pillsbury Frosting or Family Brownies – $1.50/ea

Bertolli Pasta Sauce – $2/ea

Keebler Chips Deluxe or Fudge Shoppe Cookies, Town House or Club Crackers or Right Bites – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler Toasteds Crackers, 8 oz+
Use $1/2 Keebler Club Crackers , 8 oz+
Final Price = $2/ea

Mott’s Applejuice, Mott’s For Tots or Mott’s Plus – $2.50/ea

Freshlike Canned Vegetables – $0.79/ea

Nabisco Chips Ahoy, Ritz Crackers, Crackerfuls, Newtons, Teddy Grahams or Toasted Chips – $2/ea
Use $1/2 Ritz Crackerfuls
Final Price = $1.50/ea

M&M’s Candy – $2.50/ea

Prego Pasta Sauce (45 oz) – $2.50/ea

Campbell’s Canned Spaghetti or SpaghettiOs – $0.97/ea
Use $0.50/5 Campbell’s Spaghetti0’s Pastas
Use $0.50/5 Campbell’s SpaghettiO’s Pastas
Final Price = $0.77/ea

Campbell’s 100% Natural Soup – $1.50/ea
Use $0.75/2 Campbell’s100% Natural Soups
Use $0.50/3 Campbell’s Chunky or 100% Natural Healthy Request Soups 10/21/2012 SS Insert (exp 12/15/2012)
Use $0.75/2 Campbell’s 100% Natural Soups
Final Price = $0.75-$1/ea

Knorr Homestyle Stock – $2.99/ea
Use $0.60/1 Knorr Homestyle Stock, add $0.70 to coupon by watching video
Use $1/2 Knorr Homestyle Stocks
Final Price = $1.69-$2.49/ea

V8 Splash or Diet Splash or Smoothies – $1.66/ea
Use $1/2 V8 Splash, 64 oz. varieties
Use $0.75/2 V8 Splash 64 oz 10/21/2012 SS Insert (exp 12/02/2012)
Use $1/2 V8 Splash Varieties, 64 oz
Final Price = $1.16/ea

V8 V-Fusion or Vegetable Juice (48 oz) or V-Fusion Smoothies (32 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 V8 100% Vegetable Juice, 5.5 or 11.5 oz 6 pk
Use $1/1 V8 V-Fusion Smoothie 10/14/2012 SS Insert (exp 11/25/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea

Campbell’s Skillet Sauces – $2/ea
Use $1/1 Campbell’s, skillet sauces 10/14/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1/ea

Hunt’s or Rotel Tomatoes – $1/ea
Use $2/3 Velveeta AND (2) cans Ro-Tel Diced Tomatoes & Green Chilies, 32 oz velveeta
Final Price = 2 FREE wyb Velveeta

Marie Callender’s Bakes – $4.99/ea
Use $0.75/1 Marie Callender’s Comfort Bakes Entree, single serve 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $3.49/ea

Peter Pan Peanut Butter – $2.50/ea

Healthy Choice Lunch Express or Bowls – $1.66/ea

Hershey’s Baking Chips, Heath Toffee Bits, or Reese’s Peanut Butter Chips – $2/ea
Use $0.50/2 Hershey Baking Chips Meijer MPerks coupon
Final Price = $1.75/ea

Crisco Shortening Sticks – $2.99/ea
Use $0.50/1 Crisoc Meijer MPerks coupon
Final Price = $2.49/ea

HOUSEHOLD

Cottonelle Bath Tissue (12 rl) or Viva Paper Towels (6 rl) – $5.99/ea
Use $0.40/2 Cottonelle Toilet Paper, 4 pks OR $0.40/1 Toilet Paper, 9 pk+ 10/14/2012 SS Insert (exp 11/18/2012)
Use $0.25/1 Viva Paper Towels, big rolls 10/14/2012 SS Insert (exp 12/09/2012)
Final Price = $5.19-$5.49/ea

Kleenex Facial Tissue Bundles (4 pk) – $5.49/ea
Get $3 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $0.30/3 Kleenex, boxes, 50 ct+ OR (1) bundle pk 11/04/2012 SS Insert (exp 12/02/2012)
Final Price = $4.89/ea

Softsoap Premium Liquid Hand Soap – $2/ea

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: