Meijer Weekly Ad Deals | 10/7-10/13/2012

by Jennifer on October 7, 2012 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

GROCERY DEALS

Meijer is having a 10 for $10 sale, get the 11th item free. Prices assume you are buying 11 items.

Betty Crocker Helpers or Boxed Potatoes – $0.91/ea
Use $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper OR Chicken Helper Home Cooked Skillet
Use $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper Homed Cooked Skillet Meals 08/19/2012 SS Insert (exp 10/13/2012)
Use $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, Except Potato Buds and Betty Crocker Pouch
Use $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, excludes Potato Buds and pouch 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $0.41/ea

Green Giant Boxed Vegetables – $0.91/ea

Pillsbury Grands! Biscuits – $0.91/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Use $0.50/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $0.58-$0.64/ea

Totino’s Pizza Rolls or Jeno’s Crisp & Tasty Pizza – $0.91/ea
Use $0.75/3 Totino’s Pizza Rolls 09/09/2012 RP Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.35/1 Totino’s Pizza Rolls 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Use $1/2 Totino’s Rolls Snacks
Final Price = $0.21-$0.41/ea

Michelina’s or Lean Gourmet Entrees or Banquet Meals or Breakfast Links – $0.91/ea
Use $1/5 Michelina’s Gourmet Entree
Use $1/5 Michelina Lean Gourmet Entree, Snacker or Flatbread Products
Final Price = $0.71/ea

Bar-S Meat Franks or Bologna or Cotto Salami – $0.91/ea

Heinz Jarred Gravy – $0.91/ea

Cool Whip Topping – $0.91/ea

Aunt Jemima Breakfast Entrees or Scrambles or Old Orchard Juice Concentrate – $0.91/ea
Use $1/4 Old Orchard Juice Concentrates
Final Price = $0.66/ea

Campbell’s Soup on the Go – $0.91/ea
Use $0.75/2 microwavable bowls or Soup on the Go cups 10/07/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.75/2 Campbell’s Microwaveable Bowls or Soup on the Go Cups 09/09/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $0.16/ea

Knorr Rice or Pasta Sides – $0.91/ea

Quaker Popped Rice Snacks – $0.91/ea
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Final Price = $0.41/ea

KC Masterpiece Barbecue Sauce – $0.91/ea

Del Monte Canned Fruit or Dole Canned Pineapple or Mandarin Oranges – $0.91/ea
Use $0.50/2 Dole Pineapple, pg. 123 06/21/2012 Food Network, JULY 2012 (exp 10/31/2012)
Final Price = $0.41/ea

Chef Boyardee Pasta or Microwave Bowls – $0.91/ea
Use $0.50/4 Chef Boyardee, cans or microwave 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Use $1/5 Chef Boyardee, cans or microwave 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $0.66-$0.71/ea

Hunt’s Snack Pack Pudding – $0.91/ea
Use B3G1 Snack Pack Pudding, 4 pk 09/16/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $0.68/ea

Pillsbury Cake Mix – $0.91/ea

Pedigree Canned Dog Food – $0.91/ea

Angel Soft Bath Tissue (4 rl) – $0.91/ea
Use $0.25/1 Angel Soft Bath Tissue Product
Final Price = $0.41/ea

Oscar Mayer Deli Fresh Lunchmeat or Claussen Pickles – $2.50/ea
Use $0.55/1 Claussen Pickles
Final Price = $1.40/ea

Breyer’s or Ben & Jerry’s Ice Cream or Frozen Yogurt – $3/ea
Use $1/1 Breyer’s Product, 1.5 qt
Use $1/2 Ben and Jerry’s Greek Frozen Yogurt
Final Price = $2-$2.50/ea

T.G.I. Friday’s Snacks or Bagel Bites – $2.50/ea

Red Baron Classic Multi-Serve Pizza – $3/ea

Tyson Bagged Chicken or Stouffer’s Skillets – $3.99/ea
Use $1/1 Tyson Any’tizers Snacks, excludes bone in wings 08/19/2012 SS Insert (exp 11/19/2012)
Final Price = $2.99/ea

Weight Watcher’s Smart Ones – $1.80/ea
Get $4 off instantly when you buy 10 in a single transaction.
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Products
Plus
Use $2/10 Weight Watchers Smart Ones, MEIJER mPERKS (exp 03/31/2013)
Final Price = $0.80-$0.90/ea wyb 10

Pepperidge Farm Layer Cake – $2.50/ea

Ore Ida Potatoes – $2.50/ea
Use $1/1 Ore-Ida Grillers, pg. 181 09/24/2012 Parents, OCTOBER 2012 (exp 04/30/2013)
Use $1/1 Ore-Ida Grillers, pg 199 08/04/2012 Family Circle, September 2012 (exp 04/30/2013)
Final Price = $1.50/ea

Chi-Chi’s Salsa – $2.50/ea
Use $1/2 Chi-Chi’s Products (IE)
Final Price = $2/ea

Dannon Danimals, Crush Cups, Coolision or Crunchers – $1.89/ea
Use $0.75/1 Dannon Danimals Crunchers, 4 pk
Use $0.75/1 Dannon Danimals Crunchers Product
Final Price = $0.39/ea

Dannon Light & Fit, Breakfast Blends, Greek or Oikos Greek Yogurt – $3/ea
Use $1/1 Dannon Activia Breakfast Blend, 4 pk
Use $1/1 Dannon Activia Breakfast Blend, 4 pk
Use $1/1 Dannon Light and Fit Greek, 4 pk, any flavor
Use $0.75/1 Dannon Oikos, regular, light, fit or Activia Breakfast Blend, 4 pks 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea

Banquet Family Size Meals or Kids Cuisine – $2/ea

Nabisco Wheat Thins, Triscuits or Snackwells – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Final Price = $2/ea

M&M’s Package Candy – $2.50/ea
Use $1/2 M&M’s Bags, 9.9 0 12.6 oz 08/26/2012 RP Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $2/ea

Doritos Chips, Ruffles or Tostitos – $2.50/ea
Use $0.55/1 Doritos Jacked Chips, 10.5 oz+ 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Use $1/1 Tostitos Tortilla Chips, 14 oz+ or Salsa, 23 oz+ 09/30/2021 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $1.40-$1.50/ea

Nabisco Oreo Cookies – $2.79/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Final Price = $2.29/ea

General Mills Cereal or Nature Valley Granola Bars, Sweet & Salty, or Granola Thins – $2.50/ea
Use $0.75/1 General Mills Multi Grain Cheerios or Multi Grain Cheerios Peanut Butter Cereal
Use $0.50/1 General Mills Cocoa Puffs OR Cocoa Puffs Brownie Crunch Cereal
Use $0.75/1 General Mills Golden Grahams Cereal
Use $0.50/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 09/09/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $1.10/2 General Mills Cheerios Cereals, yellow box
Use $0.75/3 Nature Valley Granola Bars or Thins or Fiber One Bars,
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Granola Thins 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $1/2 Nature Valley Granola Bars OR Granola Thins, 5 ct+ bars
Final Price = $1-$2.17/ea

Freshlike Canned Vegetables – $0.79/ea

Prego Pasta Sauce – $1.66/ea

Kellogg’s Pop Tarts (8 ct) – $1.66/ea
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Mini Crips, 6 ct+
Use $0.70/1 Kellogg’s Pop-Tarts Mini Crisps
Final Price = $0.26-$1.33/ea

MorningStar Farm Products – $3/ea

Eggo Waffles (24 ct) – $3.99/ea

Keebler Club or Townhouse Crackers – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler Club Crackers , 8 oz+
Use $1/2 Keebler Club Crackers 08/26/2012 RP Insert (exp 10/21/2012)
Final Price = $2/ea

Get $2 off instantly when you buy 4 of the following products in a single transaction. Prices assume you are buying 4.

Kellogg’s Special K Cereal, Low Fat Granola or Bars or Crisps – $2/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars, Pastry Crisps or Nutri-Grain Cereal Bars
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereals, 11.4 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Special K Cereals, 11.4 oz +
Final Price = $1.50-$1.67/ea

Kellogg’s Special K Meal Bars or Protein Shakes – $5.50/ea
Use $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Products
Use $1.50/2 Special K Protein Bars, Shakes or Water Mixes 09/16/2012 RP Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $4.75/ea

K2O Water Mix or Kellogg’s Protein Snack Bars – $3/ea
Use $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Products
Use $1.50/2 Special K Protein Bars, Shakes or Water Mixes 09/16/2012 RP Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $2.25/ea

Kellogg’s Fruit Snacks or Rice Krispie Treats – $1.66/ea

Special K Cracker Chips, Wheatables or Toasted Crackers – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars, Pastry Crisps or Nutri-Grain Cereal Bars
Use $1/2 Keebler Toasted Crackers, 8 oz+
Final Price = $2/ea

Hunt’s or Rotel Tomatoes – $1/ea
Use $1/4 Hunts Tomatoes, canned, 11 oz+ 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Use $0.50/2 Rotel Diced Tomatoes 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Use $1/3 Rotel Diced Tomatoes 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $0.50-$0.75/ea

Eggland’s Best Grade A Eggs – $1.99/ea
Use $0.50/1 Eggland’s Best Eggs 09/30/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.99/ea

Bob Evans Side Dishes – $2.49/ea
Use $0.50/1 Bob Evans Refrigerated Side Dish
Use $1/2 Bob Evans Refrigerated Side Dishes (IE)
Final Price = $1.49-$1.99/ea

Pillsbury Frosting or Brownies – $1.50/ea

HOUSEHOLD

Kleenex Facial Tissue Bundles – $5.49/ea
Use $0.55/3 Kleenex Facial Tissue, not valid on trial size
Use $0.30/3 Kleenex, 50 ct+, boxes OR $0.30/1 Kleenex Bundle pk 09/30/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $4.89-$5.14/ea

Purell Hand Sanitizer (8 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Purell Advanced Hand Sanitizer, 8 oz+, pg. 56 – 57 08/18/2012 Family Fun, September 2012 (exp 10/29/2012)
Use $1/1 Purell Advanced Hand Sanitizer, 8 oz+ 07/29/2012 SS Insert (exp 10/29/2012)
Use $1/1 Purell Product, 8 oz+
Final Price = $1.50/ea

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: