Meijer Weekly Ad Deals | 10/14-10/20/2012

by Jennifer on October 13, 2012 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

GROCERY

Kellogg’s Cereal or Pop Tarts (12 ct) – $2/ea when you buy 5, less quantities are $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Mini Crips, 6 ct+
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jack, Corn Pops or Froot Loops Cereals, 8.7 oz+
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Touch of Fruit in the Middle Raspberry Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Crunchy Nut or Smart Start Cereals
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal, 10 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies or Cocoa Krispies, 9 oz+
Final Price = $1.10-$2.17/ea

Marie Callender’s Dinners, Healthy Choice Complete Selects, Naturals, Steamers, Bakes, or Greek Yogurt – $2/ea
Use $0.75/1 Marie Callender’s Comfort Bakes Entree, single serve 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Use $0.75/1 Healthy Choice New Baked Entree
Use $1/1 Healthy Choice Greek Yogurt, frozen 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Use $0.75/1 Healthy Choice Baked Frozen Entree 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Use $1/1 Healthy Choice Greek Frozen Yogurt, 3 pk
Final Price = $0.50-$1/ea

Sara Lee Pre-Sliced Deli Meat – B1G1
Use $1/1 Sara Lee Meat, meat at the service deli 0.5 lb+ or Sara Lee pre-sliced meat or cheese in the deli section 1 lb+

Johnsonville Breakfast Links or Patties or Jennie-O Turkey Sausage Rolls – $2.50/ea

Hillshire Farms Smoked Sausage or Brats – $2/ea
Use $0.55/1 Hillshire Farms Smoked Sausage Product
Final Price = $0.90/ea

Pillsbury Ready To Bake Cookie Dough, Simply Cookies or Pie Crust – $2/ea
Buy 4, get 1 gallon of Meijer milk free
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $1.10/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
Use $0.60/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
Final Price = $1.40-$1.50/ea

I Can’t Believe It’s Not Butter – $2/ea

Coffee-Mate Non Dairy Creamer (16 oz) – $1.66/ea
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Use $0.75/2 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Final Price = $0.56-$0.91/ea

Kraft Chunk or Cracker Cuts Cheese – B2G1

Sargento Shredded Cheese – $2.50/ea

Smart Balance Buttery Spread – $2.50/ea
Use $0.50/1 Smart Balance Spreadable Butter or Blended Butter Sticks 09/30/2012 SS Insert (exp 11/14/2012)
Use $0.75/1 Smart Balance Spreadable Butter
Final Price = $1-$1.50/ea

Edy’s Ice Cream or Drumsticks (4 ct) – $3/ea
Use $1/1 Nestle Drumstick Cones
Final Price = $2/ea

DiGiorno Pizza & Breadsticks or Wyngz – $5.99/ea

Birds Eye Steamfresh Vegetables – $1.33/ea

Pillsbury Toaster Strudel or Scrambles or Grands! Biscuit Sandwiches – $2/ea
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles Pastries or Pancakes
Use $0.85/3 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles or Pillsbury Pancakes
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles, Pastries or Pancakes 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.55/1 Pillsbury Frozen Egg Scrambles or Grands! Biscuit Sandwiches 08/05/2012 GM Insert (exp 10/27/2012)
Final Price = $0.90-$1.50/ea

Stouffer’s Family Size Entrees – $5.99/ea
Use $1.50/1 Stouffer’s Entree, family size, 25 – 41 oz 09/23/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1.50/1 Stouffer’s Family Size Entree, 25-41 oz
Final Price = $4.49/ea

Van De Kamp’s Breaded Products or Parchment Baked Tilapia – $3.99/ea
Use $1.50/2 Mrs. Paul’s or Van De Kamp’s Parchment Bakes
Use $2.50/3 Mrs. Paul’s or Van De Kamp’s Parchment Bakes
Final Price = $3.16/ea

Tony’s Original Pizza – $1.66/ea

Totino’s Pizza Rolls or Pizza Stuffers – $2.50/ea
Use $0.75/3 Totino’s Pizza Rolls 09/09/2012 RP Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $2/ea

Get $5 off instantly when you buy 5 of the following products in a single transaction. Prices assume you are buying 5.

Nabisco Saltines – $0.99/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Final Price = $0.49/ea

Nabisco Tray Packs – $3.49/ea

Nabisco Honey Maid Grahams or Grahamfuls – $1.79/ea
Use $1/2 Honey Maid, 8 – 14.4 oz 07/22/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Final Price = $1.29/ea

Nabisco Snackwells or 100 Calorie Packs – $1.50/ea

Nabisco Wheat Thins, Triscuit or Snack Crackers – $1.50/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Final Price = $1/ea

Nabisco Ritz Crackers, Ritz Bitz or Toasted Crackers – $1.50/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Use $1/2 Ritz or Wheat Thins Toasted Chips Products, 8.1 oz
Final Price = $1/ea

Nabisco Chips Ahoy, Teddy Grahams, or Teddy Paws – $1.50/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Use $0.50/1 Chips Ahoy Cookies 09/04/2012 Al You, September 2012 (exp 10/31/2012)
Final Price = $0.50-$1/ea

Nabisco Snack Saks or Handi Snacks – $0.99/ea

Kraft Mayo or Miracle Whip – $2.99/ea

Kraft Salad Dressing – $1.99/ea

Stove Top Stuffing – $1.33/ea

Del Monte Canned Vegetables – $0.79/ea

Bertolli Sauce – $2/ea

Campbell’s Condensed Cream of Chicken or Mushroom Soup – $0.79/ea
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Use $1/5 Campbell’s Condensed Soups, excluding Great for Cooking Soups
Use $0.40/2 Campbell’s Condensed Soups, excluding Chicken Noodle, Tomato and Great for Cooking 09/09/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Final Price = $0.39-$0.59/ea

Swanson Broth (32 oz) – $1.99/ea
Use $1/2 Swanson Broth or Stock
Use $0.40/2 Swanson, broth or stock cartons, 26 oz+ 09/30/2012 SS Insert (exp 10/27/2012)
Final Price = $1.49-$1.59/ea

Barilla Pasta – $1/ea
Use $1/2 Barilla, pasta AND sauce jar 09/30/2012 SS Insert (exp 11/24/2012)
Final Price = $0.50/ea

General Mills Cereal – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Cocoa Puffs OR Cocoa Puffs Brownie Crunch Cereal
Use $0.75/1 General Mills Multi Grain Cheerios or Multi Grain Cheerios Peanut Butter Cereal
Use $0.75/1 General Mills Golden Grahams Cereal
Use $0.50/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 09/09/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $1-$2.17/ea

Pepperidge Farm Goldfish Crackers – $1.19/ea

Lay’s Kettle Chips, Cheetos or Fritos – $2/ea
Use $1/2 Frito-Lay Lay’s Kettle Cooked, 8 oz+ 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $1.50/ea

Kellogg’s Nutri-Grain Bars, FiberPlus Bars or Kashi Granola Bars – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars, Pastry Crisps or Nutri-Grain Cereal Bars
Use $0.70/1 Kellogg’s FiberPlus Nutty Delight Bars (IE)
Use $1/3 Kashi Cereal or Snack Bars
Use $1.50/1 Kashi Layered Granola Bars
Final Price = $1-$2.17/ea

Starbucks Coffee or K-Cups – $7.49/ea
Use $3/2 Starbucks Coffee
Use $3/2 Starbucks Coffee (IE), Bags 11oz+, K-Cup pack, or Via Ready Brew, Excluding 3 pk
Use $1/1 Starbucks K-Cups 09/09/2012 SS Insert (exp 11/15/2012)
Use $1.50/1 Starbucks Coffee Bag, 11 oz+ 09/09/2012 SS Insert (exp 11/15/2012)
Final Price = $5.99-$6.49/ea

V8 Splash or Splash Smoothies – $1.66/ea
Use $1/2 V8 Splash Varieties, 64 oz
Use $1/2 V8 Splash Varieties, 64 oz
Use $0.50/2 V8 Beverages, 64 oz 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $1.16/ea

Nestle, Butterfinger or Wonka Fun Size Candy – $2.50/ea
Use $1.50/2 Nestle Fun Size or Halloween Candy, 18-24 oz
Use $1.50/3 Nestle Fun Size or Halloween Candy, 9.2-12.8 oz
Use $1/2 Nestle Halloween Candy Bags, fun size, 9.2 oz+ 10/14/2012 RP Insert (exp 10/31/2012)
Use $1.50/3 Wonka Candy, 9.47-12 oz
Use $1/2 Wonka Halloween Candy Bags, fun size, 9.47 oz+ 10/14/2012 RP Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $2/ea

Mars Halloween Fun Size Candy – $2.50/ea

Bob Evans Breakfast Burritos – $3.50/ea
Use $0.75/1 Bob Evans Frozen Product
Use $1/1 Bob Evans Frozen Product (IE)
Final Price = $2-$2.50/ea

Green Giant Seasoned Steamers – $1.66/ea
Use $0.75/1 Green Giant Seasoned Steamers (IE)
Use $0.50/1 Green Giant Seasoned Steamers
Final Price = $0.16-$0.66/ea

Bertolli Frozen Meals or Meal Soups – $4.99/ea
Use $1/1 Bertolli Meal Soup 09/30/2012 RP Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $3.99/ea

Planters Peanut Butter – $2.50/ea

Kool-Aid Jammers – $1.66/ea

Oscar Mayer Deli Fresh Lunchmeat (16 oz) or Lunchables Snackers – $3.99/ea

Jell-O Mix-ins – $1.50/ea
Use $1/2 Jell-O Refrigerated Snacks 09/16/2012 SS Insert (exp 10/16/2012)
Final Price = $1/ea

Kraft Velveeta Cheese – $3.49/ea
Use $2/3 Velveeta (2) cans Ro-Tel Diced Tomatoes & Green Chilies, 32 oz velveeta
Final Price = $2.83/ea

Stacy’s Pita Chips – $2.99/ea

Lipton Recipe Secrets, Soup Secrets or Cup-A Soup – $0.99/ea

A.1. Steak Sauce – $2.99/ea

PERSONAL

Aussie or Herbal Essence Hair Care – $2.50/ea
Use $1/2 Herbal Essences or Aussie 10/07/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Use $1/2 Aussie, excludes travel or trial 09/16/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $2/ea

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: