Giant Eagle Weekly Ad Deals | 10/4-10/10/2012

by Jennifer on October 3, 2012 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY DEALS

Breyer’s Ice Cream – B1G1
Use $1/1 Breyer’s Product, 1.5 qt

Yoplait Yogurt Cups – $0.50/ea
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, any, Void in LA, NV, NJ, ND & TN
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $1/8 Yoplait Yogurt Cups, any, Void in LA, NV, NJ, ND & TN
Final Price = $0.37/ea

Lean Cuisine Simple Favorites Entrees – $2/ea
Use $1/4 Lean Cuisine Varieties
Final Price = $1.75/ea

Reese’s, Kit Kat, Mars or Nestle Assorted Snack or Fun Size Candy – $2.49/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks hen you buy 4 in a single transaction.
Use $1/3 Hershey’s Reese’s, Kit Kat, Hershey’s, York, Almond Joy, Mounds, Payday, Jolly Rancher, Milk Duds, Whoppers, or Twizzlers, snack size bags, 9 – 22 oz 09/23/2012 SS Insert (exp 10/13/2012)
Use $1/1 Mars Brand Seasonal Products, p.33 12/12/2011 All You, Jan 2012 (exp 12/18/2012)
Final Price = $1.49-$2.16/ea

Bob Evans Roll Sausage – $3/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 4 in a single transaction.

Oscar Mayer Lunchable Snackers – $4.99/ea
Get a $0.15 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.

Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy $20 of the following products in a single transaction.

Maxwell House Coffee (28-30.6 oz) – $7.49/ea

Eight O’Clock Coffee (24-36 oz) – $9.99/ea
Use $2/2 Eight O Clock Coffee
Final Price = $8.99/ea

Folgers Coffee (22.6-33.9 oz), Folgers K Cups (12 ct) or Dunkin’ Donuts Coffee – $7.99/ea
Use $1/2 Folgers Coffee 09/09/2012 RP Insert (exp 10/23/2012)
Final Price = $7.49/ea

Green Mountain K Cup (12 ct) – $6.99/ea
Use $1/1 Green Mountain Coffee K-Cup Portion Packs, 12 ct
Use $1/1 Green Mountain Coffee, K-cups, 12 ct 09/30/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $5.99/ea

Gevalia Coffee – $6.49/ea
Use $1/1 Gevalia Coffee, 12 oz
Use $1.50/1 Gevalia Coffee, 12 oz 09/23/2012 SS Insert (exp 10/23/2012)
Final Price = $4.99-$5.49/ea

Peet’s Coffee – $7.99/ea

Ore Ida Potatoes – $3/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 3 in a single transaction.
Use $1/1 Ore-Ida Grillers, pg. 181 09/24/2012 Parents, OCTOBER 2012 (exp 04/30/2013)
Use $1/1 Ore-Ida Grillers, pg 199 08/04/2012 Family Circle, September 2012 (exp 04/30/2013)
Final Price = $2/ea

Mrs. Smith’s or Edwards Pies or Pepperidge Farm Cookie Cakes – $5/ea
Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/1 Mrs. Smith’s Whole Pie, 27 oz+
Final Price = $4/ea

Yoplait Original, Lite or GoGurt (4 or 8 pk) – $2/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 5 in a single transaction.
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt & Kids Yogurt, Void in LA, NV, NJ, ND
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Gup Yogurt, Trix Multipack, or Splitz 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $1.25/ea

Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy 4 of the following products in a single transaction.

Kellogg’s Fruit Snacks – $2.50/ea

Kellogg’s Rice Krispies Treats, Special K, FiberPlus or Nutri-Grain Bars – $3/ea
Use $0.70/1 Kellogg’s FiberPlus Nutty Delight Bars (IE)
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars, Pastry Chips, or Nutri-Grain Bars e-Offers
Final Price = $1.60-$2.50/ea

Ready To Eat Jell-O Pudding or Gelatin – $2/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 4 in a single transaction.
Use $1/2 Jell-O Refrigerated Snacks 09/16/2012 SS Insert (exp 10/16/2012)
Final Price = $1.50/ea

Nestle Morsels – $2.50/ea
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels
Use $0.50/1 Nestle Toll House Morsels 09/09/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Use $1/1 Nestle Toll House Morsels 09/09/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea

Carnation Evaporated Milk – $1.50/ea
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk, cans, 12 oz 09/30/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk , 12 oz
Final Price = $1/ea

Pepperidge Farm Cookies – $2.50/ea

Pillsbury Cake Mix or Brownie Mix – $1.25/ea

Pillsbury Frosting – $1.50/ea

General Mills Chex Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Chex, Fiber One, Total, Wheaties, Oatmeal Cisp
Final Price = $2/ea

Snikiddy Snacks – $2/ea
Use $1/1 Snikiddy Snacks , 4 oz+
Use $1/1 Snikiddy Products, 4 oz
Final Price = $1/ea

Thai Kitchen Noodle Carts – $3/ea

Frito Lay Tostitos, Kettle Chips, Tostitos Salsa, Picante or Dip – $3/ea
Use $1/2 Frito-Lay Lay’s Kettle Cooked, 8 oz+ 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Use $1/1 Tostitos Tortilla Chips, 14 oz+ or Salsa, 23 oz+ 09/30/2021 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $2-$2.50/ea

Nabisco Oreo, HoneyMaid Grahams, Triscuits or Wheat Thins – $3/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Use $0.75/2 Nabisco, cookies or crackers, 4.05-27.5oz 08/05/2012 SS Insert (exp 10/05/2012)
Final Price = $2.25-$2.50/ea

Keebler Chips Deluxe, Right Bites or Grahams – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler or Sunshine 100 Calorie Right Bite Snacks, 6 ct+
Final Price = $2/ea

Snyder’s of Hanover Pretzels Sandwiches or Pieces – $2.50/ea when you buy 2, less quantities are $3/ea

Campbell’s Soup – $1/ea
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Soups, Excluding Great for Cooking Soups
Use $1/3 Campbell’s Healthy Request Soups
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Soups, excluding Cream of Mushroom or Cream of Chicken 09/16/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Use $0.40/4 Campbell’s Condensed Cream of Mushroom or Cream of Chicken 09/16/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $0.67-$0.80/ea

Knorr Side Dishes – $1/ea
Get $3 off your next shopping trip when you buy 10 in a single transaction.

Green Giant Boxed Vegetables – $1/ea

Hunt’s Manwich – $1/ea

Hunt’s Canned Tomatoes or Pasta Sauce – $1/ea
Use $1/4 Hunts Tomatoes, canned, 11 oz+ 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $0.75/ea

Idahoan Potatoes or Cups – $1/ea

Starkist Chunk Light Tuna – $1/ea

Progresso Traditional Soup – $1.25/ea
Use $1/4 Progresso Soup Cans
Use $1/4 Progresso Soup Cans 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $1/ea

Ken’s Dressings or Marinades – B1G1

Vlasic Spears or Sandwich Stackers – $2/ea

Velveeta Skillet Meals or Cheesy Potatoes – $2/ea

Prego Pasta Sauce (45 oz) – $3/ea
Use $1/3 Prego Sauces 09/09/2012 SS Insert (exp 10/06/2012)
Final Price = $2.67/ea

Starkist Chunk Light Tuna Pouces – $1.25/ea
Use $0.55/1 StarKist Tuna Pouch 07/15/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.15/ea

Old El Paso Refried Beans, Soft Tortillas or Green Chiles – $1.25/ea
Use $0.60/3 Old El Paso, excluding refrigerated, frozen or soup 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.60/3 Old El Paso Products e-Offers
Final Price = $0.85- $1.05/ea

4C Grated Cheese (6 oz) – $3/ea

Ball Park Meat Franks – $3/ea

Butterball Turkey Bacon or Shaved Lunchmeat – $3.33/ea
Use $0.55/1 Butterball Turkey Bacon or Sausage 09/09/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Use $1/2 Butterball Turkey Bacon or Sausage 09/09/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Final Price = $2.23-$2.83/ea

Johnsonville Breakfast Links, Patties or Smoked Sausage Links – $3/ea

Oscar Mayer Chicken Strips or Deli Shaved Lunchmeat – $3.33/ea

Hillshire Farm Rope Polska Kielbasa or Smoked Sausage – $3.50/ea

Yoplait Greek or Greek 100 Yogurt – $1/ea
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt Cups, Void in LA, NV, NJ, ND & TN
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt 08/19/2012 SS Insert (exp 10/13/2012)
Final Price = $0.50/ea

Chobani Champions Greek Yogurt (4 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 Chobani Champions, 4 pk
Final Price = $1.50/ea

Heluva Good Chunk Cheese – B1G1
Use $0.50/1 Heluva Good! Product

Coffee-Mate Flavored Creamers (32 oz) – $3/ea
Use $1/4 Nestle Coffee-mate Liquid Flavored or Original Creamers, 16 oz+, excludes natural bliss
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Final Price = $1.90-$2.75/ea

Pillsbury Grands! or Simply Biscuits – $1.25/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $0.95-$0.98/ea

Dole Fruit or Gel Bowls (4 ct) – $2/ea
Use $0.55/2 Dole Fruit Bowls All Natural Fruit
Use $0.45/3 Dole Gels
Use $0.55/2 Dole Frozen Fruit Single-serve Cups
Use $0.50/1 Dole Fruit Bowls or Parfaits 08/26/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Use $0.50/2 Dole Fruit Bowls, Dole Gels or Dole Parfaits 08/26/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $1-$1.50/ea

Juicy Juice (64 oz or 8 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 Nestle Juicy Juice Fruitifuls Juice Beverage, 6.75 oz, 8 pk
Final Price = $1.50/ea

Quaker Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Final Price = $2/ea

Pringles SuperStack Cans – $1.50/ea
Use $1/4 Pringles Super Stack Cans, 180 g+ 09/30/2012 RP Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $1.25/ea

Log Cabin Pancake Mix or Syrup – $3/ea

DiGiorno Pizza – $5/ea when you buy 3, less quantities are $6/ea
Use $1/2 DiGiorno Pizza 09/09/2012 RP Insert (exp 10/09/2012)
Final Price = $4.67/ea wyb 3

Bagel Bites – B1G1

Tyson Boxed Chicken – $3/ea
Use $1/1 Tyson Any’tizers Snacks
Final Price = $2/ea

Mrs. T’s Pierogies – $2/ea
Use $1/3 Mrs T’s Pierogies 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/3 Mrs. T’s Pierogies
Final Price = $1.67/ea

Ben & Jerry’s or Starbucks Ice Cream – $3.33/ea
Use $1/2 Ben and Jerry’s Greek Frozen Yogurt
Final Price = $2.83/ea

Banquet Family Meals or Kid Cuisine – $2.50/ea

Hungry-Man Meals – $2.50/ea

Gorton’s Fish Fillets, Tenders or Sticks – $4/ea
Use $0.50/1 Gorton’s Item (IE)
Use $1/2 Gorton’s Items (IE)
Final Price = $3-$3.50/ea

Gerber Graduates Grabbers – $1.50/ea
Use $0.75/1 Gerber Graduates Grabbers
Use $0.85/6 Gerber Graduates Grabbers Pouches
Use $0.75/1 Gerber Graduates Grabbers
Final Price = FREE-$1.22/ea

Gerber Graduates Yogurt Melts, Fruit Snacks or Cereal Bars – $2.50/ea
Use $1.35/4 Gerber Graduates Snacks
Use $1/2 Gerber Graduates Puffs or Lil’ Crunchies Snacks
Use $0.85/4 Gerber Graduates Fruit or Veggie Pick-Ups
Use $1/1 Gerber Graduates Yourt Melts Snacks
Final Price = $1.50-$2.16/ea

Gerber Graduates Breakfast Buddies or Pasta Pick-Ups – $1.33/ea
Use $0.95/4 Gerber Graduates Breakfast Buddies Hot Cereal
Final Price = $0.86/ea

PERSONAL CARE

Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy 2 of the following products in a single transaction in a single transaction.

Gillette Disposable Razors – $7.49/ea
Use $2/1 Gillette, disposable 10/07/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Use $3/1 Gillette Disposable Razor, excludes trial 09/16/2012 RP Insert (exp 10/31/2012)
Use $2/1 Venus, Daisy or Daisy 3 disposable razor 10/07/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $4.49-$5.49/ea

Gillette Fusion ProGlide or Venus Embrace Razors – $9.99/ea
Use $4/1 Gillette Fusion ProGlide Razor, including Styler 10/07/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $5.99/ea

Osteo Bi-Flex – B1G1
Get a $0.15 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.
Use $5/1 Osteo Bi-Flex Item, 80 ct+ 10/07/2012 RP Insert (exp 11/21/2012)
Use $3/1 Osteo Bi-Flex, one per day 10/07/2012 RP Insert (exp 11/21/2012)

Get a $0.15 BONUS FuelPerks when you buy $15 of the following products in a single transaction.

Kotex Pads (28-48 ct), Liners (105 ct) or Tampons (36 ct) – $6/ea
Use $2/2 Kotex Natural Balance Products, Not good on Liners 14-22 ct
Use $2/2 Kotex Natural Balance Products, Not good on Liners 14-22 ct
Final Price = $5/ea

Depend Real Fit or Silhouette (10 or 12 ct), Underwear (14-20 ct) or Guards (52 ct) – $11.99/ea
Use $1/1 Depend Real Fit or Silhouette, 12 ct
Use $2/2 Depend Absorbent Products
Final Price = $10.99/ea

Poise Pads (27-78 ct) – $12.99/ea
Use $1/2 Poise Feminine Wellness 09/04/2012 All You, September 2012 (exp 11/30/2012)
Use $2/1 Poise Pads
Use $2/1 Poise Liners
Final Price = $10.99-$12.49/ea

Huggies Snug & Dry, Supreme, Slip-On or Pull Ups Jumbo Pack Diapers, Goodnites or 5X Baby Wipes – $9.49/ea
Get $3 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $2/1 Huggies Little Movers Slip-on Diapers
Use $1/1 Huggies Baby Wipes, excludes trial 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $2/1 Huggies Little Movers Slip-Ons 09/16/2012 SS Insert (exp 10/13/2012)
Use $2/1 Huggies Pull-Ups Training Pants , Jumbo Pack+
Use $2/1 Goodnites Underwear, Jumbo Pack+
Use $2/1 GoodNites Bedtime Underwear, jumbo pk+ 09/16/2012 SS Insert (exp 10/13/2012)
Final Price = $7.49-$8.49/ea

Colgate Toothpaste or Wave Toothbrushes or Wisps (4 ct) – $1.50/ea
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste, 4 oz+ 09/30/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $0.40/1 Colgate Toothbrush, adult or kids, Plus or Extra Clean 09/30/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = FREE-$0.70/ea

HOUSEHOLD

Energizer Max Batteries AA or AAA (8 pk), C or D (4 pk), 9V (2 pk) or Advanced Lithium AA or AAA (4 pk) – 20% off
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: