Giant Eagle Weekly Ad Deals | 10/11-10/17/2012

by Jennifer on October 10, 2012 · 4 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Kellogg’s Cereal or Pop Tarts – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jack, Corn Pops or Froot Loops Cereals, 8.7 oz+
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Touch of Fruit in the Middle Raspberry Cereal
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops or Froot Loops Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Crunchy Nut or Smart Start Cereals
Use $0.50/1 Kellogg’s Corn Pops Cereal, 9.2 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Cereals (IE), 8.7oz+
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Mini Crips, 6 ct+
Final Price = $1.10-$2.17/ea

Sargento Shredded Cheese – $2/ea

Campbell’s Chunky Soup – $1.50/ea
Use $0.50/2 Campbell’s Chunky Soup or Chili, or 100% Natural Microwavable Bowls
Use $0.50/3 Campbell’s Chunky Soup or Chili, or 100% Natural Microwavable Bowls 09/23/2012 SS Insert (exp 11/15/2012)
Use $0.50/4 Campbell’s Chunky Soup or Chili 09/09/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $1-$1.25/ea

Chef Boyardee Canned Pasta or Hunt’s Snack Pack – $0.88/ea
Use $0.50/4 Chef Boyardee, cans or microwave 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Use $1/5 Chef Boyardee, cans or microwave 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Use B3G1 Snack Pack Pudding, 4 pk 09/16/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $0.63-$0.68/ea

Kit Kat, Mars, Reese’s or Nestle Assorted Snack Pack or Fun Size Candy – $2.49/ea
Use $1/3 Hershey Reese’s, Hershey, Kit Kat, Twizzlers or Jolly Rancher Snack Size Bags, 8 oz+ 10/14/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Use $1/3 Hershey’s Reese’s, Kit Kat, Hershey’s, York, Almond Joy, Mounds, Payday, Jolly Rancher, Milk Duds, Whoppers, or Twizzlers, snack size bags, 9 – 22 oz 09/23/2012 SS Insert (exp 10/13/2012)
Use $1.50/2 Nestle Fun Size or Halloween Candy, 18-24 oz
Use $1.50/3 Nestle Fun Size or Halloween Candy, 9.2-12.8 oz
Final Price =$1.74-$2.16/ea

Edy’s Ice Cream or Frozen Yogurt – B1G1

Lay’s Regular or Baked Potato Chips or Rold Gold Pretzels – $2.50/ea
Use $1/2 Frito-Lay Lay’s Chips, 10 oz+ AND Dip, 14 oz+ 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $2/ea

Pepsi (2L) – $1.25/ea
Buy 4, Get 1 Pepsi Next FREE
Use $1/2 Pepsi NEXT, 2 L 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $0.60/ea wyb 5

Chips Ahoy Cookies, Premium Crackers or Crackerfuls – $2.50/ea
Use $0.50/1 Chips Ahoy Cookies 09/04/2012 Al You, September 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Final Price = $1.50-$2/ea

Keebler Town House, Wheatables or Toasted Crackers, Kids Grahams or Special K Crackers – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler Club Crackers 08/26/2012 RP Insert (exp 10/21/2012)
Use $1/2 Keebler Toasted Crackers AND Cream Cheese, any brand
Final Price = $2/ea

Rice Works Rice Crisps – $2.50/ea

Trident, Dentyne or Stride Gum (3 pk) – $2.25/ea when you buy 4, less quantities are $3/ea

General Mills Cereal (16.2-22.9 oz) – $3.33/ea when you buy 3, less quantities are $5/ea
Use $0.75/1 General Mills Golden Grahams Cereal
Use $0.50/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 09/09/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $0.50/1 Honey Nut Cheerios e-Offers
Final Price = $1.83-$3/ea

Smuckers Jams, Jellies and Preserves – $2/ea
Use $0.50/1 Smucker’s Fruit Spread, watch video
Final Price = $1/ea

V8 Juice or V8 V-Fusion – $2.50/ea
Use $1/2 V8 100% Vegetable Juice, 46 oz+
Use 0.50/2 V8 V-Fusion 100% Juice, 46 oz, 6-8 pk 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Use $0.50/2 V8 Beverages, 64 oz 09/16/2012 SS Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $2/ea

Kashi Cereal – $3/ea
Use $1/3 Kashi Cereal or Snack Bars
Use $0.50/1 Kashi Soft’n Chewy Banana Chocolate Chip Bar, Soft Baked Squares or Honey Sunshine Cereal, 7 oz+
Final Price = $2-$2.67/ea

Quaker Life Cereal or Oat Squares – $3/ea
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Final Price = $2.50/ea

Post Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 Post Kids Cereals, 11 oz+
Final Price = $2/ea

Lance Home Pack Sandwich Crackers – $2.50/ea
Get $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 4 in a single transation.
Use $0.55/1 Lance Home Pack Sandwich Crackers, 8 pk
Final Price = $1.40/ea

Crisco Oil (48 oz) – $2.99/ea

Keebler Pie Crust – $2/ea

Eagle Brand Sweetened Condensed Milk – $2/ea

Crystal Light Sugar Free Drink Mix or On The Go – $2/ea

Del Monte Canned Fruit, Vegetables or Tomatoes, College Inn Broth or Contadina Canned Tomatoes – $1/ea
Use $1/2 College Inn Broth
Final Price = $0.50/ea

Campbell’s Cream Soup – $1/ea
Use $0.40/4 Campbell’s Condensed Cream of Mushroom or Cream of Chicken 09/16/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Soups, excluding Cream of Mushroom or Cream of Chicken 09/16/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $0.73-$0.80/ea

Swanson Aseptic Broth – $2/ea
Use $1/2 Swanson Broth or Stock
Use $0.40/2 Swanson, broth or stock cartons, 26 oz+ 09/30/2012 SS Insert (exp 10/27/2012)
Final Price = $1.50-$1.60/ea

Betty Crocker Mac & Cheese – $0.88/ea

Progresso Classic Soup – $1/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerk when you buy 10 in a single transaction.
Use $1/4 Progresso Soup Cans
Use $1/4 Progresso Soup Cans 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $0.75/ea

Ortega Salsa or Taco Sauce, Dinners, Tortilla Soup, Red Devil Hot Sauce, or Regina Vinegar – $2.50/ea

Open Pit Barbecue Sauce – B1G1

Johnsonville Bratwurst Patties – $7.99/ea

Tyson Chicken or Beef Strips – $3/ea
Use $0.75/1 Tyson Grilled & Ready Chicken 09/23/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Tyson Frozen Grilled & Ready Products
Final Price = $1.50-$2/ea

Tyson Entrees – B1G1

Bob Evans Mashed Potatoes or Macaroni & Cheese – $3.33/ea
Use $1/2 Bob Evans Refrigerated Side Dishes (IE)
Use $0.50/1 Bob Evans Refrigerated Side Dish
Final Price = $2.33-$2.83/ea

Dannon Yogurt Cups – $0.50/ea

Kraft American Singles – $3.50/ea

Daisy Sour Cream (16 oz) – $2/ea

Sargento String or Sliced Cheese – $3.33/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerk when you buy 3 in a single transaction.
Use $0.40/1 Sargento Natural Cheese Snacks 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Use $0.75/1 Sargento Natural Cheese Snacks 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $1.83-$2.53/ea

International Delight Coffee Creamer – $3/ea
Use $1/2 International Delight Coffee Creamers, Pints, Quarts or Half Gallons
Final Price = $2.50/ea

Pillsbury Golden Layers (10 ct), Cinnamon Rolls or Grands! Biscuits (5 ct) or Crescent Rolls (4 ct) – $1/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands Sweet Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands Sweet Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $1/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls (IE)
Use $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls e-Offers
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls e-Offers
Final Price = $0.50-$0.75/ea

Get $0.20 BONUS FuelPerk when you buy $15 of the following products in a single transaction.

Tony’s Crispy Crust Pizza – $1/ea

Tony’s Original Crust Pizza – $2/ea

Red Baron Classic Crust Pizza – $3/ea

Freschetta Pizza – $4/ea
Use $1.50/2 Ffreschetta Pizza, 14 oz+
Use $1.50/2 Freschetta Pizza Products 09/30/2012 SS Insert (exp 11/15/2012)
Final price = $3.25/ea

Eggo Waffles or Dole Fruit Smoothie Shakers – $1.66/ea
Use $0.65/2 Dole Fruit Smoothie Shakers, add $0.45 to coupon by watching video
Use $0.75/1 Dole Fruit Smoothie Shaker 09/09/2012 SS Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $0.16-$1.01/ea

Healthy Choice Steaming Entrees, Naturals, Selects or Baked Entrees – $2/ea
Use $0.75/1 Healthy Choice Baked Frozen Entree 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Use $0.75/1 Healthy Choice New Baked Entree
Final Price = $0.50/ea

Marie Callender’s Complete Dinners, Steamers or Pot Pies – $2.50/ea
Use $0.75/1 Marie Callender’s Comfort Bakes Entree, single serve 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $1/ea

Haagen-Dazs Ice Cream – $3.33/ea
Use $1.10/4 Haagen-Dazs Frozen Yogurt Flavors, 14 oz only
Use $1.10/4 Haagen-Dazs Ice Cream Flavors, 14 oz only
Use $1.10/5 Haagen-Dazs Ice Cream Product e-Offers
Final Price = $3.06-$3.11/ea

Totino’s Pizza Rolls or Pizza Stuffers – $3/ea
Use $0.75/3 Totino’s Pizza Rolls 09/09/2012 RP Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.35/1 Totino’s Pizza Rolls 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.75/3 Totino’s Rolls 08/05/2012 GM Insert (exp 10/27/2012)
Final Price = $2.30-$2.50/ea

Tyson Nuggets, Patties or Tenders or Marie Callender’s Fruit or Cream Pies – $5.99/ea

Birds Eye Bagged or Boxed Vegetables – $1/ea

Sara Lee Oven Fresh Pies – $3.99/ea

Clif, Luna, Mojo or Builder Bars – $1/ea

Clif Kids ZBar or ZFruit – $2.50/ea

Jif Peanut Butter (27.3-28 oz) – $3.88/ea

Pepperidge Farm Stuffing – $2.50/ea

PERSONAL CARE

Herbal Essence or Aussie Hair Care – $2.50/ea
Use $1/2 Herbal Essences or Aussie 10/07/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Use B1G1 Herbal Essences Conditioner or Styler, up to $6.99 WYB Herbal Essences Shampoo 09/16/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $1.25-$2/ea

Get $0.15 BONUS FuelPerks when you buy 3 of the following products in a single transaction.

John Frieda Hair Care – $5/ea
Use $1/1 John Frieda Product
Final Price = $4/ea

Jergens or Curel Body Lotion – $5/ea
Use $1/1 Jergens Natural Glow Moisturizer Product, excludes trial sizes
Use $1/1 Jergens Soothing Aloe Moisturizer, 10 oz+
Use $1/1 Curel Skincare Products, 7.5 oz+
Final Price = $4/ea

Biore Skin Care – $1 off

Zyrtec or Zyrtec-D (24-30 ct) – $18.99/ea
Use $2/1 Zyrtec Product, excludes trial sizes
Use $2/1 Zyrtec Product
Final Price = $16.99/ea

HOUSEHOLD

Angel Soft Bath Tissue (8, 12 or 24 rl) or Sparkle Paper Towels (6 or 8 rl) – $4.99/ea
Get $2 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/2 Angel Soft, 6 Double Rolls
Use $1/2 Sparkle, 3 Rolls pk
Use $0.50/1 Sparkle Giant Rolls, 2pk+ 09/04/2012 All You, September 2012 (exp 10/13/2012)
Use $1/1 Sparkle Paper Towels, 6 Regular Roll+
Final Price = $3.99-$4.49/ea

Cottonelle Bath Tissue (18 rl) or Viva Paper Towels (8 rl) – $10.49/ea
Use $0.55/1 Cottonelle Bathroom Tissue, 9 pk+
Use $0.40/2 Cottonelle Toilet Paper, 4 pks OR $0.40/1 Toilet Paper, 9 pk+ 10/14/2012 SS Insert (exp 11/18/2012)
Use $0.25/1 Viva Paper Towels, big rolls 10/14/2012 SS Insert (exp 12/09/2012)
Use $0.55/1 Cottonelle Bath Tissue e-Offers
Final Price = $9.39-$9.99/ea

Reynolds Aluminum Foil or Pan Lining Paper – $3/ea
Use $0.55/1 Reynolds Wrap, 35 sq ft, excluding wrapper foil sheets 09/30/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Reynolds Pan Lining Paper
Final Price = $1.90-$2/ea

Kleenex Hand Towels or Cool Touch – $2/ea
Use $0.75/1 Kleenex Hand Towels 09/30/2012 SS Insert (exp 11/25/2012)
Use $1/1 Kleenex Hand Towels, must tell 3 friends
Use $0.50/1 Kleenex Hand Towels
Final Price = $0.50-$1/ea

Duracell CopperTop Batteries AA or AAA (4 pk), C or D (2 pk) or 9-Volt (1 pk) – $3.50/ea
Use $0.50/1 Duracell CopperTop, Ultra Power, Ultra Photo Lithium or Specialty Batteries, exclude trial/travel 09/30/2012 P&G Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $2.50/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 4 comments… read them below or add one }

1 Amy October 14, 2012 at 6:48 AM

look for a coupon for $1 off any milk on Kellgg’s Crunchy Nut cereal.
On sale 4/$10 so $2.50 each-$1.40(double 0.70 coupon)=$1.10 and save $1 off milk so you pay $0.10 for cereal. My store had a few boxes with the coupon on.

2 Marcy October 15, 2012 at 12:21 PM

Thanks Amy!

3 Melanie October 17, 2012 at 10:55 AM

Do you know if Giant Eagle goes by sale prices or shelf prices when it advertises “spend $15 get…..” I know that my local Weis store goes by the shelf price when the ad says that but wasn’t sure about Giant Eagle. Thanks!

4 Jennifer October 17, 2012 at 12:07 PM

It depends on the deal and I haven’t been able to figure out how to tell in advance yet.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: