Meijer Weekly Ad Deals | 9/30-10/6/2012

by Jennifer on September 29, 2012 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

GROCERY DEALS

Folgers Ground Coffee (22.6-34.5 oz) or Dunkin Donuts Coffee – $6.99/ea
Use $1/2 Folgers Coffee 09/09/2012 RP Insert (exp 10/23/2012)
Final Price = $6.49/ea

Lean Cuisine Entrees – $2.49/ea
Buy 4, Get 1 FREE
Use $1/4 Lean Cuisine Varieties
Plus
Use $0.55/3 Lean Cuisine, MEIJER mPERKS (exp 10/28/2012)
Final Price = $1.68/ea wyb 5

Earthbound Farms Organic Green Onions or Baby Carrots – $1.25/ea
Use $0.75/1 Earthbound Farm Organic Product
Final Price = FREE

Stacy’s Pita Chips – B1G1

Hillshire Farm Deli Select Ultra Thin or Deli Carver Lunchmeat – $2.50/ea

Oscar Mayer Beef, Fat Free or Cheese Franks or Carving Board or Selects Lunchmeat – $2.99/ea

Johnsonville Breakfast Links or Patties – $2.50/ea
Use $0.55/1 Johnsonville Breakfast Sausage, links or patties 06/10/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $1.40/ea

Kahn’s or Ball Park Meat Franks – $1.66/ea
Use $1/2 Ball Park Franks
Final Price = $1.16/ea

Florida’s Natural Orange Juice – $2.50/ea

Jell-O Pudding, Gelatin, Mousse or Temptations – $2/ea
Buy 2, Get 1 FREE
Use $1/2 Jell-O Refrigerated Snacks 09/16/2012 SS Insert (exp 10/16/2012)
Final Price = $1/ea wyb 3

Silk Soymilk, Almond Milk or Coconut Milk – $3/ea
Use $1/1 Silk Pure Almond Half Gallon
Use $1/1 Silk Half Gallon+
Use $1/1 Silk Product, Single Serve, 4 pk, Quart or Half Gallon
Final Price = $2/ea

Kraft Chunk or Cracker Cuts Cheese – B2G1

Kraft Freshtake Cheese Breadcrumb Mix, Philadelphia Cooking Creme, or Philadelphia Indulgence Cream Cheese Spread – $2/ea
Buy 3, Get 1 Philadelphia Cream Cheese FREE
Use $0.50/1 Kraft Fresh Take Cheese & Breadcrumb Mix
Use $0.75/1 Kraft Fresh Take Cheese & Breadcrumb Mix 09/16/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $0.75/1 Kraft Philadelphia Indulgence Spreads
Final Price = $0.50-$1/ea

Kraft Cheese Singles – $2.50/ea

Mayfield Ice Cream or Dove (3 ct) or Mars (6 ct) Ice Cream Bars – $3/ea

Eggo Waffles or Pancakes – $1.66/ea
Use $1/2 Kellogg’s Eggo Products 08/05/2012 RP Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $1.16/ea

Stouffer’s French Bread Pizza, Hot or Lean Pockets – $2/ea
Use $1/3 Lean Pockets Pretzel Bread Varieties
Final Price = $1.67/ea

Stouffer’s Macaroni & Cheese – 1.25/ea
Use $1/2 Stouffer’s Entree, single serve, 21 oz 09/09/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.75/ea

Jack’s Original Pizza – $2.25/ea

Sara Lee Oven Fresh Fruit Pie or Creme Pie – $3.50/ea
Use $1/1 Sara Lee Creme Pie or Pound Cake Slices
Final Price = $2.50/ea

Jose Ole Taquitas or SuperPretzel – 50% off
Use $1/1 Jose Ole Brand Item, 16 oz+
Use $1/1 Jose Ole Brand Item, 16 oz+
Use $0.50/1 SuperPretzel Sweet Cinnamon Pretzel 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Superpretzel 09/30/2012 RP Insert (exp 10/20/2012)
Use $0.35/1 SuperPretzel Soft Pretzel Product

Mrs. T’s Pierogies – $2/ea
Buy 3, Get 1 FREE
Use $1/3 Mrs T’s Pierogies 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/3 Mrs. T’s Pierogies
Final Price = $1.25/ea wyb 4

Birds Eye Viola! Meals – $3.50/ea
Use $1/2 Birds Eye Viola Product
Final Price = $3/ea

Lipton Iced Tea (12 pk) or Pure Life Tea (6 pk) – $5/ea
Use $1/2 Lipton Iced Tea, 16.9 oz bottles, 12 pk OR Pure Leaf, 18.5 oz bottles, 6 pk 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $4.50/ea

Pepsi, Sierra Mist Natural or Mountain Dew (2L) – $1.25/ea
Use $1/2 Pepsi NEXT, 2 L 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $0.75/ea

Frito Lay Variety Pack – $6.99/ea
Use $1/1 Frito-Lay Variety Pack, 20 ct+ 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $5.99/ea

Doritos Chips – $3/ea
Use $0.55/1 Doritos Jacked Chips, 10.5 oz+ 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $1.90/ea

Nabisco Ritz Crackers, Ritz Bitz, Toasted Chips or Chips Ahoy! – $2.50/ea
Use $0.75/2 Nabisco, cookies or crackers, 4.05-27.5oz 08/05/2012 SS Insert (exp 10/05/2012)
Use $1/2 Ritz or Wheat Thins Toasted Chips Products, 8.1 oz
Final Price = $1.75-$2/ea

Snyder’s Pretzels, Nibblers, Pieces or Tortilla Chips – $2.50/ea

Frito-Lay’s Potato Chips – B1G1
Use $1/2 Frito-Lay Lay’s Kettle Cooked, 8 oz+ 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Use $1/2 Frito-Lay Lay’s Chips, 10 oz+ AND Dip, 14 oz+ 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)

Sunshine Cheez-It Crackers, Special K Cracker Chips, Keebler Right Bites, or Wheatables – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler or Sunshine 100 Calorie Right Bite Snacks, 6 ct+
Use $1/2 Keebler Crackers
Final Price = $2/ea

Orville Redenbacher’s Microwave Popcorn – B1G1
Use $0.50/1 Orville Redenbacher’s Gourmet Popped Corn

Kellogg’s Cereal or Nutri-Grain Bars – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops or Froot Loops Cereals, 8.7 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Crunchy Nut or Smart Start Cereals
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies Cereals
Final Price =$1.50-$2.17/ea

Campbell’s 100% Natural Soup – $1.25/ea
Use $0.50/2 Campbell’s Chunky Soup or Chili, or 100% Natural Microwavable Bowls
Use $0.75/2 Campbell’s 100% Natural Soups
Use $0.50/2 Campbell’s 100% Natural Soup Cans 09/16/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $0.50-$0.75/ea

Ronzoni Healthy Harvest Pasta, Garden Delight, Smart Taste Pasta or Light ‘n Fluffy Noodles – $1/ea
Use $1/2 Ronzoni Smart Taste Pasta
Final Price = $0.50/ea

General Mills Cereal – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Cheerios, regular 09/23/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $1/3 General Mills Cereal 09/09/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $1.10/2 General Mills Cheerios Cereals, yellow box
Final Price = $1.50-$2.17/ea

Buy 4 of the following items, get 1 FREE instantly.

Quaker Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Final Price = $1.60/ea wyb 5

Quaker Chewy Granola Bars or Dipps – $2/ea
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Final Price = $1.20/ea wby 5

Quaker Instant Oatmeal – $2.50/ea
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Final Price = $1.60/ea wyb 5

Hellmann’s Mayonnaise – $2.99/ea
Use $1/1 Hellmann’s Mayonaise with Olive Oil
Use $1/1 Hellmann’s or Best Foods Real Mayonnaise, 30 oz+
Final Price = $1.99/ea

Campbell’s Condensed Chicken Noodle or Tomato Soup – $0.60/ea
Use $0.40/4 Campbell’s Condensed Chicken Noodle or Tomato 09/09/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Final Price = $0.40/ea

Hunt’s Snack Pack Pudding or Gel – $0.89/ea

Brach’s Candy Corn, or Werther’s Candies – $2.50/ea
Use $1.50/2 Brach’s Bagged Products, not valid on holiday products, bulk candy or Pick-A-Mix products
Use $1/2 Werther’s Originals Caramels
Use $1/2 Werther’s Original Sugar Free (IE), 2.75 oz Peg Bags
Final Price = $1.75-$2/ea

Mars Halloween Fun Size Candy – $2.50/ea
Use $1/1 Mars Brand Seasonal Products, p.33 12/12/2011 All You, Jan 2012 (exp 12/18/2012)
Final Price = $1.50/ea

Barilla Pasta Sauce or Ready Made Meals – $2/ea
Use $1/2 Barilla, pasta AND sauce jar 09/30/2012 SS Insert (exp 11/24/2012)
Use $1/1 Barilla Microwaveable Meal 08/12/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $1/1 Barilla Pasta Plus, play the game
Final Price = $1-$1.50/ea

Chi-Chi’s Salsa – $2.50/ea
Use $1/2 Chi-Chi’s Products (IE)
Final Price = $2/ea

Knorr Homestyle Stock – $2.99/ea
Use $1/1 Knorr Homestyle Stock 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Knorr Homestyle Stocks
Final Price = $1.99-$2.49/ea

Lance Crackers or Archway Cookies – $2/ea
Use $0.55/1 Lance Cracker Home Pack, 8 ct+ 08/12/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Use $0.55/1 Archway Cookie Variety, 6.75 oz+
Use $1/2 Archway Cookies
Final Price = $0.90-$1.50/ea

General Mills Fiber One Cereal, Bars or Brownies – $2.50/ea
Use $0.50/1 Fiber One Chewy Bars
Use $0.50/1 Fiber One 90 Calorie Brownies
Use $0.50/1 Fiber One 90 Calorie Brownies 09/16/2012 SS Insert (exp 11/10/2012)
Use $1/2 Fiber One Cereal 08/26/2012 SS Insert (exp 10/06/2012)
Use $0.50/1 Fiber One Cereal 08/26/2012 SS Insert (exp 10/06/2012)
Use $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownie 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea

Pillsbury Baguette Chips, General Mills Chex Mix or Bugles – $1.66/ea
Use $0.50/1 Bugles Corn Snacks, Chex Mix Pillsbury Baguette Chips
Use $0.50/1 Pillsbury Baguette Chips, 7 oz+
or Gardetto’s Snack Mix, 4.5 oz+

Use $0.50/2 Chex Mix, 4.5 oz or 100 Calorie Snack 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.50/2 General Mills Bugles or Chex Mix, Pillsbury Baguette Chips, or Gardetto’s Snack Mix Bags 09/23/2012 SS Insert (exp 11/17/2012)
Final Price = $0.66-$1.16/ea

Yoplait Yogurt Cups – $0.50/ea
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NV, NJ, ND & TN
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $0.37/ea

Yoplait Yogurt Packs (2-4 pk) – $1.88/ea
Use $0.50/1 Yoplait Fruplait Yogurt or Yoplait Light w/Fiber Yogurt, multi-packs 08/26/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $1/2 Yoplait Fruplait Yogurt or Yoplait Light w/Fiber Yogurt multi-packs 08/26/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $0.75/1 Yoplait Light Yogurt w/Granola 09/23/2012 SS Insert (exp 11/17/2012)
Final Price = $0.38-$1.38/ea

Yoplait Fruit Smoothie – $2.50/ea

Pillsbury Crescent Rolls or Sweet Rolls – $1.66/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Use $1/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Final Price = $1.16-$1.26/ea

Freschetta or Red Baron Pizza – $3.99/ea
Use $1.50/2 Freschetta Pizza Products 09/30/2012 SS Insert (exp 11/15/2012)
Use $1/2 Red Baron, single & multi serve
Final Price = $3.24-$3.49/ea

Minute Maid Premium Orange Juice – $2.50/ea

Nabisco Large Size Snack Crackers or Easy Cheese – $3.50/ea
Use $0.75/2 Nabisco, cookies or crackers, 4.05-27.5oz 08/05/2012 SS Insert (exp 10/05/2012)
Final Price = $2.75/ea

Mott’s Apple Juice, Mott’s For Tots or Mott’s Plus – $2.29/ea

Daisy Sour Cream (8 oz) – $0.99/ea

Cool Whip Topping – $1.50/ea

HOUSEHOLD

Purex Liquid Laundry Detergent or Ultra Packs – $2.97/ea
Use $1/1 Purex Laundry Detergent, liquid or ultrapacks, excludes trail 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Final Price = $1.97/ea

Get $4 off your next shopping trip when you buy $25 of the following products in a single transaction.

Charmin Ultra Strong or Ultra Soft Bath Tissue (6 or 12 rl) – $6.49/ea
Use $0.25/1 Charmin, exclude trial/travel 09/30/2012 P&G Insert (exp 10/31/2012)
Use $0.25/1 Charmin 08/26/2012 P&G Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $5.99/ea

Tide Liquid Laundry Detergent (75 oz) – $8.99/ea
Use $1/1 Tide Detergent, excluding PODS, exclude trial/travel 09/30/2012 P&G Insert (exp 10/31/2012)
Use $0.50/1 Tide Detergent, excludes PODS and trial 09/09/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $7.99/ea

Bounty Paper Towels (6 rl) – $6.49/ea
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins, exclude trial/travel 09/30/2012 P&G Insert (exp 10/31/2012)
Final Price = $5.99/ea

Softsoap Liquid Hand Soap – $2/ea
Use $0.35/1 Softsoap, liquid hand soap, pump, 8 oz or refill, 28 oz+ 09/30/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $1.30/ea

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: