Giant Eagle Weekly Ad Deals | 9/6-9/12/2012

by Jennifer on September 5, 2012 · 1 comment

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

4-Day Meat Sale (Thursday-Sunday only)

Bob Evans Rolls, Links or Patties – $2.50/ea

Hillshire Farm Ultra Thin or Deli Carvers Sliced Lunchmeat – $2.50/ea

GROCERY

Knorr Side Dishes – $1/ea
Use $1/3 Knorr Rice and Pasta Sides
Final Price = $0.67/ea

Breyers Ice Cream – $3.33/ea
Use $0.75/1 Breyers Product, 1.5 qt
Use $0.75/1 Breyers Ice Cream e-Offers
Final Price = $1.83-$2.58/ea

Powerade – B10G5 – $0.67/ea

Wonderful Pistachios (10 oz) – $4.99/ea
Use $1/1 Wonderful Pistachios, 6 oz+
Final Price = $3.99/ea

Tostitos or Baked Tostitos – $2.50/ea

Nabisco Oreos, Newtons, HoneyMaid Grahams or BelVita Breakfast Bars – $3/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Use $0.75/2 Nabisco, cookies or crackers, 4.05-27.5oz 08/05/2012 SS Insert (exp 10/05/2012)
Use $1/2 Honey Maid, 8 – 14.4 oz 07/22/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Use $1/1 Belvita Breakfast Biscuit, 8.8 oz
Final Price = $2-$2.50/ea

Nabisco Triscuits or Wheat Thins – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Use $0.75/2 Nabisco, cookies or crackers, 4.05-27.5oz 08/05/2012 SS Insert (exp 10/05/2012)
Final Price = $1.75-$2/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizza – $6/ea

Heluva Good Refrigerated Dip – $1.66/ea
Use $0.50/1 Heluva Good! Product
Use $1/1 Heluva Good! Sour Cream Dip, 12 oz
Use $1/1 Heluva Good Limited Editon Black Bean Queso Dip
Final Price = $0.66/ea

Heluva Good Chunk Cheese – $2/ea
Use $0.50/1 Heluva Good! Product
Final Price = $1/ea

Klondike Bars (4-8 ct) – $3.33/ea

Hellmann’s Mayonnaise – $2.99/ea
Use $1/1 Hellmann’s Mayonaise with Olive Oil
Final Price = $1.99/ea

T.G.I. Friday’s Snacks – $2.50/ea

Totino’s Pizza Rolls – $1/ea
Use $0.75/3 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.35/1 Totino’s Pizza Rolls 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Use $1/2 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.75/3 Totino’s Pizza Rolls e-Offers
Final Price = $0.30-$0.75/ea

Keebler Cookies – $2.50/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 4
Use $0.70/1 Keebler Cinnamon Roll Cookies
Use $0.55/2 Keebler Cookies 07/29/2012 RP Insert (exp 09/23/2012)
Use $0.55/1 Keebler Cinnamon Roll Cookies 07/29/2012 RP Insert (exp 09/23/2012)
Final Price = $1.10-$1.95/ea

Ruffles or Baked Ruffles or Rold Gold Pretzels – $2.50/ea

Get $2 off your next shopping trip when you buy $10 of the following products in a single transaction.

Kashi Cereal or Bars – $3/ea
Use $1/3 Kashi Cereal or Snack Bars
Use $0.70/1 Kashi Simply Maize or Indigo Morning Cereals
Use $0.50/1 Kashi Soft’n Chewy Banana Chocolate Chip Bar, Soft Baked Squares or Honey Sunshine Cereal, 7 oz+
Use $0.70/1 Kashi Simply Maize or Indigo Morning Cereals e-Offers
Final Price = $1.60-$2.67/ea

Kashi Cookies or Crackers – $2.50/ea

Kashi All Natural Frozen Entrees – $3.50/ea

Kellogg’s Cereal (12.2-15.2 oz) – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jack, Corn Pops or Froot Loops Cereals, 8.7 oz+
Use $1/3 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Crunchy Nut or Smart Start Cereals
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Touch of Fruit in the Middle Raspberry Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats, 14.5oz+ 08/26/2012 RP Insert (exp 10/07/2012)
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies Cereals
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops or Froot Loops e-Offers
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Fruit in the Middle Raspberry Cereal e-Offers
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix, or FiberPlus Cereals e-Offers
Final Price = $1.10-$2.17/ea

Rice Krispies Treats, Special K or FiberPlus Bars – $4.50/ea
Use $0.70/1 Kellogg’s FiberPlus Nutty Delight Bars (IE)
Use $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Products
Final Price = $3.10-$3.75/ea

Smucker’s Jam or Jelly – $2/ea
Use $0.50/1 Smucker’s Fruit Spread, watch video
Final Price = $1/ea

Skippy Peanut Butter – $2.29/ea
Use $1/3 Skippy Natural Peanut Butter Spreads
Use $0.50/2 Skippy Peanut Butter Products, 15 oz+
Final Price = $1.79-$1.97/ea

Reese’s, Kit Kat, Mars or Nestle Assorted Snack or Fun Size Candy – $2.69/ea
Use $1/3 Reese’s or Kit Kat Snack Size Bags, 9 – 22 oz 08/12/2012 SS Insert (exp 09/16/2012)
Final Price = $2.36/ea

Nestle Stand Up Bags – $3/ea
Use $1/2 Nestle or Wonka Stand Up Bag Candy, 9-12 oz
Final Price = $2.50/ea

Get 70 BONUS eBoxTops when you buy 12 of the following products in a single transaction.

General Mills Cereal – $3/ea
Use $0.50/1 General Mills Cookie Crisp Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 09/09/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $1.10/2 General Mills Cheerios Cereals, yellow box
Use $1/3 General Mills Cereal 08/05/2012 GM Insert (exp 09/15/2012)
Use $0.50/1 General Mills Cheerios Yellow Box e-Offers
Final Price = $2-$2.67/ea

Juicy Juice (64 oz or 8 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 Nestle Juicy Juice Fruitifuls Juice Beverage, 6.75 oz, 8 pk
Final Price = $1.50/ea

Chex or Bugles Snack Mix or Pillsbury Baguette Chips – $0.99/ea
Use $0.50/1 Bugles Corn Snacks, Chex Mix Pillsbury Baguette Chips, or Gardetto’s Snack Mix, 4.5 oz+
Use $0.50/2 Chex Mix, 4.5 oz or 100 Calorie Snack 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Use $0.50/1 Pillsbury Baguette Chips, 7 oz+ 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Use $0.50/1 Pillsbury Baguette Chips e-Offers
Final Price = FREE-$0.49/ea

Nature Valley Sweet & Salty, Milk ‘n Cereal or Treat Bars – $2.50/ea
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars OR Granola Thins, 5 ct+ bars
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Granola Thins 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.60/2 Nature Valley Granola Bars OR Granola Thins, 5 ct+ bars
Use $0.50/2 Nature Valley Bars e-Offers
Final Price = $1.90-$2.25/ea

Kleenex Facial Tissue (68-184 ct) – $1.25/ea
Use $0.40/3 Kleenex Facial Tissue
Use $0.50/3 Kleenex Boxes, 50 ct+ or $0.50/1 Bundle 08/12/2012 SS Insert (exp 09/23/2012)
Final Price = $0.92-$0.98/ea

Scott 1000 Bath Tissue (12 rl) – $7.49/ea
Use $1.25/2 Scott 1000 Count Bath Tissue, (2) 8 pk+ or (1) 16 pk+
Use $0.75/1 Scott Bath Tissue, 6 roll+
Final Price = $5.99-$6.87/ea

Scott Flushable Moist Wipe Tub – $1.79/ea
Use $0.50/1 Scott Naturals Flushable Wipes, tub or refill 08/12/2012 SS Insert (exp 09/16/2012)
Final Price = $0.79/ea

Scott Paper Towels (6 rl) – $4.99/ea
Use $0.75/1 Scott Towels Rolls 08/12/2012 SS Insert (exp 09/16/2012)
Use $0.75/1 Scott Paper Towels, 6 roll+
Final Price = $3.49/ea

Ragu Pasta Sauce (16 or 24 oz) – $1.50/ea
Buy 2, Get 1 Giant Eagle Pasta FREE

Wish-Bone Salad Dressing – $2/ea

Nestle Baking Morsels – $3/ea
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels
Use $1/1 Nestle Toll House Morsels 09/09/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels , any variety
Final Price = $2-$2.50/ea

Carnation Evaporated Milk – $1.50/ea
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk , 12 oz
Final Price = $1/ea

Domino Sugar (4 lb) – $2.49/ea

Betty Crocker Brownie Mix – $1.79/ea
Use $0.85/2 Betty Crocker Ready to Spread Frosting, Supreme Brownie Mix, Dessert Bar Mix, Box Muffin Mix or Cookie Mix, 17.5 oz+
Use $0.75/2 Betty Crocker Ready to Spread Frosting, Cookie Mix, Supreme Brownie Mix, Dessert Bar or Muffin Mix 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Final Price = $0.94-$1.04/ea

Duncan Hines Frosting – $1.50/ea

Duncan Hines Cake Mix – $1.25/ea

Del Monte Canned Fruit, Vegetables or Tomatoes, College Inn Broth, or Contadina Tomatoes – B10G2 – $0.83/ea when you buy 12
Use $1/2 College Inn Broth
Final Price = $0.33-$0.83/ea

Campbell’s 100% Natural Soup – $1.25/ea
Use $0.40/2 Campbell’s Condensed Soups, excluding Chicken Noodle, Tomato and Great for Cooking 09/09/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Use $1/5 Campbell’s Condensed Soups, Excluding Great for Cooking Soups
Final Price = $0.85-$1.05/ea

Kraft Homestyle Bowls, Velveeta Shells & Cheese or Homestyle Macaroni & Cheese – $2/ea
Use $0.75/1 Kraft Homestyle Macaroni & Cheese 08/26/2012 SS Insert (exp 09/26/2012)
Final Price = $0.50/ea

Chi-Chi’s Tortillas – $2/ea

Prego Pizza Sauce – $1.50/ea
Use $1/3 Prego Sauces 09/09/2012 SS Insert (exp 10/06/2012)
Final Price = $1.17/ea

Oscar Mayer Meat or Turkey Franks – B1G1

Johnsonville Breakfast Links, Patties or Smoked Sausage Links – $3/ea
Use $1/2 Johnsonville Smoked and Cooked Sausages
Use $0.55/1 Johnsonville Breakfast Sausage, links or patties 06/10/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Use $0.75/1 Johnsonville Fully-Cooked Sausage 07/15/2012 SS Insert (exp 09/16/2012)
Final Price = $1.50-$2.50/ea

Eckrich Polska Kielbasa or Smoked Sausage – B1G1
Use $0.55/1 Eckrich Smoked Sausage

Tropicana Pure Premium Orange Juice (89 oz) – $4.99/ea

Coffee-Mate or International Delight Flavored Creamers – $1.66/ea
Use $1/4 Nestle Coffee-mate Liquid Flavored or Original Creamers, 16 oz+, excludes natural bliss
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Use $1.50/1 International Delight Coffee Creamer, Singles, Pints, Quarts, Half Gallons
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer, Singles, Pints, Quarts, or Half Gallons
Final Price = $0.16-$1.41/ea

Yoplait Original or Light (4 pk) or Splitz or Fiber One Yogurt – $2/ea
Use $0.50/1 Yoplait Light with Fiber Yogurt Multipacks, Void in LA, NV, NJ, ND & TN
Use $0.50/1 Yoplait Fruplait Yogurt or Yoplait Light w/Fiber Yogurt, multi-packs 08/26/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $0.75/1 Yoplait Greek Yogurt, 4 pk or Greek Yogurt w/Granola 2 pk 07/15/2012 SS Insert (exp 09/08/2012)
Final Price = $0.50-$1/ea

Yoplait Greek or Greek 100 Calorie Yogurt – $1/ea
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt 08/19/2012 SS Insert (exp 10/13/2012)
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $1/2 Yoplait Greek Yogurt Cups e-Offers
Final Price = $0.50/ea

Dannon Oikos or Light & Fit Greek or Activia Breakfast Blend Yogurt – $3/ea
Use $0.50/1 Dannon Oikos Multipack 08/12/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Use $1/1 Dannon Activia Breakfast Blend, 4 pk
Use $1/1 Dannon Light and Fit Greek, 4 pk, any flavor
Use $1/1 Dannon Light & Fit Greek, 4 pk 08/05/2012 SS Insert (exp 09/16/2012)
Final Price = $2/ea

Land O Lakes Large All Natural Brown Eggs – $2.50/ea

Sunny Delight – $1.66/ea
Use $0.55/2 Sunny D Products 08/19/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1.11/ea

Sargento Sliced Cheese – $3/ea
Use $0.40/1 Sargento Natural Blends Sliced or Snack Cheese 08/26/2012 SS Insert (exp 10/07/2012)
Use $0.50/1 Sargento Natural Sliced Cheese 08/26/2012 SS Insert (exp 10/07/2012)
Final Price = $2-$2.20/ea

Philadelphia Soft Cream Cheese, Indulgence or Cooking Creme – $2/ea
Use $0.75/1 Kraft Philadelphia Indulgence Spreads
Final Price = $1.50/ea

Fuze – $1/ea

Vita Muffin or Brownies – $4.49/ea

Tyson Bagged Chicken – $6.99/ea
Use $0.75/1 Tyson Frozen Chicken Nuggets Bag 08/19/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $5.49/ea

Mrs. T’s Pierogies – $2/ea
Use $1/3 Mrs. T’s Pierogies
Final Price = $1.67/ea

Drumstick (4 ct) or Edy’s Fruit Bars (6 or 12 ct) – $3.50/ea
Use $1/1 Nestle Drumstick Cones
Final Price = $2.50/ea

Eggo Waffles – $5/ea
Use $1/2 Kellogg’s Eggo Products 08/05/2012 RP Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $4.50/ea

Dole Fruit Smoothie Shakers – $1.66/ea
Use $0.65/2 Dole Fruit Smoothie Shakers
Use $0.75/1 Dole Fruit Smoothie Shaker 09/09/2012 SS Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $0.16-$1.01/ea

Green Giant Valley Fresh Steamers – $1.66/ea
Use $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers e-Offers
Final Price = $1.41/ea

Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy 10 of the following frozen meals in a single transaction.

Hungry Man, Lean Cuisine, Stouffer’s Signature Classics – $2.50/ea
Use $1/4 Lean Cuisine Varieties
Use $1/2 Stouffer’s Entree, single serve, 21 oz 09/09/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.55/3 Lean Cuisine Varieties e-Offers
Final Price = $2-$2.32/ea

Healthy Choice Steaming Entrees or Marie Callender’s Comfort Bakes – $2/ea

Smart Ones Classic Favorites – $2/ea
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Products, breakfast, lunch, dinner, snacks or desserts
Use $5/12 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Products
Final Price = $1.58-$1.70/ea

Gerber Graduates Grabbers – $1.50/ea
Use $0.75/1 Gerber Graduates Grabbers
Use $0.85/6 Gerber Graduates Grabbers Pouches
Use $0.75/1 Gerber Graduates Grabbers
Final Price = FREE-$1.22/ea

PERSONAL CARE

Blistex Lip Balm – $1/ea

Emergen-C (30 ct) – $8.99/ea

Purell Hand Sanitier (8 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Purell, 8oz 07/29/2012 SS Insert (exp 10/29/2012)
Use $1/1 Purell Product, 8 oz+
Final Price = $1.50/ea

HOUSEHOLD

Tide Liquid Laundry Detergent (40-64 ld) – $10.99/ea
Use $0.50/1 Tide Detergent, excludes PODS and trial 09/09/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Use $0.40/1 Tide Detergent, Boost, To Go, Downy or Bounce, no pods 08/26/2012 P&G Insert (exp 09/30/2012)
Use $1/2 Tide Detergent, Boost, To Go, Downy or Bounce, no pods 08/26/2012 P&G Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $9.99-$10.49/ea

Quilted Northern Bath Tissue (24 rl) or Brawny Paper Towels (12 rl) – $11.99/ea
Get $3 off your next shopping trip when you buy 2
Use $1/2 Brawny Paper Towel, 2 giant roll+ 08/19/2012 RP Insert (exp 09/16/2012)
Use $1/1 Brawny Paper Towels, 6 roll package+
Final Price = $10.99-$11.49/ea

Duracell CopperTop Batteries AA or AAA (16 pk), C or D (8 pk) or 9-V (4 pk) – $11.99/ea
Use $0.75/1 Duracell Copper, Ultra Power, Photo or Speciality Batteries 08/26/2012 P&G Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $10.49/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 1 comment… read it below or add one }

1 Teachermom1021 September 8, 2012 at 9:32 AM

Hey! Has anybody been able to find/print the Smuckers coupon after watching the video? I watched 3 of them and can’t seem to find it.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: