Giant Eagle Weekly Ad Deals | 8/30-9/5/2012

by Jennifer on August 29, 2012 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY DEALS

Ball Park Franks or Hillshire Farm Polska Kielbasa or Smoked Sausage – B1G1
Use $0.75/2 Ball Park Products 08/05/2012 RP Insert (exp 09/02/2012)
Use $0.55/1 Ball Park Angus Product 08/05/2012 RP Insert (exp 09/02/2012)
Use $0.55/1 Hillshire Farm Smoked Sausage

Lay’s Potato Chips – B1G1
Use $3/2 Lay’s Chips, 10 oz+
Use $1/1 Lay’s Chips, 10 oz+

Maxwell House Coffee (28-30.6 oz) – $7.49/ea
Use $1/1 Maxwell House Coffee, 28-31 oz
Final Price = $6.49/ea

You can earn a $0.10 BONUS FuelPerks when you purchase 10 of the following products in a single transaction.

Campbell’s Soup – $1/ea
Use $1/4 Campbell’s Condensed Great For Cooking Soups
Final Price = $0.75/ea

Progresso Classic Soup – $1/ea

Goldfish Cartons – $1/ea

Kellogg’s Cereal or Pop Tarts – $2.20/ea
Get a $5 gift card for back-to-school shopping when you buy 5 in a single transaction.
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, or Froot Loops, 8.7 oz+
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops and/or Froot Loops Cereals
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Touch of Fruit in the Middle Raspberry Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Crunchy Nut and/or Smart Start Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Poptarts or Poptart Mini Crisps, 6 ct+ 08/26/2012 RP Insert (exp 10/07/2012)
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats, 14.5oz+ 08/26/2012 RP Insert (exp 10/07/2012)
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereals
Use $0.70/1 Kellogg’s Pop-Tarts Mini Crips Toaster Pastries, 6 ct+
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal,14 oz+
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats with Fruit in the Middle Raspberry Cereal e-Offers
Use $1/2 Kellogg’s Cereal e-Offers
Final Price = $0.80-$1.83/ea

Get a $5 gift card for back-to-school shopping when you buy 5 of the following products in a single transaction.

Kellogg’s Nutri-Grain or FiberPlus Bars – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Nutri-Grain Cereal Bars
Use $0.70/1 Kellogg’s FiberPlus Nutty Delights Bars
Final Price = $1.10-$2/ea

Kellogg’s Fruit Snacks – $2/ea
Use $0.75/2 Kellogg’s Fruit Snacks 08/05/2012 RP Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $1.25/ea

Peppridge Farm Goldfish – B1G1

Pringles Superstack Cans – $1.50/ea
Use $1/4 Pringles Super Stack Cans, 180 g+ 08/19/2012 RP Insert (exp 09/30/2012)
Use $1/4 Pringles Super Stack Cans 07/22/2012 RP Insert (exp 08/31/2012)
Use $1/2 Pringles Super Stack Cans 07/22/2012 RP Insert (exp 08/31/2012)
Final Price = $1-$1.25/ea

Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles or Grands! Biscuit Sandwiches – $2/ea
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles Pastries or Pancakes
Use $0.85/3 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles Pastries or Pancakes
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles Pastries or Pancakes 08/05/2012 GM Insert (exp 10/27/2012)
Use $0.55/1 Pillsbury Egg Scrambles or Grands Biscuit Sandwiches
Use $0.55/1 Pillsbury Frozen Egg Scrambles or Grands! Biscuit Sandwiches 08/05/2012 GM Insert (exp 10/27/2012)
Use $0.55/1 Pillsbury Egg Scrambles or Grands! Biscuit Sandwiches e-Offers
Final Price = $0.90-$1.50/ea

Red Bull (4 pk) – $5.99/ea

Smucker’s Unscrustables – $3/ea

Pillsbury Ready To Bake Cookies – $2.50/ea
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $1.10/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Final Price = $1.95-$2/ea

Clif, Clif Builder, Luna or Mojo Bars – $1/ea

Nabisco Snack Crackers, 100 Calorie or Snackwells or Nilla Wafers – $2.50/ea
Use $0.75/2 Nabisco, cookies or crackers, 4.05-27.5oz 08/05/2012 SS Insert (exp 10/05/2012)
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Final Price = $1.75-$2/ea

Lipton Iced Tea (6 or 12 pk) – $5/ea
Buy 2, Get 1 Lipton Natural Tea (64 oz) FREE

Keebler Boxed Crackers, Cheez-Its or Town House, Special K Cracker or Popcorn Chips – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler Club Crackers 08/26/2012 RP Insert (exp 10/21/2012)
Final Price = $2/ea

General Mills Cereal (8.9-12.3 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Lucky Charms Cereal
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 08/05/2012 GM Insert (exp 09/15/2012)
Use $0.50/1 Cookie Crisp Cereal e-Offers
Final Price = $1.30-$2.17/ea

Betty Crocker Fruit Snacks – $1.99/ea
Use $0.75/3 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By the Foot, Fruit Gushers, or Roll-Ups
Use $0.60/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By the Foot, Fruit Gushers, or Roll-Ups
Use $0.75/2 Betty Crocker Fruit Snacks 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Final Price = $1.24-$1.49/ea

Gevalia Coffee – $6.49/ea

Post Cereal – $2/ea
Use $1/1 Post Shredded Wheat Cereal, 9.25 oz+
Use $1/1 Post Shredded Wheat or Grape Nuts Cereals, 9 oz+
Use $1/2 Post Pebbles Cereals or Treats, 6.2 oz+ 08/19/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Use $1/1 Post Honey Bunches of Oats
Use $1/2 Post Kids’ Cereal and Treats, 6.2 oz+ 07/22/2012 SS Insert (exp 09/02/2012)
Final Price = $1-$1.50/ea

Welch’s 100% Grape Juice – $3/ea
Use $0.75/1 Welch’ Healthy Start 100% Grape Juice 06/24/2012 RP Insert (exp 09/15/2012)
Use $0.75/1 Welch’ 100% Grape Juice, Grape Juice Blend (64 oz) or 10 oz 4 pack or 6 pack 100% Juice 06/24/2012 RP Insert (exp 09/15/2012)
Final Price = $1.50/ea

Emerald Breakfast On the Go Bars – $2.50/ea
Use $1/1 Emerald Breakfast On The Go Product, 7.5 oz+
Use $1/1 Emerald Breakfast on the Go Product (IE), 7.5 oz
Final Price = $1.50/ea

Reese’s, Kit Kat, Mars or Nestle Assorted Snack or Fun Size Candy – $2.69/ea
Use $1/3 Reese’s or Kit Kat Snack Size Bags, 9 – 22 oz 08/12/2012 SS Insert (exp 09/16/2012)
Use $1/3 Reese’s, Kit Kat, Hershey’s, miniatures or Hershey’s Kisses, 8.5 oz+ 08/12/2012 SS Insert (exp 09/16/2012)
Final Price = $2.36/ea

Nature Valley or Fiber One Bars – $3/ea
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars OR Granola Thins, 5 ct+ bars
Use $0.60/2 Nature Valley Granola Bars OR Granola Thins, 5 ct+ bars
Use $0.50/1 Fiber One Chewy Bars
Use $0.60/1 Fiber One Chewy Bars
Final Price = $1.80-$2.50/ea

Nestle Morsels – $2.50/ea
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels , any variety
Final Price = $2/ea

Jif Peanut Butter (27.3-28 oz) – $4.99/ea

Nabisco Honey Maid Grahams – $3/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Use $0.75/2 Nabisco, cookies or crackers, 4.05-27.5oz 08/05/2012 SS Insert (exp 10/05/2012)
Use $1/2 Honey Maid, 8 – 14.4 oz 07/22/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Final Price = $2.25-$2.50/ea

Bush’s Baked Beans (28 oz) or Grillin’ Beans (22 oz) – $1.79/ea
Use $1/2 Bush’s Baked Beans or Grillin’ Beans
Final Price = $1.29/ea

Heinz Ketchup (40 oz), Organic Ketchup, Squeeze Mayo or Jack Daniel’s Barbecue Sauce – $2.50/ea
Use $0.25/1 Heinz Tomato Ketchup 08/19/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $2/ea

Open Pit Barbecue Sauce or Vlasic Relish or Peppers – $1/ea

McCormick Grinders – $3.89/ea
Buy 1, Get 1 McCormick Sea Salt instantly

Velveeta Skillet Dinners – $2/ea

Crystal Light Sugar Free Drink Mix – $3/ea

French’s Yellow or Brown Mustard – $1.50/ea
Use $0.30/1 French’s Mustard, pg. 72 – pg. 73 06/16/2012 Cooking Light, JULY 2012 (exp 10/31/2012)
Use $0.30/1 French’s Mustard 06/24/2012 SS Insert (exp 08/31/2012)
Use $0.30/1 French’s Mustard, pg. 48 – pg. 49 06/21/2012 Everyday with Rachael Ray, JULY 2012 (exp 10/31/2012)
Final Price = $0.90/ea

Kraft Salad Dressing – $2/ea
Use $1/2 Kraft Dressings, 16 oz
Final Price = $1.50/ea

San Giorgio Pasta, Ronzoni Pasta or Pasta Portions – $1/ea

Mt Olive Pickles or Relish – $1.77/ea
Use $1/1 Mt. Olive Pickles, Peppers or Relish Product 08/26/2012 SS Insert (exp 10/07/2012)
Final Price = $0.77/ea

Pepperidge Farm Goldfish or Deli Flats – $2.50/ea when you buy 2, lesser quantities are $3/ea

Ortega Salsa or Shells or Regina Vinegar – $2/ea

Jimmy Dean Rolls, Pre-Cooked Sausage or Crumbles – $3.50/ea
Use $1/2 Jimmy Dean 08/26/2012 RP Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $3/ea

Oscar Mayer Meat Bologna – B1G1

Johnsonville Breakfast Links, Patties, Chicken, Fresh or Smoked Sausage Links – $3.50/ea
Use $1/2 Johnsonville Smoked and Cooked Sausages
Use $0.55/1 Johnsonville Breakfast Sausage, links or patties 06/10/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Use $0.75/1 Johnsonville Fully-Cooked Sausage 07/15/2012 SS Insert (exp 09/16/2012)
Use $1/1 Johnsonville Chicken Sausage, 12 oz 07/22/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Final Price = $2-$3/ea

Johnsonville Bratwurst Sausage Patties (32 oz) $7.99/ea
Use $1/1 Johnsonville Burgers, 32 oz 08/26/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $6.99/ea

Yoplait Go-Gurt, Fruitplait, Trix or Kids Yogurt, or Light Granola Parfait – $2/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 4
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt or Kids Yogurts
Use $1/2 Yoplait Fruplait Yogurt or Yoplait Light w/Fiber Yogurt multi-packs 08/26/2012 SS Insert (exp 10/20/2012)
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multipack or Splitz Yogurt 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Use $0.35/1 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multipack or Splitz Yogurt 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Use $0.75/1 Yoplait Light Yogurt w/Granola 07/15/2012 SS Insert (exp 09/08/2012)
Final Price = $0.50-$1.50/ea

Florida’s Natural Orange Juice or Grapefruit Juice – $3/ea

Dannon Yogurt Cups – $0.60/ea

Liberte Yogurt Cups – $1/ea
Use $1/5 Liberte Mediterranee Yogurts, 6 oz
Final Price = $0.80/ea

Mountain High Yogurt (32 oz) – $2.50/ea

Daisy Sour Cream (16 oz) – $1.66/ea

Sargento String or Stick Cheese – $3.50/ea
Use $0.60/1 Sargento Natural Cheese Snack, 5 oz + 08/26/2012 SS Insert (exp 10/07/2012)
Final Price = $2.30/ea

Swiss Premium Tea (1 gal) – $2/ea

Pillsbury Grands! or Simply Biscuits – $1.25/ea

Green Giant Boxed Vegetables – B10G1 Free – $0.91/ea wyb 11

Freschetta Pizza or Edwards Cream Pie – $5/ea
Use $1/1 Freschetta Artisan Pizza Crust 04/22/2012 SS Insert (exp 08/31/2012)
Use $0.75/1 Edwards Whole Pie Product, 23 oz+ 06/17/2012 SS Insert (exp 09/17/2012)
Final Price = $3.50-$4/ea

Stouffer’s French Bread Pizza – $2.50/ea

Hot or Lean Pockets – $2/ea
Use $1.10+0.40/2 Hot Pockets Brand Snackers
Final Price = $1.25/ea

Tyson Nuggets, Patties or Tenders or Sara Lee Cream Pies – $5.99/ea
Use $0.75/1 Tyson Frozen Chicken Nuggets Bag 08/19/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Use $1/1 Sara Lee Creme Pie or Pound Cake 07/29/2012 RP Insert (exp 09/23/2012)
Use $1/1 Sara Lee Creme Pie or Pound Cake Slices
Final Price = $4.49-$4.99/ea

Gorton’s Fish Fillets, Tenders, Sticks or Popcorn Shrimp – $4/ea
Use $1/2 Gorton’s Items (IE)
Final Price = $3.50/ea

Michelina’s Entrees – $1/ea

Cool Whip (8 oz) – $1.25/ea

PERSONAL CARE

Colgate Toothpaste or Wave Toothbrushes (1 ct) – B1G1
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste, 4 oz+ 08/26/2012 SS Insert (exp 09/15/2012)
Use $1/1 Colgate Toothpaste, 4 oz+ 08/26/2012 SS Insert (exp 09/15/2012)
Use $0.50/1 Colgate Kids Toothpaste

Axe Body Wash, Deodorant or Body Spray – $3/ea

Flintstones Vitamins (50 or 60 ct) – $4.99/ea
Use $1/1 Flintstones Multivitamin Product
Use $1/1 Flintstones 07/29/2012 RP Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $3.99/ea

Fructis Shampoo or Conditioner – $3/ea
Use $1/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excludes trial sizes
Use $1/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excludes trial sizes
Final Price = $2/ea

Huggies Goodnites (27-35 ct), Snug & Dry, Little Movers or Pull-Ups Biggie Pack Diapers (42-86 ct) – $19.99/ea
Get a $0.40 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.
Use $2/1 Huggies Pull-ups, Jumbo+ 08/12/2012 SS Insert (exp 09/03/2012)
Use $1.50/1 Huggies Little Movers, Little Snugglers or Overnite Diapers 08/12/2012 SS Insert (exp 09/08/2012)
Use $1.50/1 Huggies Diapers 08/12/2012 SS Insert (exp 09/08/2012)
Use $2/1 Goodnites Underwear, Jumbo Pack+
Final Price = $17.99-$18.49/ea

Crest Toothpaste or Oral-B Indicator Toothbrushes – $1.50/ea
Use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4.0 oz+ 08/26/2012 P&G Insert (exp 09/30/2012)
Use $0.75/1 Crest Toothpaste 07/29/2012 P&G Insert (exp 08/31/2012)
Use $0.50/2 Indicator Toothbrushes 08/26/2012 P&G Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = FREE-$1/ea

Suave Shampoo or Conditioner – $1/ea
Use $0.50/2 Suave Professionals Shampoo or Conditioner Products, excludes trial and travel sizes
Final Price = $0.50/ea

Dial Bar Soap (3 ct) or Complete Foaming Hand Soap Pump – $2/ea
Use $0.35/1 Dial, Liquid, Foaming or Bar, 3 pk+ 08/19/2012 RP Insert (exp 09/08/2012)
Final Price = $1.70/ea

Speed Stick or Lady Speed Stick – $2/ea
Use $1/1 Speed Stick, regular or Lady, excluding, 2 oz, 1.4 oz and 0.5 oz 08/12/2012 SS Insert (exp 09/01/2012)
Final Price = $1/ea

HOUSEHOLD

Angel Soft Bath Tissue (9, 12 or 24 rl) or Sparkle Paper Towels (6 or 8 rl) – $5.49/ea
Use $0.50/1 Sparkle, 2 giant rolls+ 08/12/2012 RP Insert (exp 09/22/2012)
Use $1/1 Sparkle Paper Towels, 6 Regular Roll+
Final Price = $4.49/ea

Palmolive Dish Detergent (25 oz) – $2/ea
Use $0.25/1 Ultra Palmolive Dish Liquid 08/12/2012 SS Insert (exp 09/01/2012)
Use $0.25/1 Palmolive Dish Liquid, 20 oz+
Final Price = $1.50/ea

Purina Beggin’ Strips, Busy Bone, Chewnola or TBonz Dog Treats – $2.50/ea
Use $1/2 Purina Beggin, 6 oz 08/19/2012 RP Insert (exp 11/19/2012)
Use $1.50/2 Purina Beggin, 25oz+ 08/19/2012 RP Insert (exp 11/19/2012)
Final Price = $1.75-$2/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: