Giant Eagle Weekly Ad Deals | 8/16-8/22/2012

by Jennifer on August 15, 2012 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

**Earn $0.20 FuelPerks when you buy $50 worth of gift cards.**

GROCERY DEALS

Birds Eye Bagged or Boxed Vegetables – $1/ea
Use $1/3 Birds Eye Steamfresh Products
Final Price = $0.67/ea

Ore Ida Potatoes – $3/ea
Buy 2, Get 1 FREE Ore Ida Grillers instantly
Use $1/1 Ore-Ida Grillers, pg 199 08/04/2012 Family Circle, September 2012 (exp 04/30/2013)
Use $1/1 Ore-Ida Grillers, pg. 34 06/14/2012 Everyday Food, JULY Issue (exp 05/01/2013)
Final Price = $1/ea wyb 3

Yoplait Yogurt Cups – $0.50/ea
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NV, NJ, ND & TN
Use $0.60/8 Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NV, NJ, ND & TN
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Final Price = $0.35-$0.38/ea

General Mills Cereal (16.2-22.9 oz) – B2G1
Use $0.50/1 General Mills Lucky Charms Cereal
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 08/05/2012 GM Insert (exp 09/15/2012)
Use $1/2 General Mills Cereals 07/15/2012 SS Insert (exp 08/25/2012)
Use $0.50/1 Cinnamon Toast Crunch e-Offers
Use $0.50/1 Cookie Crisp e-Offers

Powerade or Powerade Zero, Vitaminwater or Vitaminwater Zero – B10G4 – $0.71/ea when you buy 14

Get $0.20 BONUS FuelPerks when you buy 4 of the following items in a single transaction.

General Mills Fiber One Bars, Nature Valley Bars, or Golden Grahams Treats – $3/ea
Use $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies
Use $0.50/1 Fiber One Chewy Bars
Use $0.50/1 Fiber One Chew Bars 07/15/2012 SS Insert (exp 09/08/2012)
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars OR Granola Thins, 5 ct+ bars
Use $0.50/1 Nature Valley Protein Chewy Bars, 5 ct+
Use $0.50/1 Nature Valley Protein Chewy Bars, 5 ct 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct+ or Granola Thins 06/24/2012 SS Insert (exp 08/18/2012)
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Treats, Cocoa Puffs Treats, Lucky Charms Treats, Golden Grahams Treats, Chex Mix Treats or Milk ‘n Cereal Bars
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Treats, Cocoa Puffs Treats, Lucky Charm Treats, Golden Graham Treats 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Use $0.50/1 Fiber One Chewy Bars e-Offers
Use $0.50/1 General Mills Cereal Treat Bars e-Offers
Final Price = $2-$2.50/ea

Ocean Spray or General Mills Fruit Snacks – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Snacks, Ocean Spray, Mott’s or Sunkist Fruit Flavored Snacks 07/08/2012 SS Insert (exp 09/01/2012)
Use $0.50/2 General Mills Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers, Fruit Roll-Ups, Ocean Spray Fruit Flavored Snacks, Mott’s Fruit Flavored Snacks or Sunkist Fruit Flavored Snacks 06/24/2012 SS Insert (exp 08/18/2012)
Use $0.75/3 General Mills Fruit Snacks e-Offers
Final Price = $1.50-$2/ea

Nabisco Chips Ahoy! or Ritz Crackerfuls – $2.50/ea
Use $0.75/2 Nabisco, cookies or crackers, 4.05-27.5oz 08/05/2012 SS Insert (exp 10/05/2012)
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Use $1/2 Ritz Crackerfuls
Final Price = $1.75-$2/ea

Keebler Sandies, Animal Crackers or Kids Grahams – $2.50/ea
Use $0.55/2 Keebler Cookies 07/29/2012 RP Insert (exp 09/23/2012)
Final Price = $1.95/ea

Pop Secret Microwave Popcorn (6 ct) – B1G1
Use $1/2 Pop Secret Products

Emerald Deluxe Mixed Nuts, Cashews, Almonds, or Sweet & Salty Nuts – $4.99/ea
Use $1/2 Emerald Nuts Products, 7.5 oz+
Final Price = $4.49/ea

Chex or Bugles Snack Mix – $3/ea
Use $0.50/1 Chex Mix or 100 Calorie Snack, 4.5 oz+
Use $0.60/1 Chex Mix or 100 Calorie Snack, 4.5 oz+
Use $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Use $0.50/1 Chex Mix e-Offers
Final Price = $1.80-$2.50/ea

General Mills Cereal (12.5-18 oz) – $3/ea
Use $0.50/1 General Mills Lucky Charms Cereal
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 08/05/2012 GM Insert (exp 09/15/2012)
Use $1/2 General Mills Cereals 07/15/2012 SS Insert (exp 08/25/2012)
Use $0.50/1 Cinnamon Toast Crunch e-Offers
Use $0.50/1 Cookie Crisp e-Offers
Final Price = $1.80-$2.67/ea

Juicy Juice (64 oz or 8 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 Nestle Juicy Juice Fruitifuls Juice Beverage, 6.75 oz, 8 pk
Final Price = $1.50/ea

Yoplait Go-Gurt or Splitz Yogurt – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt or Kids Yogurts
Use $0.35/1 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multipack or Splitz Yogurt 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multipack or Splitz Yogurt 08/05/2012 GM Insert (exp 09/29/2012)
Final Price = $1.25-$1.30/ea

Rice Krispies Treats – $2.50/ea

Get $0.10 BONUS FuelPerks when you buy $20 worth of the following products in a single transaction.

Pepsi or Mountain Dew (12 pk cans or 6 or 8 pk bottles) – $4/ea

Gatorade (8 pk) – $4.50/ea

Frito Lay Cracker Sandwiches, Fritos or Cheetos – $2/ea

Frito Lay Multipacks (20 ct) – $5.99/ea

Kashi Cereal – $3/ea
Use $0.70/1 Kashi Simply Maize or Indigo Morning Cereals
Use $1/3 Kashi Cereal or Snack Bars
Use $1/3 Kashi Cereal or Snack Bars e-Offers
Final Price = $1.60-$2.67/ea

Hershey’s Bars (6 pk) – $4/ea
Get $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/2 Hershey’s Milk Chocolate Bars, 6 pk
Final Price = $3.50/ea

Nabisco HoneyMaid Grahams – $3/ea
Use $1/2 Honey Maid, 8 – 14.4 oz 07/22/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Use $0.75/2 Nabisco, cookies or crackers, 4.05-27.5oz 08/05/2012 SS Insert (exp 10/05/2012)
Final Price = $2.25-$2.50/ea

Campbell’s 100% Natural Soup – $1.50/ea

Velveeta Shells & Cheese or Kraft Homestyle Macaroni & Cheese or Kraft Homestyle Bowls – $2/ea

Pepperidge Farm Bulk Goldfish Carton – $5.99/ea

Vlasic Pickles – $1.99/ea

Old El Paso Taco Shells, Beans or Chiles – $1.25/ea

Schwebel’s Giant White Bread – $1.50/ea
Use $0.35/1 Schwebel’s Product
Final Price = $0.80/ea

Gerber Stage 2 Baby Food – $1/ea
Use $0.75/2 Gerber 2nd Foods, 2 pk
Final Price = $0.25/ea

Hillshire Farm Ultra Thin Sliced Lunchmeat – $3.33/ea
Use $0.55/1 Hillshire Farm Deli Carvers Lunchmeat
Final Price = $2.23/ea

Oscar Mayer Meat Bologna or Cotto Salami – B1G1

Dannon Yogurt Cups – $0.40/ea

Sargento Shredded Cheese – $2.50/ea

Frigo Cheese Heads String Cheese – $3/ea
Use $0.40/1 Frigo Cheese Heads, 6 ct+
Use $0.55/1 Frigo Cheese Heads, 10 oz+ 08/12/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Use $0.50/1 Frigo Cheese, excludes Cheese Heads 06/03/2012 RP Insert (exp 09/30/2012)
Final Price = $1.90-$2.20/ea

Silk Fruit & Protein – $2/ea
Use $1/1 Silk Fruit and Protien, Quarts and Half Gallon
Use $1/1 Silk Fruit & Protein, Quarts and Half Gallon
Final Price = $1/ea

International Delight Coffee Creamer – $1.66/ea
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer, Singles, Pints, Quarts, or Half Gallons
Final Price = $0.56/ea

International Delight Iced Coffee – $3.50/ea
Use $1/1 International Delight Iced Coffee, half gallon 08/05/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Use $0.75/1 International Delight Iced Coffee Half Gallon
Final Price = $2-$2.50/ea

Daisy Sour Cream or Cottage Cheese – $2.50/ea
Use $0.45/1 Daisy Cottage Cheese 08/12/2012 SS Insert (exp 10/06/2012)
Use $0.45/1 Daisy Cottage Cheese, between pgs. 32 – 33 08/03/2012 Vegetarian Times, September 2012 (exp 11/30/2012)
Final Price = $1.60/ea

Weight Watcher’s Smart Ones Entrees or Breakfast Entrees – $1.60/ea when you buy 10, less quantities are $2/ea
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Products, breakfast, lunch, dinner, snacks or desserts
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Products
Final Price = $1.20-$1.30/ea wyb 10

Marie Callender’s Comfort Bakes, Healthy Choice Baked, Steaming, Natural or Select Entrees – B5G1 – $1.67/ea when you buy 6

Eggo Family Size Waffles or Jimmy Dean Breakfast Sandwiches – $5/ea
Use $1/2 Kellogg’s Eggo Products 08/05/2012 RP Insert (exp 09/30/2012)
Use $1/1 Jimmy Dean Snack Size Sandwich
Final Price = $4-$4.50/ea

Freschetta or Red Baron Hand Tossed Pizza or Edward’s Cream Pies – $5/ea
Use $1/1 Freschetta Artisan Pizza Crust 04/22/2012 SS Insert (exp 08/31/2012)
Use $0.75/1 Edwards Whole Pie Product, 23 oz+ 06/17/2012 SS Insert (exp 09/17/2012)
Final Price = $3.50-$4/ea

Totino’s Pizza Rolls – $3/ea
Use $0.75/3 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.85/3 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.75/3 Totino’s Pizza Rolls e-Offers
Final Price = $2.43-$2.75/ea

Tyson Bagged Chicken Patties, Tenders or Nuggets – $5.99/ea

Skinny Cow Novelties (4-6 ct) – $4.50/ea
Use $1/1 Skinny Cow Lowfat Ice Cream Cones, 4 ct+
Final Price = $3.50/ea

PERSONAL CARE

Crest Toothpaste or Oral-B Indicator Toothbrushes – $1.50/ea
Use $0.75/1 Crest Toothpaste 07/29/2012 P&G Insert (exp 08/31/2012)
Final Price = FREE

Zyrtec (24-30 ct) – $18.99/ea
Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy $25 worth of Zyrtec in a single transaction.
Use $5/1 Zyrtec, 24 ct+ 08/19/2012 RP Insert (exp 09/15/2012)
Use $2/1 Zyrtec Product, excludes trial sizes
Final Price = $13.99-$16.99/ea

Right Guard Body Wash or Total Defense 5 or Xtreme Deodorant – $3/ea
Use $2/2 Right Guard Total Defense 5 Body Wash or Bar Soap Products
Use $2/2 Right Guard Total Defense 5 Anti-Perspirant-Deodorant Products
Use $1/1 Right Guard Total Defense 5 Body Wash or Bar Soap 08/19/2012 RP Insert (exp 09/16/2012)
Use $1/1 Right Guard Total Defense 5 Antiperspirant or Deodorant 08/19/2012 RP Insert (exp 09/16/2012)
Final Price = $2/ea

HOUSEHOLD

Purex Liquid Laundry Detergent (96 ld) – $6.99/ea

Kleenex Facial Tissue (170-240 ct), Cool Touch Cubes or Hand Towels – $2/ea
Use $0.50/3 Kleenex Boxes, 50 ct+ or $0.50/1 Bundle 08/12/2012 SS Insert (exp 09/23/2012)
Use $1/2 Kleenex Hand Towels 08/12/2012 SS Insert (exp 09/30/2012)
Use $1/1 Kleenex Hand Towels, must tell 3 friends
Final Price = $1-$1.67/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: