Giant Eagle Weekly Ad Deals: 2/9-2/15/12

by Jennifer on February 8, 2012 · 2 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

General Mills Cereal Honey Nut Cheerios (17 oz) or Fiber One Caramel Delight (15.6 oz) – $3.33/ea
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $1/3 General Mills Cereal Varieties 02/05/2012 GM Insert (exp 03/17/2012)
Use $0.85/1 General Mills Fiber One Cereal
Use $1.10/2 General Mills Cheerios Cereals
Final Price = $1.63-$3/ea

Campbell’s Chunky Soup or Bowls – $1.50/ea
Use $0.50/4 Campbell’s Chunky Soup or Chunky Chili, Can or Bowl Varieties 01/08/2012 SS Insert (exp 02/19/2012)
Use $1/2 Campbell’s Chunky soup or Chunky Chili 01/08/2012 SS Insert (exp 02/19/2012)
Final Price = $1-$1.25/ea

Birds Eye Steamfresh or Bagged Vegetables – $1.25/ea
Use $1/3 Birds Eye or Birds Eye Steamfresh Vegetable Products, Log In
Final Price = $0.92/ea

Lean Cuisine Entrees – $2.50/ea
Use $1/5 Lean Cuisine Varieties 01/01/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $2.30/ea

College Inn Broth or Del Monte Canned Vegetables – $1/ea

Kellogg’s Cereal Crunchy Nut or Krave Cereal – $3/ea
Use $1/2 Kellogg’s Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Cereal, 10 oz or Larger 01/08/2012 RP Insert (exp 02/19/2012)
Final Price = $2.50-$2.67/ea

Kellogg’s Pop Tarts (12 ct) – $2.50/ea

Special K Bars, Fruit Crisps, or Granola Bars – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Special K Products or FiberPlus Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereal Bars, Fruit Crisps or Cereal Bars 01/01/2012 RP Insert (exp 02/26/2012)
Final Price = $2.17/ea

Eggo Waffles – $2.50/ea

MorningStar Meatless Products – $4/ea
Use $1/1 Morningstar Farms WYB 2 Special K Cereals 01/13/2012 Take the Special K Challenge Booklet (exp 12/31/2012)
Final Price = $3/ea wyb 2 Special K Cereals

Kellogg’s Fruit Snacks – $2/ea

Pepperidge Farm Soft Bake or Chunk Cookies or Milano Cookies – $2.50/ea when you buy 2, less quantities are $3/ea

Nabisco Newtons, 100 Calorie or Snackwells, or Toasted Chips – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco Crackers, 9-16 oz
Final Price = $2/ea

Keebler Fudge Shoppe, Cracker Sandwich or Kids Grahams – $2.50/ea

Crystal Light Sugar Free Drink Mix (8 qt) or On-The-Go (7 or 10 ct) – $2.50/ea

Welch’s 100% Grape Juice (64 oz) – $3/ea

Post Cereal Fruity Pebbles (15 oz) or Spoon Size Shredded Wheat (16.4 oz) – $3/ea
Use $0.55/1 Post Pebbles Cereal 01/15/2012 SS Insert (exp 02/26/2012)
Use $1/1 Post Shredded Wheat 01/15/2012 SS Insert (exp 02/26/2012)
Final Price = $1.90-$2/ea

Pepperidge Farm Swirl Bread – $2.50/ea when you buy 2, less quantities are $3/ea
Use $0.50/1 Pepperidge Farm Bakery Products 12/04/2011 SS Insert (exp 02/12/2012)
Use $1/2 Pepperidge Farm Bakery Products 12/04/2011 SS Insert (exp 02/12/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea wyb 2

Folgers Coffee (10.3-11.5 oz) – $4.50/ea
Use $1/2 Folgers Coffee Products, 3 oz+ 02/05/2012 RP Insert (exp 03/05/2012)
Use $1/1 Folgers Coffee, 3 oz+ 11/06/2011 RP Insert (exp 02/15/2012)
Final Price = $3.50-$4/ea

Log Cabin Syrup (24 oz) or All Natural Pancake Mix (28 oz) – $3/ea

Maxwell House International Cafe – $2.99/ea

Campbell’s Condensed Soup – $1.25/ea
Use $0.40/2 Campbell’s Condensed Soups, excluding Chicken Noodle, Tomato & Great for Cooking Soups 02/12/2012 SS Insert (exp 04/15/2012)
Use $0.40/4 Campbell’s Condensed Soups, excluding Chicken Noodle, Tomato, or Great for Cooking 01/08/2012 SS Insert (exp 03/15/2012)
Use $0.50/4 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Final Price = $0.85-$1.05/ea

Starkist Chunk Light Tuna Pouches or Solid White Tuna – $1.25/ea
Use $0.50/1 Starkist Tuna Pouch 01/01/2012 RP Insert (exp 02/12/2012)
Final Price = $0.25/ea

Campbell’s Soup Bowls or Soup at Hand – $1.25/ea
Get $1.25 off your next shopping trip when you buy 4
Use $0.50/2 Campbell’s Microwave Bowls or Soup at Hand Varieties 01/08/2012 SS Insert (exp 03/15/2012)
Final Price = $0.75/ea

Hormel Compleats – $2.50/ea
Use $1/2 Hormel Compleats Microwave Meals 02/12/2012 SS Insert (exp 04/08/2012)
Final Price = $2/ea

Ragu (45 oz) or Bertlli Pasta Sauce (15 or 24 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Ragu 01/29/2012 RP Insert (exp 02/26/2012)
Use $1/2 Ragu, (excludes trial or travel sizes) 01/29/2012 RP Insert (exp 02/26/2012)
Use $1/2 Ragu Pasta Sauce e-Offers
Final Price = $1.50-$2/ea

Contadina Tomatoes (28-29 oz) – $1/ea

Domino Sugar (5 lb) – $3.49/ea

Seattle’s Best Coffee (12 oz) or Starbuck’s Via Instant Coffee (6 or 8 ct) – $5.99/ea
Use $1.50/1 Seattle’s Best Coffee, 12 oz+ 02/05/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $1/1 Seattle’s Best Coffee, 12 oz
Final Price = $4.49-$4.99/ea

Duncan Hines Cake Mix – $1.25/ea
Use $0.35/1 Duncan Hines Cake Mixes 02/05/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $0.55/ea

Duncan Hines Brownie Mix or Frosting – $1.50/ea

Get 15 BONUS Box Tops when you buy 4 of the following products in a single transaction.

Kleenex Facial Tissue (68-184 ct) – $1.25/ea
Use $0.50/3 Kleenex Boxes, 50 ct+ OR $0.50/1 Bundle 02/12/2012 SS Insert (exp 03/11/2012)
Final Price = $0.92/ea

Ziploc Slider Freezer, Storage or Sandwich Bags (10-50 ct) or Saran Wrap (100 ft) – $2/ea
Use $1/2 Ziploc Bags 01/15/2012 SS Insert (exp 02/25/2012)
Use $1/2 Ziploc Brand Bags
Use $1/2 Ziploc Brand Bags, p.176-177 10/02/2011 Good Housekeeping, Oct 2011 (exp 02/28/2012)
Final Price = $1.50/ea

Nature Valley Granola Bars or Chewy Trail Mix Bars – $2.50/ea
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 6 ct+, Granola Nut Clusters or Granola Thins 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters, 6 ct 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Final Price = $1.75-$2/ea

Yoplait Original, Light, Delights or Trix (4 pk) or Go-Gurts – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix Multipack or Splitz Yogurt
Use $0.75/2 Yoplait Go-GURT, Kids Cup, Trix Multipack or Splitz 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.85/2 Yoplait Yogurts, Go-gurt, Splitz, Trix, or Kids
Use $0.75/2 Yoplait Yogurts, Go-Gurts, Splitz or Trix e-Offers
Final Price = $1.15-$1.25/ea

Juicy Juice – $2.50/ea

Betty Crocker Cookie Pouches or Brownie Mix – $2/ea
Use $0.40/1 Betty Crocker Cookie Mix Pouch, 17.5 oz+ 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.40/1 Betty Crocker Cookie Mix e-Offers
Final Price = $1.20/ea

Chex or Cheerios Snack Mix or Bugles – $2/ea
Use $0.40/2 Chex Mix or 100 Calorie Chex Mix Snack 01/29/2012 SS Insert (exp 03/24/2012)
Use $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Final Price = $1.50-$1.60/ea

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Trop50 – $3/ea

Dannon Yogurt Cups – $0.50/ea
Use $0.40/6 Dannon Light & Fit Single Serve, 6 oz OR 1 Light & Fit 4 pack, 6 oz 01/29/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $0.37/ea

Kraft American Singles – $3.50/ea

Dannon Oikos or Activia Selects Greek Yogurt Cups – $1/ea
Use $1/4 Dannon Oikos Yogurt
Final Price = $0.75/ea

International Delight Coffee Creamer – $1.66/ea
Use $0.75/1 International Delight, pint or quart 01/08/2012 SS Insert (exp 02/28/2012)
Use $1/1 International Delight Product, Share with Friend
Final Price = $0.16-$0.66/ea

Heluva Good! Sour Cream (16 oz) – $1.75/ea

Eggland’s Best Large Eggs – $2.50/ea
Use $0.50/1 Eggland’s Best Eggs 01/29/2012 SS Insert (exp 06/30/2012)
Use $0.50/1 Eggland’s Best Eggs 11/13/2011 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.50/ea

Frigo Cheese Heads String Cheese (24 oz) – $5.99/ea
Use $0.55/1 Frigo Cheese Heads String Cheese, 10 oz+ 01/29/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $4.89/ea

Best Life Buttery Spread – $1/ea

Pepperidge Farm Layer Cakes, Turnovers or Garlic Bread – $2/ea when you buy 5, less quantities are $2.50/ea
Use $0.50/1 Pepperidge Farm 3 Layer Cake 02/05/2012 SS Insert (exp 04/15/2012)
Final Price = $1/ea wyb 5

Marie Callender’s Complete Dinners, Fresh Flavored Steamers or Pot Pies – $3/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Small Pizzas – $2.75/ea when you buy 4, less quantities are $3/ea
Use $1/2 Digiorno Pizzas, 12.6-36.8 oz
Final Price = $2.25/ea wyb 4

Tyson Boxed Chicken – $3/ea
Use $1/1 Tyson Any’tizers Snacks 01/22/2012 SS Insert (exp 04/22/2012)
Final Price = $2/ea

Gorton’s Fish Fillets, Tenders, Sticks or Shrimp – $3.50/ea
Use $0.50/1 Gorton’s Item 01/01/2012 SS Insert (exp 04/07/2012)
Final Price = $2.50/ea

Cascadian Farm Cereal or Bars – $3/ea
Use $1/2 Cascadian Frams Granola Bars
Final Price = $2.50/ea

Muir Glen Organic Tomatoes – $1.50/ea
Use $1/2 Muir Glen Products
Final Price = $1/ea

Van’s Waffles – $3/ea

Ghirardelli Chocolate Squares – $3.50/ea

Eckrich Polska Kielbasa or Smoked Sausage – B1G1

Oscar Mayer Complete Sub or Pizza Lunchables with Water – $3/ea

South Beach Diet Bars – $4.99/ea
Use $1/1 South Beach Diet Bars
Use $1/1 South Beach Diet Bars 01/22/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $3.99/ea

Valentine’s M&M’s, Nestle Crunch or Butterfinger Hearts – $2.50/ea
Use $1/1 M&M’s Brand Products, p. 68 01/15/2012 All You, Feb 2012 (exp 02/20/2012)
Use $1.50/2 M&M’s Candies, 9.4 oz+ 02/12/2012 RP Insert (exp 03/25/2012)
Use $1/2 Nestle/Wonka Fun Size Bags, 9 oz+ 01/29/2012 RP Insert (exp 02/29/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea

PERSONAL CARE

Arrid Deodorant – $1/ea

Softsoap Liquid Hand Soap (7.5 oz) – $1/ea

Carefree Liners (36-54 ct) or Stayfree Pads (14-32 ct) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Carefree Product, excludes 18-22 ct 01/08/2012 SS Insert (exp 02/15/2012)
Use $1/1 Stayfree Product
Use B1G1 Stayfree Product, up to $4.49 01/08/2012 SS Insert (exp 02/15/2012)
Final Price = $1.25-$1.50/ea

HOUSEHOLD

Cottonelle Bath Tissue (18 rl) or Viva Paper Towels (8 rl) – $10.99/ea
Use $0.50/2 Cottonelle Bath Tissue, 4 pk or $0.50/1, 12 pk 01/15/2012 SS Insert (exp 02/12/2012)
Use $0.50/2 Viva Towels Big Roll Packages or (1) 2 pk
Final Price = $10.49/ea

Duracell Coppertop Batteries AA or AAA (4 pk), C or D (2 pk) or 9-Volt (1 pk) – $3.50/ea
Use $0.50/1 Duracell Coppertop, Ultra Power, Ultra Photo Lithium or Specialty 01/29/2012 P&G Insert (exp 02/29/2012)
Use $0.75/1 Duracell Coppertop Batteries e-Offers
Final Price = $2.50-$2.75/ea

Iams Dry Dog Food (15.5-17.5 lb) – $17.99/ea
Use $3/1 Iams Dry Dog or Cat Food 01/29/2012 P&G Insert (exp 02/29/2012)
Use $3/1 Iams Dry Dog Food e-Offers
Final Price = $14.99/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Lisa February 9, 2012 at 7:46 PM

Smartsource.com has domino sugar $.75 off of two!

2 John February 11, 2012 at 1:24 AM

Blistex Assorted Lip Care BOGO 2/$2.48 (or 1/$1.24)
Use $0.35/1 any Blistex lip care from SS 1/22
Final Price = $0.54/ea
These are the higher end healing Blistex products

Also…
Use $0.40/1 SoftSoap Hand Soap Or Refill, 8oz+ from SS 1/29
Final Price = $0.20/ea

Leave a Comment

Previous post:

Next post: