Meijer Weekly Ad Deals | 7/7-7/13/2013

by Jennifer on July 6, 2013 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Note that my Central Ohio Meijer stores double coupons up to $0.99 and the match ups below reflect that. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

Weight Watchers Smart Ones – $1.80/ea
Use $5/12 Weight Watchers Smart Ones
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Final Price = $1.38-$1.40/ea

Yoplait Yogurt Cups – $0.50/ea
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, original, light, light thick & creamy, thick & creamy, whips, or lactose free 06/23/2013 SS Insert (exp 08/23/2013)
Final Price = $0.37/ea

Yoplait Greek Yogurt – $0.99/ea
Use $1/5 Yoplait Greek 100 Yogurt cups 06/23/2013 SS Insert (exp 08/23/2013)
FInal Price = $0.79/ea

Kellogg’s Cereal (value size) – $3/ea
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals
Use $0.70/1 Kellogg’s Scooby-Doo! Cereal, 12 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Crunch or Frosted Mini-Wheats Little Bites Cereal, 14 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Rice Krispies Cereal, 11 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Apple Jacks Cereal, 8.7 oz+
Use $1/3 Kellogg’s Kellogg’s All-Bran, Crispix, Smart Start, Product 19, Muselix, Kellogg’s Raisin Bran or FiberPlus Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Flakes Cereals
Final Price = $1.60-$2.67/ea

Bob Evans Sausage Rolls, Links or Patties – $2.69/ea

Hillshire Farms Smoked Brats, Links or Ropes – $2.50/ea

Dannon Danimals or Crunchers – $1.66/ea
Use $0.75/1 Dannon Danimals Crunchers Product
Final Price = $0.16/ea

I Can’t Believe It’s Not Butter – $2/ea

Kraft or Cracker Barrel Cheese or Fresh Take Mix – $2.50/ea
Use $1/1 Kraft Fresh Fresh Take Cheese & Breadcrumb Mix
Use $1/2 Cracker Barrel Cheese 6 oz. + 06/23/2013 SS Insert (exp 09/30/2013)
Use $0.75/1 Cracker Barrel Cheese, 6 oz+ 06/23/2013 SS Insert (exp 09/30/2013)
Final Price = $1-$2/ea

Edy’s, Drumsticks or Haagen-Dazs Ice Cream – $3/ea
Use $1.50/2 Edy’s Branded Products, 48 oz.
Use $1/3 Nestle, bars, sandwiches, drumstick cones or push-up frozen snacks, 4 ct+ 04/28/2013 SS Insert (exp 07/08/2013)
Use $1.50/2 Haagen Dazs, 14 oz or 3 ct bar products
Final Price = $2.25-$2.67/ea

Red Baron Classic Pizza – $3/ea

Lean Cuisine or Stouffer’s Entrees – $2.50/ea
Use $1/4 Lean Cuisine Varieties
Use $1/1 Stouffers Entree
Use $1/2 Stouffer’s Single-Serve Entrees, up to 20 oz
Final Price = $1.50-$2.25/ea

Tai Pei or Zatarain’s Frozen Entrees – $2/ea
Use $0.75/2 Tai Pei or Tai Pei Asian Garden Single Serve Entrees or Apperizers
Use $1/1 Tai Pei Single Serve Entree or Appetizer
Use $0.50/2 Zatarain’s 06/23/2013 RP Insert (exp 08/04/2013)
Final Price = $1-$1.50/ea

Pepperidge Farms Texas Toast – $2/ea
Use $0.50/1 Pepperidge Farm Frozen Bread or Rolls, including Stone Baked Artisan Rolls
Final Price = $1/ea

General Mills Cereal or Betty Crocker, Mott’s or Ocean Spray Fruit Snacks – $3.33/ea
Use $1/2 General Mills Cheerios: Original, Honey Nut, Multi Grain, Multi Grain Peanut Butter, Apple Cinnamon, Frosted, Chocolate, Banana Nut, Cinnamon Burst, Fruity, Yogurt Burst, Dulce de Leche, Honey Nut Cheerios Medley Crunch Cereal
Use $0.75/1 General Mills Hershey’s Cookies ‘n Creme Cereal
Use $0.50/1 General Mills Resse’s Peanut Butter Cereal
Use $1/2 General Mills Cereal, Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reeses Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, and more 06/23/2013 SS Insert (exp 08/04/2013)
Use $0.60/1 General Mills Reese’s Puffs Cereal
Use $0.60/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers, Fruit Roll-Ups, Fruit Flavored Snacks, Ocean Spray, Motts, or Sunkist Fruit Snacks
Final Price = $1.83-$2.83

General Mills Chex Cereal – $2.50/ea
Use $0.75/1 General Mills Vanilla Chex Cereal
Use $1/2 General Mills Cereal, Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reeses Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, and more 06/23/2013 SS Insert (exp 08/04/2013)
Final Price = $1-$2/ea

Nabisco Ritz Crackers – $2.50/ea
Use $1/3 Nabisco, cookie or cracker products, 6.5 oz+ 05/19/2013 SS Insert (exp 07/14/2013)
Use $0.75/2 Nabisco, cookie or cracker products, 6.5 oz+ 05/19/2013 SS Insert (exp 07/14/2013)
Final Price = $1.75-$2.17/ea

Little Debbie Sweet Goods – $1.66/ea

Nabisco Honey Maid Grahams or Oreos – $2.98/ea
Use $1/2 Nabisco Honey Maid Graham Crackers, 14 oz+ 06/23/2013 SS Insert (exp 07/23/2013)
Use $1/3 Nabisco, cookie or cracker products, 6.5 oz+ 05/19/2013 SS Insert (exp 07/14/2013)
Use $0.75/2 Nabisco, cookie or cracker products, 6.5 oz+ 05/19/2013 SS Insert (exp 07/14/2013)
Final Price = $2.23-$2.65/ea

Nabisco Family Size Snack Crackers – $3.50/ea
Use $1/3 Nabisco, cookie or cracker products, 6.5 oz+ 05/19/2013 SS Insert (exp 07/14/2013)
Use $0.75/2 Nabisco, cookie or cracker products, 6.5 oz+ 05/19/2013 SS Insert (exp 07/14/2013)
Final Price = $2.75-$3.17/ea

Post Cereal – $2.50/ea
Use $1/1 Post Shredded Wheat, 10 oz+ 06/16/2013 SS Insert (exp 07/28/2013)
Use $1/1 Post Raisin Bran, 20 oz+ 06/16/2013 SS Insert (exp 07/28/2013)
Use $1/1 Post Great Grains Cereal, 14.75 oz+ 06/16/2013 SS Insert (exp 07/28/2013)
Final Price = $1.50/ea

Maxwell House Ground or Yuban Coffee – $2.99/ea

Jell-O Gelatin – $0.60/ea

Crystal Light Drink Mix – $2/ea

Kraft Miracle Whip, Mayo or Sandwich Shop – $2.49/ea
Use $1/1 Kraft Miracle Whip Dressing, 12 oz+
Final Price = $1.49/ea

Kool-Aid Jammers – $1.88/ea

Gevalia Coffee – $6.79/ea
Use $1.50/1 Gevalia Coffee, 12 oz
Use $1.50/1 Gevalia Coffee, single serve cups, kcups 06/23/2013 SS Insert (exp 08/04/2013)
Final Price = $5.29/ea

Capri Sun Sport Pouch – $0.79/ea

Del Monte Diced Tomatoes or Contadina Sauce – $0.99/ea
Use $1/4 Contadina Paste or Sauce Products
Final Price = $0.74/ea

Kraft Velveeta Cheesy Skillets or Casserole – $2.39/ea
Use $1/2 Velveeta Cheesy Skillets or Casseroles Dinner Kit
Use $1/1 Velveeta Cheesy Skillets or Casseroles Dinner Kit (IE)
Final Price = $1.38-$1.89/ea

Kraft Pasta Salad – $1.50/ea

Silk Soy Milk, Almond Milk or Coconut Milk – $3/ea
Use $0.75/1 Silk, Quarts+
Use $1/1 Silk Fruit and Protien, Quarts and Half Gallon
Final Price = $1.50-$2/ea

Pillsbury Cake Mix – $1.25/ea

Pantene Shampoo, Conditioner or Stylers – $3.33/ea
Use $2/2 Pantene Products, excludes trial/travel size
Use B1G1 Pantene Conditioner or Styer, equal or lesser value up to $4.99, WYB Pantene Shampoo, no travel or trial 07/07/2013 P&G Insert (exp 07/31/2013)
Final Price = $1.66-$2.33/ea

Find a complete, printable list of Meijer sale and coupon match ups for this week here.

What did we miss? What great deals do you see at Meijer this week?


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


Leave a Comment

Previous post:

Next post: