Giant Eagle Weekly Ad Deals | 7/18-7/24/2013

by Jennifer on July 17, 2013 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY DEALS

Lean Cuisine Culinary Collection, Spa Collection or Salad Additions – $2.50/ea
Use $1/4 Lean Cuisine Varieties
Final Price = $2.25/ea

Barilla Pasta – $1/ea
Use $0.75/2 Barilla Pastas, including Plus
Use $1/2 Barilla, whole grain product 06/30/2013 SS Insert (exp 08/24/2013)
Use $0.55/1 Barilla, whole grain product 06/30/2013 SS Insert (exp 08/24/2013)
Final Price = FREE-$0.50/ea

Wishbone Salad Dressing or Dry Mixes – $1.50/ea when you buy 2, less quantities are $2/ea

Eight O’Clock Coffee – $9.99/ea
Use $2/2 Eight O’clock Coffee
Final Price = $8.99/ea

Dole Fruit or Gel Bowls – $2.19/ea
Use $1/2 Dole Fruit Bowls Fruit in 100% Juice, Fruit in Gel, Fruit Parfait, or Fruit Crisp
Use $0.55/2 Dole Fruit Bowls in 100% Juice or Gels
Final Price = $1.64-$1.69/ea

Betty Crocker Ultimate Hamburger, Chicken or Potato Helpers – $2/ea
Use $0.80/4 Betty Crocker Hambuger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals
Use $0.75/3 Hamburger Helper 06/30/2013 SS Insert (exp 08/24/2013)
Use $0.75/3 Hamburger, Chicken or Tuna Helper e-Offers
Final Price = $1.50-$1.75/ea

Campbell’s Chunky Soup – $1.50/ea
Use $1/3 Campbell’s Chunky Soup or Chili
Final Price = $1.17/ea

Del Monte Canned Tomatoes – $1/ea

Lawry’s Marinades – $1.50/ea

Nabisco Newtons, Nilla Wafers or Triscuits – $3/ea
Use $1/1 Nabisco Newtons Cookies, 8 oz+ 06/23/2013 SS Insert (exp 07/23/2013)
Final Price = $2/ea

Pringles Super Stack or Stix Pouch – $1.50/ea
Use $1/4 Pringles Full Size Cans, 160 g+ 06/30/2013 RP Insert (exp 08/11/2013)
Use $0.50/1 Pringles Snack Stacks or Stix, 70 ct or 8 pk 06/30/2013 RP Insert (exp 08/11/2013)
Final Price = $0.50-$1.25/ea

Green Mountain Coffee or Tea K-Cups – $5.99/ea
Use $1/1 Green Mountain Coffee K-Cup Packs, 12 ct
Use $1/1 Green Mountain Coffee K-Cup Packs, 12 ct
Final Price = $4.99/ea

Honest Kids Juice or Juice Pouches – $3/ea

Jif Peanut Butter (27.3 or 28 oz) – $3.99/ea

Nature Valley Granola Bars – $2.50/ea
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, Thins or Soft-Baked Oatmeal Squares, 5 ct+
Use $0.50/1 Nature Valley Granola Bars, 5 ct+, Granola Thins or Soft Baked Oatmeal Squares 06/23/2013 SS Insert (exp 07/23/2013)
Use $0.60/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, 5 ct+ bars
Final Price = $1.50-$2/ea

Smuckers Jelly, Jam or Preservers – $2/ea

Kellogg’s Special K, Nutrigrain, Fiber Plus or Crisps – $2.50/ea
Use $0.50/1 Kellogg’s Special K Multi-Grain Cereal
Use $0.70/1 Kellogg’s Special K Multi-Grain Cereal, 12 oz
Final Price = $1.10-$1.50/ea

Hershey’s Milk Chocolate Bars – $3.50/ea
Use $1/2 Hershey’s Milk Chocolate Bars, 6 pk 06/23/2013 SS Insert (exp 08/04/2013)
Use $1/2 Hershey’s Milk Chocolate Bars, 6 pk
Final Price = $3/ea

Farmland Bacon – $3.79/ea
Use $0.55/1 Farmland Product, sign up for newsletter
Final Price = $2.69/ea

Sargento Shredded Cheese – $2.50/ea

Ready to Eat Jell-O Pudding or Gelatin – $2/ea

YoCrunch Multipacks – $2.50/ea
Use $1.50/1 YoCrunch Trail Mix Multipack
Use $0.50/1 YoCrunch Multipack
Use $1/2 YoCrunch Cookie & Candy Multipacks
Final Price = $1-$2/ea

Pillsbury Golden Layers, Cinnamon Rolls, Grands! or Crescents – $1/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes Twin Pack
Final Price = $0.60/ea

Yoplait Greek Yogurt – $1/ea
Use $1/5 Yoplait Greek 100 Yogurt cups 06/23/2013 SS Insert (exp 08/23/2013)
Final Price = $0.80/ea

Chobani Flips – $1/ea

Ben & Jerry’s Ice Cream or Frozen Yogurt – $3.33/ea
Use $1.60/2 Ben & Jerry’s, pints
Use $1/1 Ben & Jerry’s Frozen Yogurt or Ice Cream, pint
Use $0.75/1 Ben & Jerry’s, pints
Use $1/2 Ben & Jerry’s Frozen Yogurt or Ice Cream 06/30/2013 RP Insert (exp 07/28/2013)
Final Price = $1.83-$2.83/ea

Edy’s Outshine Fruit Bars – $3.33/ea
Use $1/1 Edy’s Outshine Fruit Bars Products, 6-12 ct
Use $1/2 Edy’s Outshine Fruit Bars Products, 6-12 ct
Final Price = $2.33-$2.83/ea

Kashi All Natural Waffles or Entrees – $3.50/ea

Dole Fruit Smoothie Shakers – $1.99/ea
Use $0.50/1 Dole Fruit Smoothie Shakers 06/23/2013 SS Insert (exp 08/31/2013)
Use $1/1 Dole Fruit Smoothie Shakers 06/23/2013 SS Insert (exp 08/31/2013)
Use $0.75/1 Dole Fruit Smoothie Shakers
Final Price = $0.49-$0.99/ea

Eggo Waffles – $2/ea

Ore Ide Potatoes or Onion Rings – $3.33/ea
Use $1/2 Ore-Ida Frozen Products, 19 oz+
Final Price = $2.83/ea

Stouffer’s Satisfying Servings – $3/ea
Use $1/2 Stouffer’s Single-Serve Entrees, up to 20 oz
Final Price = $2.50/ea

Beechnut Fruities On The Go Baby Food – $1/ea

Clif, Luna or Mojo Bars – $1/ea

PERSONAL CARE DEALS

Crest Toothpaste – $1.50/ea
Use $0.75/1 Crest Toothpaste, 4+ oz (exc. Cavity, Baking Soda, Tartar Contral and trial and travel sizes) 07/07/2013 P&G Insert (exp 07/31/2013)
Final Price = FREE

Always Pads or Liners or Tampax Tampons – $3/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 3
Use $2/1 Always Infinity or Radiant pads, 12 ct+ or Always Radiant Liners, 64 ct+ 07/07/2013 P&G Insert (exp 07/31/2013)
Use $1/1 Always Pads or Always Pantiliners, no travel or trial 07/07/2013 P&G Insert (exp 07/31/2013)
Use $0.55/1 Always Infinity, 12 ct+
Use $1/1 Tampax, 16ct+ 07/07/2013 P&G Insert (exp 07/31/2013)
Use $2/1 Tampax Pearl or Radiant Tampon or Pearl Liner, 16 ct+ 07/07/2013 P&G Insert (exp 07/31/2013)
Final Price = $1-$2/ea

Dial Liquid Hand Soap Pumps – $1/ea
Use $1/2 Dial Complete Foaming Hand Soaps
Final Price = $0.50/ea

HOUSEHOLD DEALS

Cottonelle Bath Tissue (18 rl) or Viva Paper Towels (8 rl) – $9.99/ea
Use $0.25/1 Viva Paper Towels, big rolls 07/14/2013 SS Insert (exp 08/24/2013)
Use $1/1 Viva Paper Towels Big Rolls, 6 rolls+
Final Price = $8.99-$9.49/ea

Hefty Slider Freezer or Storage Bags or Sandwich Bags – $1.66/ea
Use $1/2 Hefty Slider Bags
Use $1/2 Hefty Slider Bags, 12+ count 05/05/2013 RP Insert (exp 08/31/2013)
Final Price = $1.16/ea

Scott Paper Towels (6 rl) – $4.99/ea
Use $0.75/6 Scott Towels Rolls 07/14/2013 SS Insert (exp 08/10/2013)
Use $0.75/6 Scott Naturals Paper Towels 06/09/2013 SS Insert (exp 07/21/2013)
Final Price = $3.49/ea

View a complete, printable list of Giant Eagle sale and coupon match ups for this week here.

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: