Giant Eagle Weekly Ad Deals | 5/9-5/15/2013

by Jennifer on May 8, 2013 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Smart Ones Beginnings, Creations or Delights or Stouffer’s Satisfying Servings – $2.50/ea
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones, frozen product 05/05/2013 RP Insert (exp 06/16/2013)
Use $5/12 Weight Watchers Smart Ones
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $1/2 Stouffer’s, single serve entrees, up to 21 oz 03/10/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)
Final Price = $2-$2.20/ea

Chobani Greek Yogurt – $1/ea
Use $0.30/1 Chobani Yogurt, 6 oz
Final Price = $0.40/ea

Kellogg’s Cereal – $3/ea
Get a $0.15 BONUS FuelPerks when you buy 5 in a single transaction.
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereals, 11+ oz 05/05/2013 RP Insert (exp 06/16/2013)
Use $0.50/1 Kellogg’s Apple Jacks Cereal, 8.7 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Rice Krispies Cereal, 11 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Flakes Cereals, 10.5 oz+
Use $1/3 Kellogg’s Cereals, 10+ oz 04/07/2013 RP Insert (exp 05/19/2013)
Use $1/3 Kellogg’s All Bran, Smart Start, Product 10, Muselix, Crispix, or Fiber Plus or Raisin Bran Cereal, 11.5+ oz 04/28/2013 RP Insert (exp 06/09/2013)
Final Price = $2-$2.67/ea

Musselman’s Apple Sauce – $2.50/ea
Use $0.75/2 Musselman’s Apple Sauce, single serve cups 05/12/2013 SS Insert (exp 06/30/2013)
Final Price = $1.75/ea

Smucker’s Strawberry Jam – $2.59/ea

Lance Home Pack Sandwich Crackers – $2/ea
Use $0.75/1 Lance Xtra Fulls Sandwich Cracker, 8 pk
Use $1/1 Cracker Creations Sandwich Crackers By Lance, 6 oz
Final Price = $0.50-$1/ea

Keebler Snack Crackers, Grahams or Cracker Sandwiches – $2.50/ea

Nabisco Oreos, Newtons or Nutter Butter Cookies – $3/ea

Quaker Life or Oatmeal Squares – $3/ea
Use $0.75/1 Quaker Whole Hearts or Quaker Oatmeal Squares 04/14/2013 RP Insert (exp 05/18/2013)
Final Price = $1.50/ea

Kellogg’s Pop Tarts, Crisps, Nutri-Grain Bars or Fiber Plus Bars – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Pop-Tarts Mini Crisps, 6 ct+, Any Flavor
Use $0.40/1 Kellogg’s Pop-Tarts Oatmeal Delights Toaster Pastries, 8 ct, Any Flavor
Use $1/2 Kellogg’s Nutri Grain Cereal Bars or Fruit Crunch, 5+ count 05/05/2013 RP Insert (exp 06/30/2013)
$0.70/1 Kellogg’s Fiber Plus Bars 04/07/2013 RP Insert (exp 06/02/2013)
Final Price = $1.70-$2.17/ea

Old Orchard 100% Juice – $2/ea
Use $1/2 Old Orchard 100% Juice Blends, 64 oz
Use $1/2 Old Orchard 100% Juice Blends, 64 oz
Final Price = $1.50/ea

Kashi Cereal – $3/ea
Use $2/2 Kashi Cereals
Final Price = $2/ea

Duncan Hines Cake or Brownie Mix – $1.25/ea
Use $1/2 Duncan Hines, Comstock, or Wilderness Pie Fillings
Use $0.50/1 Duncan Hines Signature Red Velvet Cake Mix
Use $0.35/1 Duncan Hines Product
Final Price = $0.25-$0.75/ea

Duncan Hines Frosting – $1.50/ea
Use $1/2 Duncan Hines, Comstock, or Wilderness Pie Fillings
Use $0.35/1 Duncan Hines Product
Final Price = $0.80-$1/ea

Ken’s Salad Dressing – $2/ea
Use $1/1 Ken’s Dressings, 9 oz 05/05/2013 SS Insert (exp 06/30/2013)
Use $1/2 Ken’s Dressing, 16 oz 05/05/2013 SS Insert (exp 06/30/2013)
Final Price = $1-$1.50/ea

Get $2 off your next shopping trip when you buy $10 worth of the following items in a single transaction.

Campbell’s V8 or V-Fusion – $2.50/ea
Use $1/2 V8 V-Fusion 100% Juices, 46 oz
Use $0.40/2 V8 100% Juice, 6 pack or 46+ oz 04/28/2013 SS Insert (exp 06/09/2013)
Final Price = $2-$2.10/ea

Campbell’s Soup – $1/ea
Use $1/3 Campbell’s Healthy Request Soups
Use $1/5 Campbell’s Condensed Soups, excluding Great for Cooking soups
Use $0.25/4 Campbell’s Great for Cooking Soups 03/17/2013 SS Insert (exp 05/18/2013)
Use $0.25/3 Campbell’s Great for Cooking Soups 03/17/2013 SS Insert (exp 05/18/2013)
Final Price = $0.67-$0.88/ea

Campbell’s SpaghettiOs – $1/ea

Banquet Pot Pies – $1/ea

Orville Pop Up Bowl (6 pk) or Mini Popcorn Bags (10 pk) – $2.99/ea
Use $1/2 Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn, 3 pk+
Use $0.75/2 Orville Redenbacher’s Gourmet Popcorn 04/07/2013 SS Insert (exp 05/19/2013)
Final Price = $2.24-$2.49/ea

Get $2 off your next shopping trip when you buy $10 of the following items in a single transaction.

Chef Boyardee Pasta – $1/ea
Use $0.50/4 Chef Boyardee, Canned or Microwave Pasta 04/07/2013 SS Insert (exp 05/19/2013)
Final Price = $0.75/ea

Snack Pack Pudding – $1/ea
Use $0.50/4 Hunt’s Snack Pack Pudding 04/07/2013 SS Insert (exp 05/19/2013)
Final Price = $0.75/ea

Hunt’s Manwich – $1/ea
Use $0.40/3 Manwich 04/10/2013 SS Insert (exp 05/19/2013)
Final Price = $0.73/ea

Hillshire Farm Rope Polska Kielbasa or Smoked Sausage – $3/ea
Use $0.55/1 Hillshire Farm Smoked Sausage, Dinner Variety Only
Final Price = $1.90/ea

Tyson Chicken or Beef Strips – B1G1

Bob Evans Roll Sausage – $3/ea

Stouffer’s Family Size Entrees – $6.99/ea
Use $1.50/1 Stouffer’s, family size or party size, 25 96 oz 03/10/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)
Final Price = $5.49/ea

Marie Callender’s Comfort Bakes or Mini Cream Pies – $2/ea

Kashi All Natural Entrees – $3/ea

Sargento Shredded Cheese – $2.50/ea

GoGurt or Yoplait (2 or 4 pk) – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cups, Trix Multipack, Pro-Force or Baby 05/05/2013 SS Insert (exp 06/29/2013)
Use $0.35/1 Yoplait Go-Gurt Yogurt (IE)
Final Price = $1.25-$1.30/ea

Egg Beaters or Egg Whites – $2.50/ea
Get $2 off 100% Orange Juice when you buy 2.

Ready to Eat Jell-O Pudding or Gelatin – $2/ea
Use $0.75/1 Refrigerated Jell-O Cinnamon Rice or Vanilla Pudding, not valid on sugar-free
Final Price = $0.50/ea

Dannon Danimals Crunchers or Drinks – $2/ea
Use $0.50/1 Dannon Danimals Crunchers, 4 pk
Use $0.75/1 Dannon Danimals Crunchers Product
Final Price = $0.50-$1/ea

Pillsbury Crescent or Sweet Rolls – $2/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls 03/24/2013 SS Insert (exp 06/15/2013)
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, excludes twin pk 03/24/2013 SS Insert (exp 06/15/2013)
Final Price = $1.60/ea

International Delight Coffee Creamer (32 oz) – $3/ea

Red Baron Classic Rising Crust or Thin Crust Pizza – $3/ea when you buy 2, less quantities are $3.50/ea

Edy’s Outshine Fruit Bars – $3/ea
Buy 2, get 1 Coconut Water Outshine Bars FREE
Use $1.10/3 Dryer’s Outshine Fruit Bars or Fruit Bars, 6 ct+
Use $2/3 Dreyer or Outshine fruit bars, 6 ct+ 03/17/2013 SS Insert (exp 05/12/2013)
Use $1/1 Dreyer or Outshine fruit bars, 6 ct+ 03/17/2013 SS Insert (exp 05/12/2013)
Final Price = $1-$1.63/ea

Haagen-Dazs Ice Cream or Bars – $3/ea
Buy 2, Get 1 Gelato FREE
Use $1.10/4 Haagen-Dazs Gelato, Ice Cream, Sorbet or Yogurt,14 oz
Use $1.10/3 Haagen-Dazs Ice Cream Bars, 3 ct+
Final Price = $1.63-$1.96/ea

So Delicious Dairy Free Dessert – $4.99/ea
Use $0.55/1 So Delicious Dairy Free Product
Use $1/1 So Delicious Dairy Free 05/05/2013 SS Insert (exp 07/31/2013)
Final Price = $3.89-$3.99/ea

Eggo Waffles or Pillsbury Toaster Strudels – $2/ea
Use $1/3 Kellogg’s Eggo Frozen Products
Use $0.75/2 Eggo Frozen Products, 5.3+ oz 04/28/2013 RP Insert (exp 06/23/2013)
Final Price = $1.25-$1.67/ea

Birds Eye Steamfresh Blends or Lightly Seasoned Vegetables – $2/ea
Use $0.35/1 Birds Eye Steamfresh 100% Whole Grain Blend
Final Price = $1.30/ea

DiGiorno Stuffed Crust, Pizza & Breadsticks or Wyngz – $6.99/ea
Use $1/2 DiGiorno Pizza e-Offers
Final Price = $6.49/ea

Bertolli Skillet Meals or Soup – $6.99/ea
Use $1/2 Bertolli Meal for 2, 24 oz
Final Price = $6.49/ea

Rosetto Pasta or Rosina Meatballs – $3.50/ea
Use $0.75/1 Rosina Meatballs package, 20 – 64 oz 03/03/2013 RP Insert (exp 05/31/2013)
Final Price = $2/ea

Clif, Luna or Mojo Bars – $1/ea
Use $0.50/1 CLIF Mojo Bar 04/07/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)
Final Price = FREE

PERSONAL CARE

Pampers Baby Dry, Cruisers or Swaddlers Diapers or Easy Ups Training Pants – $8.99/ea
Use $1.50/1 Pampers Swaddlers Diapers, excludes trial/travel size
Use $1.50/1 Pampers Cruisers Diapers, excludes trial/travel size
Use $1.50/1 Pampers Baby Dry Diapers, excludes trial sizes
Final Price = $7.49/ea

Pampers Wipes (192 or 216 ct) – $5.99/ea
Use $0.50/1 Pampers Wipes, 60 ct+
Use $0.50/1 Pampers Wipes, 60+ count, excludes trial/travel size 04/28/2013 P&G Insert (exp 05/31/2013)
Final Price = $4.99/ea

HOUSEHOLD

Hallmark Cards – $1.99+
Get $2 off your next shopping trip when you buy 3 in a single transaction.
Use $2/3 Hallmark Card Purchase, Minimum $2 Purchase Required
Final Price = As low as $1.33/ea

Cottonelle Bath Tissue (9 or 12 rl) or Viva Paper Towels (6 rl) – $6.99/ea
Get $2 off our next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/1 Viva Paper Towels Big Rolls, 6 rolls+
Use $0.50/1 Viva Paper Towels, Giant Rolls, 8 pk+
Final Price = $5.99/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: