Giant Eagle Weekly Ad Deals | 3/14-3/20/2013

by Jennifer on March 13, 2013 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY DEALS

Yoplait Yogurt Cups – $0.50/ea
Use $0.30/1 Yoplait Simplait Yogurt Cup, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.50/8 Yoplait Cups 02/24/2013 SS Insert (exp 04/20/2013)
Use $0.40/6 Yoplait Cups 02/24/2013 SS Insert (exp 04/20/2013)
Final Price = FREE-$0.37/ea

Campbell’s Chunky Soup – $1.50/ea
Use $0.50/3 Campbell’s Chunky Soup or Chili
Use $0.50/2 Campbell’s Chunky or 100% Natural Healthy Request Soups 03/03/2013 SS Insert (exp 04/30/2013)
Use $0.50/4 Campbell’s Chunky Soup or Chili 03/03/2013 SS Insert (exp 04/30/2013)
Final Price = $1-$1.25/ea

Land O’ Lakes Butter Quarters or Sticks – $2.50/ea
Use $0.50/1 Land O’Lakes Stick Butter Product 03/10/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)
Final Price = $1.50/ea

Get a BONUS $0.20 FuelPerks when you buy 4 of the following items in a single transaction.

General Mills Cheerios, Golden Grahams, Total or Peanut Butter Toast Crunch Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Dora, Oatmeal Crisp Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 03/03/2013 SS Insert (exp 04/13/2013)
Final Price = $2-$2.17/ea

General Mills Honey Nut Cheerios, Lucky Charms, Cocoa Puffs or Cinnamon Toast Crunch – $3/ea
Use $1/2 General Mills Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch, Dora, Oatmeal Crisp Cereal
Use $0.50/1 General Mills Lucky Charms Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 03/03/2013 SS Insert (exp 04/13/2013)
Final Price = $2-$2.67/ea

Marie Callender’s Meals or Healthy Choice Steamers – $2/ea when you buy 5, less quantities are $2.50/ea
Use $1/2 Marie Callender’s Single Serve Comfort Bakes, 10-12oz
Use $1/3 Healthy Choice Cafe Steamers
Use $0.75/1 Healthy Choice Cafe Steamers e-Offers
Final Price = $1.25-$1.67/ea wyb 5

Gold Medal Flour – $1.99/ea

Betty Crocker Brownies or Cookie Mix – $2/ea
Use $0.75/2 Betty Crocker Ready to Spread Frosting, Supreme Brownie Mix, Dessert Bar Mix, Box Muffin Mix, Cookie Mix, 17.5 oz+
Use $0.85/2 Betty Crocker Ready to Spread Frosting, Supreme Brownie Mix, Dessert Bar Mix, Box Muffin Mix, Cookie Mix, 17.5 oz+
Use $0.75/2 Betty Crocker Mixes e-Offers
Final Price = $1.15-$1.63/ea

Betty Crocker Cake Mix – $1.25/ea

Nestle Morsels – $2.50/ea
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels
Use $1/2 Nestle Toll House, morsels, 10 oz+ 02/03/2013 RP Insert (exp 05/03/2013)
Final Price = $2/ea

General Mills Fiber One Bars or Nature Valley Granola Thins or Protein Bars – $3/ea
Use $0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars
Use $0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars 03/03/2013 SS Insert (exp 04/27/2013)
Use $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars, 90 Calorie Brownies or Protein Chewy Bars 02/24/2013 SS Insert (exp 04/20/2013)
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, Granola Thins, Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Brownies, 5 ct+ 01/27/2013 SS Insert (exp 03/23/2013)
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, 5 ct+ bars
Final Price = $2-$2.50/ea

Reese’s Peanut Butter Eggs or Nestle NestEggs or Pastel M&M’s – $3/ea
Use $1/3 Hershey’s Cadbury or Reese’s Eggs, multipacks, 4.8 oz+ 02/24/2013 SS Insert (exp 03/16/2013)
Use $2/3 Hershey’s Kisses, Reese’s Hershey’s Miniatures, Hershey’s Eggs, Cadbury, Jolly Rancher, or Whopper Bags, 8 oz+ 02/24/2013 SS Insert (exp 03/16/2013)
Use $1/2 Mars, Easter Products, M&M’s, 20z+, M&M Minis, 2 oz+, Minis Mix Variety Bags, 10.5 oz+, 3 Musketeers, Twix, Snickers, or Milky Way Minis, Snickers Bunny, Dove Chocolate Silky Smooth Eggs & Bunnies, 4.5 oz+, Snickers, Twix or Milky Way Eggs, 6 pk 02/17/2013 RP Insert (exp 03/31/2013)
Final Price = $2.33-$2.67/ea

Keebler Town House, Club, Wheatables, Toasted Special K or Graham Crackers or Chips – $2/ea
Use $1/2 Keebler Crackers or Sunshine Cheez-it, 8 – 16 oz 01/27/2013 RP Insert (exp 03/24/2013)
Final Price = $1.50/ea

Lipton Iced Tea (6 or 12 pk) – $4.50/ea when you buy 2, less quantities are $5/ea

Classico Pasta Sauce or Basil Pesto – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $1/3 Classico Pizza or Pasta Sauce 02/10/2013 SS Insert (exp 03/31/2013)
Use $1/3 Classico Jars, any
Final Price = $1.75/ea wyb 4

Hunt’s Manwich – $1/ea

Uncle Ben’s Ready Rice – $1/ea
Use $1/3 Uncle Bens Ready Rice Varieties
Final Price = $0.67/ea

Uncle Ben’s Long Grain & Wild Rice – $1.50/ea

Delallo Organic Whole Wheat or Gluten Free Pasta – $2.50/ea
Use $1/1 DeLallo Gluten Free Pasta
Use $1/1 DeLallo Oranic Whole Wheat Pasta
Final Price = $1.50/ea

Heinz Gravy – $1.50/ea

Ken’s Salad Dressing or Marinade – $1.88/ea
Use $1/2 Ken’s Dressings, 16 oz 03/10/2013 SS Insert (exp 04/30/2013)
Use $1/1 Ken’s Dressing, 16 oz 03/10/2013 SS Insert (exp 04/30/2013)
Final Price = $0.88-$1.38/ea

Kraft Macaroni & Cheese – $1/ea
Use $1/3 Kraft Macaroni & Cheese Dinners
Final Price = $0.67/ea

Redpack or Tuttorosso Tomatoes – $0.80/ea when you buy 5, less quantities are $1/ea

Open Pit Barbecue Sauce or Vlasic Relish or Peppers – $1/ea

Wolfgang Puck Organic Soup – $2/ea

Johnsonville Fresh Bratwurst or Italian Sausage Links – $4.99/ea
Use $1/1 Johnsonville Italian Sausage
Use $0.50/1 Johnsonville Italian Sausage 03/10/2013 SS Insert (exp 04/30/2013)
Use $1/1 Johnsonville 02/10/2013 SS Insert (exp 04/01/2013)
Final Price = $3.99/ea

Butterball Turkey Bacon or Shaved Lunchmeat – $3/ea

Van de Kamp’s Fish Fillets, Tenders or Sticks or Smart Ones Smart Creations – B1G1
Use $1/2 Van De Kamp’s Seafood Item 01/20/2013 SS Insert (exp 03/31/2013)
Use $1/1 Van de Kamps
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products

Red Baron Classic or Ristorante Thin Crust Pizza or Bagel Bites – B1G1
Use $1/1 Ristorante Pizza e-Offers

Pepperidge Farm Layer Cakes, Turnovers or Bread or New York Garlic Bread – B1G1
Use $0.75/2 Pepperidge Farm 02/10/2013 SS Insert (exp 04/21/2013)
Use $1/1 Pepperidge Farm Frozen Bread or Rolls (IE)
Use $0.50/1 New York, frozen bread products 03/10/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)

Aunt Jemima Waffles or Lender’s Bagels – B1G1

Alexia Potatoes or Bread – $3/ea
Use $0.55/1 Alexia, frozen item 03/10/2013 SS Insert (exp 04/20/2013)
Use $1/1 Alexia Frozen Potato Item
Use $1/1 Alexia Product e-Offers
Final Price = $1.90-$2/ea

Green Giant Valley Fresh Steamers or Hanover Gold or Silver Line Vegetables – $1.66/ea

Land O’ Lakes Margarine or Spreadable Butter – $1.66/ea
Use $0.50/1 Land O Lakes Butter Spread Product
Use $0.35/1 Land O’Lakes Butter Spread Product 03/10/2013 SS Insert (exp 05/31/2013)
Use $0.50/1 Land O Lakes Butter Spread Product
Final Price = $0.66-$0.96/ea

Tropicana Farmstand or Ocean Spray Juice – $3/ea
Use $1/1 Tropicana Farmstand Bottle, 46 oz 03/03/2013 RP Insert (exp 04/28/2013)
Use $1/1 Tropicana Farmstand Bottle e-Offers
Final Price = $2/ea

YoCrunch Multipack – $2.50/ea
Use $0.70/1 YoCrunch Parfait Multipack, 16 oz
Use $0.50/1 YoCrunch Multipack
Use $1/2 YoCrunch Cookie & Candy Multipacks
Final Price = $1.10-$2/ea

Yoplait Greek, Greek 100 or Liberte Yogurt Cups – $1/ea
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.60/2 Yoplait Greek Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.50/2 Yoplait Greek Cups 02/24/2013 SS Insert (exp 04/20/2013)
Use $0.30/1 Liberte Greek or Liberte Mediterranee Yogurt
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt e-Offers
Final Price = $0.40-$0.75/ea

International Delight Coffee Creamer – $1.66/ea
Use $1/2 International Delight Coffee Creamers, pints or quarts
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer (IE), Pint or Quart
Final Price = $0.56-$1.16/ea

Neslte Toll House Ready To Bake Cookies – $2.50/ea
Use $1/2 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough
Use $0.75/1 Nestle Toll House, refrigerated cookie dough 02/03/2013 RP Insert (exp 03/31/2013)
Final Price = $1-$2/ea

Daisy Sour Cream or Cottage Cheese – $1.99/ea
Use $0.50/1 Daisy Cottage Cheese 03/10/2013 SS Insert (exp 06/01/2013)
Use $0.45/1 Daisy Cottage Cheese 01/06/2013 SS Insert (exp 03/31/2013)
Final Price = $0.99-$1.09/ea

PERSONAL CARE

Suave Professional, Men’s or Kids Shampoo or Conditioner or Body Wash or Deodorant – $1.50/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 3 of the following items in a single transaction.
Use B2G1 Suave Professionals Body Lotion, 18 oz, up to $3 WYB Suave Professionals hair, excludes Moroccan Infusion, Keratin Infusion, Men Ocean charge, 28oz, Professionals Humectant, 28 oz, Professionals 2 in 1 plus and trial sizes 03/10/2013 RP Insert (exp 03/24/2013)
Use $0.75/1 Suave Deodorant, excludes 1.4 oz and trial 03/10/2013 RP Insert (exp 04/07/2013)
Use $0.50/1 Suave Body Wash 03/10/2013 RP Insert (exp 04/07/2013)
Use $0.25/1 Suave Deodorant 03/10/2013 RP Insert (exp 04/07/2013)
Final Price = FREE-$1/ea

Vidal Sassoon Shampoo or Conditioner – $2.50/ea
Use B1G1 Vidal Sassoon Styling Aid WYB Shampoo or Conditioner 03/03/2013 P&G Insert (exp 03/31/2013)
Use $2/2 Vidal Sassoon Pro Series Products, excludes trial/travel size
Use $1/1 Vidal Sasson, shampoos or condtioners 02/17/2013 P&G Insert (exp 03/31/2013)
Final Price = $1.50/ea

Carefree Liners or Stayfree Pads – $2.50/ea
Use $0.50/1 Carefree Product, 36 ct+
Use $1/1 Stayfree Product, excludes trial size
Use $0.50/1 Stayfree Product
Final Price = $1.50/ea

HOUSEHOLD

all or Wisk Liquid Laundry Detergent or Snuggle Liquid Fabric Softener or Sheets – $3.99/ea
Use $1/1 All Laundry Detergent, Liquid, Powder, or Mighty Pacs
Use $1/1 Wisk Deep Clean Laundry Detergent, 45 oz+
Final Price = $2.99/ea

Hefty Value Pack Tall Kitchen or Trash Bags (18-80 ct) – $6.49/ea
Use $1/1 Hefty Waste Bags
Use $1/1 Hefty Waste Bags 01/06/2013 RP Insert (exp 03/31/2013)
Final Price = $5.49/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: