Meijer Weekly Ad Deals | 2/24-3/2/2013

by Jennifer on February 23, 2013 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

Meijer is having a 10 for $10 sale. Plus, when you buy 10 of the following items you get the 11th item FREE. Prices assume you are buying 11 items.

GROCERY DEALS

Chobani Greek Yogurt Cups – $0.91/ea
Use $0.30/1 Chobani Yogurt, 6 oz
Final Price = $0.31/ea

Bar S Meat Franks or Bologna or Salami – $0.91/ea

Michelina’s Lean Gourmet Entrees or Banquet Brown ‘n Serve Breakfast Links or Meals – $0.91/ea
Use $1/5 Michelina’s Gourmet Entree
Use $1/5 Michelina Lean Gourmet Entree, Snacker or Flatbread Products
Final Price = $0.71/ea

Betty Crocker Helpers or Boxed Potatoes – $0.91/ea
Use $0.75/3 Hamburger Helper 02/03/2013 SS Insert (exp 03/30/2013)
Use $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals
Use $0.50/2 Betty Crocker boxed potatoes, except Potato Buds and Pouch 02/03/2013 SS Insert (exp 03/30/2013)
Final Price = $0.41/ea

Hunt’s or Ro-Tel Tomatoes – $0.91/ea

Kraft Easy Mac or Velveeta Shells & Cheese – $0.91/ea
Use $1/3 Kraft Macaroni & Cheese Blue Box Dinners
Use $1/2 Velveeta Shells & Cheese Dinners
Final Price = $0.41-$0.58/ea

Earthbound Farm Organic Green Onions or Baby Carrots – $0.91/ea
Use $0.75/1 Earthbound Farm Organic Product
Final Price = FREE

Pillsbury Grands Biscuits – $0.91/ea
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! 02/24/2013 SS Insert (exp 05/18/2013)
Use $1/3 Pillsbury Refrigerated Grands OR Grands Jr. Biscuits
Final Price = $0.58-$0.61/ea

Totino’s Pizza Rolls or Party Pizza – $0.91/ea
Use $1/5 Totino’s Crisp Crust Party Pizza Products
Use $0.75/3 Totinos Roll Snacks 01/27/2013 SS Insert (exp 04/20/2013)
Use $0.35/1 Totino’s Rolls Snacks 01/27/2013 SS Insert (exp 04/20/2013)
Final Price = $0.21-$0.71/ea

Sunny Delight – $0.91/ea

Hunt’s Snack Pack Pudding or Gels – $0.91/ea

Wolf Chili or Manwich Sloppy Joe Mix – $0.91/ea
Use $0.40/1 Wolf Brand Chili 01/20/2013 SS Insert (exp 03/03/2013)
Final Price = $0.11/ea

Theater Box Candy – $0.91/ea

Chef Boyardee – $0.91/ea

Chex Mix or Bugles – $0.91/ea
Use $0.50/2 Chex Mix, 4.5 oz+ or 100 Calorie Snack 01/27/2013 SS Insert (exp 03/23/2013)
Final Price = $0.41/ea

Kleenex Facial Tissue – $0.91/ea
Use $0.50/3 Kleenex , boxes or (1) bundle 02/10/2013 SS Insert (exp 03/23/2013)
Final Price = $0.58/ea

Angel Soft Bath Tissue (4 rl) – $0.91/ea
Use $0.45/1 Angel Soft, 4 pk double roll or larger 01/06/2013 RP Insert (exp 02/28/2013)
Use $0.25/1 Angel Soft Bath Tissue Product
Final Price = $0.01-$0.41/ea

Renuzit Adjustables or Glade Aerosols – $0.91/ea
Use B1G1 Renuzit Adjustable Air Freshener get Accents Decorative Fragrance Holder
Use $0.55/3 Renuzit Adjustable Air Fresheners 02/17/2013 RP Insert (exp 03/03/2013)
Final Price = $0.45-$0.55/ea

Pedigree Canned Dog Food or Fancy Feast Cat Food – $0.91/ea

Tyson Sliced Bacon – $3.49/ea

Bob Evans Sausage Rolls, Links, Patties or Express Sausage – $2.50/ea
Use $0.50/1 Bob Evans Sausage Product
Use $0.75/1 Bob Evans Sausage Product (IE)
Final Price = $1-$1.50/ea

Ball Park Beef Franks or Grillmasters – $3/ea
Use $0.75/2 Ball Park Franks 01/27/2013 RP Insert (exp 02/24/2013)
Final Price = $2.25/ea

Dannon Fruit On The Bottom or Light & Fit Yogurt (4 pk) – $1.66/ea

Silk Soy Milk, AlmondMilk or Coconut Milk – $3/ea
Use $0.75/1 Silk, quart+
Use $1/1 Silk Half Gallon, or Single Serve 4 pk
Final Price = $1.50-$2/ea

Coffee-mate Non Dairy Creamer – $1.66/ea
Use $1/3 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamers, 16 oz+, Excludes Natural Bliss
Use $1.10/2 Coffee-Mate, liquid creamer, excludes Natural Bliss 01/27/2013 RP Insert (exp 03/31/2013)
Final Price = $1.11-$1.33/ea

Kraft Shredded or Chunk Cheese or Crumbles, Crumbles or Cracker Cuts – $2/ea
Use $1/2 Kraft Natural Shredded Cheese, 16 oz+
Final Price = $1.50/ea

Stouffer’s or Lean Cuisine Entrees or Salad Additions – $2/ea when you buy 5, less quantities are $2.50/ea
Use $1/2 Stouffer’s Single-Serve Entrees, under 20 oz
Use $0.75/1 Lean Cuisine Salad Additions
Use $1/1 Lean Cuisine Salad Additions 01/06/2013 SS Insert (exp 04/06/2013)
Use $1/5 Lean Cuisine Varieties 01/06/2013 SS Insert (exp 04/06/2013)
Final Price = $0.50-$1.80/ea wyb 5

Jose Ole Mini Tacos or Taquitos – 50% off
Use $3/2 Jose Ole Brand Item, 16 oz+
Use $1/1 Jose Ole Brand Item, 16 oz+

DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizza – $5/ea
Use $1/1 California Pizza Kitchen Frozen Pizza
Final Price = $4/ea

Betty Crocker Family Brownies or Cake Mix – $1.25/ea

Green Giant Valley Fresh Steamers or Seasoned Steamers – $1.66/ea
Use $0.50/1 Green Giant Seasoned Steamers 02/10/2013 SS Insert (exp 04/06/2013)
Use $0.75/1 Green Giant Seasoned Steamers (IE)
Final Price = $0.16-$0.66/ea

Yoplait Kids, Trix, Pro-Force or Go-Gurts – $1.88/ea
Use $0.50/1 Yoplait Pro-Force Multipack or Yoplait Go-GURT Twisted Yogurt, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt Yogurt, Kids Cup Yogurt, Trix multipack Yogurt, or Splitz Yogurt, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.75/2 Yoplait Go Gurt, Kids Cup, or Trix Multipack Yogurt 02/10/2013 SS Insert (exp 04/06/2013)
Final Price = $0.88-$1.13/ea

Betty Crocker Fruit Gushers, Fruit Roll-Ups or Fruit By The Foot or Betty Crocker, Ocean Spray or Mott’s Medley’s Fruit Snacks – $1.50/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll Ups or Ocean Spary, Motts, or Sunkist Fruit Flavored Snacks
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers, or Fruit Roll-ups or Ocean Spray, Mott’s or Sunkist Fruit Flavored snacks 02/24/2013 SS Insert (exp 04/20/2013)
Use $0.75/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Fruit, Fruit Gushers, or Fruit Roll-ups, or Ocean Spray, Mott’s or Sunkist Fruit Flavored Snacks 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Final Price = $0.75-$1/ea

Progresso Soup – $1.25/ea
Use $0.50/2 Progresso Soup 01/20/2013 SS Insert (exp 03/16/2013)
Use $0.50/2 Progresso Soup Cans 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Final Price = $0.75/ea

Pillsbury Toaster Strudels or Scrambles or Grands Biscuit Sandwiches – $2/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes 02/03/2013 SS Insert (exp 04/27/2013)
Final Price = $1.50/ea

Special K Pastry Crisps or Kellogg’s Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars, Pastry Crisps or Nutri-Grain Cereal Bars
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereals
Use $1/1 Fresh Fruit wyb (2) Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Crunchy Nut Cereals
Use $1/2 Kellogg’s All Bran, Rice Krispies, Corn Flakes and/or Raisin Bran Cereal, 10+ oz 02/17/2013 RP Insert (exp 03/31/2013)
Use $0.70/1 Kellogg’s Cinnamon Jacks Cereal, 10.7 oz 02/10/2013 RP Insert (exp 03/24/2013)
Use $0.50/1 Kellogg’s Krave Cereal, 11 oz+
Final Price = $1.10-$2.17/ea

Nabisco Chips Ahoy!, Ritz Crackers or Toasted Chips or Teddy Grahams – $1.99/ea
Use $0.75/2 Nabisco, cookie / cracker, 6.5 oz+ 01/27/2013 SS Insert (exp 03/10/2013)
Use $1/3 Nabisco, cracker products, 6.5oz+ 01/27/2013 SS Insert (exp 03/10/2013)
Final Price = $1.24-$1.66/ea

Kraft Mayo or Miracle Whip – $2.99/ea
Use $1/1 Kraft Mayo or Miracle Whip, 30 oz
Final Price = $1.99/ea

General Mills Cereal – $3.33/ea
Use $0.50/1 General Mills Rice, Corn, Wheat, Honey Nut, Chocolate, Multi-Bran, Cinnamon or Apple Cinnamon Chex Cereal
Use $0.75/1 General Mills Peanut Butter Toast Crunch Cereal
Use $0.75/1 General Mills Honey Nut Cheerios Medley Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal 02/03/2013 SS Insert (exp 03/30/2013)
Final Price = $1.83-$3/ea

Starbucks Coffee – $6.49/ea
Use $3/2 Starbucks Coffee; Packaged Coffee, 11 oz+; K-Cup Packs, 10 and 16 ct
Use $1.50/1 Starbucks, Mocha, Vanilla or Caramel Flavored Coffee bag 02/10/2013 SS Insert (exp 04/10/2013)
Final Price = $4.99/ea

Jell-O Pudding, Temptations or Mousse – $2/ea
Use $1/2 Jell-O Ready To Eat Puddings or Gelatins, 4 pk
Use $0.75/2 Jell-O Sugar Free Refrigerated Pudding or Gelatin Snacks
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Crystal Light or Crysta Light On The Go – $2/ea
Use $1/2 Crystal Light Drink Mixes
Final Price = $1.50/ea

Maxwell House Ground Coffee (28.6-30 oz) or Cafe Collections – $5.99/ea when you buy 2, less quantities are $6.99/ea
Use $1/1 Maxwell House Coffee, 28-30.6 oz
Use $1/1 Maxwell House Coffee
Final Price = $4.99/ea wyb 2

Tropicana Pure Premium Orange Juice (89 oz) – $4.49/ea

Knorr Homestyle Stock – $2.99/ea
Use $1/1 Knorr, homestyle stock 01/27/2013 RP Insert (exp 02/24/2013)
Final Price = $1.99/ea

Keebler Chips Deluxe – $1.99/ea
Use $1/2 Keebler Cookies
Final Price = $1.49/ea

Apple & Eve Fruitables – $2.50/ea
Use $0.55/1 Apple and Eve Fruitables, 8 pk Juice Boxes or 64 oz Bottle
Final Price = $1.40/ea

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: