Giant Eagle Weekly Ad Deals | 2/7-2/13/2013

by Jennifer on February 6, 2013 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Kellogg’s Cereal – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Krave, Frosted Mini-Wheats, Crunchy Nut, Frosted Flakes, 8.7 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Crunchy Nut Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Special K Cereals
Use $0.50/1 Kellogg’s Krave Cereal, 11 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals, 14 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Froot Loops Cereal, 12.2 oz
Final Price = $1.50-$2.17/ea

Mrs. T’s Pierogies – $2/ea
Use $1/3 Mrs. T’s Pierogies 01/13/2013 RP Insert (exp 02/23/2013)
Use $1/3 Mrs. T’s Pierogies
Final Price = $1.67/ea

Starkist Canned Tuna – $0.88/ea

Gorton’s Fish Fillets, Grilled Fillets, Tenders or Sticks – $2.50/ea
Use $0.50/1 Gorton’s 11/04/2012 SS Insert (exp 02/09/2013)
Use $0.75/1 Gorton’s Grilled Item (IE)
Use $1/2 Gorton’s Items (IE)
Final Price = $1-$2/ea

Yoplait Yogurt Cups – $0.50/ea
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Final Price = $0.37/ea

Progresso Classics Soup – B4G2 – $0.83/ea when you buy 6, less quantities are $1.25/ea
Use $0.50/2 Progresso 01/20/2013 SS Insert (exp 03/16/2013)
Use $0.50/2 Progresso Soup Cans 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Final Price = $0.33/ea wyb 6

Nabisco Newtons, Nilla Wafers, or BelVita Breakfast Bars – $3/ea
Use $0.75/2 Nabisco, cookie / cracker, 6.5 oz+ 01/27/2013 SS Insert (exp 03/10/2013)
Use $1/2 BelVita breakfast biscuits, 8.8 oz 01/20/2013 SS Insert (exp 03/09/2013)
Final Price = $2.25-$2.50/ea

Get $3 off your next shopping trip when you buy $15 of the following items in a single transaction.

Folgers Coffee, Dunkin Donuts Coffee or Folgers K-Cups (12 pk) – $7.99/ea

Folgers Gourmet Selections – $5/ea
Use $1/1 Folgers Gourmet Selections Product
Use $1/1 Folgers Gourmet Selections 01/13/2013 RP Insert (exp 03/15/2013)
Final Price = $4/ea

Jif Peanut Butter or Smucker’s Strawberry Jam – $3/ea

Smucker’s Grape Jelly or Jam, or Preserves – $2/ea

Pepperidge Farm Cookies – $2.50/ea

Juicy Juice (64 oz or 8 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 Nestle Juicy Juice Fruitifuls Product
Use $1/1 Nestle Juicy Juice Fruitifuls Juice Beverage, 8 pk, 6.75 oz
Final Price = $1.50/ea

Swiss Miss Cocoa Mix – $1.25/ea
Use $1/3 Swiss Miss Hot Cocoa Products
Final Price = $0.91/ea

Quaker Cereal or Bars – $2.50/ea
Use $0.75/2 Quaker Chewy Granola Bars, includes Dipps and Yogurt or Quaker Soft Baked Bars 01/13/2013 RP Insert (exp 02/09/2013)
Use $0.75/2 Quaker Instant, Standard or Real Medley’s Oatmeal, Quaker Oatmeal Squares, Whole Hearts or Life Cereal 01/13/2013 RP Insert (exp 02/09/2013)
Final Price = $1.75/ea

Quaker Real Oatmeal Medleys or Perfect Portions – $1.50/ea
Use $0.75/2 Quaker Instant, Standard or Real Medley’s Oatmeal, Quaker Oatmeal Squares, Whole Hearts or Life Cereal 01/13/2013 RP Insert (exp 02/09/2013)
Final Price = $0.75/ea

Duncan Hines Brownie Mix or Cake Mix – $1.25/ea
Use $0.35/1 Duncan Hines Product, any
Final Price = $0.55/ea

Duncan Hines Frosting – $1.50/ea
Use $0.35/1 Duncan Hines Product, any
Final Price = $0.80/ea

Kellogg’s Special K Bars or Crisps – $2.50/ea

Classico Pasta Sauce or Basil Pesto – $2/ea
Use $1/3 Classico Jars, any
Final Price = $1.67/ea

San Giorgio or Ronzoni Pasta or Pasta Portions – $1/ea
Use $1/2 Ronzoni Garden Delight
Final Price = $0.50/ea

Kraft Salad Dressing (8 oz) or Dry Salad Dressing Mixes – $1/ea

Idahoan Pouches, Cups or Casserole Potatoes – $1/ea

House of Tsang Sauces – $3/ea
Use $1/2 House of Tsang Sauce or Oil
Use $1/1 House of Tsang Sauce or Oil
Final Price = $2-$2.50/ea

Yoplait Greek Yogurt (2 or 4 pk) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Yoplait Greek Yogurt, 4 pk or Greek Yogurt w/ Granola, 2 pk 02/03/2013 SS Insert (exp 03/30/2013)
Final Price = $1.50/ea

Dannon Danimals Crunchers (4 pk) or Drinks (6 pk) – $1.69/ea
Use $0.50/1 Dannon Danimals Crunchers, 4 pk
Final Price = $0.69/ea

Coffee-mate Flavored Creamers – $2/ea
Use $1/3 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamers, 16 oz+, Excludes Natural Bliss
Use $1.10/2 Coffee-Mate, liquid creamer, excludes Natural Bliss 01/27/2013 RP Insert (exp 03/31/2013)
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Final Price = $0.90-$1.67/ea

Pillsbury Ready To Bake Cookies – $2.50/ea
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $0.75/2 Pillsbury Cookie Dough 01/06/2013 SS Insert (exp 03/30/2013)
Use $1/2 Pillsbury Cookie Dough e-Offers
Final Price = $1.75-$2/ea

Stouffer’s Family Size Entrees – $5.99/ea
Use $1/1 Stouffers Entree
Final Price = $4.99/ea

Pepperidge Farm Layer Cakes, Turnovers, Garlic Bread or Rolls or Cool Whip Frosting – $2/ea when you buy 5, less quantities are $2.50/ea
Use $0.50/1 Pepperidge Farm Frozen Bread or Rolls
Use $0.50/1 Cool Whip Frosting
Final Price = $1/ea wyb 5

Lean Cuisine Simple Favorites Entrees – $2/ea
Use $1/5 Lean Cuisine Varieties 01/06/2013 SS Insert (exp 04/06/2013)
Final Price = $1.80/ea

Lean Cuisine Culinary or Spa Collection Entrees – $2.50/ea
Use $1/5 Lean Cuisine Varieties 01/06/2013 SS Insert (exp 04/06/2013)
Final Price = $2.30/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Small Pizzas – $3/ea
Use $1/1 California Pizza Kitchen Frozen Pizza
Final Price = $2/ea

SeaPak Butterfly, Popcorn or Shrimp Scampi – $6.99/ea
Use $0.75/1 SeaPak Product
Final Price = $5.49/ea

Alexia Potatoes or Bread or Nathan’s Onion Frings – $3/ea
Use $1/1 Alexia Frozen Potato Item
Use $1/1 Alexia Frozen Product
Final Price = $2/ea

PERSONAL CARE

Finesse Hair Care – $2/ea

Crest Toothpaste or Oral-B Toothbrushes – $1.50/ea
Use $0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz+, excludes Cavity, Baking Soda, and Tartar, trial size 01/27/2013 P&G Insert (exp 02/28/2013)
Final Price = FREE

Softsoap Liquid Hand Soap – $1/ea

Robitussin or Dimetapp – $4.99/ea
Use $1/1 Robitussin Product
Use $1/1 Robitussin 01/06/2013 RP Insert (exp 03/02/2013)
Use $1/1 Dimetapp, Robitussin, or Advil Congestion Relief or Allergy & Congestion Relief 01/27/2013 RP Insert (exp 03/09/2013)
Use $1/1 Dimetapp Children’s 01/06/2013 RP Insert (exp 03/02/2013)
Final Price = $3.99/ea

HOUSEHOLD

Get $2 off your purchase instantly when you buy 3 of the following items in a single transaction.

Clorox Ultra Liquid Bleach – $1.99/ea
Use $0.50/1 Clorox Liquid Bleach, 55 oz+
Final Price = $0.99/ea

Glad Tall Kitchen or Trash Bags – $7.99/ea
Use $1/1 Glad Trash or Glad Food Storage Product, 34 ct+ trash bags
Final Price = $6.99/ea

Clorox Clean-Up or Pine-Sol – $2.99/ea

Clorox Disinfecting Wipes or 409 Cleaner or Spray – $2.49/ea
Use $0.50/2 Lysol Disinfecting Wipes
Final Price = $1.99/ea

Ziploc Containers, Freezer or Storage Bags – $2.49/ea
Use $1/2 Ziploc Bags 01/13/2013 SS Insert (exp 02/23/2013)
Use $1/2 Ziploc Brand Bags, (40 points)
Final Price = $1.99/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: