Giant Eagle Weekly Ad Deals | 1/17-1/23/2013

by Jennifer on January 16, 2013 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Nestle Hot Cocoa – $1/ea

Hungry Jack Easy Mash’d Potatoes – $1/ea

Campbell’s Condensed Soup or Condensed Microwave Bowls – $1/ea
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Use $1/5 Campbell’s Condensed Soups (excludes Chicken Noodle, Tomato or Great for Cooking) 01/13/2013 SS Insert (exp 03/15/2013)
Use $1/5 Campbell’s Condensed Soups, excluding Great for Cooking soups
Use $0.40/4 Campbell’s Condenses Great for Cooking Soup 01/06/2013 SS Insert (exp 02/28/2013)
Use $0.50/3 Campbell’s Healthy Request Soup 01/06/2013 SS Insert (exp 03/15/2013)
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups e-Offers
Final Price = $0.67-$0.80/ea

Barilla Pasta – $1/ea
Use $1/2 Barilla Plus, Veggie, Whole Grain or White Fiber 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Final Price = $0.50/ea

Kellogg’s Cereal or Pop Tarts – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Krave Cereal
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Crunch Cereal, 14 oz
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jacks, Corn Pops, Froot Loops, Frosted Mini-Wheats Little Bites, Honey Smacks, Kellogg’s Krave or Frosted Flakes Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Cereal 12/09/2012 RP Insert (exp 01/20/2013)
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies , Rice Krispies Gluten Free, and or Cocoa Krispies, 10 oz+
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Pop-Tarts Mini Crisps, 6 ct+, Any Flavor
Use $1/3 Kellogg’s Pop Tarts e-Offers
Final Price = $1.50-$2.17/ea

Dole Fruit Bars (6 or 12 ct), Snickers Novelties (6 ct) or Turkey Hill Ice Cream – $3.33/ea

Pepsi or Mountain Dew (12 pk cans or 6 or 8 pk bottles) – $3.66/ea when you buy 3, less quantities are $4/ea
Use $1/2 Pepsi Multi-pack Plastic Bottles or Mini Cans, 7.5oz 8 pk
Final Price = $3.33/ea wyb 3

Vlasic Pickles – $2/ea

Foster Farms Corn Dogs – $3.50/ea

Chex Mix or Bugles (14.5-15 oz) – $3/ea
Use $0.50/1 Chex Mix or 100 Calorie Snack, 4.5 oz+
Use $0.60/1 Chex Mix or 100 Calorie Snack, 4.5 oz+
Use $0.50/1 Chex Mix e-Offers
Final Price = $1.80-$2.50/ea

Tombstone Original or Double Top Pizza – B1G1

Get $3 off your next purchase when you buy 5 of the following items in a single transaction.

Quaker Cap n’ Crunch, Life or Whole Hearts Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 Quaker Products
Use $0.75/2 Quaker Instant, Standard or Real Medley’s Oatmeal, Quaker Oatmeal Squares, Whole Hearts or Life Cereal 01/13/2013 RP Insert (exp 02/09/2013)
Final Price = $1.75-$2/ea

Quaker Chewy Granola or Soft Bake Bars – $2.50/ea
Use $0.75/2 Quaker Chewy Granola Bars, includes Dipps and Yogurt or Quaker Soft Baked Bars 01/13/2013 RP Insert (exp 02/09/2013)
Use $1/2 Quaker Products
Final Price = $1.75-$2/ea

Quaker Instant Oatmeal or Perfect Portions – $2.50/ea
Use $1/2 Quaker Products
Use $0.75/2 Quaker Instant, Standard or Real Medley’s Oatmeal, Quaker Oatmeal Squares, Whole Hearts or Life Cereal 01/13/2013 RP Insert (exp 02/09/2013)
Final Price = $1.75-$2/ea

Aunt Jemima Syrup or Pancake Mix – $2.50/ea

Valentine Hershey’s Kisses, M&M’s, Nestle Crunch or Butterfingers – $2.88/ea
Use $1.10/1 Hershey’s Kisses, Reese’s, Hershey’s Nuggets, Miniatures, Rolo, York or Hershey’s Bliss Bags, 7.8 oz+
Use $1.10/2 Hershey’s Chocolate Bags, 7.8 oz+
Final Price = $1.78-$2.33/ea

Brookside Dark Chocolate Pouches – $2.99/ea
Use $1/1 Brookside Dark Chocolate Super Fruits
Final Price = $1.99/ea

Kashi Cereal – $3/ea
Use $1/1 Kashi Berry Fruitful or Blackberry Hills Cereal
Final Price = $2/ea

Starbucks or Tazo Tea K Cups or Bagged Coffee – $8.49/ea
Use $1/1 Starbucks Packaged Coffee or Starbucks K-Cup Packs, 11 oz+ prepackaged
Use $3/2 Starbucks Coffee, 11 oz+ or K-Cups, 10 or 16 ct 01/06/2013 SS Insert (exp 02/09/2013)
Use $1.50/1 Starbucks K-Cup Pack (IE), 10 ct+
Use $1/1 Starbucks Coffee, 11 oz+ or K-Cups, 10 or 16 ct 01/06/2013 SS Insert (exp 02/09/2013)
Final Price = $6.99-$7.49/ea

General Mills Fiber One Bars or Nature Valley Bars – $3/ea
Use $0.60/1 Fiber One Protein Chewy Bars
Use $0.50/1 Fiber One Protein Chewy Bars
Use $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars, 90 Calorie Brownies, or Protein Chewy Bars 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars OR Granola Thins, 5 ct+ bars
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, 5 ct+ 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Final Price = $1.80-$2.50/ea

Keebler Town House Crackers or Sandies Cookies or Right Bites – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler Crackers, 8+ oz 12/09/2012 RP Insert (exp 02/03/2013)
Use $1/2 Keebler or Sunshine 100 Calorie Right Bite Snacks, 6 ct+
Final Price = $2/ea

Nabisco Premium Saltines, Snak Saks or Handi-Snacks (6 ct) – $2/ea
Use $0.75/2 Nabisco, 3.7 – 25.2 01/06/2013 SS Insert (exp 02/18/2013)
Final Price = $1.25/ea

Old Orchard 100% Juice – $1.99/ea
Use $1/2 Old Orchard Cranberry Naturals-Reduced Calorie Juice Drinks
Final Price = $1.49/ea

Hamburger Helper – $1/ea
Get $4 off your next shopping trip when you buy 10 in a single transaction.
Use $0.75/3 Hamburger Helper Skillet Dishes 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Use $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals
Final Price = $0.50/ea

Uncle Ben’s Rice – $2.50/ea
Use $1/4 Uncle Ben’s Rice Products 01/13/2013 RP Insert (exp 03/10/2013)
Use $1/3 Uncle Ben’s Products
Final Price = $2.17-$2.25/ea

Old El Paso Dinner Kits – $2.50/ea
Use $0.60/3 Old El Paso Products, Excludes Old El Paso Refrigerated, Frozen or Soup Products
Final Price = $2.10/ea

Campbell’s Skillet Sauces – $2/ea
Use $0.75/1 Campbell’s Skillet Sauces
Use $0.75/1 Campbell’s Skillet Sauces
Use $2/4 Campbell’s Skillet Sauce, Bisques, Go Soup, V8 Kids, V8+ Energy, Slow Kettle, and Flavor Boost
Final Price = $0.50-$1.50/ea

Hunt’s Tomatoes – $1/ea

Newman’s Own Salsa – $1.99/ea

Campbell’s 100% Natural Soup – $1.50/ea
Use $0.75/2 Campbell’s 100% Natural Soups
Use $0.50/2 Campbell’s 100% Natural Soups 01/06/2013 SS Insert (exp 03/15/2013)
Final Price = $0.75-$1/ea

Bertolli or Del Grosso Pasta Sauce – $2/ea

Ken’s Salad Dressing or Marinade – $2/ea
Use $1/2 Ken’s Dressing, 9 oz 01/13/2013 SS Insert (exp 02/28/2013)
Use $1/2 Ken’s Dressing, 16 oz 01/13/2013 SS Insert (exp 02/28/2013)
Final Price = $1.50/ea

Campbell’s GO Soups – $2/ea
Use $2/4 Campbell’s Skillet Sauce, Bisques, Go Soup, V8 Kids, V8+ Energy, Slow Kettle, and Flavor Boost
Use $1/1 Campbell’s Go Soup 01/13/2013 SS Insert (exp 04/09/2013)
Use $1/1 Campbell’s Go Soup
Use $0.75/1 Campbell’s Go Soup 01/13/2013 SS Insert (exp 04/09/2013)
Final Price = $0.50-$1.50/ea

Starkist Chunk Light Tuna Cans – $1/ea

Betty Crocker Cake Mix – $1.25/ea

Betty Crocker Ready to Spread Frosting – $1.50/ea

Lipton Tea (6 or 12 pk) or Frappuccino (4 pk) – $4.99/ea

Quaker Mini Rice Cakes – $1.66/ea
Use $1/2 Quaker Products
Final Price = $1.16/ea

Bob Evans Rolls, Links or Patties – $3.50/ea
Use $0.50/1 Bob Evans Sausage Product
Use $0.75/1 Bob Evans Food Product (IE)
Final Price = $2-$2.50/ea

Tyson Chicken or Beef Strips – B1G1
Use $0.55/1 Tyson Grilled & Ready, refrigerated 01/06/2013 SS Insert (exp 04/18/2013)

Dannon Light & Fit or Activia Yogurt – $1.66/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 3
Use $1/2 Dannon Activia, 4pk. 01/13/2013 SS Insert (exp 03/03/2013)
Final Price = $1.16/ea

Florida’s Natural Orange Juice or Grapefruit Juice – $3/ea

Daisy Sour Cream or Cottage Cheese – $1.99/ea
Use $0.45/1 Daisy Cottage Cheese 01/06/2013 SS Insert (exp 03/31/2013)
Use $0.50/1 Daisy Cottage Cheese 01/06/2013 SS Insert (exp 03/31/2013)
Final Price = $0.99-$1.09/ea

Yoplait Greek or Liberte Yogurt – $1/ea
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt Cups 01/06/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Use $0.60/2 Yoplait Greek Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.30/1 Liberte Greek OR Liberte Mediterranee Yogurt Cup, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $1/5 Liberte Mediterranee Yogurts, 6 oz
Final Price = $0.40-$0.80/ea

Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy $15 of the following products in a single transaction.

Pillsbury Toaster Strudel or Scrambles – $2/ea
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel OR Toaster Scrambles Pastries or Pancakes
Use $0.85/3 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles or Pillsbury Pancakes
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries, or Pancakes 01/06/2013 SS Insert (exp 03/30/2013)
Final Price = $1.43-$1.50/ea

Yoplait Smoothies – $2/ea

Wanchai Ferry Complete Meal for 2 – $5.99/ea

Green Giant Seasoned or Valley Fresh Steamers – $2/ea
Use $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers, 11 or 12 oz 12/09/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
Use $0.50/1 Green Giant Seasoned Steamers 12/09/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
Use $0.75/1 Green Giant Seasoned Steamers (IE)
Final Price = $0.50-$1.50/ea

Jeno’s Crisp ‘n Tasty Pizza – $1/ea

Gold Peak Tea or Minute Maid Ades or Punches – $2/ea

Pillsbury Crescent Rolls or Sweet Rolls – $2/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls 01/06/2013 SS Insert (exp 03/30/2013)
Use $0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 12/09/2012 SS Insert (exp 03/02/2013)
Final Price = $1.50-$1.73/ea

Mission Tortillas – $2/ea

Bailey’s Coffee Creamer – $3/ea

Lean Cuisine Simple Favorites, Smart Ones Classic Favorites or Healthy Choice Steaming Entrees – $2/ea
Use $1/5 Lean Cuisine Varieties 01/06/2013 SS Insert (exp 04/06/2013)
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Final Price = $1.60-$1.80/ea

Lean Cuisine Culinary Collection, Smart Ones Satisfying Selections, or Healthy Choice Cafe Steamers – $2.50/ea
Use $1/5 Lean Cuisine Varieties 01/06/2013 SS Insert (exp 04/06/2013)
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $1/2 Healthy Choice Cafe Steamers
Use $1/3 Healthy Choice Cafe Steamers
Final Price = $2.10-$2.20/ea

Van de Kamp’s Fish Fillets, Tenders or Sticks – B1G1
Use $1/1 Van De Kamp’s Seafood Item

Rosetto Pasta or Rosina Meatballs – $3.50/ea
Use $1/2 Rosetto Frozen Pasta
Final Price = $3/ea

Boston Market Home Style Meals – $2.50/ea
Use $1/3 Boston Market Frozen Entrees
Final Price = $2.17/ea

Jimmy Dean Breakfast Bowls – $2.75/ea
Use $0.55/1 Jimmy Dean Product 01/06/2013 RP Insert (exp 02/17/2013)
Final Price = $1.65/ea

Beechnut Fruities On-The-Go Baby Food Pouch – $1/ea
Use $1/1 Beech-Nut Stage 4 or Stage 5 Product
Use $0.75/3 Beech-nut Stage 4 or Stage 5 Puree or Yogurt Pouches
Final Price = FREE-$0.50/ea

Clif, Luna or Mojo Bars – $1/ea

Hot or Lean Pockets – $2/ea
Use $1.25/2 Hot Pockets & Lean Pockets Brand Sandwiches
Final Price = $1.37/ea

PERSONAL CARE

Get $2 off your next shopping trip when you buy 2 of the following items in a single transaction.

Pampers Baby Dry, Cruisers or Swaddlers Diapers or Easy Ups – $9.99/ea
Use $1.50/1 Pampers Baby Dry Diapers, excludes trial/travel size
Use $2/2 Pampers Diapers or Pants, bags or box 12/30/2012 P&G Insert (exp 01/31/2013)
Final Price = $8.49-$8.99/ea

Luvs Diapers (23-50 ct) – $6.99/ea
Use $1.50/2 LUVS, bags or 1 box 12/30/2012 P&G Insert (exp 01/31/2013)
Final Price = $6.24/ea

Crest Toothpaste, Oral B Toothbrushes or Floss – $2/ea
Use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz+ 12/30/2012 P&G Insert (exp 01/31/2013)
Use $0.75/1 Oral B Pulsar, 3D White, Pro-Health or Complete or $0.75/2 Indicator or Cavity Defense Toothbrushes 12/30/2012 P&G Insert (exp 01/31/2013)
Use $0.50/1 Oral B Glide Floss, 35 m+ or Floss Picks, 30 ct+ 12/30/2012 P&G Insert (exp 01/31/2013)
Final Price = $0.50-$1/ea

Halls Cough Drops – $1/ea
Use $1/2 Halls Drops Bags, 17 ct+ 01/06/2013 SS Insert (exp 02/11/2013)
Use $1/2 Halls Cough Drops, 20-30 ct
Final Price = $0.50/ea

Dial Bar Soup – $4/ea
Use $3/3 Dial Bar Soap, 8 pk
Final Price = $3/ea

Blistex – $1.50/ea

HOUSEHOLD

Cottonelle Bath Tissue (9 or 12 rl) or Viva Paper Towels (6 rl) – $6.49/ea
Use $1/2 Cottonelle Toilet Paper, 4pk. or (1) 9pk.+ 01/13/2013 SS Insert (exp 02/09/2013)
Use $0.50/2 Cottonelle Toilet Paper, 4 pks or $0.50/1, 9 pk+ 01/13/2013 SS Insert (exp 02/09/2013)
Use $0.50/1 Viva Paper Towels, big rolls 01/13/2013 SS Insert (exp 02/24/2013)
Use $1/1 Viva Paper Towels, 6pk.+ 01/13/2013 SS Insert (exp 02/24/2013)
Final Price = $5.49/ea

Kleenex Facial Tissue – $1.33/ea
Use $0.55/3 Kleenex Facial Tissue, not valid on trial size
Use $0.50/3 Kleenex Facial Tissue, boxes, 50 ct+ OR $0.50/1 Bundle pk 01/13/2013 SS Insert (exp 02/09/2013)
Final Price = $0.97-$1/ea

Scott 1000 Sheet Bath Tissue – $7.49/ea
Use $1/1 Scott 1000 Tissue, 8 pk+ or $1/1, 16 pk+ 01/13/2013 SS Insert (exp 02/23/2013)
Use $1.25/2 Scott 1000 Count Bath Tissue, (2) 8 pk+ or (1) 16 pk+
Final Price = $6.49-$6.86/ea

Wisk Liquid Laundry Detergent, all Small & Might Detergent or Snuggle Liquid Fabric Softener – $3.99/ea
Use $1/1 Wisk Laundry Detergent, 45 oz+
Use $1/1 Wisk Laundry Detergent, 45 oz+ 01/13/2013 RP Insert (exp 02/24/2013)
Use $0.50/1 All Liquid, Powder or Mighty Pacs Laundry Detergents
Use $0.50/1 Snuggle Fabric Softener, liquid or dryer sheets
Use $0.50/1 Snuggle Fabric Softener, liquid or dryer sheets
Final Price = $2.99/ea

Purina ONE or ONE Beyond Dry Dog or Cat Food – $6.50/ea
Use $2.50/1 Purina ONE Beyond Dog Food
Use $2.50/1 Purina ONE Beyond Cat Food
Use $3/1 Purina ONE Beyond Dog Food 01/13/2013 RP Insert (exp 02/13/2013)
Final Price = $3.50-$4/ea

Purex Liquid Laundry Detergent – $7.99/ea
Use $1/1 Purex Detergent, liquid or UltraPacks 01/06/2013 RP Insert (exp 02/02/2013)
Final Price = $6.99/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: