Meijer Weekly Ad Deals | 12/30/2012-1/5/2013

by Jennifer on December 29, 2012 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

GROCERY DEALS

Earthbound Farm Organic Carrots or Green Onions – $1/ea
Use $0.75/1 Earthbound Farm Organic Product
Final Price = FREE

Dannon Light & Fit, Fruit on the Bottom or Activia Yogurt – $1.66/ea

Weight Watchers Smart Ones – $1.68/ea
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Plus
Use $2/10 Weight Watchers Smart Ones, MEIJER mPERKS (exp 03/31/2013)
Final Price = $1.08-$1.18/ea

Campbell’s Condensed Soup – $0.97/ea
Use $1/3 Campbell’s Healthy Request Soups
use $1/5 Campbell’s Condensed Soups, excluding Great for Cooking soups
Use $1/5 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Use $0.35/4 Campbell’s, Great for Cooking Soups, condensed 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Soups, excluding Chicken Noodle, Tomato, and Great for Cooking 12/02/2012 SS Insert (exp 01/31/2013)
Final Price = $0.64-$0.77/ea

Hillshire Farm Deli Select Ultra Thin or Thick Sliced Lunchmeat – $2.50/ea

Oscar Mayer Lunchables with Capri Sun or Meat Franks or Bologna – $2/ea

Jimmy Dean Pork Sausage Roll or Fully Cooked Links, Patties or Crumbles – $2.89/ea
Use $0.55/1 Jimmy Dean 12/02/2012 RP Insert (exp 01/06/2013)
Use $0.55/1 Jimmy Dean, fully cooked product 12/02/2012 RP Insert (exp 01/06/2013)
Final Price = $1.79/ea

Johnsonville Smoked Brats or Chicken Sausage – $2.50/ea
Use $1/1 Johnsonville, chicken sausage, 12 oz 10/28/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Use $1/1 Johnsonville Chicken Sausage, pg. 5 09/01/2012 Everyday with Rachel Ray, October 2012 (exp 02/28/2013)
Final Price = $1.50/ea

Pillsbury Grands! Biscuits – $0.99/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Biscuits 12/09/2012 SS Insert (exp 03/02/2013)
Use $0.30/2 Pillsbury GRANDS! Biscuits, refrigerated 12/02/2012 SS Insert (exp 02/23/2013)
Final Price = $0.66-$0.72/ea

Yoplait Yogurt – $0.50/ea
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Final Price = $0.37/ea

Eggo Waffles or Pancakes – $2/ea
Use $1/1 Kellogg’s Eggo Frozen Products, 5.3 oz+
Final Price = $1/ea

Boca Burgers or Chik’n Patties – $2.50/ea

Green Giant Boxed Frozen Vegetabes – $0.99/ea
Use $0.60/3 Green Giant Frozen Vegetables, boxed 12/09/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
Use $0.60/3 Green Giant, boxed vegetables 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Final Price = $0.59/ea

Kraft Shredded Cheese, Cubes or Crumbles – $2/ea

Ore Ida Tator Tots or Fries – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.66/ea
Use $1/1 Ore-Ida Grillers, pg. 181 09/24/2012 Parents, OCTOBER 2012 (exp 04/30/2013)
Use $1/2 Ore-Ida Frozen Potato, 19 oz+ 12/09/2012 SS Insert (exp 01/06/2013)
Final Price = $1-$1.50/ea wyb 4

Kellogg’s Special K Bars, Cereal or Pastry Crisps – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars, Pastry Crisps or Nutri-Grain Cereal Bars
Use $2/2 Kellogg’s Special K Cereals
Use $0.70/1 Kellogg’s Special K Pastry Crisps, 5 ct+
Use $1/2 Kellogg’s Special K Products, 4 oz+
Final Price = $1.10-$2/ea

Kellogg’s Cereal or Nutri-Grain Bars – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars, Pastry Crisps or Nutri-Grain Cereal Bars
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Kellogg’s Crunchy Nut or Kellogg’s Smart Start Cereals, 14.7 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereal, 15 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals, 14.5 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Cereal 12/09/2012 RP Insert (exp 01/20/2013)
Final Price = $1.10-$2/ea

General Mills Cheerios – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/2 General Mills Cereal 12/09/2012 SS Insert (exp 01/19/2013)
Final Price = $1.30-$2/ea

Starbucks Coffee or K-Cups – $6.49/ea
Use $1.50/1 Starbucks K-Cup Pack, 10 ct+
Use $2/2 Starbucks K-Cup Packs
Use $3/2 Starbucks Coffee Bags, 11 oz+ 12/02/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
Final Price = $4.99-$5.49/ea

Hunt’s Snack Pack Pudding or Gels – $0.94/ea

Nabisco Oreos, Honeymaid Grahams, Ritz Crackers, Crackerfuls, or Toasted Chips – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.75/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.75/1 Ritz Crackerfuls, 6-6.25 oz
Use $1/2 Ritz Crackerfuls
Final Price = $1-$2/ea

Kraft Original Mac & Cheese – Buy 3, Get 1 FREE
Use $1/3 Kraft Macaroni & Cheese 12/09/2012 SS Insert (exp 01/09/2013)

Prego Pasta Sauce – $1.66/ea
Use $0.40/2 Prego Italian Sauce 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.26/ea

Get $4 off your next shopping trip when you buy 8 of the following products in a single transaction.

Stouffer’s or Lean Cuisine Entrees or Lean Cuisine Salad Additives – $2.50/ea
Use $0.75/1 Lean Cuisine Salad Additions (IE)
Use $1/2 Lean Cuisine Salad Additions Varieties
Use $1/2 Stouffer’s Macaroni & Cheese Single-Serve Products, 20 oz or less
Use $1/2 Stouffer’s Entree, single serve, 21 oz 09/09/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1-$2/ea

Skinny Cow Candy – $3.50/ea
Use $1/1 Skinny Cow Candy Snack, 4 ct+
Final Price = $2.50/ea

Coffee-mate Non Dairy Creamer – $2.50/ea
Use $1.50/1 Coffee-Mate Natural Bliss, Void in CO, MO, LA, TN and where Prohibited
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Use $0.75/2 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Final Price = $1-$1.75/ea

Coffee-mate Flavored Powdered Creamer – $3.49/ea
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Use $0.75/2 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Final Price = $2.39-$2.74/ea

Stouffer’s Skillets – $3.99/ea

Juicy Juice (8 pk or 64 oz) – $2/ea
Use $1/1 Nestle Juicy Juice Fruitifuls Juice Beverage, 8 pk, 6.75 oz
Use $1/1 Nestle Juicy Juice Fruitifuls Product
Final Price = $1/ea

Nescafe Taster’s Choice Instant Coffee – $7.99/ea
Use $1.50/2 Nescafe Taster’s Choice or Classico, 20-22 ct Stick or 7 oz+ Canister
Use $0.50/1 Nescafe Tasters Choice Instant Coffee
Final Price = $6.99-$7.24/ea

Nestle Cookie Dough – $2.99/ea
Use $1/1 Nestle Toll House Refrigerated Sugar Cookies
Use $0.75/1 Nestle Toll House Ultimates Refrigerated Cookie Dough 10/07/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.49-$1.99/ea

Nestle Pure Life Water Bottles – $3.33/ea
Use $1/2 Nestle Pure Life Water, .5-Liter Mulit-packs or (2) 8 oz Multipacks
Final Price = $2.83/ea

Edy’s Ice Cream or Skinny Cow Ice Cream Snacks – $3.50/ea
Use $1/2 Edy’s Branded Products, 48 oz+
Final Price = $3/ea

Nescafe Classico Coffee – $4.99/ea
Use $1.50/2 Nescafe Taster’s Choice or Classico, 20-22 ct Stick or 7 oz+ Canister
Final Price = $4.24/ea

Nestle Toll House Morsels or Baking Cocoa – $2.19/ea
Use $0.75/2 Nestle Toll House Morsels 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels , any variety
Final Price = $1.44-$1.69/ea

Healthy Choice Complete Meals, Modern Classics, Cafe Steamers or Greek Yogurt – $2.20/ea
Use $1/3 Healthy Choice Cafe Steamers
Use $1/3 Healthy Choice Complete Meals
Final Price = $1.87/ea

Healthy Choice Lunch Express or Bowls – $1.66/ea

Healthy Choice Steaming Entrees or Bakes or Kid Cuisine – $2/ea
Use $0.75/1 Healthy Choice New Baked Entree
Final Price = $0.50/ea

Peter Pan Peanut Butter – $2.50/ea

Egg Beaters – $2/ea

Hunt’s Tomatoes or Ro-Tel – $1/ea

Hebrew National Beef Franks – $3/ea
Use $1/1 Hebrew National Beef Franks 12/09/2012 SS Insert (exp 01/19/2013)
Final Price = $2/ea

Banquet Meals or Snacks or Brown n Serve Sausage – $1/ea

Ella’ Kitchen Organic Food Pouches – 15% off
Use $1/1 Ella’s Kitchen 100% Organic Product

HOUSEHOLD

Tide Laundry Detergent – $5.99/ea
Use $1.50/1 Tide Detergent, excludes PODS 12/30/2012 P&G Insert (exp 01/31/2013)
Use $0.40/1 Tide, excludes PODS 11/25/2012 P&G Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $4.49-$5.19/ea

SoftSoap Liquid Hand Soap – $0.99/ea

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


Leave a Comment

Previous post:

Next post: