Meijer Weekly Ad Deals | 12/2-12/8/2012

by Jennifer on December 1, 2012 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

GROCERY DEALS

Nestle Toll House Cookies – $2/ea
Use $0.75/1 Nestle Toll House Ultimates Refrigerated Cookie Dough 10/07/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $1.50/1 Nestle Toll House Ultimates Cookie Dough
Final Price = $0.50/ea

Lean Cuisine or Stouffer’s Entrees – $1.88/ea
Use $1/2 Stouffer’s Entree, single serve, 21 oz 09/09/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/2 Stouffer’s Macaroni & Cheese Single-Serve Products, 20 oz or less
Final Price = $1.38/ea

Oscar Mayer Chicken Snackers or Bacon – $3.69/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizza – $3.99/ea
Use $1/1 California Pizza Kitchen 10/28/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2.99/ea

Pillsbury Brownie or Quick Bread Mix – $1.89/ea
Use $1/2 Pillsbury Frostings, Cookie or Quickbread Mixes 11/04/2012 RP Insert (exp 01/31/2013)
Final Price = $1.39/ea

Pillsbury Brownie Mix, Cookie Mix or Frosting – $1.59/ea
Use $1/2 Pillsbury Frostings, Cookie or Quickbread Mixes 11/04/2012 RP Insert (exp 01/31/2013)
Final Price = $1.09/ea

Kraft Singles or Natural Cheese Slices – $2/ea
Buy 2, Get 1 Meijer Loaf Bread FREE

Campbell’s Condensed Chicken Noodle Soup or Tomato Soup – $0.59/ea
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Soups, excluding Great for Cooking soups
Use $0.40/4 Campbell’s Condensed Soups, Chicken Noodle or Tomato 12/02/2012 SS Insert (exp 01/31/2013)
Final Price = $0.32-$0.39/ea

General Mills Chex Mix or Bugles – $1/ea
Use $0.50/2 General Mills, Bugles, Chex Mix, Pillsbury Baguette Chips, or Gardetto’s Snack Mix 11/04/2012 SS Insert (exp 12/29/2012)
Final Price = $0.50/ea

V-8 V-Fusion or Vegetable Juice or V-Fusion Smoothies – B1G1
Use $1/2 V8 100% Vegetable Juice, 46 oz+
Use $1/1 V8 V-Fusion + Energy Beverage, 8 oz 6 pk

Del Monte Canned Vegetables – $0.88/ea
Use $0.50/4 Del Monte Green Beans, 14.5 oz+
Final Price = $0.63/ea

Campbell’s Skillet Sauces – $2/ea
Use $1/1 Campbell’s Skillet Sauces
Use $1/1 Campbell’s Skillet Sauces
Use $1/1 Campbell’s Skillet Sauces
Final Price = $1/ea

Totino’s Pizza Rolls or Green Giant Boxed Vegetables – $0.99/ea
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 10/07/2012 GM Insert (exp 12/29/2012)
Use $0.60/3 Green Giant, boxed vegetables 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Final Price = $0.59/ea

Pillsbury Grands! Biscuits – $0.99/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury GRANDS! Biscuits, refrigerated 12/02/2012 SS Insert (exp 02/23/2013)
Use $0.40/3 Pillsbury Grands! Biscuits, refrigerated 11/18/2012 SS Insert (exp 02/09/2013)
Final Price = $0.69-$0.72/ea

President Brie or Camembert – B1G1
Use $1/1 President Brie, available at Stop & Shop

Tyson Bagged Chicken or Stouffer’s Skillets – $3.50/ea
Use $0.75/1 Tyson, Grilled & Ready, frozen 11/04/2012 SS Insert (exp 02/28/2013)
Use $0.75/1 Tyson Bagged Breaded Chicken Strips 10/07/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Use $0.75/1 Tyson, whole grain or lightly breaded, frozen 11/04/2012 SS Insert (exp 02/28/2013)
Final Price = $2/ea

Campbell’s 100% Natural Soup – $1.25/ea
Use $0.75/2 Campbell’s100% Natural Soups
Use $0.75/2 Campbell’s 100% Natural Soups
Final Price = $0.50/ea

Jell-O Ready To Eat Pudding, Jell-O, Mousse or Temptations – $1.33/ea when you buy 3, less quantities are $2/ea
Use $1/2 Jell-O Refrigerated Pudding or Gelatin Snacks, 4 pk
Final Price = $1/ea wyb 3

Kraft Chunk or Cracker Cuts Cheese – $1.88/ea

Pompeian Olive Oil – 50% off
Use $1/1 Pompeian Oils, 16 fl oz+
Use $1/1 Pompeian Olive Oil, 16 oz+ 11/13/2011 RP Insert (exp 12/31/2012)

Mt Olive Pickles or Peppers – $1.69/ea
Use $0.75/1 Mt. Olive Pickles, Peppers or Relish 11/18/2012 SS Insert (exp 12/23/2012)
Use $1/1 Mt Olive, pickles, peppers or relish 11/18/2012 SS Insert (exp 12/23/2012)
Final Price = $0.19-$0.69/ea

Ronzoni or Smart Taste Pasta or Light ‘n Fluffy Egg Noodles – $1/ea
Use $1/2 Ronzoni Healthy Harvest
Final Price = $0.50/ea

Kellogg’s Cereal – $3.33/ea
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Kellogg’s Crunchy Nut or Kellogg’s Smart Start Cereals, 14.7 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Cereal 11/11/2012 RP Insert (exp 12/23/2012)
Use $0.50/1 Kellogg’s Corn Pops Cereal, 8.7 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies and Cocoa Krispies Cereals, 9 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals, 14.5 oz+
Final Price = $2.33-$3/ea

International Delight Coffee Creamer – $2.50/ea
Use $1/1 International Delight Coffee Creamer
Use $0.55/1 International Delight Creamer
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer, Singles, Pints, Quarts, or Half Gallons
Final Price = $1.40-$1.50/ea

General Mills Cereal or Cereal Bars – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $0.50/1 General Mills Trix Cereal
Use $1/2 General Mills Chex Cereal, Rice, Corn, Wheat, Honey Nut, Chocolate, Multi-Bran, Cinnamon or Apple Cinnamon
Use $1/2 General Mills Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Lucky charms, Trix, Reese’s Puffs, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Frosted Toast Crunch, or Dora the Explorer Cereal
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box
Use $1/2 General Mills, Chex Cereals 12/02/2012 SS Insert (exp 01/12/2013)
Final Price = $1.50-$2/ea

Chobani Greek Yogurt Cups – $1/ea
Use $0.30/1 Chobani Yogurt, 6 oz
Final Price = $0.40/ea

Nabisco Wheat Thins or Triscuits – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.75/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.75-$2/ea

Nabisco Ritz, Crackerfuls or Ritz Bitz – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.75/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.75/1 Ritz Crackerfuls, 6-6.25 oz
Use $1/2 Ritz Crackerfuls
Final Price = $1-$2/ea

Hunt’s Tomatoes or Ro-Tel – $1/ea

Kellogg’s Special K Cereal, Granola, Bars or Pastry Crisps – $2.50/ea
Use $2/2 Kellogg’s Special K Cereals
Use $0.70/1 Kellogg’s Special K Pastry Crisps, 4.5 oz+, 5 ct
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereals, 11.4 oz +
Final Price = $1.10-$2.17/ea

Michelina’s or Lean Gourmet Entrees – $0.99/ea
Use $1/5 Michelina’s Gourmet Entree
Use $1/5 Michelina’s Entree or Snacker
Final Price = $0.79/ea

Sargento Deli Style Natural Cheese Slices – $2.50/ea
Use $0.55/2 Sargento Sliced or Snack Products
Use $0.55/2 Sargento Sliced or Snack Products
Final Price = $1.95/ea

Oscar Mayer Deli Fresh Lunchmeat or Claussen Pickles – $2.50/ea

Yoplait Trix Yogurt or Go-Gurt – $1.66/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-GURT Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt, Yoplait Trix Multipack Yogurt, Yoplait Splitz Yogurt, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cups, Trix Multipack, Splitz 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Final Price = $0.91/ea

Hormel Chili or Dinty Moore Stew – $1.25/ea
Use $0.55/2 Hormel Chili Products
Use $0.55/2 Hormel Chili 11/11/2012 SS Insert (exp 01/07/2013)
Final Price = $0.70/ea

Nestle Drumsticks (8 ct) – $3.99/ea
Use $1/1 Nestle Drumstick Cones
Final Price = $2.99/ea

Pillsbury Cake Mix – $1.09/ea

Eggo Waffles, Pancakes or French Toast Sticks – $2/ea
Use $1/1 Kellogg’s Eggo Frozen Product, 5.3 oz+
Final Price = $1/ea

Bob Evans Side Items – $2.50/ea
Use $0.55/1 Bob Evans Refrigerated Side Dish
Use $1/1 Bob Evans Refrigerated Side Dish (IE)
Final Price = $1.40-$1.50/ea

Knorr Homestyle Stock – $2.99/ea
Use $0.60/1 Knorr Homestyle Stock, add $0.70 to coupon by watching video
Use $0.75/1 Knorr Homestyle Stock
Use $1/1 Knorr Package, homestyle stock 11/11/2012 RP Insert (exp 12/09/2012)
Final Price = $1.49-$1.99/ea

Edwards Cream Pie – $4.99/ea
Use $1/1 Mrs. Smith or Edwards Pie 11/18/2012 SS Insert (exp 01/19/2013)
Final Price = $3.99/ea

Keebler or Famous Amos Cookies – $1.99/ea

Johnsonville Bratwurst or Italian Sausage – $3.99/ea
Use $0.50/1 Johnsonville Italian Sausage, 1 lb 11/18/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Johnsonville Italian Sausage, 1 lb 11/18/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2.99/ea

Kraft Freshtake Cheese & Breadcrumb Mix – $2/ea

Quaker Cereal or Post Honey Bunches of Oats – $2.50/ea
Use $1/2 Post Cereals, 6.2+ oz 11/04/2012 RP Insert (exp 12/16/2012)
Final Price = $2/ea

Kraft Original Mac and Cheese – $0.88/ea

Hunt’s Snack Pack Pudding – $0.94/ea

Ball Park or Grillmasters Beef Franks – $3/ea

Del Monte Fruit Cups or Chillers – $2/ea
Use $0.50/1 Del Monte Diced Apples & Pears in Extra Light Syrup with Caramel Flavor or Diced Pears in Extra Light Syrup with Vanilla & Spice
Final Price = $1/ea

Rice-A-Roni or Pasta-Roni – $1/ea

Gold Peak Tea – $2/ea

HOUSEHOLD

Angel Soft Bath Tissue (12 rl) – $4.99/ea
Use $1/1 Angel Soft Bath Tissue, 12 ct+ double roll
Use $0.25/1 Angel Soft, double roll or larger, 4 pk 11/11/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Angel Soft Bath Tissue, 12 ct+ double roll
Final Price = $3.99-$4.49/ea

Clorox or Green Works Wipes
Buy 2, Get $2 off Glad Trash Bags
Use $1/1 Green Works Product
Use $1/1 Glad Kitchen Drawstring or Odorshield Trash Bags, 13 gal, 100 ct drawstring, 84 ct odorshield
Use $2/1 Glad Kitchen Drawstring or Odorshield Trash Bags, 13 gal, 100 ct drawstring, 84 ct odorshield

Huggies Boxed Diapers
Get $15 off instantly when you buy 2
Use $3/1 Huggies Snug & Dry Diapers, Jumbo Size+
Use $2/1 Huggies Pull-Ups Training Pants , Jumbo Pack+

Purina Friskies Cat Treats – $1/ea
Use $1/2 Purina Friskies or Whisker LIckin’s Cat Treats 12/02/2012 SS Insert (exp 03/02/2013)
Use $1/2 Purina Friskies Cat Treats or Whisker Lickin’s Cat Treats 10/28/2012 RP Insert (exp 01/28/2013)
Final Price = $0.50/ea

Finish Powerball Tabs or Gelpacs, Quantum Tabs or Jet Dry – $3/ea
Use $0.25/1 Finish Jet-Dry Rinse Aid or Turbo Dry 11/18/2012 SS Insert (exp 01/06/2013)
Use $0.75/1 Finish Quantum 11/18/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Use $0.50/1 Finish Powerball Tabs or Gelpacs 11/18/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Final Price = $1.50-$2.50/ea

Dixie Plates, Bowls, or Napkins or Vanity Fair Napkins – $2/ea
Use $1/2 Dixie Napkins
Use $1/2 Dixie Napkins 11/11/2012 RP Insert (exp 02/11/2013)
Use $1/2 Vanity Fair Napkins
Final Price = $1.50/ea

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


Leave a Comment

Previous post:

Next post: