Giant Eagle Weekly Ad Deals | 11/8-11/14/2012

by Jennifer on November 7, 2012 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY DEALS

Birds Eye Bagged or Boxed Vegetables – $1/ea

Edy’s Ice Cream or Frozen Yogurt – B1G1

Del Monte Canned Corn or Green Beans or College Inn Broth – B10G5 – $0.66/ea when you buy 15, less quantities are $1/ea
Use $0.50/4 Del Monte Green Beans, 14.5 oz+
Use $0.50/4 Del Monte Green Beans, 14.5 oz+
Use $1/8 Del Monte Green Beans, 14.5 oz+
Final Price = $0.41-$0.66/ea wyb 15

General Mills Cereal – $2/ea when you buy 3, less quantities are $3/ea
Use $1/3 General Mills Cheerios, Cinnamon Toast Crunch, Chex, Lucky Charms, Cocoa Puffs, Trix, Reese’s Puffs, Fiber One, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Total, Wheaties, Frosted Toast Crunch, Dora the Explorer, Oatmeal Crisp, Raisin Nut Bran, Basic 4 or Cluster
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box
Use $1.10/2 General Mills Chex Cereal, Rice, Corn, Wheat, Honey Nut, Chocolate, Multi-Bran, Cinnamon or Apple Cinnamon
Use $0.60/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal (select) 10/07/2012 GM Insert (exp 11/17/2012)
Use $0.50/1 Cinnamon Toast Crunch e-Offers
Use $0.50/1 Cheerios e-Offers
Final Price = $0.80-$1.67/ea wyb 3

Heinz Gravy – $1/ea

Kraft Philadelphia Brick Cream Cheese – $1.25/ea

Stove Top Stuffing Mix – $1/ea
Use $1/2 Kraft Stove Top Stuffing Mix, 6 oz+
Final Price = $0.50/ea

Sara Lee Oven Fresh Pies – B1G1
Use $1/1 Sara Lee, Sweet Goods Product 11/04/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)

Ocean Spray Cranberry Sauce – $1.25/ea

Dole Canned Pineapple – $1/ea
Use $1/3 Dole Canned Fruit
Use $0.40/2 Dole Canned Fruit 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.60-$0.67/ea

McCormick Gravy – $1/ea

French’s French Fried Onions – $2.99/ea
Use $0.50/1 French’s French Fried Onions
Use $1/1 French’s, french fried onions, 6 oz 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.99/ea

Holiday Milk Chocolate Kisses, Jingles or Peanut M&M’s – $2.77/ea

Libby’s Canned Pumpkin – $2.88/ea
Use $1/2 Carnation Evaporated Milk, 12 oz cans WYB (2) Libby’s 100% Pure Pumpkin 10/28/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)

Nestle Baking Morsels – $2.50/ea
Use $0.75/2 Nestle Toll House Morsels 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Nestle Toll House Morsels 09/09/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels , any variety
Final Price = $1.50-$2/ea

Carnation Evaporated Milk – $1/ea
Use $1/2 Carnation Evaporated Milk, 12 oz cans WYB (2) Libby’s 100% Pure Pumpkin 10/28/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk, cans, 12 oz 09/30/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.50/ea

Duncan Hines Cake Mix – $1.25/ea
Use $1/2 Duncan Hines Products
Final Price = $0.75/ea

Duncan Hines Brownie Mix or Frosting – $1.50/ea
Use $1/2 Duncan Hines Products
Final Price = $1/ea

Frito Lay Baked or Regular Ruffles or Doritos – $2.50/ea
Buy 2, Get 1 Pepsi Max (2L) Free

Keebler Chips Deluxe, Snack Crackers, Grahams or Special K Crackers or Chips – $2.50/ea

Chex Mix, Bugles or Pillsbury Baguette Chips – $1.99/ea
Use $0.50/2 General Mills, Bugles, Chex Mix, Pillsbury Baguette Chips, or Gardetto’s Snack Mix 11/04/2012 SS Insert (exp 12/29/2012)
Use $0.50/2 Chex Mix (4.5 oz+) 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1.49/ea

Lipton Tea Bags (100 ct) or Tea & Honey – $2.50/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.
Use $0.75/1 Lipton Tea and Honey, 6 or 10 ct
Use $0.60/2 Lipton Tea and Honey To Go or Pitcher Stix, Tea Bags, or Iced Tea Mix
Use $0.75/1 Lipton Tea Bags e-Offers
Final Price = $1-$1.90/ea

Starbucks Coffee – $7.99/ea
Use $3/2 Starbucks Coffee
Use $3/2 Starbucks Coffee, 11 oz+ 10/07/2012 SS Insert (exp 11/15/2012)
Final Price = $6.49/ea

Rice Krispie Treats – $2.50/ea

Post Cereal – $3/ea
Use $1/1 Post Shredded Wheat Cereal, 9.25 oz+
Use $1/2 Post Cereal, kids variety, 6.2+ oz 11/04/2012 RP Insert (exp 12/16/2012)
Use $1/2 Post Cereals, 6.2+ oz 11/04/2012 RP Insert (exp 12/16/2012)
Use $1/1 Post Shredded Wheat 10/21/2012 RP Insert (exp 12/02/2012)
Use $1/1 Post, Grape-Nuts or Grape-Nuts Flakes Cereal 10/21/2012 RP Insert (exp 12/02/2012)
Final Price = $2-$2.50/ea

Eight O’Clock Coffee – $5/ea
Use $1/1 Eight O’Clock Coffee 10/21/2012 SS Insert (exp 11/30/2012)
Use $2/2 Eight O’clock Coffee
Final Price = $4/ea

Kashi Bars or Cereal – $3/ea
Buy 2, Get 1 Chobani Yogurt Cup Free
Use $1/2 Kashi Chewy Granola Bars
Final Price = $2.50/ea

Ronzoni Smart Taste Pasta, Pasta Portions or San Giorgio Pasta – $1/ea

Prego Pasta Sauce – $2/ea
Use $0.40/2 Prego Italian Sauce 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.60/ea

Kraft Salad Dressing (8 oz) – $1/ea

Uncle Ben’s Ready Rice – $1.50/ea
Use $1/4 Uncle Ben’s Rice product 09/09/2012 RP Insert (exp 11/10/2012)
Use $1/3 Uncle Ben’s Products
Use B3G1 Uncle Ben’s Rice Cup WYB Uncle Ben’s Ready Rice product, up to $1.40 09/09/2012 RP Insert (exp 11/10/2012)
Final Price = $1.17-$1.25/ea

Betty Crocker Mac & Cheese – $1/ea

Hungry Jack Potatoes – $1.66/ea
Use $1/2 Hungry Jack Premium HashBrown Potatoes
Final Price = $1.16/ea

Newman’s Own Salsa or Pasta Sauce – $2/ea

Heinz Mayonnaise – $2.50/ea
Use $0.50/1 Heinz Mayonnaise 09/23/2012 SS Insert (exp 11/18/2012)
Final Price = $1.50/ea

Bigelow Tea – $2.50/ea

Maxwell House International Cafe – $2.99/ea

Ghirardelli Chocolate Squares – $3.50/ea

Holland House Cooking Wine – $2.50/ea

Jimmy Dean Sausage Rolls, Pre-Cooked Sausage or Crumbles – $3.50/ea
Use $0.75/2 Jimmy Dean, rolls 10/07/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Use $0.55/1 Jimmy Dean, excluding rolls 10/07/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Use $1/2 Jimmy Dean Frozen or Fridge Products
Final Price = $2.40-$3/ea

Johnsonville Breakfast Links, Patties or Smoked Sausage Links – $3/ea
Use $0.75/1 Johnsonville, premium, fully-cooked sausage 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Johnsonville Premium Cooking Sausage, must write a review for coupon
Final Price = $1.50-$2/ea

Hormel Entrees – $5.99/ea
Use $1/1 Hormel, refrigerated entree 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $4.99/ea

Bob Evans Express Pre-Cooked Links or Patties – $2.50/ea

Yoplait Light or Thick & Creamy Yogurt – $0.50/ea
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $0.37/ea

Yoplait Fruplait, Trix Kids (4 pk) or Light Granola Yogurt – $2/ea
Use $0.75/1 Yoplait Light Yogurt w/Granola 09/23/2012 SS Insert (exp 11/17/2012)
Use $0.75/2 Yoplait Kids, Includes Gogurt, Trix, Splitz 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.60/1 Yoplait Fruplait Yogurt Multipacks, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.50/1 Yoplait Fruplait e-Offers
Final Price = $0.50-$1.50/ea

Gold Peak Iced Tea – $2/ea

Dannon Oikos Greek Yogurt – $1/ea
Use $1/3 Dannon OIKOS Yogurt Singles or (1) 4 pk Dannon Oikos
Final Price = $0.67/ea

Sargento Shredded Cheese – $2.50/ea
Use $0.50/1 Sargento Shredded Cheese, 5 oz+ 11/04/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1.50/ea

Pillsbury Grands! or Simply Biscuits – $1.66/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Use $0.50/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Use $0.40/3 Pillsbury, refrigerated GRANDS! biscuits 11/04/2012 SS Insert (exp 01/26/2013)
Use $0.30/2 Pillsbury Grands 10/07/2012 GM Insert (exp 12/29/2012)
Use $0.40/3 Pillsbury Grands! Biscuits e-Offers
Final Price = $1.33-$1.53/ea

Pillsbury Sweet Rolls, Pizza Crust or Breads – $2/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls
Use $0.60/3 Pillsbury, sweet rolls or GRANDS! sweet rolls 11/04/2102 SS Insert (exp 01/26/2013)
Use $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands Sweet Rolls
Use $1/2 Pillsbury Sweet Rolls e-Offers
Final Price = $1.50-$1.60/ea

International Delight Coffee Creamer – $3/ea
Use $1/1 International Delight Iced Coffee Half Gallon
Use $0.75/1 International Delight Iced Coffee Half Gallon
Final Price = $1.50-$2/ea

Smart Balance Spread – $2.50/ea
Use $1/2 Smart Balance Items
Use $0.50/1 Smart Balance Spreadable Butter or Blended Butter Sticks 09/30/2012 SS Insert (exp 11/14/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea

Stouffer’s Entrees – $2.50/ea
Use $1/2 Stouffer’s Entree, single serve, 21 oz 09/09/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Small Pizza – $3.33/ea
Use $1/2 DiGiorno Pizzas 10/28/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Use $1/1 California Pizza Kitchen 10/28/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price $2.33-$2.83/ea

Eggo Waffles – $2/ea

Bertolli Skillet Meals or Soup – $6.99/ea

Farm Rich Bagged Appetizers – $5.50/ea
Use $1.50/2 Farm Rich 09/30/2012 SS Insert (exp 12/04/2012)
Use $0.75/1 Farm Rich Snack
Final Price $4-$4.75/ea

Ben & Jerry’s Ice Cream or Nestle Drumstick (4 ct) – $3.50/ea
Use $1/2 Ben & Jerry’s Greek Frozen Yogurt, pints
Use $1/1 Nestle Drumstick Cones
Final Price = $2.50-$3/ea

Jimmy Dean Breakfast Bowls – $2.75/ea
Use $0.55/1 Jimmy Dean, excluding rolls 10/07/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Final Price = $1.65/ea

Healthy Choice Cafe Steamers, Classic or Traditional Classic Meals – $2.50/ea
Use $1/3 Healthy Choice Complete Meals
Final Price = $2.17/ea

Tyson Boxed Chicken – $3/ea
Use $1/1 Tyson Any’tizers Snacks, excludes bone in wings 11/04/2012 SS Insert (exp 02/05/2013)
Final Price = $2/ea

McCain Potatoes – $2.50/ea
Use $1/1 McCain Frozen Potato Product, PDF
Final Price = $1.50/ea

Gerber Graduates, Fruit & Veggie or Yogurt Melts – $2.50/ea
Use $1.35/4 Gerber Graduates Snacks
Final Price = $2.16/ea

Gerber Graduates Grabbers – $1.50/ea

Gerber Graduates Breakfast Buddies or Fruit or Pasta Pick-Ups – $1.33/ea

PERSONAL CARE

Pampers Baby Dry, Swaddlers or Cruisers Diapers (58-120 ct) – $24.99/ea
Get $2 off your next shopping trip when you buy 1
Use $2/1 Pampers, diapers or pants 10/28/2012 P&G Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $20.99/ea after coupon and catalina

Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy $15 of the following items in a single transaction.

TRESemme Hair Care – $3.33/ea

Suave Professionals, Men’s or Kids Shampoo or Conditioner – $1.50/ea
Use $1/1 Suave Men Hair Product
Use $0.50/2 Suave Professionals, shampoo or conditioner 10/14/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Final Price = $0.50-$1/ea

Dove Hair Care – $3/ea
Use $1/1 Dove Hair Style+Care Product, excludes trial size
Use $1.50/2 Dove Hair Conditioners, excludes travel and trial sizes
Final Price = $2-$2.25/ea

Axe or Clear Shampoo or Conditioner – $4.50/ea
Use $1/1 Axe Product
Use $1/1 Clear Hair Care 11/04/2012 RP Insert (exp 12/02/2012)
Final Price = $3.50/ea

Crest Toothpaste or Oral-B Indicator Toothbrushes – $1.50/ea
Use $0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz+, excludes cavity, baking soda, tartar, or trial size 10/28/2012 P&G Insert (exp 11/30/2012)
Use $0.50/1 Oral-B Pulsar, 3D White, Pro-Health, Complete, or (2) Indicator or Cavity Defense Toothbrushes 10/28/2012 P&G Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = FREE-$1/ea

Halls Cough Drops (17-30 ct) – $1.50/ea
Use $1/2 Halls, single bags, 17 ct+ 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/2 Halls Cough Drops, 20-30 ct
Final Price = $1/ea

Blistex Premium Lip Balm – $1.50/ea

HOUSEHOLD

Quilted Northern Bath Tissue (18 rl), Angel Soft Bath Tissue (24 rl) or Sparkle Paper Towels (12 rl) – $9.99/ea
Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/1 Angel Soft Bath Tissue, 12 ct+ double roll
Use $0.25/1 Angel Soft Bath Tissue Product
Final Price = $8.99-$9.49/ea

Ziploc Containers (2-6 ct) or Freezer or Storage Bags (8-25 ct) – $2.79/ea
Use $0.55/1 Ziploc Perfect Portions Bags
Use $1/1 Ziploc Brand Container
Use $1/2 Ziploc Brand Bags
Use $1/2 Ziploc Brand Bags, (40 points)
Final Price = $1.69-$2.29/ea

Purex Liquid Laundry Detergent, Ultra Packs or Zout Triple Enzyme Trigger Foam – B1G1
Use $1/1 Purex Laundry Detergent e-Offers

Solo Plastic Cups (24 or 30 ct) – $3.50/ea
Use $0.35/1 Solo Product
Final Price = $2.80/ea

Hefty Tall Kitchen or Trash Bags – $3.50/ea
Use $0.55/1 Hefty Waste Bags 09/30/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2.40/ea

Renuzit Adjustable Air Fresheners – $1/ea
Use $0.75/2 Renuzit Tempting Indulgences Adjustable Air Freshener
Final Price = $0.25/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


Leave a Comment

Previous post:

Next post: