Giant Eagle Weekly Ad Deals | 11/29-12/5/2012

by Jennifer on November 28, 2012 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY DEALS

Nabisco Oreos, Newtons, or BelVita Breakfast Bars – $3/ea
Use $0.50/1 Nabisco Oreo Cookies, 10-27.5 oz
Final Price = $2/ea

Stouffer’s or Smart Ones Entrees – $2.50/ea
Use $1/2 Stouffer’s Entree, single serve, 21 oz 09/09/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/2 Stouffer’s Macaroni & Cheese Single-Serve Products, 20 oz or less
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Final Price = $2-$2.20/ea

DiGiorno Pizza – $6/ea
Get $1 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/2 DiGiorno Pizzas 10/28/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $5.50/ea

Yoplait Yogurt Cups – $0.40/ea when you buy 10, less quantities are $0.50/ea
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.30/1 Yoplait Simplait Yogurt, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Use $0.30/1 Yoplait Simplait Yogurt 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = FREE-$0.27/ea wyb 10

General Mills Cereal – $1.75/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Chex Cereal, Rice, Corn, Wheat, Honey Nut, Chocolate, Multi-Bran, Cinnamon or Apple Cinnamon
Use $1/2 General Mills Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Lucky charms, Trix, Reese’s Puffs, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Frosted Toast Crunch, or Dora the Explorer Cereal
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box
Use $0.75/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box
Use $1/2 General Mills, Chex Cereals 12/02/2012 SS Insert (exp 01/12/2013)
Use $1/3 General Mills, cereals 11/04/2012 SS Insert (exp 12/15/2012)
Use $0.50/1 Cinnamon Toast Crunch e-Offers
Use $0.50/1 Cheerios e-Offers
Final Price = $0.25-$1.42/ea wyb 4

Holiday Milk Chocolate Kisses, M&M’s or Nestle Jingles or Minis – $2.77/ea
Use $2/3 Nestle Jingles, 8-10 oz
Use $1/1 Nestle Jingles , any size or flavor
Use $2/2 Hershey’s Kisses, Reese’s, Hershey’s Nuggets, Miniatures, Rolo, York or Hershey’s Bliss Bags, 7.8 oz+
Use $1/2 Hershey’s, Kisses, Reese’s, Hershey’s Nuggets, Minatures, ROLO, York or Bliss Bags, 7.8 oz+ 11/18/2012 SS Insert (exp 12/09/2012)
Final Price = $1.77-$2.27/ea

Jiffy Corn Muffin Mix – $0.50/ea

International Delight Coffee Creamer – $1.66/ea
Use $1/1 International Delight Coffee Creamer
Use $1/2 International Delight Pints or Quarts 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.55/1 International Delight Creamer
Final Price = $0.56-$1.16/ea

Nestle Toll House Morsels – $2.25/ea
Use $0.75/2 Nestle Toll House Morsels 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/1 Nestle Toll House Morsels 09/09/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Use $1/1 Nestle Toll House Morsels 09/09/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Carnation Evaporated Milk – $1.25/ea
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk, cans, 12 oz 09/30/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk , 12 oz
Final Price = $0.75/ea

Fisher Natural Walnuts (10 oz) – $5/ea
Use $1/1 Fisher Baking Nuts, 10 oz+ 10/07/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.55/1 Fisher, baking nut item, 10 oz+ 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $3.90-$4/ea

Duncan Hines Cake Mix – $1.25/ea
Use $1/2 Duncan Hines Products
Use $1/2 Duncan Hines Cake Mix AND Frosting
Final Price = $0.75/ea

Duncan Hines Frosting or Brownie Mix – $1.50/ea
Use $1/2 Duncan Hines Products
Use $1/2 Duncan Hines Cake Mix AND Frosting
Final Price = $1/ea

Krusteaz Baking Mix or Ghirardelli Brownie Mix – $2/ea
Use $1/1 Krusteaz Bakery Style Cookie Mix
Final Price = $1/ea

Keebler Sandies, Town House or Club Crackers – $2.50/ea
Use $0.70/1 Keebler Townhouse Flatbread Crisps, 9.5 oz+
Use $1/2 Keebler Club Crackers , 8 oz+
Final Price = $1.10-$2/ea

Lipton Iced Tea (6 or 12 pk) or Starbucks Frappuccino (4 pk) – $5/ea

Quaker Mini Rice Cakes – $1.66/ea

Kellogg’s Pop Tarts or Special K Bars – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Pop-Tarts Mini Crisps
Use $1/3 Kellogg’s Pop Tarts or Mini Crisps 11/11/2012 RP Insert (exp 12/23/2012)
Final Price = $2.17/ea

Post Honey Bunches of Oats Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 Post Cereals, 6.2+ oz 11/04/2012 RP Insert (exp 12/16/2012)
Final Price = $2/ea

Fiber One 90 Calorie Bars or Nature Valley Granola Thins – $3/ea
Use $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Bars or Brownies 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Use $0.75/3 Nature Valley Granola Bars, including Thins & Fiber One 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Thins, 5 ct+ 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Final Price = $2.50/ea

Betty Crocker Fruit Snacks – $1.50/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker, Mott’s, or Ocean Spray Fruit Snacks 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1/ea

Starbucks Coffee – $7.99/ea
Use $3/2 Starbucks Coffee Bags, 11 oz+ 12/02/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
Use $3/2 Starbucks Coffee
Final Price = $6.49/ea

MiO Liquid Water Enhancer – $2.66/ea when you buy 3, less quantities are $3.99/ea
Use $1/1 MiO Liquid Water Enhancer
Use $1.50/1 MIO, liquid water enhancer 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.16-$1.66/ea wyb 3

Progresso Classic Soup – $1.25/ea
Use $1/4 Progresso, soup cans 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Use $1/4 Progresso Soup 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1/ea

Prego Pasta Sauce – $3/ea
Use $0.40/2 Prego Italian Sauce 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2.60/ea

Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 5 of the following items in a single transaction.

Maxwell House Coffee (28-34.5 oz) – $7.49/ea

Velveeta Shells & Cheese or Kraft Homestyle Dinners or Bowls – $2/ea
Use $1/2 Velveeta Shells & Cheese Dinners
Use $1/2 Kraft Homestyle Macaroni & Cheese, 3.6 – 12.6 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/11/2012)
Final Price = $1.50/ea

Kraft Cheese Singles or String Cheese – $3/ea
Use $0.75/1 Kraft, string or twist cheese, 9 – 12 oz 10/28/2012 SS Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $1.50/ea

Kraft Shredded Cheese – $4.99/ea

Kraft Philadelphia Soft Cream Cheese or Cooking Creme – $2/ea

Oscar Mayer Chicken Strips or Deli Shaved Lunchmeat – $3.33/ea

Cracker Barrel Chunk Cheese – $3.99/ea
Use $0.75/1 Cracker Barrel Blocks, Cracker Cuts or Bars, 6 oz+
Use $1/1 Cracker Barrel Blocks, Cracker Cuts or Bars, 6 oz+
Use $1/1 Cracker Barrel, blocks, cracker cuts or bars, 6 oz+ 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2.49-$2.99/ea

Kraft Easy Mac or Velveeta Cups – $3.99/ea

Oscar Mayer Meat Bologna – B1G1

Oscar Mayer Lunchables with Smoothies, Fruit and Drink or Water – $3/ea
Use $1/1 Oscar Mayer Lunchables Lunch Combinations with Smoothie
Final Price = $2/ea

Ortega Salsa or Dinners or Red Devil Hot Sauce – $2/ea

Heinz Chili or Cocktail Sauce or Squeeze Mayo – $2/ea

Hormel Compleats – $2/ea
Use $1/1 Hormel Compleats Microwave Meal
Use $1/1 Hormel Compleats Microwave Meals 11/11/2012 SS Insert (exp 01/07/2013)
Final Price = $1/ea

Sugardale Hickory Smoked Bacon – $3.50/ea

Johnsonville Chicken, Fresh or Smoked Sausage Dinner LInks – $3.99/ea
Use $1/1 Johnsonville, chicken sausage, 12 oz 10/28/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Use $0.75/1 Johnsonville, premium, fully-cooked sausage 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Johnsonville Chicken Sausage, pg. 63 09/25/2012 Cooking Light, OCTOBER 2012 (exp 02/28/2013)
Final Price = $2.49-$2.99/ea

Bar-S Franks – $1/ea

Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice or Blueberry Pomegranate Juice – $2.50/ea

Coffee-Mate Flavored Creamers (32 oz) – $3/ea
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Use $1/1 Nestle Coffee-Mate Liquid or Powder Creamer (IE), Excludes Bliss
Final Price = $1.90-$2/ea

Pillsbury Grands! Biscuits – $1.66/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury GRANDS! Biscuits, refrigerated 12/02/2012 SS Insert (exp 02/23/2013)
Use $0.50/3 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr. Biscuits
Final Price = $1.33-$1.49/ea

TruMoo Flavored Milk – $2.50/ea
Use $0.50/1 Dean’s or TruMoo Milk, any variety, gallon, PDF
Final Price = $1.50/ea

Pillsbury Cookies, Simply Bread Loaf or Crescent Big – $2.50/ea
Get $3.50 off a gallon of milk when you buy 4
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $0.75/2 Pillsbury Cookie Dough, refrigerated 12/02/2012 SS Insert (exp 02/23/2013)
Use $0.75/2 Pillsbury Cookie Dough, refrigerated 11/18/2012 SS Insert (exp 02/09/2013)
Use $0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 12/02/2012 SS Insert (exp 02/13/2013)
Use $0.55/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 11/18/2012 SS Insert (exp 02/09/2013)
Final Price = $1.75-$2.23/ea

International Delight Iced Coffee – $3.50/ea
Use $1/1 International Delight Iced Coffee Half Gallon
Use $1/1 International Delight Iced Coffee Half Gallon (IE)
Final Price = $2.50/ea

Chobani Blends (16 oz) or Champions Greek Yogurt (4 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 Chobani Champions, 4 pk
Final Price = $1.50/ea

MorningStar Meatless Producest – $3.50/ea when you buy 2, less quantities are $4/ea
Use $1/2 MorningStar Farms e-Offers
Final Price = $3/ea wyb 2

Eggo Waffles – $2/ea
Use $1/1 Kellogg’s Eggo Frozen Product, 5.3 oz+
Final Price = $1/ea

Perdue Bagged Chicken – $6.99/ea

Birds Eye Steamfresh Blends, Baby Blends, or Lightly Seasoned Vegetables – $2/ea
Use $0.35/1 Birds Eye Steamfresh 100% Whole Grain Blend
Use $0.50/2 Birds Eye Steamfresh 11/18/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.30-$1.50/ea

Foster Farms Corn Dogs (16 or 40 ct) – $7.99/ea

Jimmy Dean Breakfast Bowls – $2.75/ea
Use $0.55/1 Jimmy Dean Bowl
Use $0.55/1 Jimmy Dean 12/02/2012 RP Insert (exp 01/06/2013)
Final Price = $1.65/ea

Bertolli Meals or Soup – $7.99/ea

Grande Tortilla Chips – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea

Jif Peanut Butter (27.3-28 oz) – $3.88/ea
Use $0.50/1 Jif e-Offers
Final Price = $3.38/ea

PERSONAL CARE

VO5 Shampoo or Conditioner – $0.79/ea

Huggies Snug & Dry or Little Movers Diapers, Pull Ups or Goodnites – $19.99/ea
Get a $0.40 BONUS Fuel Perks when you buy 2 in a single transaction.
Use $3/1 Huggies Snug & Dry Diapers, Jumbo Size+
Use $2/1 Huggies Pull-Ups Training Pants , Jumbo Pack+
Use $1/1 Goodnites Underwear
Final Price = $16.99-$18.99/ea

Clear Shampoo or Conditioner – $5/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/1 Clear Hair Care 11/04/2012 RP Insert (exp 12/02/2012)
Final Price = $4/ea

Conair or Scunci Hair Accessories – starts at $1.49/ea
Get a $0.15 BONUS FuelPerks when you buy $10 worth in a single transaction.

Get a $0.15 BONUS FuelPerks when you buy $10 of the following items in a single transaction.

Softsoap Bar Soap (4 ct) or Body Wash – $3.50/ea
Use $0.50/1 Softsoap Body Wash 10/30/2012 All You, November 2012 (exp 03/31/2013)
Final Price = $2.50/ea

Irish Spring Bar Soap (8 ct) or Body Wash – $3.50/ea

Speed Stick or Lady Speed Stick – $2/ea

Herbal Essences or Aussie Hair Care – $2.50/ea
Use $1/2 Herbal Essences or Aussie 11/25/2012 P&G Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2/ea

Crest Toothpaste or Oral-B Indicator Toothbrushes – $1.50/ea
Use $0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz+, excludes cavity, baking soda, tartar, or trial size 10/28/2012 P&G Insert (exp 11/30/2012)
Use $0.50/1 Oral-B Pulsar, 3D White, Pro-Health, Complete, or (2) Indicator or Cavity Defense Toothbrushes 10/28/2012 P&G Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = FREE-$1/ea

Right Guard Total Defense 5 or Xtreme Deodorant or Dry Idea Deodorant – B1G1
Use $4/4 Right Guard Total Defense 5 Products, Deodorant, Body Wash or Bar Soap
Use $2/2 Right Guard Total Defense 5, Deodorant 11/04/2012 RP Insert (exp 12/02/2012)
Use $1/1 Right Guard Sport. Deodorant 11/04/2012 RP Insert (exp 12/02/2012)
Use $2/2 Right Guard Total Defense 5 Anti-Perspirant Deodorant
Use $3/2 Dry Idea Roll-On or Clear Gel Products

Zest Bar Soap (3 ct) or Body Wash – $2/ea
Use $1/3 Zest Body Washes
Final Price = $1.67/ea

Suave Body Wash or Deodorant – $1.50/ea

Halls Cough Drops (30 or 40 ct) – $1/ea
Use $0.50/2 Halls Drops, 17 ct+
Use $1/2 Halls, single bags, 17 ct+ 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.50/ea

Burt’s Bees Skin, Hair or Lip Care, Toothpaste or Throat Drops – starts at $1.99/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy $10 worth in a single transaction.
Use $1.50/1 Burt’s Bees Body Lotion or Hand Care Product, 6 or 12 oz lotion, 2 oz+ hand care
Use $1.50/1 Burt’s Bees Body Lotion or Hand Care Product, 6 or 12 oz body, 2 oz+ hand
Use $2/1 Burt’s Bees Natural Acne Solutions Product
Use $1.50/1 Burt’s Bees Item, excluding Lip Care, p.77 10/03/2011 Shape, Oct 2011 Rolling
Use $2/1 Burt’s Bees Sensitive Skin Care Product
Use $1.50/2 Burt’s Bees Lip Shimmers

Dayquil, NyQuil, Vicks or Sinex – $6.88/ea
Use $1/1 Vicks, excludes VapoDrops and ZZZQuil 10/28/2012 P&G Insert (exp 11/30/2012)
Use B2G1 Puffs WYB Vicks 11/25/2012 P&G Insert (exp 12/31/2012)
Use $1.50/1 Vicks Nature Fusion, excludes VapoDrops and ZZZQuil 10/28/2012 P&G Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $5.38-$5.88/ea

HOUSEHOLD

Cottonelle Bath Tissue (9 or 12 rl) or Viva Paper Towels (6 rl) – $6.49/ea
Use $0.40/2 Cottonelle Toilet Paper, 4 pks or (1) 12 pk 11/18/2012 SS Insert (exp 12/30/2012)
Use $0.25/1 Viva Paper Towels, big rolls 10/14/2012 SS Insert (exp 12/09/2012)
Use $0.50/2 Viva Rolls or (1) Big Roll, 2 pk
Final Price = $5.69-$6.09/ea

Kleenex Facial Tissue (3 pk) – $4.49/ea
Use $0.30/3 Kleenex Boxes, 50 ct+ OR (1) Bundle pack 12/02/2012 SS Insert (exp 01/12/2013)
Use $0.30/3 Kleenex, boxes, 50 ct+ OR (1) bundle pk 11/04/2012 SS Insert (exp 12/02/2012)
Final Price = $3.89/ea

Rubbermaid Take Along Containers – $2.50/ea
Use $1/2 Rubbermaid Take A Longs 11/18/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2/ea

Beggin’ Strips, Busy Bone, Busy Chewnola or TBonz Dog Treats – $2.50/ea
Use B1G1 Beggin package, 6 oz, up to $3.75 10/14/2012 SS Insert (exp 01/14/2013)
Use $1/1 Purina Busy Bone w/real Chicken & Cheese 09/09/2012 RP Insert (exp 12/09/2012)
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Energizer Max Batteries AA or AAA (16 pk), C or D (8 pk) or 9-Volt (4 pk) – $10.99/ea
Use $0.50/1 Energizer batteries, flashlight, USB wall or car charger 11/18/2012 SS Insert (exp 12/08/2012)
Final Price = $9.99/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


Leave a Comment

Previous post:

Next post: