Giant Eagle Weekly Ad Deals | 11/15-11/21/2012

by Jennifer on November 15, 2012 · 2 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY DEALS

Birds Eye Bagged or Steamfresh Veggies – $1/ea
Use $0.50/2 Birds Eye Steamfresh 11/18/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.50/ea

Maxwell House Coffee (28-30.6 oz) – $7.49/ea

Heinz Gravy – $1/ea

Sara Lee Oven Fresh Pies – B1G1
Use $1/1 Sara Lee, Sweet Goods Product 11/04/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)

Cool Whip Topping – B1G1
Use $1/2 Craft Cool Whip Toppings, 8 oz+

Lay’s Potato Chips – B1G1

Kraft Philadelphia Brick Cream Cheese – $1.25/ea

Libby’s Canned Vegetables – $0.60/ea
Use $1/4 Libby’s Canned Vegetables 11/11/2012 RP Insert (exp 01/05/2013)
Final Price = $0.35/ea

Stove Top Stuffing Mix – $1/ea
Use $1/2 Stove Top Stuffing (no longer available)
Final Price = $0.50/ea

Pepperidge Farm Layer Cakes or Turnovers or Cool Whip Frosting – $2.50/ea
Use $0.75/1 Cool Whip, frosting 11/11/2012 SS Insert (exp 12/23/2012)
Use $1/2 Cool Whip, frosting 11/11/2012 SS Insert (exp 12/23/2012)
Use $0.75/1 Cool Whip Frosting
Final Price = $1-$2/ea

Pillsbury Crescent Rolls – $1.66/ea when you buy 3, less quantities are $2/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.55/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 11/18/2012 SS Insert (exp 02/09/2013)
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls 10/07/2012 GM Insert (exp 12/29/2012)
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls e-Offers
Final Price = $1.26-$1.41/ea wyb 3

Idahoan Potatoes or Cups – $1/ea

Dole Canned Pineapples – $1/ea
Use $1/3 Dole Canned Fruit
Use $0.50/2 Dole, canned fruit 10/30/2012 All You, November 2012 (exp 12/31/2012)
Use $0.40/2 Dole Canned Fruit 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.50-$0.67/ea

Daisy Sour Cream – $1.66/ea

Swanson Broth – $0.60/ea
Use $1/2 Swanson Broth or Stock
Use $0.40/5 Swanson, broth, cans 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.10-$0.44/ea

Welch’s Sparkling Grape Juice – $3/ea
Use $1/3 Welch’s Sparkling Juice Cocktails, 25.4oz, any flavor
Use $1/2 Welch’s Sparkling Juice Cocktails 11/11/2012 RP Insert (exp 01/31/2013)
Use $1/2 Welch’s Sparkling Juice Cockatails
Final Price = $2.50-$2.67/ea

Campbell’s Cream of Mushroom or Chicken Soup – $0.80/ea
Use $1/4 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Use $1/4 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Final Price = $0.63-$0.65/ea

Pepperidge Farm Stuffing – $2.50/ea

Jif Peanut Butter (27.3-28 oz) – $3.88/ea
Use $0.50/1 Jif Peanut Butter e-Offers
Final Price = $3.38/ea

Betty Crocker Cake Mix – $1.25/ea

Betty Crocker Ready To Spread Frosting – $1.50/ea
Use $0.75/2 Betty Crocker Frosting, Supreme Brownie MIx, Dessert Bars, Muffin Mix (17.5 oz+) 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $0.75/ea

Hershey’s Baking Chips – $2.25/ea
Use $1/2 Hershey’s Baking Melts, Heath or Reese’s Baking Chips, 8 oz+ 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.75/ea

Jell-O Gelatin or Pudding Mix – $0.75/ea

Carnation Evaporated Milk – $1/ea
Use $1/2 Carnation Evaporated Milk, 12 oz cans WYB (2) Libby’s 100% Pure Pumpkin 10/28/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk, cans, 12 oz 09/30/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $0.50/ea

Libby’s Canned Pumpkin (29 or 30 oz) – $2.88/ea
Use $1/2 Carnation Evaporated Milk, 12 oz cans WYB (2) Libby’s 100% Pure Pumpkin 10/28/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/4 Libby’s Canned Vegetables 11/11/2012 RP Insert (exp 01/05/2013)
Final Price = $2.63/ea

Keebler Pie Crust – $2.50/ea
Use $0.50/2 Keebler Ready Crust Pie Crust 11/11/2012 SS Insert (exp 02/02/2013)
Use $0.50/2 Keebler Ready Crust Pie Crust
Final Price = $2/ea

Sunshine Cheez-Its, Keebler Townhouse or Club Crackers – $2/ea when you buy 2, less quantities are $2.50/ea
Use $1/2 Keebler Club Crackers , 8 oz+
Use $0.70/1 Sunshine Big Cheez-it Baked Snack Crackers, 11.7 oz+
Final Price = $0.60-$1.50/ea wyb 2

Lipton Iced Tea (6 or 12 pk) or Starbucks Frappuccino (4 pk) – $4/ea when you buy 2, less quantities – $5/ea

Nabisco Ritz, Crackerfuls or Toasted Chips – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.75/2 Nabisco, cracker products, 6.5 – 18.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/2 Ritz Crackerfuls
Final Price = $1.75-$2/ea

Emerald Deluxe Mixed, Cashews, Almonds or Sweet & Salty Nuts – $4.99/ea

Quaker Instant Oatmeal – $2.50/ea

General Mills Chex Cereal – $2/ea
Use $1/2 General Mills Chex Cereal, Rice, Corn, Wheat, Honey Nut, Chocolate, Multi-Bran, Cinnamon or Apple Cinnamon
Use $1/2 General Mills, Chex Cereals 11/11/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Final Price = $1.50/ea

Hungry Jack Pancake Mix Pouches – $1/ea

General Mills Cereal – $3/ea
Use $1/2 General Mills Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Lucky charms, Trix, Reese’s Puffs, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Frosted Toast Crunch, or Dora the Explorer Cereal
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal, the one in the yellow box
Use $1/3 General Mills, cereals 11/04/2012 SS Insert (exp 12/15/2012)
Use $0.50/1 Cinnamon Toast Crunch e-Offers
Use $0.50/1 Cheerios e-Offers
Final Price = $2-$2.67/ea

Nature Valley, Fiber One or Cascadian Farms Granola Bars – $3/ea
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Thins, 5 ct+ 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Use $0.75/3 Nature Valley Granola Bars, including Thins & Fiber One 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Bars or Brownies 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Final Price = $2.50/ea

Kellogg’s Special K Bars or Pastry Crisps – $2.50/ea
Use $0.70/1 Kellogg’s Special K Pastry Crisps, 4.5 oz+, 5 ct
Final Price = $1.10/ea

Celestial Seasonings Tea (18 or 20 ct) – $2.50/ea
Use $0.75/1 Celestial Seasoning Tea Bags 11/04/2012 SS Insert (exp 02/04/2013)
Use $1/1 Celestial Seasoning Tea Bags 10/07/2012 SS Insert (exp 01/07/2013)
Use $1/1 Celestial Seasonings Wellness Tea
Final Price = $1-$1.50/ea

Ocean Spray Cranberry Juice – B1G1
Use $1/1 Ocean Spray Low Tart or 2/3 Less Sugar Cranberry Juice Cocktail, 64 oz

Progresso Traditional or Rich & Hearty Soup or Recipe Starters – $1.25/ea
Use $0.50/1 Progresso Recipe Starters Cooking Sauce
Use $1/4 Progresso, soup cans 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Use $0.50/1 Progresso Recipe Starters Cooking Sauce
Final Price = $0.25-$1/ea

Knorr Side Dishes – $1/ea

Hellmann’s Mayonnaise – $3/ea
Use $1/1 Hellmann’s or Best Foods Real Mayonnaise, 30 oz+
Use $1/1 Hellmann’s Mayonnaise e-Offers
Final Price = $2/ea

Barilla Pasta – $1.25/ea
Use $1/2 Barilla White Fiber, veggie or whole grain pasta 10/21/2012 SS Insert (exp 12/15/2012)
Use $1/2 Barilla Pasta AND Jar of Barilla Pasta Sauce, any
Final Price = $0.75/ea

Wish-Bone Salad Dressing – $2/ea

Kellogg’s Cereal – $2.50/ea
Get $3.50 off a gallon of milk when you buy 4 in a single transation.
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Cereal 11/11/2012 RP Insert (exp 12/23/2012)
Use $0.70/1 Kellogg’s Krave Cereal, 11oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Rice Krispies Gluten Free Cereal, 12oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini Wheats Cereal, 14.5 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Corn Pops Cereal, 8.7 oz+
Use $0.70/1 Kellogg’s Crunchy Nut Caramel Nut Cereal, 13.4 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Cereal e-Offers
Final Price = $1.10-$2/ea

Kellogg’s Pop Tarts – $2/ea
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries or Pop-Tarts Mini Crisps
Use $1/3 Kellogg’s Pop Tarts or Mini Crisps 11/11/2012 RP Insert (exp 12/23/2012)
Final Price = $1.67/ea

Holiday Milk Chocolate Kisses, Jingles or Holiday M&M’s – $2.77/ea

Planters Nuts – $4.50/ea
Use $1/1 Planters Mixed Nuts or Cashews Halves and Pieces
Use $1/2 Planters Nuts, 4 – 21.5 oz 11/11/2012 SS Insert (exp 02/15/2013)
Final Price = $3.50-$4/ea

Pringles Superstack Cans – $1.50/ea
Use $1/4 Pringles Super Stacks, 180 g+ 11/11/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/3 Pringles Super Stack, 180 g+, excludes trial size
Final Price = $1.17-$1.25/ea

Pearls Olives – $1.88/ea

Vlasic Pickles – $2/ea

Get $3 off your next shopping trip when you buy $10 of the following items in a single transaction.

Marie Callender’s Fruit or Cream Pies – $5.99/ea
Use $0.75/1 Marie Callender’s Dessert Pie, 26oz+ 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $4.49/ea

Reddi Wip Topping – $2/ea
Use $0.25/1 Reddi-wip 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.50/ea

Fleischmann’s Quarters or Spread or Parkay Quarters – $1.50/ea

Marie Callender’s Deep Dish Pie Shells – $3.33/ea

Orville Redenbacher’s Microwave Popcorn – B1G1

Pam Cooking Spray – $2.99/ea
Use $0.40/1 PAM Cooking Spray 10/21/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $2.19/ea

Swiss Miss Cocoa – $1.25/ea

Peter Pan Peanut Butter – $3.50/ea

Kraft Shredded or Chunk Cheese – $2/ea
Use $1/2 Kraft Shredded or Chunk Cheese (no longer available)
Final Price = $1.50/ea

Yoplait Go-Gurt or Splitz – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-GURT Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt, Yoplait Trix Multipack Yogurt, Yoplait Splitz Yogurt, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cups, Trix Multipack, Splitz 11/11/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Use $0.85/2 Yoplait Go-Gurt & Kids Yogurt, Void in LA, NV, NJ, ND
Final Price = $1.15-$1.25/ea

Kraft Singles – $2/ea

Frigo Cheese Heads String Cheese – $5.99/ea
Use $0.55/1 Frigo Cheese Heads, 10 oz+ 09/04/2012 All You, September 2012 (exp 11/30/2012)
Use $0.55/1 Frigo Cheese Heads String Cheese, 10 oz+ 09/30/2012 SS Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $4.89/ea

Heluva Good Chunk Cheese – $2/ea
Use $1/2 Heluva Good Sour Cream Dips or Cheeses
Use $0.50/1 Heluva Good! Product
Final Price = $1-$1.50/ea

Heluva Good Dips – $1.66/ea
Use $1/2 Heluva Good Sour Cream Dips or Cheeses
Use $0.50/1 Heluva Good! Product
Use $0.75/1 Heluva Good Sour Cream Dip
Final Price = $0.16-$1.16/ea

Country Crock Soft Spread – $3/ea
Use $0.35/1 Shedd’s Country Crock Spread, excludes Honey, Cinnamon and Pumpkin flavored spreads
Final Price = $2.30/ea

Coffee-mate Flavored Creamers – $1.66/ea
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Use $0.75/2 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Final Price = $0.56-$0.91/ea

Pillsbury Pie Crust – $2.50/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
Use $0.50/2 Pillsbury Pie Crusts, rolled, refrigerated 11/18/2012 SS Insert (exp 02/09/2013)
Use $0.75/2 Pillsbury Pie Crust e-Offers
Final Price = $2-$2.13/ea

Freschetta Pizza – $5/ea
Use $0.75/1 Ffreschetta Multiserve Pizza
Use $1.50/2 Freschetta Pizza Products 09/30/2012 SS Insert (exp 11/15/2012)
Final Price = $3.50-$4.25/ea

Stouffer’s French Bread Pizza – $2.50/ea

Hot or Lean Pockets – $2/ea

T.G.I Friday’s Snacks – $4.99/ea
Use $1.50/1 T.G.I. Friday’s Frozen Snack Mid Size, 12-17.4 oz
Final Price = $3.49/ea

Klondike Bars (4-6 ct) – $3.33/ea

Eggo Family Size Waffles – $5/ea
Use $1/1 Kellogg’s Eggo Frozen Product, 5.3 oz+
Final Price = $4/ea

Stouffer’s Family Size Meals – $5.99/ea
Use $1.50/1 Stouffer’s Family Size Entree, 25-41 oz
Use $1.50/1 Stouffer’s Entree, family size, 25 – 41 oz 09/23/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $4.49/ea

Rosetto Pasta or Rosina Meatballs – $3.50/ea
Use $1/2 Rosetto Frozen Pasta
Final Price = $3/ea

Nature’s Path Cereal – $3/ea
Use $1/1 Nature’s Path Organic Flax Plus Cereals
Final Price = $2/ea

Muir Glen Soups or Canned Tomatoes – $2/ea
Use $0.50/1 Muir Glen Product
Use $0.60/1 Muir Glen Product
Final Price = $0.80-$1/ea

Bob’s Red Mill Steel Cut Oats – $3/ea

Claussen Pickles or Oscar Mayer Turkey Bacon – $3/ea

Bob Evans Rolls, Links or Patties – $3/ea
Use $0.75/1 Bob Evans Sausage Product (IE)
Use $1/1 Bob Evans Sausage Roll e-Offers
Final Price = $1.50-$2/ea

Eckrich Polska Kielbasa or Smoked Sausage – $3/ea
Use $0.55/1 Eckrich Smoked Sausage
Final Price = $1.90/ea

Gerber Organic 2nd Foods Baby Food (2 pk or pouches) – $1.20/ea when you buy 5, less quantities are $1.50/ea
Use $0.65/6 Gerber Organic Pouches
Use $1/2 Gerber Organic Baby Food Pouches, 3.5 oz
Use $1/2 Gerber Organic 2nd Food, pouches or 2 pk purees
Final Price = $0.70-$0.98/ea wyb 5

Clif, Luna, Mojo or Builder BArs – $1/ea

PERSONAL CARE

Crest Premium Toothpaste – $2.98/ea
Use $0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz+, excludes cavity, baking soda, tartar, or trial size 10/28/2012 P&G Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $1.48/ea

Get $0.20 BONUS FuelPerks when you buy $20 of the following items in a single transaction.

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner – $3/ea
Use $0.75/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excludes trial sizes
Use $1.50/2 Garnier Fructis, shampoo, conditioner, or treatments 11/11/2012 RP Insert (exp 12/22/2012)
Use $1/1 Garnier Fructis, shampoo, conditioner or treatment 10/21/2012 RP Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1.50-$2.25/ea

Garnier Skin Care – $2 off
Use $1/1 Garnier Moisturizer Product
Use $2/1 Garnier Moisturizer
Use $2/1 Garnier Moisturizer 11/04/2012 RP Insert (exp 01/27/2013)
Use $1/1 Garnier Cleanser 10/28/2012 RP Insert (exp 01/20/2013)
Use $1/1 Garnier Cleanser 08/19/2012 RP Insert (exp 11/19/2012)

Garnier Nutrisse Hair Color – $6.99/ea
Use $1.50/1 Garnier Nutrisse Nourishing Color Creme
Use $2/1 Garnier Nutrisse Nourishing Color Creme 11/11/2012 RP Insert (exp 12/23/2012)
Final Price = $4.99-$5.49/ea

Finesse Hair Care – $2/ea
Use $1/1 Finesse, shampoo, conditioner, or styling aid 11/18/2012 SS Insert (exp 12/30/2012)
Final Price = $1/ea

Tena Pads (30-42 ct), Underwear (16 or 18 ct) or Guards (48 ct) – $11/ea
Get a $0.15 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/1 Tena 09/30/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Tena Product
Final Price = $10/ea

Ludens Throat Drops – $1/ea
Use $1/2 Luden’s, 25 ct or 30 ct, bags 10/21/2012 SS Insert (exp 01/31/2013)
Use $1/2 Luden’s Throat Drops, 25 or 30 ct
Final Price = $0.50/ea

Carefree Liners (36-54 ct) or Stayfree Pads (14-24 ct) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Carefree 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/1 Stayfree 10/28/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/1 Stayfree Product
Final Price = $1.50/ea

HOUSEHOLD

Reynolds Aluminum Foil (35-75 ft) or Pan Lining Paper – $3/ea
Use $0.75/1 Reynolds Foil, 35 sq ft, excluding wrappers 11/11/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.55/1 Reynolds Wrap, 35 sq ft, excluding wrapper foil sheets 09/30/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Reynolds Wrap, pan lining paper 10/21/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Reynolds Pan Lining Paper
Final Price = $1.50-$2/ea

Hefty Foam Plates, Bowls, Cups or Compartment Trays – B1G1
Use $1/2 Hefty Plates or Bowls 09/30/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.55/2 Hefty Cups 09/30/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)

Scott 1000 Sheet Bath Tissue (12 rl) – $6.99/ea
Use $1.25/2 Scott 1000 Count Bath Tissue, (2) 8 pk+ or (1) 16 pk+
Use $2/1 Scott Bath Tissue e-Offers
Final Price = $4.99-$6.37/ea

Angel Soft Bath Tissue (8, 12, 24 rl) or Sparkle Paper Towels (6 or 8 rl) – $5.50/ea
Get $2 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $0.25/1 Angel Soft, double roll or larger, 4 pk 11/11/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/1 Angel Soft Bath Tissue, 12 ct+ double roll
Use $0.50/1 Sparkle Giant Roll, 2 pk+ 11/11/2012 RP Insert (exp 12/22/2012)
Use $1/1 Sparkle Paper Towels, 6 Regular Roll+
Final Price = $4.50-$5/ea

Kleenex Facial Tissue (68-184 ct) – $1.25/ea
Use $0.30/3 Kleenex, boxes, 50 ct+ OR (1) bundle pk 11/04/2012 SS Insert (exp 12/02/2012)
Final Price = $1.05/ea

Ziploc Freezer or Storage Bags (10-20 ct) or Sandwich Bags (50 ct) – $2.50/ea
Use $1/2 Ziploc Brand Bags
Use $1/2 Ziploc, slider bags 11/11/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Final Price = $2/ea

Tidy Cats Scoop Litter or Conventional Clay Litter – $5/ea
Use $1/1 Purina Tidy Cats, pure nature cat litter 10/28/2012 RP Insert (exp 01/28/2013)
Final Price = $4/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Rob November 19, 2012 at 8:58 AM

The Heluva good sour cream dip coupons are labeled “do not double.” Found that out after printing.

2 Marcy November 19, 2012 at 9:07 AM

Rob – most printable coupons say that, but most of the time they will still double. Not always, but most of the time.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: