Giant Eagle Weekly Ad Deals | 11/1-11/7/2012

by Jennifer on October 31, 2012 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Maxwell House Coffee – $7.49/ea

Pepsi (12 pk cans or 6 or 8 pk bottles) – $3.33/ea when you buy 3, less quantities are $4/ea

Chobani Greek or Flip Yogurt Cup – $1/ea
Use $0.30/1 Chobani Yogurt, 6 oz
Final Price = $0.40/ea

Ragu Pasta Sauce – $1/ea when you buy 5, less quantities are $1.25/ea

Lean Cuisine Simple Favorites Entrees – $2/ea
Use $1/3 Lean Cuisine Varieties
Final Price = $1.67/ea

Progresso Traditional Soup – $1.25/ea
Use $1/4 Progresso Soup 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $1/4 Progresso Soup Cans 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $1/ea

Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy $20 of the following items in a single transaction.

Land O Lakes Butter – $3/ea

Domino Sugar (4 lb) – $1.99/ea
Use $0.75/2 Domino Sugar, 2lbs+, pg. 88 – 89 09/25/2012 Better Homes & Gardens, OCTOBER 2012 (exp 11/30/2012)
Use $0.75/2 Domino, Sugar, 2 lbs+ 11/04/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.24/ea

Libby’s Canned Pumpkin – $1.50/ea
Use $1/4 Libby’s Vegetables
Use $1/2 Carnation Evaporated Milk, 12 oz cans WYB (2) Libby’s 100% Pure Pumpkin 10/28/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1-$1.25/ea

Carnation Evaporated Milk – $1.25/ea
Use $1/2 Carnation Evaporated Milk, 12 oz cans WYB (2) Libby’s 100% Pure Pumpkin 10/28/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk, cans, 12 oz 09/30/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk , 12 oz
Final Price = $0.75/ea

Nestle Toll House Morsels – $2.50/ea
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels
Use $0.50/1 Nestle Toll House Morsels 09/09/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea

Seasonal Hershey Kisses – $2.77/ea

Cool Whip – $1.25/ea

Marie Callender’s Fruit or Cream Pies – $5.99/ea
Use $0.75/1 Marie Callender’s Mini Cream Dessert Pie 09/23/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $4.49/ea

Fisher Natural Walnuts – $4.99/ea
Use $1/1 Fisher Baking Nuts, 10 oz+ 10/07/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $0.55/1 Fisher, baking nut item, 10 oz+ 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $3.89-$3.99/ea

Kraft Shredded Cheese (16 oz) – $4.49/ea

Breakstone’s Sour Cream – $1.50/ea

Reddi Wip Topping – $2/ea

Campbell’s Cream of Chicken or Mushroom Soup (26 oz) – $2/ea
Use $0.40/3 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Use $0.35/4 Campbell’s, Great for Cooking Soups, condensed 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/4 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups
Use $0.40/4 Campbell’s Condensed Cream of Mushroom or Cream of Chicken 09/16/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $1.73-$1.80/ea

Bruce’s Cut Yams – $2.50/ea

Swanson Broth – $0.60/ea
Use $0.40/5 Swanson, broth, cans 11/04/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Use $1/2 Swanson Broth or Stock
Final Price = $0.10-$0.44/ea

Betty Crocker Casserole or Mashed Potatoes – $1/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, Except Potato Buds and Betty Crocker Pouch
Use $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $0.50/ea

Vlasic Farmer’s Garden Pickles – $2.99/ea

Ken’s Salad Dressing – $2/ea

Kraft Fresh Takes – $2.50/ea

Green Giant Seasoned Steamers, Value Size Valley Fresh Steamers, or Just For One – $2.50/ea
Use $0.75/1 Green Giant Seasoned Steamers (IE)
Use $0.75/1 Green Giant Seasoned Steamers 10/07/2012 GM (exp 12/01/2012)
Use $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers, 11 oz or 12 oz 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Final Price = $1-$2/ea

Jif Peanut Butter (27.3-28 oz) – $3.88/ea

Nestle Rich Milk Chocolate or Mini-Marshmallow Hot Chocolate – $1/ea

Pepperidge Farm Stuffing – $2.50/ea

Quaker Quick or Old Fashioned Oats – B1G1

Kellogg’s Cereal or Pop Tarts – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Crunchy Nut or Smart Start Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Apple Jack, Corn Pops or Froot Loops Cereals, 8.7 oz+
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Touch of Fruit in the Middle Raspberry Cereal
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries orr Mini Crips, 6 ct+
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies or Cocoa Krispies, 9 oz+
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal, 10 oz+
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini Wheats Cereal, 14.5oz+
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies Cereal 10/07/2012 RP Insert (exp 11/18/2012)
Final Price = $1.10-$2.17/ea

General Mills Big-G Cereal – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Cocoa Puffs OR Cocoa Puffs Brownie Crunch Cereal
Use $0.75/1 General Mills Multi Grain Cheerios or Multi Grain Cheerios Peanut Butter Cereal
Use $0.75/1 General Mills Golden Grahams Cereal
Use $1/3 General Mills, cereals 11/04/2012 SS Insert (exp 12/15/2012)
Use $0.75/1 General Mills Fiber One Cereal 10/07/2012 GM Insert (exp 11/17/2012)
Use $0.50/1 General Mills Cheerios, regular 09/23/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.50/1 Cocoa Puffs e-Offers
Use $0.50/1 Honey Nut Cheerios e-Offers
Final Price = $1-$2.17/ea

Fiber One or Nature Valley Bars – $3/ea
Use $0.75/3 Nature Valley Granola Bars or Thins or Fiber One Bars,
Use $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Bars or Brownies 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Use $0.75/3 Nature Valley Granola Bars, including Thins & Fiber One 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.60/1 Fiber One Chewy Bars
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Thins, 5 ct+ 10/28/2012 SS Insert (exp 12/22/2012)
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Granola Thins 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $1.80-$2.50/ea

Post Cereal or Treat Bars – $2/ea
Use $1/1 Post Raisin Bran Cereal, 15 oz+ 10/21/2012 RP Insert (exp 12/02/2012)
Use $1/2 Post ,Honey Bunches or Oats, 13 oz+ 10/07/2012 SS Insert (exp 11/18/2012)
Use $1/1 Post, Grape-Nuts or Grape-Nuts Flakes Cereal 10/21/2012 RP Insert (exp 12/02/2012)
Use $1/1 Post Shredded Wheat 10/21/2012 RP Insert (exp 12/02/2012)
Use $1/2 Post Cereal 11/4/2012) RP Insert (exp 12/16/12)
Final Price = $1-$1.50/ea

Kellogg’s Nutri-Grain or FiberPlus Bars – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars, Pastry Crisps or Nutri-Grain Cereal Bars
Use $1/2 Kellogg’s FiberPlus Chewy Bars
Use $0.70/1 Kellogg’s FiberPlus Nutty Delight Bars (IE)
Final Price = $1.10-$2/ea

General Mills or Cascadian Farms Cereal – $3/ea
Use $0.50/1 General Mills Cocoa Puffs OR Cocoa Puffs Brownie Crunch Cereal
Use $0.75/1 General Mills Multi Grain Cheerios or Multi Grain Cheerios Peanut Butter Cereal
Use $0.75/1 General Mills Golden Grahams Cereal
Use $1/3 General Mills, cereals 11/04/2012 SS Insert (exp 12/15/2012)
Use $0.75/1 General Mills Fiber One Cereal 10/07/2012 GM Insert (exp 11/17/2012)
Use $0.50/1 General Mills Cheerios, regular 09/23/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.75/1 Cascadian Farm Product
Use $0.85/1 Cascadian Farm Product
Use $0.75/1 Cascadian Farm Cereal, any flavor or variety
Use $0.50/1 Cocoa Puffs e-Offers
Use $0.50/1 Honey Nut Cheerios e-Offers
Final Price = $1.20-$2.67/ea

Keebler Cookies – $2.50/ea
Use $0.70/1 Keebler Cinnamon Roll Cookies
Final Price = $1.10/ea

Lipton Iced Tea (6 or 12 pk) or Starbucks Frappuccino (4 pk) – $4.99/ea

Nutella Hazelnut Spread – $3.50/ea
Use $1/1 Nutella Hazelnut Spread, 13 oz+
Use $1/1 Nutella, 13 oz+ 10/21/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2.50/ea

Welch’s Essential Juice – $2.50/ea
Use $1/2 Welch’s Essentials Juice Cocktail Blends, any flavor
Use $1/2 Welch’s Essentials Juice Cocktail Blends, any flavor
Final Price = $2/ea

Green Mountain K-Cups (12 pk) – $6.99/ea
Use $1/1 Green Mountain Naturals Hot Apple Cider K-cups Pack, 12 pk
Use $1/1 Green Mountain Coffee K-Cup Portion Packs, 12 ct
Final Price = $5.99/ea

Campbell’s 100% Natural Soup – $1.50/ea
Use $0.75/2 Campbell’s100% Natural Soups
Use $0.75/2 Campbell’s 100% Natural Soups
Use $0.50/3 Campbell’s Chunky Soup or Chili, or 100% Natural Microwavable Bowls 09/23/2012 SS Insert (exp 11/15/2012)
Final Price = $0.75-$1.17/ea

Hamburger, Tuna or Chicken Helpers – $0.91/ea when you buy 11, less quantities are $1/ea
Use $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper OR Chicken Helper Home Cooked Skillet
Use $0.75/3 Hamburger Helper Meals 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $0.41/ea wyb 11

Old El Paso Tortillas or Refried Beans – $1.25/ea
Use $0.60/3 Old El Paso, excluding refrigerated, frozen or soup 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $0.85/ea

Dole Fruit or Gel Bowls – $2/ea
Use $0.55/2 Dole Fruit Bowls All Natural Fruit
Use $0.45/3 Dole Gels
Final Price = $1.45-$1.70/ea

Barilla Plus or Oven Cuts Pasta or Dreamfields Pasta – $2/ea
Use $1/1 Barilla Pasta Plus, play the game
Use $1/1 Dreamfields Pasta Product
Use $0.55/1 Dreamfields Pasta 09/09/2012 SS Insert (exp 11/17/2012)
Final Price = $0.90-$1/ea

Marzetti Salad Dressing – B1G1
Use $2/1 Marzetti Refrigerated Salad Dressing 09/23/2012 SS Insert (exp 11/18/2012)

Get $5 off your next shopping trip when you buy $20 of the following products in a single transaction.

Hungry Jack Pancake Mix or Syrup – $2.50/ea
Use $1/2 Hungry Jack Pancake Mixes or Syrups 11/4/2012 RP Insert (exp 12/31/12)
Final Price = $2/ea

Pillsbury Cake Mix or Brownie Mix – $1.25/ea

Pillsbury Frosting – $1.50/ea
Use $1/2 Pillsbury Frostings, Cookie or Quickbread Mixes 11/4/2012 RP Insert (exp 1/31/13)
Final Price = $1/ea

Dunkin Donuts Coffee or Folgers K-Cups – $7.99/ea
Use $1/1 Dunkin Donuts Coffee Bag, 11 oz + 10/28/2012 RP Insert (exp 12/11/2012)
Final Price = $6.99/ea

Jif Peanut Butter or Smuckers Jam or Preserves – $2.50/ea

Crisco Oil – $2.99/ea

Eagle Sweetened Condensed Milk – $2/ea
Use $1/2 Eagle Brand Sweetened Condensed Milk 11/04/2012 RP Insert (exp 12/30/2012)
Final Price = $1.50/ea

Folgers Gourmet Selections – $4.99/ea
Use $1/1 Folgers Gourmet Selections Product
Use $1/1 Folgers, gourmet selections 11/04/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $3.99/ea

Oscar Mayer Meat Bologna – B1G1

Jimmy Dean Rolls, Pre-Cooked Sausage or Crumbles – $3.50/ea
Use $0.75/2 Jimmy Dean, rolls 10/07/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Use $0.55/1 Jimmy Dean, excluding rolls 10/07/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Final Price = $2.40-$2.75/ea

Farmland Bacon – $3.99/ea

Dannon Oikos Light & Fit Greek or Activia Yogurt – $3/ea
Use $1/2 Dannon Oikos Cups, 5.3 oz
Use $1/1 Dannon Activia Breakfast Blend, 4 pk
Final Price = $2-$2.50/ea

Yoplait Original or Light or Go-Gurts (4-8 pk) – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Gup Yogurt, Trix Multipack, or Splitz 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.85/1 Yoplait Go-Gurt Yogurt or Yoplait, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt & Kids Yogurt, Void in LA, NV, NJ, ND
Final Price = $0.30-$1.25/ea

Yoplait Greek (4 pk) or Greek Granola (2 pk) – $2.50/ea
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt Cups, Void in LA, NV, NJ, ND & TN
Use $0.75/1 Yoplait Greek Yogurt 4-pack or w/ Granola 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1-$2/ea

Coffee-mate Flavored Creamers – $3/ea
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Use $0.75/2 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Final Price = $1.90-$2.25/ea

Ready To Eat Jell-O Pudding or Gelatin (4 pk) – $2/ea
Use $1/2 Jell-O Refrigerated Snacks 10/21/2012 SS Insert (exp 11/18/2012)
Final Price = $1.50/ea

Pillsbury Crescent Rolls – $2/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls 10/07/2012 GM Insert (exp 12/29/2012)
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls e-Offers
Final Price = $1.50-$1.75/ea

Land O Lakes All Natural Brown Eggs – $2.50/ea
Use $0.35/1 Land O Lakes All-Natural Eggs 09/09/2012 SS Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $1.80/ea

Smart Balance Spreadable Butter – B1G1
Use $0.50/1 Smart Balance Spreadable Butter or Blended Butter Sticks 09/30/2012 SS Insert (exp 11/14/2012)

DiGiorno Pizza – $5/ea when you buy 3, less quantities are $6/ea
Use $1/2 DiGiorno Pizzas 10/28/2012 RP Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $4.67/ea wyb 3

Totino’s Party Pizza or Pizza Rolls – $1/ea when you buy 5, less quantities are $1.25/ea
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 10/07/2012 GM Insert (exp 12/29/2012)
Use $0.75/3 Totino’s Pizza Rolls 09/09/2012 RP Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.35/1 Totino’s Pizza Rolls 09/09/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Use $1/5 Totino’s Party Pizza e-Offers
Final Price = $0.30-$0.80/ea wyb 5

Breyers Ice Cream – $3.33/ea
Use $0.75/1 Breyer’s Product, 1.5 qt
Final Price = $1.83/ea

Pillsbury Toaster Strudels – $2/ea
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles Pastries or Pancakes
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles, or Pancakes 10/07/2012 GM Insert (exp 12/29/2012)
Use $0.85/3 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles or Pillsbury Pancakes
Final Price = $1.44-$1.50/ea

Tyson Bagged Chicken – $6.99/ea
Use $0.75/1 Tyson, Grilled & Ready, frozen 11/04/2012 SS Insert (exp 02/28/2013)
Use $0.75/1 Tyson Bagged Breaded Chicken Strips 10/07/2012 SS Insert (exp 01/05/2013)
Final Price = $5.49/ea

Birds Eye Steamfresh Blends, Baby Blends or Lightly Seasoned Veggies – $2/ea
Use $0.35/1 Birds Eye Steamfresh 100% Whole Grain Blend
Final Price = $1.30/ea

Bob Evans Breakfast Burritos or Bakes – $3/ea
Use $0.75/1 Bob Evans Frozen Product
Use $1/1 Bob Evans Frozen Product (IE)
Final Price = $1.50-$2/ea

Alexia Potatoes or Bread – $3/ea
Use $0.50/1 Alexia Item
Use $1/1 Alexia Frozen Product
Final Price = $2/ea

Van de Kamp’s Fish Fillets, Tenders or Sticks – B1G1
Use $1/1 Van De Kamp’s Seafood Item

Zone Perfect Bars – $1/ea

POM Wonderful Juice – $2.50/ea
Use $1/1 POM Wonderful Juice (IE), 16, 24 , or 48 oz
Final Price = $1.50/ea

PERSONAL CARE

Colgate Toothpaste or Wave Toothbrush – $1.50/ea
Use $0.50/1 Colgate Toothpaste. 4 oz+ 10/28/2012 SS Insert (exp 11/17/2012)
Use $0.75/1 Colgate Optic White Mouthwash 10/30/2012 All You, November 2012 (exp 03/31/2013)
Use $0.75/1 Colgate Optic White, Total Advanced or Sensitive Pro-Relief Toothpaste, 4 oz+ 10/28/2012 SS Insert (exp 11/17/2012)
Final Price = FREE-$0.50/ea

VO5 Shampoo or Conditioner – $0.79/ea
Use $1/4 VO5 Shampoo 10/14/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $0.54/ea

Band-Aid Bandages (10-80 ct) – $2.79/ea

Ricola Cough Drops – B1G1
Use $1/2 Ricola 10/14/2012 RP Insert (exp 11/14/2012)
Use $0.75/1 Ricola, sugar free menthol fresh 10/14/2012 RP Insert (exp 11/14/2012)

HOUSEHOLD

all Mighty Pacs (48 ld) – B1G1
Use $2/2 All Laundry Detergent, liquid, powder or mighty pacs, 24+ loads 09/30/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Use $1/1 All Laundry Detergent, mighty pacs, 24+ loads 09/30/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)

Cottonelle Bath Tissue or or Viva Paper Towels – $6.49/ea
Get $2 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $0.55/1 Cottonelle Bathroom Tissue, 9 pk+
Use $0.40/2 Cottonelle Toilet Paper, 4 pks OR $0.40/1 Toilet Paper, 9 pk+ 10/14/2012 SS Insert (exp 11/18/2012)
Use $0.25/1 Viva Paper Towels, big rolls 10/14/2012 SS Insert (exp 12/09/2012)
Use $0.50/2 Viva Rolls or (1) Big Roll, 2 pk
Final Price = $5.39-$5.99/ea

Glade Candles, Oil Plugin Refills, or Scented Oil Candle Refills – $2.99/ea
Use $1/1 Glade Scented Oil Candle Holder or (2) Refills
Use $1.50/2 Glade Jar Candles, 4 oz
Use $1.50/2 Glade, jar candles, 4 oz 11/04/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Use $1/1 Glade, scented oil candles holder or (2) refills 11/04/2012 SS Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1.99-$2.49/ea

Purina Beggin’ Strips, Busy Bones, Chewnola, or TBonz Dog Strips – $2.50/ea
Use $1/1 Purina Busy Brand Chew Treats, any size
Use $3/2 Purina Busy Chew Treat, 12 oz+ 09/09/2012 RP Insert (exp 12/09/2012)
Use $1/2 Purina Beggin, 6 oz 08/19/2012 RP Insert (exp 11/19/2012)
Final Price = $1-$2/ea

Duracell Coppertop Batteries AA or AAA (4 pk), C or D (2 pk) or 9-Volt (1 pk) – $3.49/ea
Use $0.50/1 Duracell CopperTop, Ultra Power, Ultra Photo LIthium or Specialty Batteries 10/28/2012 P&G Insert (exp 11/30/2012)
Final Price = $2.49/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


Leave a Comment

Previous post:

Next post: