Giant Eagle Weekly Ad Deals | 10/18-10/24/2012

by Jennifer on October 17, 2012 · 0 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY DEALS

Kit Kat, Reese’s, Mars or Nestle Snack or Fun Size Candy – $2.49/ea
Use $1/3 Hershey Reese’s, Hershey, Kit Kat, Twizzlers or Jolly Rancher Snack Size Bags, 8 oz+ 10/14/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Use $1/1 Mars Brand Seasonal Products, p.33 12/12/2011 All You, Jan 2012 (exp 12/18/2012)
Use $1.50/2 Nestle Fun Size or Halloween Candy, 18-24 oz
Use $1.50/3 Nestle Fun Size or Halloween Candy, 9.2-12.8 oz
Use $1/2 Nestle Fun Size or Halloween Candy, 9.2 oz+
Use $1.50/3 Nestle Fun Size Candy e-Offers
Final Price = $1.49-$2.16/ea

Kellogg’s Mini-Wheats or Special K Cereal – $2.50/ea
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Touch of Fruit in the Middle Raspberry Cereal
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereal 10/14/2012 RP Insert (exp 11/25/2012)
Use $1/2 Kellogg’s Special K Cereals, 11.4 oz +
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Mini Wheats with a Touch of Raspberry in the Middle Cereal, 15 oz
Final Price = $1.10-$2.17/ea

Weight Watchers Smart Ones Entrees or Breakfast Entrees – $2.50/ea
Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy 10 in a single transaction.
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Use $4/10 Weight Watchers Smart Ones Frozen Products
Final Price = $2.10-$2.20/ea

San Giorgio Pasta, Pasta Portions, Smart Taste or Healthy Harvest Pasta – $1/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 10 in a single transaction.
Use $1/2 Ronzoni Smart Taste Pasta
Final Price = $0.50/ea

Jif Peanut Butter (27.3-28 oz) – $3.88/ea

Heinz Gravy – $1/ea

Keebler Cookies – $2.50/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 4 in a single transaction.
Use $0.70/1 Keebler Cinnamon Roll Cookies
Final Price = $1.10/ea

Frito Lay Doritos or Ruffles Regular or Baked – $3/ea
Buy 2, Get 1 Pepsi Max 2L FREE
Use $0.55/1 Doritos Jacked Chips, 10.5 oz+ 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Use $0.50/1 Baked Ruffles e-Offers
Final Price = $1.90-$2.50/ea

Lipton Iced Tea (6 or 12 pk) or Starbucks Frappuccino (4 pk) – $4.99/ea
Use $1/2 Lipton Iced Tea, 16.9 oz bottles, 12 pk OR Pure Leaf, 18.5 oz bottles, 6 pk 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Use $2/2 Starbucks, 4 pk, Frappuccino or Doubleshot Espresso 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Final Price = $3.99-$4.49/ea

Emerald Almonds or Pop Secret Microwave Popcorn (6 or 10 ct) – B1G1
Use $0.50/1 Emerald Nuts or Breakfast On The Go 09/09/2012 RP Insert (exp 10/21/2012)
Use $0.50/2 Pop Secret 09/09/2012 RP Insert (exp 10/21/2012)
Use $1/2 Pop Secret 09/09/2012 RP Insert (exp 10/21/2012)

Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy 4 of the following products in a single transaction.

Betty Crocker Fruit Snacks – $2/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker, Mott’s, or Ocean Spray Fruit Snacks 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $1.50/ea

Nature Valley Granola Bars, Fiber One or General Mills Cereal Bars – $3/ea
Use $0.75/3 Nature Valley Granola Bars or Thins or Fiber One Bars,
Use $0.75/3 Nature Valley Granola Bars, including Thins & Fiber One 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 5 ct or Granola Thins 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.60/1 Fiber One Chewy Bars
Use $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownie 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Lucky Charms, Golden Grahams, Chex Mix Treats or Milk ‘n Cereal Bars 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $1.80-$2.50/ea

Ocean Spray 100% Juice – B1G1

Betty Crocker Brownie or Cookie Mix – $1.89/ea
Use $0.50/1 Betty Crocker Cookie Mix, 17.5 oz+
Use $0.75/2 Betty Crocker Frosting, Supreme Brownie MIx, Dessert Bars, Muffinx (17.5 oz+) 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.60/1 Betty Crocker Cookie Mix, 14 oz+
Final Price = $0.69-$1.14/ea

Betty Crocker Cake Mix – $1.25/ea

Betty Crocker Ready to Spread Frosting – $1.50/ea
Use $0.75/2 Betty Crocker Frosting, Supreme Brownie MIx, Dessert Bars, Muffinx (17.5 oz+) 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Final Price = $0.75/ea

Polaner All Fruit Spread – $2.50/ea
Use $1/2 Polaner All Fruit with Fiber or Sugar Free with Fiber Products
Final Price = $2/ea

Nabisco Triscuit, Wheat Thins, Toasted Chips or Teddy Grahams – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Use $1/2 Ritz or Wheat Thins Toasted Chips Products, 8.1 oz
Final Price = $2/ea

General Mills Chex Mix, Bugles or Baguette Chips – $1.99/ea
Use $0.50/2 Chex Mix (4.5 oz+) 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $0.50/2 General Mills Bugles or Chex Mix, Pillsbury Baguette Chips, or Gardetto’s Snack Mix Bags 09/23/2012 SS Insert (exp 11/17/2012)
Use $0.50/1 Baguette Chips e-Offers
Final Price = $1.49/ea

Crystal Light Sugar Free Drink Mix (10-12 qt) – $3/ea

Orville Ready to Eat Popcorn – $2.50/ea
Use $0.50/1 Orville Redenbacher’s Gourmet Popped Corn
Final Price = $1.50/ea

Back To Nature Cookies or Crackers – $3/ea

Ragu or Bertolli Pasta Sauce – $2.25/ea
Get a $0.10 BONUS FuelPerks when you buy 4 in a single transaction.

Redpack or Tuttorosso Tomatoes – $1/ea

Progresso Soup – $1.25/ea
Use $1/4 Progresso Soup 10/07/2012 GM Insert (exp 12/01/2012)
Use $1/4 Progresso Soup Cans 09/09/2012 SS Insert (exp 11/03/2012)
Final Price = $1/ea

Starkist Chunk Light Tuna – $1/ea

College Inn Aseptic Broth (32 oz) – $2/ea
Use $1/2 College Inn Broth
Final Price = $1.50/ea

Swanson Stock (26 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 Swanson Broth or Stock
Use $0.40/2 Swanson, broth or stock cartons, 26 oz+ 09/30/2012 SS Insert (exp 10/27/2012)
Final Price = $2-$2.10/ea

Campbell’s Chicken Noodle or Tomato Soup – $0.75/ea
Use $0.40/4 Campbell’s Condensed Chicken Noodle or Tomato Soup 10/07/2012 SS Insert (exp 11/30/2012)
Use $1/5 Campbell’s Condensed Soups, excluding Great for Cooking Soups
Final Price = $0.55/ea

A.1. Steak Sauce – $3.50/ea

Velveeta Shells & Cheese or Kraft Homestyle Macaroni & Cheese – $2/ea

Campbell’s SpahettiOs with Meat – $1/ea
Use $0.50/5 Campbell’s SpaghettiO’s Pastas
Use $0.40/3 Campbell’s Spaghettio’s 09/09/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Use $0.40/2 Campbell’s Spaghettio’s 09/09/2012 SS Insert (exp 10/21/2012)
Final Price = $0.60-$0.80/ea

Hillshire Farm Ultra Thin or Deli Carver Sliced Lunchmeat – $3.33/ea

Oscar Mayer Meat or Turkey Franks – B1G1

Sargento Sliced Cheese – $3/ea

I Can’t Believe It’s Not Butter – $2/ea when you buy 2, less quantities are $2.50/ea

TruMoo Flavored Milk – $2.50/ea
Use $0.55/1 TruMoo Choclolate Milk, half gallon+
Use $0.50/1 Dean’s or TruMoo Milk, any variety, gallon, PDF
Final Price = $1.40-$1.50/ea

Sorrento Ricotta Cheese (32 oz) – $3.99/ea

Pillsbury Crescents, Cinnamon Rolls or Breads – $2/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls 10/07/2012 GM Insert (exp 12/29/2012)
Use $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands Sweet Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls e-Offers
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls e-Offers
Final Price = $1.50-$1.80/ea

Pure Leaf Iced Tea – $2/ea

Liberte Yogurt Cups – $1/ea
Use $0.30/1 Liberte Greek OR Liberte Mediterranee Yogurt, Void in LA, NJ, ND, NV & TN
Use $1/5 Liberte Mediterranee Yogurts, 6 oz
Final Price = $0.40-$0.80/ea

Get $3 off your next purchase when you buy 5 of the following products in a single transcation.

Quaker Instant Oatmeal – $2.50/ea
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Quaker Instant Oatmeal, standard oatmeal or Real Medleys 09/30/2012 Pepsico~ Moments to Save Insert (exp 10/20/2012)
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Final Price = $2/ea

Quaker Chewy Bars or Soft Bake Bars – $2.50/ea
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Final Price = $2/ea

Quaker Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Final Price = $2/ea

Aunt Jemima Syrup or Pancake Mix – $2.50/ea

Quaker Real Medleys Oatmeal Cups – $1.50/ea
Use $1/2 Quaker Products 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)
Use $0.50/1 Quaker Real Medleys 10/14/2012 RP Insert (exp 11/03/2012)
Use $1/2 Quaker Items (IE)
Use $0.50/1 Quaker Real Medleys
Final Price = $0.50-$1/ea

Stouffer’s Entrees or On-Cor Family Size Entrees – $2.50/ea
Use $1/2 Stouffer’s Entree, single serve, 21 oz 09/09/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2/ea

DiGiorno Pizza – $5/ea when you buy 3, less quantities are $6/ea

Turkey Hill, Ruggles, Pierre’s or Ben & Jerry’s Ice Cream – $3.33/ea
Use $1/2 Turkey Hill Ice Cream, Light Recipe, Stuff’d, All Natural, Frozen Yogurt, No Sugar added Ice Cream or Sherbert 07/29/2012 RP Insert (exp 10/31/2012)
Use $0.55/1 Pierre’s Premium, Homestyle, Smooth Churned Light, Slender No Sugar Added Reduced Fat Ice Cream or Frozen Yogurt Product, 07/08/2012 SS Insert (exp 10/31/2012)
Use $1/2 Ben & Jerry’s Greek Frozen Yogurt, pints
Use $1/2 Ben and Jerry’s Greek Frozen Yogurt
Final Price = $2.23-$2.83/ea

McCain Potatoes – $2.50/ea
Use $1/1 McCain Frozen Potato Product, PDF
Final Price = $1.50/ea

Birds Eye Steamfresh Blends, Baby Blends or Lightly Seasoned Vegetables – $2/ea
Use $0.35/1 Birds Eye Steamfresh 100% Whole Grain Blend
Final Price = $1.30/ea

Jimmy Dean Breakfast Bowls – $2.75/ea
Use $0.55/1 Jimmy Dean, excluding rolls 10/07/2012 RP Insert (exp 11/11/2012)
Final Price = $1.65/ea

Gorton’s Fish Fillets, Tenders, Sticks or Grilled Fillets – $3/ea
Use $1/2 Gortons Items
Use $1/2 Gorton’s Items (IE)
Final Price = $2.50/ea

Kashi All Natural Frozen Entrees – $3.50/ea
Use $1.50/2 Kashi Frozen Entrees
Final Price = $2.75/ea

Gerber Organic 2nd Stage (2 pk) or Baby Food Pouches – $1.20/ea when you buy 5, less quantities are $1.50/ea
Use $0.65/6 Gerber Organic Baby Food Pouches
Use $1/2 Gerber Organic Baby Food Pouches, 3.5 oz
Final Price = $0.80-$1.03/ea wyb 5-6

PERSONAL CARE

Bic Hybrid, Savvy, Soleil, Comfort 3, or Flex Disposable Razors – $4/ea
Use B1G1 BIC Razor, disposable, up to $7.49 10/14/2012 SS Insert (exp 11/11/2012)
Use $2/1 Bic Hybrid Advance 4 Disposable Razor

VO5 Shampoo or Conditioner – $0.79/ea
Use $1/4 VO5 Shampoo 10/14/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Use $1/4 VO5, Shampoo or Conditioners 10/14/2012 SS Insert (exp 11/04/2012)
Final Price = $0.54/ea

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner – $2.50/ea
Use $1/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment, excludes trial sizes
Use $1/1 Garnier Fructis, shampoo, conditioner or treatment 10/21/2012 RP Insert (exp 12/01/2012)
Use B1G1 Garnier Fructis Shampoo or Conditioner,13 oz WYB Garnier Fructis Shampoo or Conditioner, 25.4 oz 09/09/2012 RP Insert (exp 10/20/2012)
Use $1/1 Garnier Shampoo, Conditioner or Treatment e-Offers
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Dove Body Wash or Bar Soap (6 pk) – $5.99/ea
Use $2/1 Dove Body Wash, 18 oz+ 09/30/2012 RP Insert (exp 10/28/2012)
Use $1/1 Dove Body Wash, 18 oz+
Use $0.50/1 Dove Beauty Bar, 6 pk+ 09/30/2012 RP Insert (exp 10/28/2012)
Final Price = $3.99-$4.99/ea

HOUSEHOLD

Quilted Northern Bath Tissue (12 rl) or Brawny Paper Towels (6 or 8 rl) – $5.99/ea
Get $3 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Final Price = $4.49/ea after catalina back

Dixie Family Pack Plates, Cups or Bowls or Dixie, Vanity Fair or Mardis Gras Napkins – $3.50/ea
Use $1/2 Dixie or Dixie Ultra Plates
Use $0.55/1 Dixie Napkins 08/19/2012 RP Insert (exp 11/19/2012)
Use $0.55/1 Mardi Gras 09/16/2012 RP Insert (exp 12/31/2012)
Final Price = $2.40-$3/ea

Wisk Liquid Laundry Detergent – $4.99/ea
Use $1/1 Wisk, laundry detergent, 45 oz+ 10/14/2012 RP Insert (exp 11/25/2012)
Use $1/1 Wisk Deep Clean Laundry Detergent, 45 oz+
Final Price = $3.99/ea

Purex Liquid Laundry Detergent – B1G1
Use $1.50/1 Purex Plus Zout or Plus Oxi Laundry Detergent, 60 oz+
Use $1/1 Purex Laundry Detergent, liquid or ultrapacks, excludes trail 09/25/2012 All You, OCTOBER 2012 (exp 10/31/2012)

Energizer Max Batteries AA or AAA (4 pk) or Advanced Lithium AA or AAA (2 pk) – $3.50/ea
Use $0.75/1 Energizer Batteries, Flashlight, or USB Charger 10/07/2012 SS Insert (exp 11/17/2012)
Final Price = $2/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


Leave a Comment

Previous post:

Next post: