Giant Eagle Weekly Ad Deals | 8/2-8/8/2012

by Jennifer on August 1, 2012 · 4 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best Giant Eagle weekly ad deals that I see this week. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my Giant Eagle Resources/FAQs page here.

**Earn $0.20 FuelPerks when you buy $50 in gift cards.**

GROCERY DEALS

Lean Cuisine Simple Favorites Entrees – $2/ea
Use $1/4 Lean Cuisine Varieties, 5-16 oz
Final Price = $1.75/ea

Maxwell House Coffee – $7.49/ea

Horizon Organic Milk (18 pk) – $15.99/ea
Use $1/1 Horizon Half Gallon AND Milk Boxes, 8 oz boxes, 3 pk
Final Price = $14.99/ea

Yoplait Go-Gurt or Splitz Yogurt (6 or 8 pk) – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt or Kids Yogurts
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurts, Kids Cups, Trix or Splitz Yogurt 06/10/2012 SS Insert (exp 08/04/2012)
Use $0.85/2 Yoplait Go-GURT Yogurt, Yoplait Kids Cup Yogurt, Yoplait Trix Multipack Yogurt, Yoplait Splitz Yogurt
Final Price = $1.15-$1.25/ea

Pringles Snack Stacks (8 pk) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Pringles Snack Sacks 07/22/2012 RP Insert (exp 08/31/2012)
Final Price = $1.50/ea

Kashi Cookies or Crackers – $2.50/ea

Kashi Cereal or Bars – $3/ea
Use $0.50/1 Kashi Soft’n Chewy Banana Chocolate Chip Bar, Soft Baked Squares or Honey Sunshine Cereal, 7 oz+
Final Price = $2/ea

Get $5 off your next purchase when you buy $20 of the following products in a single transaction.

Keebler Chips Deluxe, Townhouse Crackers or Sunshine Cheez-Its – $2.50/ea
Use $0.55/2 Keebler Cookies 07/29/2012 RP Insert (exp 09/23/2012)
Use $1/2 Keebler Townhouse Flatbread Crisps Crackers, 9.5 oz+
Final Price = $1.95-$2/ea

Eggo Family Size Waffles – $5/ea

Dasani (24 pk) – $4.50/ea

Kellogg’s Cereal – $3/ea
Use $0.70/1 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Touch of Fruit in the Middle Raspberry Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran, Crunchy Nut and/or Smart Start Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Corn Flakes, Crispix or FiberPlus Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals, 14.5 oz+ 07/29/2012 RP Insert (exp 09/09/2012)
Use $1/3 Kellogg’s Krave, Frosted Flakes, Apple Jacks, Froot Loops, Corn Pops and or Frosted Mini-Wheats little Bites Cereals, 8.7 oz+ 07/29/2012 RP Insert (exp 09/09/2012)
Use $1/2 Kellogg’s Cereal e-Offers
Final Price = $1.60-$2.67/ea

Kellogg’s Pop Tarts (8 ct) – $1.88/ea
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts and/or Pop-Tarts Mini Crisps, 6 ct+ 07/29/2012 RP Insert (exp 09/09/2012)
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries
Final Price = $1.55/ea

Rice Krispies Treats, Special K or Fiber Plus Bars – $4.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies
Use $0.70/1 Kellogg’s FiberPlus Nutty Delights Bars
Use $0.75/1 Kellogg’s FiberPlus Antioxidant Bars, 5 ct+ 06/17/2012 RP Insert (exp 08/12/2012)
Final Price = $3-$4/ea

Kellogg’s Fruit Snacks – $2/ea

Tostitos Regular or Baked Tortilla Chips or Rold Gold Pretzels – $2.50/ea
Get a FREE Sierra Mist (2L) when you buy 2.
Use $1/2 Tostitos Chips PLUS Salsa, 14 oz 07/22/2012 Pepsi Moments to Save Insert (exp 08/11/2012)
Use $1/2 Tostitos Chips e-Offers
Final Price = $2/ea

Lance Home Pack Sandwich Crackers – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $0.55/1 Lance Home Pack Sandwich Crackers, 8 pk
Final Price = $0.90-$2/ea wyb 4

Lipton 100% Natural Tea (64 oz) – $1.50/ea when you buy 2, less quantities are $2/ea

Nabisco Triscuits or Wheat Thins, 100 Calorie Packs or Snackwells – $2.50/ea
Use $1 off 2 Nabisco Cookies or Crackers, except single serve
Use $1/2 Snackwell’s Bars 05/20/2012 SS Insert (exp 08/31/2012)
Final Price = $2/ea

Pringles Superstack Cans – $1.50/ea
Use $1/2 Pringles Super Stack Cans 07/22/2012 RP Insert (exp 08/31/2012)
Final Price = $1/ea

Crystal Light Sugar Free Drink Mix (8 qt) or On The Go (7 or 10 ct) – $2/ea

Gevalia Coffee (12 oz) – $6.49/ea

Old Orchard Juice – B1G1
Use $1/2 Old Orchard Cranberry Naturals-Reduced Calorie Juice Drinks
Use $1/1 Old Orchard Very Cherre Tart Cherry Juice or Juice Blend (IE)

General Mills Cereal – $3/ea
Use $0.50/1 General Mills Lucky Charms Cereal
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal
Use $0.75/1 General Mills Apple Cinnamon Chex Cereal
Use $0.50/1 General Mills Reese’s Puffs Cereal
Use $0.50/1 General Mills Honey Nut Cheerios Cereal
Use $1/2 General Mills Cereals 07/15/2012 SS Insert (exp 08/25/2012)
Use $1/2 General Mills Cereal, Chex, Fiber One, Total, Wheaties, Oatmeal Crisp, Honey Nut Clusters, Raisin Nut Bran, or Basic 4 Cereal 06/24/2012 SS Insert (exp 08/04/2012)
Use $0.50/1 Cinnamon Toast Crunch e-Offers
Use $0.50/1 Cookie Crisp e-Offers
Final Price = $1.50-$2.50/ea

Hamburger, Tuna or Chicken Helpers or Betty Crocker Potatoes – $1/ea
Use $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals
Use $0.75/3 Hamburger Helper 07/15/2012 SS Insert (exp 09/08/2012)
Use $0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals
Final Price = $0.50/ea

Totino’s Party Pizza or Pizza Rolls – $1.25/ea
Use $0.75/3 Totino’s Rolls Snacks
Use $1/5 Totino’s Crisp Crust Party Pizza Products
Use $1/4 Totino’s Crisp Crust Party Pizza (IE)
Use $0.75/3 Totino’s Pizza Rolls e-offers
Use $1/5 Totino’s Party Pizza e-offers
Final Price = $0.75-$1.05/ea

Fiber One Bars or Cascadian Farm Granola Bars – $3/ea
Use $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies
Use $0.50/1 Fiber One Chewy Bars
Use $0.50/1 Fiber One Chew Bars 07/15/2012 SS Insert (exp 09/08/2012)
Use $0.75/1 Cascadian Farm Product
Final Price = $1.50-$2.20/ea

Pillsbury Toaster Strudel, Biscuit Sandwiches or Scrambles – $2/ea
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles Pastries or Pancakes
Use $0.55/1 Pillsbury Egg Scrambles or Grands Biscuit Sandwiches
Final Price = $0.90-$1.50/ea

Progresso Kitchen Favorites or Wanchai Ferry Dinners – $3.50/ea
Use $1/2 Wanchai Ferry Restaurant Favorites Dinner Kit, excludes Frozen
Final Price = $3/ea

General Mills Chex Mix or Bugles or Pillsbury Baguette Chips – $1.99/ea
Use $0.50/1 Chex Mix or 100 Calorie Snack, 4.5 oz+
Use $0.75/1 Pillsbury Baguette Chips, 7 oz+
Final Price = $0.49-$0.99/ea

Betty Crocker Cake or Brownie Mix – $1.25/ea

Smucker’s Jams or Jellies (12-32 oz) or Jif Peanut Butter – $2.50/ea
Use $0.50/1 Smucker’s Fruit Spread, watch video
Final Price = $1.50/ea

Mt Olive Pickles, Peppers, or Relish – $1.77/ea
Use $1/1 Mt. Olive Pickles, Pepper, or Relish 06/24/2012 SS Insert (exp 08/05/2012)
Final Price = $0.77/ea

Get $7 off your next shopping trip when you buy $20 of the following products in a single transaction.

Hellmann’s Mayonnaise – $3/ea
Use $0.70/1 Hellmann’s, 22 oz+ 07/29/2012 RP Insert (exp 08/26/2012)
Use $1/1 Hellmann’s Mayonaise with Olive Oil
Use $1/1 Hellmann’s Mayonnaise e-Offers
Final Price = $1.60-$2/ea

Knorr Side Dish – $1/ea

Wish-Bone Salad Dressing or Spritzers – $2/ea
Use $0.50/1 Wish-Bone Western Dressing 07/29/2012 RP Insert (exp 08/26/2012)
Use $1/2 Wishbone Western or Salad Spritzer Dressing, 16 oz or 7 oz
Use $1/2 Wish-Bone Salad Dressing e-Offers
Final Price = $1-$1.50/ea

Ragu Pasta Sauce – $1.25/ea
Use $0.50/2 Ragu Pasta Sauce 07/29/2012 RP Insert (exp 08/26/2012)
Use $0.50/2 Ragu Pasta Sauce e-Offers
Final Price = $0.75-$1/ea

Lipton Tea Bags (100 ct) – $3/ea
Use $0.50/1 Lipton Tea Bag, Tea & Honey to Go, or Pitcher Size 07/29/2012 RP Insert (exp 08/26/2012)
Final Price = $2/ea

Lipton Tea & Honey (6-10 ct) – $2.50/ea
Use $0.60/1 Lipton Tea & Honey to Go or Pitcher Size 07/29/2012 RP Insert (exp 09/23/2012)
Use $0.75/1 Lipton Tea & Honey e-Offers
Final Price = $1.30-$1.75/ea

Skippy Peanut Butter – $3.50/ea
Use $0.50/1 Skippy Product
Use $0.50/1 Skippy Peanut Butter e-Offers
Final Price = $2.50/ea

Country Crock Spread (45 oz) – $3/ea
Use $0.60/1 Country Crock, excludes limited edition flavors 07/29/2012 RP Insert (exp 08/26/2012)
Use $1/1 Country Crock e-Offers
Final Price = $1.80/ea

Butterball Turkey Bacon or Shaved Lunchmeat – $3.33/ea
Use $1/2 Butterball Turkey Dinner Sausage, Turkey Franks or Turkey Bacon, pg. 47 07/01/2012 All You, July 2012 (exp 08/05/2012)
Use $0.55/1 Butterball Turkey Dinner Sausage, Turkey Franks, Turkey Bacon, Turkey Breakfast Sausage, Chicken Strips, or Lunchmeat, regular or deep fried 06/24/2012 SS Insert (exp 08/31/2012)
Final Price = $2.23-$2.83/ea

Oscar Mayer Meat or Turkey Franks or Meat Bologna – B1G1

Kraft Shredded or Chunk Cheese – $2/ea

Florida’s Natural Orange Juice or Grapefruit Juice (59 oz) – $3/ea

Reddi Wip Topping – $2/ea

Dole 100% Juice or Trop50 Lemonade – $2.50/ea

Luigi’s Italian Ice – B1G1
Use $0.75/2 Luigi’s Real Italian Ices 07/22/2012 RP Insert (exp 09/30/2012)
Use $0.75/2 Luigi’s Real Italian Ice Products

Haagen-Dazs Ice Cream or Drumstick (4 ct) – $3.50/ea

Super Pretzel – $2/ea
Use $0.35/1 SuperPretzel Soft Pretzel Product
Final Price = $1.30/ea

Get $4 off your next shopping trip when you buy 4 of the following products in a single transaction.

Magnum Ice Cream Bars (3 ct) – $4/ea
Use $1.50/2 Magnum Ice Cream Bar Multipacks
Use $1.50/2 Magnum Ice Cream Multipacks 07/29/2012 RP Insert (exp 08/26/2012)
Use $1.50/2 Magnum Ice-Cream Multipacks
Final Price = $3.25/ea

Klondike Bars (4-6 ct) – $3.33/ea

Good Humor Brand Novelties (6 ct) – $3/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Small Pizzas – $3/ea

Gerber Graduates Grabbers – $1.50/ea
Use $0.75/1 Gerber Graduates Grabbers
Use $0.75/1 Gerber Graduates Grabbers e-Offers
Final Price = FREE - $0.75/ea

PERSONAL CARE

Herbal Essences or Aussie Hair Care – 2/$5
Use $3/2 Herbal Essence or Aussie Hair Care 8/5/2012 SS Insert
Final Price = 2/$2 or $1/ea

Colgate Toothpaste – $1.50/ea
Use $0.35/1 Colgate toothpaste 07/29/2012 SS Insert (exp 08/18/2012)
Use $0.50/1 Colgate Total, Optic White, Max Fresh, or Sensitive Toothpaste, 4 oz+ 07/15/2012 SS Insert (exp 08/04/2012)
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste 8/5/2012 SS Insert
Final Price = FREE-$0.80/ea

Softsoap Liquid Hand Soap – $1/ea

HOUSEHOLD

Quilted Northern Bath Tissue (18 rl), Brawny Paper Towels (8 rl), Angel Soft Bath Tissue (24 rl) or Sparkle Paper Towels (12 rl) – $9.99/ea
Get a $0.20 BONUS FuelPerks when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/1 Brawny Paper Towels, 2 giant rolls or larger 06/24/2012 RP Insert (exp 08/15/2012)
Use $1/1 Brawny Paper Towels, 6 roll package+
Use $1/2 Angel Soft, 4 double roll+ 05/20/2012 RP Insert (exp 08/18/2012)
Use $1/1 Sparkle Paper Towels, 6 Regular Roll+
Use $0.50/1 Sparkle package, 2 giant rolls or larger, pg. 195 04/24/2012 Better Homes & Garden, May 2012 (exp 08/31/2012)
Final Price = $8.99-$9.49/ea

Ziploc Value Pack Storage Bags (40 or 50 ct) – $4.49/ea
Use $1/2 Ziploc Brand Bags
Use $1/2 Ziploc Bags 07/15/2012 SS Insert (exp 08/25/2012)
Final Price = $3.99/ea

Hefty Tall Kitchen or Trash Bags (14-22 ct) – $3/ea
Use $0.55/1 Hefty Waste Bags 05/13/2012 SS Insert (exp 08/31/2012)
Final Price = $1.90/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 4 comments… read them below or add one }

1 She August 6, 2012 at 10:31 AM

May I ask which newspaper you receive? I’ve noticed so many times that you list a coupon that I don’t have. My paper recently stopped carrying Red Plum, which irritates me. I actually subscribe to two different papers and neither one has the coupons you mention, such as Herbal Essences, Aussie, and Colgate.

Thanks.

2 Marcy August 6, 2012 at 10:44 AM

We use a coupon database that is a compilation of inserts from all over the country. Unfortunately, inserts vary widely by region (even by city within the same state) and it is really hard to make the match ups work for all readers. I’m sorry, not getting a RP anymore has to be frustrating. :(

3 carol wheler August 8, 2012 at 12:51 PM

To receive a catalina does Giant Eagle go by shelf price or sale price?

4 Jennifer August 8, 2012 at 1:11 PM

Hi Carol, that is a good question and my experience has been that it varies. Sometimes it goes by shelf price and sometimes sale price. It can be very frustrating! I usually stick with sale price unless I know other people have gotten the catalina based on the shelf price.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: