Meijer Weekly Ad Deals | 5/27-6/2/2012

by Jennifer on May 26, 2012 · 1 comment

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

WEEKEND SALE

Sweet Baby Ray’s Barbecue Sauce – $1/ea
Use $1/2 Sweet Baby Ray’s BBQ Sauce 05/20/2012 SS Insert (exp 06/30/2012)
Final Price = $0.50/ea

Lay’s Potato Chips – B1G1
Use $0.75/2 Lay’s Kettle Chips, 10 oz+

Sunshine Cheez-its, Keebler Wheatables or Toasted Crackers or Kellogg’s Special K Crackers – $2.50/ea
Use $1/3 Keebler Products
Use $1/2 Keebler Toasted Crackers, 8 oz+
Plus
Use $1/3 Keebler Products, 3 oz+, MEIJER mPERKS (exp 06/10/2012)
Final Price = $1.67-$1.84/ea

Dean’s Refridgerated Dip – $1.19/ea
Use $1/2 Dean’s Dips, 12 oz+
Use $1/2 Dean’s Dips (IE)
Final Price = $0.69/ea

WEEK LONG SALES

Weight Watcher’s Smart Ones – $1.60/ea when you buy 10, less quantities are $2/ea
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Products
Use $1/5 Weight Watchers Smart Ones Products
Use $2/8 Weight Watchers SmartOnes frozen products, pg.97 04/17/2012 Weight Watchers, May 2012 (exp 08/31/2012)
Final Price = $1.20-$1.40/ea wyb 10

Doritos Chips – B1G1
Use $1/2 Doritos Jacked AND Any Doritos, 10 oz+

Kellogg’s Cereal, Pop Tarts of Fiber Plus Bars – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Cereals, 10 oz+ 05/13/2012 RP Insert (exp 06/24/2012)
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Pop-Tart Mini Crisps, 6 ct+ 05/13/2012 RP Insert (exp 06/24/2012)
Use $0.50/1 Kellogg’s Corn Flakes Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran Cereal
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts Toaster Pastries
Final Price = $1.50-$2.17/ea

Sabra Hummus or Stacy’s Pita Chips – $3/ea

Oscar Mayer Deli Fresh Lunchmeat, Sliced Ham or Turkey Zip Pack, or Claussen Pickles – $2.49/ea – B4G1 FREE
Use $0.75/2 Claussen Pickles 04/29/2012 SS Insert (exp 06/24/2012)
Final Price = $1.39/ea wyb 5

Hillshire Farm Smoked Sausage or Brats – $2.39/ea
Use $0.55/1 Hillshire Farm Smoked Sausage
Final Price = $1.29/ea

Jimmy Dean Pork Sausage Roll or Fully Cooked Links or Patties – $2.89/ea
Use $1/2 Jimmy Dean Roll Sausages, 16 oz
Final Price = $2.39/ea

Simply Orange, Cranberry, Grapefruit or Apple Juice (59 oz) or Simply Lemonade (89 oz) – $3/ea

Yoplait Yogurt Cups – $0.60/ea
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups
Final Price = $0.48/ea

Dannon Danimals, Crush Cups, Coolision, or Danonimo – $1.89/ea

Sargento String Cheese – $3.50/ea
Use $0.55/1 Sargento Natural Cheese Snack, 5 oz+ 04/22/2012 SS Insert (exp 06/03/2012)
Final Price = $2.40/ea

Pillsbury Crescent Rolls or Sweet Rolls – $1.66/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 04/01/2012 SS Insert (exp 06/23/2012)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls 04/01/2012 SS Insert (exp 06/23/2012)
Use $0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 03/11/2012 SS Insert (exp 06/02/2012)
Final Price = $1.26-$1.40/ea

Boston Market Dinners or Zatarains Frozen Entrees – $2/ea

Ore Ida Potatoes – $2.66/ea
Use $1/2 Ore-Ida Sweet Potato Fries
Final Price = $2.16/ea

Birds Eye Viola! Frozen Meals – $3.99/ea
Use $1/2 Birds Eye Viola Product
Use $1/1 Birds Eye Voila! Product
Final Price = $2.99-$3.49/ea

Totino’s Pizza Rolls (40 ct) or Pizza Stuffers (14 oz) – $2.66/ea

Tombstone Original Crust Pizza or Red Baron Classic Crust Pizza – $3.50/ea

Van de Kamp’s Breaded Products, Parchment Baked Tilapia, or Bertolli Frozen Meals – $5/ea
Use B1G1 Mrs. Paul’s or Van De Kamp’s Parchment Bake
Use $1/1 Van De Kamp’s Seafood Item
Final Price = $2.50-$4/ea

Ocean Spray Cranberry or Blueberry Cocktail, or Diet or Light Drinks (64 oz) – $2/ea

Quaker Chewy Granola Bars or Dips – $2/ea

General Mills Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $0.50/1 General Mills Reese’s Puffs Cereal
Use $0.50/1 General Mills Original Cheerios Cereal
Use $0.50/1 General Mills Trix Cereal
Use $1/2 General Mills Cheerios Cereals
Final Price = $1.50-$2/ea

Kashi or Cascadian Farms Cereal Bars – $2.50/ea

Dole Fruit & Gels, Fruit Parfait, or Fruit Bowls (4 ct) – $2/ea
Use $0.45/3 Dole Gels
Use $0.65/2 Dole Fruit Parfaits
Use $0.55/2 Dole Fruit Bowls All Natural Fruit
Use $1/2 Dole Gels or Fruit Parfaits 04/22/2012 SS Insert (exp 06/30/2012)
Use $1/2 Dole All Natural Fruit Bowls, in 100% juice 04/22/2012 SS Insert (exp 06/30/2012)
Use $0.50/2 Dole Gels or Fruit Parafaits 04/22/2012 SS Insert (exp 06/30/2012)
Final Price = $1.35-$1.70/ea

Campbell’s Tomato or Chicken Noodle Soup – $0.69/ea

Freshlike Canned Vegetables – $0.79/ea

Campbell’s Canned Spaghettios or Spaghetti – $0.60/ea

Hellmann’s Mayonnaise – $3/ea
Use $1/1 Hellmann’s or Best Foods Mayonnaise Dressing w/Olive Oil, pg. 84 05/25/2012 All You, JUNE 2012 (exp 07/27/2012)
Use $0.25/1 Hellmann’s or Best Foods Products, 16.5 oz+
Use $1/2 Hellmann’s or Best Foods Products, 16.5 oz+
Final Price = $2-$2.50/ea

Aunt Millie’s Homestyle Bread, Hot Dog or Hamburger Buns – $1.50/ea
Use $0.35/1 Aunt Millie’s Deli Buns or Rolls 04/29/2012 RP Insert (exp 07/31/2012)
Final Price = $0.80/ea

Dole Pineapple or Del Monte Canned Fruit – $1.25/ea
Use $0.60/2 Dole Canned Pineapple, 20 oz
Use $0.50/2 Dole Pineapple, pg. 111 05/23/2012 Food Network, JUNE 2012 (exp 10/31/2012)
Use $1/4 Del Monte Fruits, canned, 10 oz+, Fruit Cup Snacks, plastic 4 pk, 3.75 – 4 oz, OR Fruit Naturals Cups 05/13/2012 RP Insert (exp 08/05/2012)
Final Price = $0.65-$1/ea

Nestle Toll House Morsels or Baking Cocoa – $2.39/ea
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels , any variety
Final Price = $1.89/ea

Pepsi, Mountain Dew, or Sierra Mist (12 pk cans or 6 or 8 pk bottles) – $3.33/ea
Use $1/1 Pepsi Max, 12 oz 12 pk
Use $1/1 Diet Pepsi, 12 oz 12pk
Use $1/1 Pepsi Next, 12oz 12 pk
Use $0.75/1 Diet Pepsi, 12 oz. Can 12-Pack 03/18/2012 SS Insert (exp 05/31/2012)
Use $1/1 Mountain Dew, 12 oz 12 pk
Final Price = $1.83-$2.33/ea

Capri Sun – $2/ea

Keebler Fudge Shoppe Cookies or Famous Amos Cookies – $2.49/ea
Use $1/3 Keebler Products
Use $1/2 Famous Amos Cookies, 8 oz+
Plus
Use $1/3 Keebler Products, 3 oz+, MEIJER mPERKS (exp 06/10/2012)
Final Price = $1.83-$1.99/ea

Keebler Club or Town House Crackers – $2/ea
Use $1/3 Keebler Products
Use $1/2 Keebler Townhouse Crackers, 9.5 oz+
Plus
Use $1/3 Keebler Products, 3 oz+, MEIJER mPERKS (exp 06/10/2012)
Final Price = $1.17-$1.33/ea

Kool-Aid Drink Mix – $0.13/ea
Use B10G5 Kool-Aid Unsweetened Envelopes 05/06/2012 SS Insert (exp 06/30/2012)
Final Price = $0.09/ea

Combos Snack Mix – B1G1
Use $1/2 Combos Baked Snacks, 6.3 oz+

Yoplait Greek Yogurt Cups – $0.89/ea

Pop Secret Microwave Popcorn (3 ct) – B1G1

Post Cereal – $2.50/ea
Use $1/1 Post Honey Bunches of Oats Fruit Blends Cereal, 18 oz+
Use $0.80/1 Post Honey Bunches of Oats Fruit Blends
Use $1/1 Post Shredded Wheat Cereal 05/13/2012 SS Insert (exp 06/24/2012)
Use $1/1 Post Honey Bunches of Oats
Use $1/1 Post Grape-Nuts or Grape-Nuts Flakes Cereal 05/13/2012 SS Insert (exp 06/24/2012)
Final Price = $0.90-$1.50/ea

Healthy Choice Steaming Entrees – $1.80/ea

Weight Watchers Ice Cream Novelties – $3.50/ea
Use $1/1 Weight Watchers frozen novelty or 2 2-pack cups or 4 single serve cups, pg.97 04/17/2012 Weight Watchers, May 2012 (exp 07/31/2012)
Use $1/2 Weight Watchers Smart Ones Frozen Desserts, 4 pk
Plus
Use $1/2 Weight Watchers, frozen novelty, MEIJER mPERKS (exp 05/29/2012)
Final Price = $2-$2.50/ea

Nabisco belVita Breakfast Biscuits, Newton’s Snackwells, or 100 Calorie Pack – $2.50/ea
Use $1/1 Belvita Breakfast Biscuit AND Gallon of Milk
Use $1/2 Newtons 05/20/2012 SS Insert (exp 06/20/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea

Nabisco Wheat Thins, Triscuits or Snack Crackers – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers, Except Single Serve
Final Price = $2/ea

Oscar Mayer Meat Weiners or Bologna – $1.50/ea

Gerber Yogurt Blends or Graduate Breakfast Bars – $2.50/ea

Land O Lakes Spreadable Butter with Olive Oil, Canola Oil, Honey, or Cinnamon & Sugar – $1.50/ea
Use $0.35/1 Land O Lakes Spreadable Butter 03/18/2012 SS Insert (exp 05/31/2012)
Final Price = $0.80/ea

Oscar Mayer Turkey Bacon – $2.50/ea

HOUSEHOLD

Quilted Northern Bath Tissue (12 rl) or Brawny Paper Towels (6 rl) – $5.99/ea
Use $1/1 Quilted Northern Ultra Plush Bath Tissue (IE), 12 Double Roll
Use $1/1 Brawny Paper Towels, 2 Giant Roll
Use $1/1 Brawny Paper Towels (2+ giant rolls) 04/29/2012 RP Insert (exp 06/17/2012)
Final Price = $4.99/ea

Tide Liquid Laundry Detergent (50 oz) – $5.99/ea
Get $3 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $1/1 Tide 05/13/2012 P&G Insert (exp 06/30/2012)
Use $0.50/2 Tide, Downy, Bounce or Tide Stain Release excludes PODS/trial 04/29/2012 P&G Insert (exp 05/31/2012)
Final Price = $4.99-$5.49/ea

Purina Friskies Canned Cat Food – $0.45/ea
Use $1/24 Purina Friskies Cans, 5.5 oz OR $1/2 12 ct Variety Packs OR $1/1 24 ct Variety Pack 03/18/2012 RP Insert (exp 06/18/2012)
Final Price = $0.41/ea

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 1 comment… read it below or add one }

1 Kim May 30, 2012 at 6:47 PM

Meijer is no longer allowing the use of an mPerks discount and a manufacturer coupon on the same item, at least in the Columbus area. It’s now either/or.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: