Walgreens Weekly Ad Deals | 4/8-4/14/2012

by Jennifer on April 7, 2012 · 1 comment

Here are a few of my favorite deals at Walgreens this week. Please check your local ad before shopping, as some prices and sales vary by region.

Reach Total Care Plus Whitening Toothbrush – $2.99/ea
Get a $2 Register Reward when you buy 1
Use $1/1 Reach Toothbrush, any (not Crystal Clean) 03/04/2012 RP Insert (exp 05/31/2012)
Final Price = FREE after coupon and RR

Schick Quattro or Intuition Razors – $8.99/ea
Get a $3 Register Reward when you buy 1
Final Price = $5.99/ea after RR

Finish Dishwasher Tabs (20 pk), Gel-packs or Jet-Dry (8.45 oz) – $3.99/ea
Get a $1.50 Register Reward when you buy 1
Use $0.75/1 Finish Jet-Dry Rinse Agent 03/11/2012 SS Insert (exp 05/06/2012)
Use $0.75/1 Finish Powerball, tabs or gelpacs 03/11/2012 SS Insert (exp 04/15/2012)
Use $0.50/1 Finish Powerball or Gelpacs
Use $0.50/1 Finish Jet-Dry Rinse or Turbo Dry
Final Price = $1.74-$1.99/ea after coupon and RR

Gillette Venus With Olay Razor – $8.99/ea
Get a $4 Register Reward when you buy 1
Use $5/1 Venus & Olay ProSkin, Embrace, Breeze or Bikini Razor 04/01/2012 P&G Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = FREE after RR

General Mills Cereal Honey Nut Cheerios and Lucky Charms shown (10.7 to 12.8 oz) – 2/$5
Get a $1 Register Reward when you buy 2
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $1/2 General Mills Cereals 03/11/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Final Price = 2/$3 or $1.50/ea after coupon and RR

Luster Toothpaste – $4.99/ea
Get a $4 Register Reward when you buy 1
Use $0.75/1 Luster White 03/18/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $0.24/ea after coupon and RR

Sensodyne Toothpaste – $4.99/ea
Use $1/1 Sensodyne Pronamel
Plus
Use $1/1 Sensodyne Toothpaste, 4 oz 04/01/2012 Walgreens IVC (exp 04/28/2012)
Final Price = $2.99/ea

Pepsi Next (12 pk cans) – $2.99/ea
Use $1/1 Pepsi Next, 12 ct 04/01/2012 Walgreens IVC (exp 04/28/2012)
Final Price = $1.99/ea

Progresso Soups – 4/$5
Use $1/4 Progresso Soup, cans 02/26/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Final Price = $1/ea

Get a $3 Register Reward when you buy 4 of the following products.

Sunshine Cheez-It (9 oz) – $2.50/ea
Use $0.70/1 Sunshine Cheez-it Baked Snack Crackers, 9.7-14 oz
Use $1/2 Sunshine Cheez-It Baked Snack Crackers
Final Price = $1.80-$2/ea

Keebler Club Crackers (11.5-16 oz) – $2.50/ea

Kelloggs Special K Cracker Crisps (4 oz) – $2.50/ea
Use $0.75/1 Kellogg’s Special K Cracker Chips
Final Price = $1.75/ea

Nutri-Grain Bars (8 pk) or Special K Bars (6 pk) – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Bars or FiberPlus Chewy Bars
Use $0.75/1 Kellogg’s Special K Granola Bars, 5 ct+
Final Price = $1.75-$2/ea

Rice Krispies Treats (8 pk) – $2.50/ea

Find a complete list of deals at Common Sense With Money.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 1 comment… read it below or add one }

1 Amy April 9, 2012 at 11:42 AM

The Venus with Olay Razor deal lists the wrong coupon to use. The $5 coupon is for razor AND refill. The $2 coupon is for the razor OR refill. Please fix.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: