Meijer Weekly Ad Deals | 4/22-4/28/2012

by Jennifer on April 21, 2012 · 2 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

Did you know? Meijer Mealbox coupons are store coupons that can be used in conjunction with manufacturer’s coupons for additional savings. View a current list and print your Meijer Mealbox coupons here.

GROCERY

Sweet Baby Ray’s Barbecue Sauce – $0.99/ea

Hormel Fully Cooked Entrees or Lloyd’s Shredded Beef, Chicken or Pork – $4.49/ea

Eckrich Smoked or Polish Sausage or Grillers – $2/ea

Johnsonville Bratwurst or Italian Sausage Links – $3.49/ea
Use $1/1 Johnsonville Italian Sausage Links 03/11/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $2.49/ea

Jimmy Dean Pork Sausage Roll, or Fully Cooked Links or Patties – $2.89/ea

Kraft Fresh Taste Cheese Breadcrumb Mix, Philadelphia Indulgence Chocolate Cream Cheese Spread or Cooking Creme – $2/ea
Use $0.50/1 Kraft Fresh Take Cheese and Breadcrumb Mix (IE)
Use $1.50/2 Kraft Fresh Take, Philadelphia or Milkbite Products
Final Price = $1-$1.25/ea

Jell-O Ready To Eat Gelatin, Pudding, or Mousse, Temptations or Kraft Milk Bites – $2.50/ea
Use $1.50/2 Kraft Fresh Take, Philadelphia or Milkbite Products
Use $0.60/1 Jell-O Refrigerated Snack 04/01/2012 SS Insert (exp 05/01/2012)
Use $0.75/1 Temptaions or Mousse Temptaions by Jell-O
Use $0.50/2 Jell-O Gelatin or Pudding 03/25/2012 SS Insert (exp 04/25/2012)
Final Price = $1-$2/ea

Dannon Light & Fit or Activie Yogurt Packs – $1.88/ea

Kraft Pastuerized Prepared Cheese Slices – $2.50/ea

Tyson Family Pack Chicken or Anytizers, or Stouffer’s Family Size Meals – $5.99/ea
Use $0.75/1 Tyson Chicken Nuggets, bag 02/12/2012 SS Insert (exp 05/31/2012)
Use $1/1 Tyson Any’tizers Snacks 01/22/2012 SS Insert (exp 04/22/2012)
Use $2/1 Stouffer’s Entree, 28 – 96 oz 01/29/2012 RP Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $3.99-$4.99/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizza – $5.50/ea
Use $1.10/2 DiGiorno Large Pizzas
Use $1/1 California Pizza Kitchen Frozen Pizza
Final Price = $4.50-$4.95/ea

Eggo Waffles, Pancakes or French Toast Sticks – $2/ea
Use $0.75/2 Eggo Waffle Frozen Products, 5.3 oz+ 03/11/2012 RP Insert (exp 05/06/2012)
Final Price = $1.25/ea

Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles or Grands! Biscuit Sandwiches – $2/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles, or Pancakes 03/11/2012 SS Insert (exp 06/02/2012)
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel, Scramble or Pancake 02/05/2012 GM Insert (exp 04/28/2012)
Final Price = $1.50-$1.60/ea

Marie Callender’s Dinners, Fresh Flavor Steamers, or Pot Pies – $2.20/ea
Buy 5, Get 1 FREE
Final Price = $1.83/ea wyb 6

Breyers Ice Cream or Magnum Ice Cream Bars – $3.50/ea
Use $1.50/1 Magnum Mini
Final Price = $2/ea

Jose Ole Taquitas – $2.99/ea
Use $1/1 Jose Ole Brand Item, 16 oz+
Use $1/1 Jose Ole, 16 oz+ 04/22/2012 SS Insert (exp 06/16/2012)
Final Price = $1.99/ea

Post Cereal – $2.50/ea
Use $1/2 Post Kids Cereal, 11 oz+
Use $0.80/1 Post Honey Bunches of Oats Fruit Blends
Use $1/1 Post Honey Bunches of Oats
Use $1/1 Post Grape Nuts or Grape-Nut Flakes 03/18/2012 SS Insert (exp 04/29/2012)
Use $1/1 Post Shredded Wheat 03/18/2012 SS Insert (exp 04/29/2012)
Final Price = $0.90-$2/ea

Kellogg’s Value Size or Family Size Cereal – $3.33/ea
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran or Smart Start Cereals
Use $0.50/1 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Raisin Bran Cereals
Use $0.50/1 Kellogg’s Corn Flakes Cereal
Use $1/1 Kellogg’s Special K Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Cereals
Final Price = $2.33-$3/ea

South Beach Bars or Emerald Breakfast On-The-Go – $2.50/ea
Use $1/1 South Beach Diet Meal Bars
Use $1/1 South Beach Diet Bars
Use $1/1 Emerald Breakfast on the Go Product, 7.5 oz
Final Price = $1.50/ea

Skippy Peanut Butter – $2.50/ea

Ghirardelli Brownie Mix or Krusteaz Mixes – $1.66/ea

Hershey’s Baking Chips – $2/ea
Use $1/2 Hershsey’s Syrup and/or Hershey’s, Reese’s, or Heath Toppings 04/15/2012 SS Insert (exp 05/31/2012)
Final Price = $1.50/ea

Barilla Pasta – $1/ea
Use $1/2 Barilla Whole Grain Pasta
Use $1/2 Barilla Pasta & Sauce 03/18/2012 SS Insert (exp 05/13/2012)
Final Price = $0.50/ea

Prego Pasta Sauce (23.5-24 oz) – $1.66/ea

Zatarain’s Rice Mix – $1.50/ea
Use $0.50/3 Zatarain’s Rice Mixes
Use $1/3 Zatarain’s Rice Mixes 04/15/2012 RP Insert (exp 07/31/2012)
Use $0.50/2 Zatarain’s Rice Mixes 04/15/2012 RP Insert (exp 07/31/2012)
Final Price = $1-$1.17/ea

Del Monte Fruit Chillers or Fruit Cups – $2/ea

Bush’s Baked Beans or Grillin’ Beans – $1.66/ea

Red Gold or Dei Fratelli Tomatoes – $1.25/ea
Use $1/2 Red Gold or Culinary Classics Tomato Products, 28-29 oz
Final Price = $0.75/ea

V8 Splash or V8 Splash Smoothies – $2/ea
Use $1/2 V8 Splash Beverage, 48 oz+ 04/15/2012 SS Insert (exp 05/27/2012)
Use $0.50/2 V8 Splash (46 oz+) 04/15/2012 SS Insert (exp 05/27/2012)
Final Price = $1.50/ea

Fritos or Cheetos – B1G1

Keebler Cookies – $1.99/ea
Use $0.70/1 Keebler Chips Deluxe Cookies, 6.6 oz+
Use $0.75/2 Keebler Chips Deluxe Cookies, 6.6 oz+ 04/15/2012 RP Insert (exp 06/10/2012)
Final Price = $0.59-$1.24/ea

Chex Mix – $1.66/ea
Use $0.50/1 Chex Mix or 100 Calorie Snack (IE), 4.5 oz+
Final Price = $0.66/ea

Orville Redenbacher’s Microwave Popcorn – B1G1

Lance Sandwich Crackers or Archway Soft Cookies – B1G1
Use $1/1 Cracker Creations Sandwich Crackers By Lance, 6 oz
Use $0.55/1 Archway Cookie Variety, 6.75 oz+

Buy 8 of the following products in a single transaction and get $8 off your order instantly. Prices assume you are buyin 8 items.

Oscar Mayer Deli Fresh Lunchmeat, Sliced Ham or Turkey Zip Pack, or Claussen Pickles – $1.49/ea

Oscar Mayer Lunchables with Capri Sun or Fruit, or Meat Franks or Bologna – $0.99/ea

Oscar Mayer Bacon – $2.99/ea

Kraft Velveeta Shells & Cheese or Rotini & Cheese Dinners, Kraft Deluxe Mac & Cheese or Homestyle Dinners, or Velveeta Skillet Dinners – $0.99/ea
Use $0.75/1 Kraft Homestyle Macaroni & Cheese Dinner 04/01/2012 SS Insert (exp 05/01/2012)
Use $1/2 Kraft Homestyle Macaroni & Cheese 04/01/2012 SS Insert (exp 05/01/2012)
Use $0.50/1 Velveeta Cheesy Skillets
Plus
Use $0.50/2 Kraft Velveeta & Deluxe Dinners, Homestyle Deluxe, and Velveeta Skillets (exp 04/27/2012)
Final Price = FREE

Maxwell House Ground Coffee (10.5-11.5 oz) – $2/ea
Use $1/1 Maxwell House 04/01/2012 SS Insert (exp 05/01/2012)
Use $0.60/1 Maxwell House 04/01/2012 SS Insert (exp 05/01/2012)
Final Price = $0.80-$1/ea

Crystal Light On-The-Go or Drink Mixes – $1/ea
Use $1/2 Crystal Light 03/18/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $0.50/ea

Kraft Salad Dressing (14-16 oz) – $0.99/ea

Kraft Mayo or Miracle Whip – $1.99/ea
Use $0.75/2 Kraft Mayo or Miracle Whip 03/25/2012 SS Insert (exp 04/22/2012)
Final Price = $1.24/ea

Kraft Shredded Cheese, Cubes or Crumbles – $1.49/ea

Kraft Chunk Cheese or Cracker Cuts Cheese – $1.49/ea

Kraft Philadelphia Cream Cheese – $0.99/ea
Use $1.50/2 Kraft Fresh Take, Philadelphia or Milkbite Products
Final Price = $0.24/ea

Nabisco Wheat Thins, Triscuits or Snack Crackers – $1.50/ea
Use $1/2 Nabisco Crackers, 9-16 oz
Final Price = $1/ea

Birds Eye Viola Complete Meals – $3.99/ea
Use $1/2 Birds Eye Viola Product
Final Price = $3.49/ea

Country Time Lemonade – $2/ea

HOUSEHOLD

Finish Powerball Tabs or Gelpacs (20 ct), Quantum Powerball Tabs (10 ct) or Dishwasher Additives – $3.50/ea
Use $1/1 Finish Quantum 04/22/2012 SS Insert (exp 05/27/2012)
Use $1/1 Finish Powerball Tabs or Gelpacs 04/22/2012 SS Insert (exp 05/27/2012)
Use $0.75/1 Finish Jet-Dry Rinse Agent 03/11/2012 SS Insert (exp 05/06/2012)
Use $0.65/1 Finish Powerball or Gelpacs
Use $1/1 Finish Quantum Automatic Dishwasher Detergent
Final Price = $2-$2.50/ea

Arm & Hammer Laundry Detergent Liquid (55-62.5 oz) or Power Packs (24 ct) – $2.99/ea
Use $1/2 Arm & Hammer Laundry 04/22/2012 SS insert (exp 06/01/2012)
Final Price = $2.49/ea

PERSONAL

Crest Toothpaste or Oral-B Indicator or Kids Stages Toothbrushes – $1.66/ea
Use $0.25/1 Crest Toothpaste, 4 oz+ 04/01/2012 P&G Insert (exp 04/30/2012)
Use $1/1 Crest Liquid or Gel Toothpaste, 4 oz+ 02/24/2012 P&G Mailer, Have You Tried This Yet? (exp 04/30/2012)
Final Price = $0.66-$1.16/ea

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Roci April 21, 2012 at 5:17 PM

Thanx for the great coupon links!!! I’m jazzed about the jello b/c there is also a catalina going on until 5/12. Buy 3 get $2.00 buy 4 get $3.00 buy 5 get $4.00. We just bought the temptations for the 1st time last week and they are amazing!

2 Jennifer April 21, 2012 at 6:52 PM

I love the temptations too! What a great deal!

Leave a Comment

Previous post:

Next post: