Giant Eagle Weekly Ad Deals: 3/1-3/7/12

by Jennifer on February 29, 2012 · 2 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Kellogg’s Cereal Frosted Flakes (14 oz) or Krave Cereal (11-11.4 oz) – $3/ea
Get a $0.15 BONUS Fuel Perks when you buy 5
Use $0.70/1 Kellogg’s Krave Cereal
Use $0.70/1 Kellogg’s Krave Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Flakes Cereal
Final Price = $1.60-$2.50/ea

Maxwell House Columbian or Regular Coffee (31.5-34.5 oz) – $8.49/ea

Powerade or Powerade Zero (32 oz) or VitaminWater or VitaminWater Zero – B10G4 – $0.71/ea when you buy 14

Simply Orange, Cranberry, Grapefruit or Apple Juice (59 oz) – $3.33/ea

Yoplait Light or Thick & Creamy Yogurt Cups – $0.60/ea
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups
Use $1/8 Yoplait Yogurt Cups
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups e-Offers
Final Price = $0.46-$0.48/ea

Sargento Sliced Cheese – $3/ea

Minute Maid Orange Juice or Simply Lemonade (59 oz) – $2.50/ea

Pillsbury Golden Layers (10 ct), Cinnamon Rolls or Grands! Biscuits (5 ct) or Crescent Rolls (4 ct) – $1/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls
Use $0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 01/29/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Use $1/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls e-Offers
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls e-Offers
Final Price = $0.60-$0.75/ea

Yoplait Trix or Splitz (4 pk) or Light Granola Parfait (2 pk) – $2/ea
Use $0.75/1 Yoplait Light Yogurt with Granola
Use $.35/1 Yoplait Kids Yogurt: Go-Gurt, Trix Multipack, Splitz
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix or Splitz Yogurt 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Use $2/4 Yoplait Kids Multipacks e-offers
Final Price = $0.50-$1.30/ea

Frigo Cheese Heads String or Stick Cheese – $3.33/ea
Use $0.55/1 Frigo Cheese Heads String Cheese, 10 oz+ 01/29/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $2.23/ea

Crystal Farms All Whites or Simply Shredded or Homestyle Potatoes – $2.50/ea

Coffee-mate Flavored Creamers (32 oz) – $3/ea
Use $1.85/3 Nestle Coffee-Mate Coffee Creamers, 16 oz
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Final Price = $1.90-$2.38/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizza – $5.50/ea when you buy 2, less quantities are $6/ea
Use $1/2 Digiorno Pizzas, 12.6-36.8 oz
Final Price = $5/ea wyb 2

Gorton’s Simply Bake, Skillet Crisp, Shrimp, Haddock Fillets or Sticks – $4.99/ea
Use $0.50/1 Gorton’s Item 01/01/2012 SS Insert (exp 04/07/2012)
Final Price = $3.99/ea

On-Cor Classics (27 or 28 oz) – $3.33/ea
Use $1/2 On-Cor Family Size Entree 03/04/2012 RP Insert (exp 05/31/2012)
Final Price = $2.83/ea

Hanover Gold Line or Silver Line Vegetables – $2.75/ea

Yoplait Smoothies – $3/ea
Use $0.75/1 Yoplait Frozen Smoothie 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.75/1 Yoplait Smoothies e-Offers
Final Price = $1.50-$2.25/ea

Stouffer’s French Bread Pizza – $2.50/ea

Hot or Lean Pockets – $2/ea
Use $1.40/8 Hot Pockets Brand, 7.5 oz+
Use $1/2 Hot Pockets Snackers
Use $1/2 Hot Pockets Snackers
Final Price = $1.50-$1.83/ea

Totino’s Pizza Rolls or Pizza Stuffers – $3/ea
Use $1/2 Totino’s Rolls Snacks
Use $1/2 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.35/1 Totino’s Rolls Snacks 01/08/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 01/29/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Use $0.75/1 Totino’s Pizza Stuffers 01/29/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks e-Offers
Final Price = $1.50-$2.80/ea

Cascadian Farm Granola Bars – $3/ea
Use $1/2 Cascadian Frams Granola Bars
Use $1.10/1 Cascadian Frams Granola Bars
Final Price = $1.90-$2.50/ea

Garden of Eatin Tortilla Chips – $2.50/ea
Use $1/2 Garden of Eatin Chips, 6 oz+ 01/22/2012 SS Insert (exp 03/22/2012)
Final Price = $2/ea

Get a $0.15 BONUS Fuel Perks when you buy $25 worth of the following products in a single transaction.

Lean Cuisine Entrees – $2.50/ea
Use $1/5 Lean Cuisine Varieties 01/01/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $2.30/ea

Klondike Bars (4 or 6 ct) – $3.33/ea

Tyson Bagged Chicken (22-32 oz) – $6.99/ea
Use $0.75/1 Tyson Chicken Nuggets, bag 02/12/2012 SS Insert (exp 05/31/2012)
Use $1/1 Tyson Any’tizers 03/04/2012 SS Insert (exp 06/08/2012)
Final Price = $5.49-$5.99/ea

Marie Callender’s Complete Dinners or Pot Pies – $2.50/ea

Pepperidge Farm Layer Cakes, Turnovers or Breads – $2.50/ea
Use $0.50/1 Pepperidge Farm 3 Layer Cake 02/05/2012 SS Insert (exp 04/15/2012)
Final Price = $1.50/ea

Eggo Waffles, Pancakes, French Toast Sticks, Wafflers or Muffin Tips – $2.50/ea

MorningStar Meatless Products – $4/ea

T.G.I. Friday’s Snacks – $2.50/ea

Haagen-Dazs Ice Cream – $3.66/ea

Aunt Jemima Breakfast Entrees – $1/ea

Dole Fruit Smoothie Shakers – $1.66/ea

Quaker Cookies – $2/ea

Reese’s Peanut Butter Eggs (6 pk), Nestle NestEggs or Pastel M&M’s – $3/ea
Use $1/3 Hershey’s Cadbury or Reese’s Eggs Multipacks, 4.8 oz+ 02/26/2012 SS Insert (exp 03/24/2012)
Use $0.75/2 Nestle/Wonka Candies, 3.1 oz – 6 oz 02/19/2012 RP Insert (exp 03/31/2012)
Use $1/2 Mars Easter Products; M&M’s, M&M’s Minis, Minis Mix, 3 Musketeers, Twix Minis, Snickers Minis, Milk Way Minis, Dove Silky Smooth Eggs, 7.94 oz 03/04/2012 RP Insert (exp 04/08/2012)
Use $1/1 Mars M&M’s Brand Pretzel Candies
Use $1.50/2 M&M’s Candies, 9.4 oz+ 02/12/2012 RP Insert (exp 03/25/2012)
Final Price = $2-$2.67/ea

Chex or Cheerios Snack Mix or Bugles – $2/ea
Use $0.40/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack, 4.5 oz+ 02/26/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Use $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Use $0.50/2 Chex Mix Snacks e-Offers
Final Price = $1.50-$1.75/ea

Belvita Breakfast Biscuits – $3/ea
Use $1/1 belVita Breakfast Biscuits 02/26/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $2/ea

Post Cereal Fruity Pebbles (11 oz) or Raisin Bran (20 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Post Raisin Bran 02/12/2012 SS Insert (exp 03/25/2012)
Final Price = $1.50/ea

Nature Valley Protein Bars or Granola Bars – $2.50/ea
Get $2 off your next shopping trip when you buy 4 in a single transaction.
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 6 ct+, Granola Nut Clusters or Granola Thins 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/1 Nature Valley Protein Chewy Bars, 5 ct+ 02/26/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Use $1.10/1 Nature Valley Protein Chewy Bars, 5 ct+
Final Price = $1.40-$2/ea

Betty Crocker Fruit Snacks – $1.50/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gushers or Fruit Roll-up 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks e-Offers
Final Price =$1-$1.75/ea wyb 4

Frito Lay’s Kettle Chips, Tostitos Chips or Tostitos Salsa or Queso – $3/ea
Use $0.75/2 Lay’s Kettle Cooked Potato Chips, 8.5 oz+ 02/26/2012 Pepsi Insert (exp 03/17/2012)
Use $1/1 Tostitos Dip, 15 oz WYB Tortilla Chips, 9 0z+ 02/26/2012 Pepsi Insert (exp 03/17/2012)
Use $0.75/2 Lay’s Kettle Cooked Chips e-Offers
Use $1/2 Tostitos Chips and Salsa e-Offers
Final Price = $2-$2.50/ea

Nabisco Triscuits or Wheat Thins, Ritz Crackerfuls, 100 Calorie or Snackwells – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco Crackers, 9-16 oz
Final Price = $1.50/ea wyb 4

MiO Liquid Water Enhancer – B2G1 – $2.66/ea when you buy 3, less quantities are $4/ea
Use $1/1 Mio Mio or Mio Energy 02/26/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Use $0.75/1 Mio Water Enhancer e-offers
Final Price = $1.66-$1.91/ea wyb 3

Sunshine Cheez-Its, Keebler Townhouse or Club Crackers – $2.50/ea
Use $1/2 Sunshine Cheez-It Baked Snack Crackers
Use $1/2 Keebler Crackers and/or Sunshine Cheez-it Baked Crackers 01/29/2012 RP Insert (exp 03/25/2012)
Use $1/2 Keebler Townhouse Crackers, 9.5 oz+
Use $1/2 Keebler Club Crackers, 11 oz+
Final Price = $2/ea

Lipton Iced Tea (6 or 12 pk) – $4.99/ea

Cascadian Farm Granola Cereal or General Mills Honey Nut Cheerios (17 oz) – $3/ea
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $0.50/1 General Mills Honey Nut Cheerios
Use $1/2 General Mills Honey Nut Cheerios
Final Price = $2-$2.50/ea

Juicy Juice (64 oz or 8 pk) – $2.50/ea

Jif Peanut Butter (28 oz) – $4.99/ea

Gevalia Coffee (12 oz) – $6.99/ea
Use $2/1 Gevalia Coffee, 12 oz+ Bag 02/26/2012 SS Insert (exp 04/09/2012)
Use $2/1 Gevalia Coffee e-Offers
Final Price = $4.99/ea

Betty Crocker Muffin Mix or Bisquick or FUN da-middles Cupcake Mix – $2.50/ea
Use $0.50/1 Betty Crocker Fun da-middles Cupcake Mix
Use $0.50/1 Betty Crocker Fun da-middles Cupcake Mix 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/ Betty Crocker Fun da-middles Cupcake Mix e-Offers
Final Price = $1.50-$2/ea

Betty Crocker Brownie Mix – $1.25/ea

Campbell’s Chunky Soup Cans or Bowls – $1.50/ea
Use $2/4 Campbell’s Chunky Soups or Chili 01/11/2012 Make Game Day a Snap (exp 07/31/2012)
Use $0.50/2 Campbell’s Chunky Soup or Chili
Final Price = $1/ea

Marzetti Salad Dressing – $2.50/ea
Get $0.10 BONUS Fuel Perks when you buy 4 in a single transaction.

Dole Fruit or Gel Bowls (4 ct) – $2.50/ea
Use $0.50/2 Dole Gels 01/29/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Use $0.75/2 Dole Gels Cups 01/29/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Use $0.75/2 Dole Fruit Bowls in 100% Juice 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/2 Dole Fruit Bowls in 100% Juice 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.75-$2/ea

Dole Fruit Jars – $3/ea
Use $0.50/1 Dole All Natural Fruit in 100% Juice 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.75/1 Dole All Natural Fruit, 24.5 oz Jar
Final Price = $1.50-$2/ea

Hellmann’s Mayonnaise (30 oz) – $3/ea

Wish-Bone Salad Dressing or Spritzers – $2/ea

Prego Pasta Sauce (45 oz) – $3/ea
Use $0.75/2 Prego Sauces 02/26/2012 SS Insert (exp 04/15/2012)
Use $0.50/2 Prego Italian Sauce 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/2 Prego Sauces 02/26/2012 SS Insert (exp 04/15/2012)
Final Price = $2.25-$2.50/ea

Ortego Salsa or Sauce, Tortilla Soup, or Taco Dinner Kits – $2.50/ea
Use $1/2 Ortega Food Products
Use $0.50/2 Ortega 01/15/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $2/ea

Kellogg’s Special K Cereal or Granola – $3.33/ea

Kellogg’s Pop Tarts (8 ct) – $2/ea

Kellogg’s Nutri-Grain Bars or Fiber Plus Bars – $2.50/ea

Special K Meal Bars (6 pk) or Shakes (4 pk) – $6/ea
Use $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Products
Final Price = $5.25/ea

Smucker’s Spreads (18 oz) or Orchard’s Finest (12 oz) – $3/ea

Smucker’s Strawberry Jam (32 oz) – $3/ea

Ragu Pasta Sauce (16 or 24 oz) – $1.50/ea
Buy 2, Get 1 FREE Box of Giant Eagle Pasta

Knorr Side Dishes – $1/ea

Betty Crocker Casserole Potatoes, or Hamburger, Tuna or Chicken Helpers – $1/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes, except Potato Buds and Pouch 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes
Use $0.75/3 Betty Crocker Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper
Use $0.80/4 Betty Crocker Helpers e-Offers
Final Price = $0.50-$0.80/ea

Libby’s Canned Green Beans or Corn – $0.75/ea
Use $1/4 Libby’s Canned Vegetables 11/13/2011 RP Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $0.50/ea

Kraft Macaroni & Cheese (7.25 oz) – $1/ea

Oscar Mayer Chicken Strips or Deli Shaved Lunchmeats – $3.33/ea

Oscar Mayer Beef, Angus and Cheese Franks or Beef Bologna – $3.50/ea

Johnsonville Breakfast Links, Patties, Chicken or Smoked Sausage Links – $3.50/ea
Use $1/1 Johnsonville Italian Chicken Sausage 02/12/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.75/1 Johnsonville Breakfast Sausage, Links or Patties 02/05/2012 SS Insert (exp 05/31/2012)
Use $1/2 Johnsonville Sausage 01/22/2012 SS Insert (exp 04/02/2012)
Use $0.55/1 Johsonville Pork and Chicken Sausage or Johnsonville Chicken Sausage
Use $1.50/1 Johnsonville Chicken Sausage 01/01/2012 SS Insert (exp 04/01/2012)
Final Price = $2-$3/ea

Bar-S Franks – $1.25/ea

Jimmy Dean Rolls, Pre-Cooked Sausage or Crumbles – $3.50/ea
Use $0.75/1 Jimmy Dean Fully Cooked Product (IE)
Final Price = $2/ea

PERSONAL CARE

Huggies Snug & Dry, Newborn, Supreme, Slip-On, Pull-Ups or Goodnites Jumbo Diaper Packs (12-50 ct) or Baby Wipes (320-360 ct) – $9.49/ea
Get $3 off your next shopping trip when you buy 2 packages in a single transaction.
Use $1.50/1 Huggies Pull-Ups Training Pants, Jumbo+ 02/12/2012 SS Insert (exp 03/10/2012)
Use $1.50/1 Huggies Diapers 02/12/2012 SS Insert (exp 03/10/2012)
Use $0.50/1 Huggies Baby Wipes, 56 ct+ 02/12/2012 SS Insert (exp 03/10/2012)
Use $2/1 Huggies Pull-Ups Training Pants , Jumbo Pack+
Use $2/1 GoodNites Underwear, Jumbo Pack or Larger
Final Price = $7.49-$8.49/ea

Band-Aid Premium Adhesive Bandages (10-80 ct) – $2.50/ea
Use $1/2 Band-Aid 02/26/2012 SS insert (exp 04/15/2012)
Use $1/1 Band-Aid Brand Adhesive Bandages
Final Price = $1.50-$2/ea

Colgate Toothpaste or Total or Wave Toothbrushes – $1.50/ea
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste, 4 oz+ 02/26/2012 SS Insert (exp 03/17/2012)
Use $0.75/1 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrush, excluding Plus & Extra Clean 02/26/2012 SS Insert (exp 03/17/2012)
Final Price = FREE

HOUSEHOLD

Charmin Bath Tissue (6 or 12 rl) or Bounty Paper Towels (6 or 8 rl) – $6.99/ea
Use $0.25/1 Charmin Products 03/04/2012 P&G Insert (exp 03/31/2012)
Use $1/1 Charmin 02/24/2012 P&G Mailer, Have You Tried This Yet? (exp 04/30/2012)
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins 03/04/2012 P&G Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.25/1 Bounty Paper Towels e-Offers
Use $0.25/1 Charmin Bath Tissue e-Offers
Final Price = $5.99- $6.74/ea

Tide Liquid Laundry Detergent (40-64 oz or 100 oz) – $11.99/ea
Use $1.50/2 Tide Detergent, Stain Release or To Go, excludes PODS 03/04/2012 P&G Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/1 Tide Detergent, excludes PODS and Trial 03/04/2012 P&G Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/1 Tide Detergent, Stain Release, or To Go 03/04/2012 P&G Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/1 Tide Detergent e-Offers
Final Price = $10.99-$11.24/ea

9 Lives Canned Cat Foods (4 pk) – $1/ea
Use $1/3 9Lives Wet Cat Food 4 Packs 01/08/2012 RP Insert (exp 03/10/2012)
Final Price = $0.67/ea

Energizer Batteries AA or AAA (8 pk), C or D (4 pk) or 9V (2 pk) – B2G1 – $4.66/ea when you buy 3, less quantities are $7/ea

Puffs Family Facial Tissue (124 or 200 ct) or Bounty Napkins (100 ct) – $1.50/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Ashley West March 7, 2012 at 9:23 AM

milos Kitchen Brand dog treats are on sale for 5 for 10 but have to buy the 5. Coupon from paper save 1 on one. If you have which would make 1 each if you have the 5 coupons. Milk bones are also on sale for the same price. Have coupon for b1g1 free.

2 Ashley West March 7, 2012 at 9:34 AM

Oh and hot dogs! Ball park hot dogs are on sale for .99 and there was a coupon for .55 off one pack and .75 off 2.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: