Giant Eagle Weekly Ad Deals: 2/16-2/22/12

by Jennifer on February 15, 2012 · 1 comment

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Mrs. T’s Pierogies – $1.80/ea when you buy 5, less quantities are $2.25/ea
Use $1/1 Mrs. T’s Pierogies, p. 165 01/18/2012 Real Simple, Feb 2012 (exp 04/30/2012)
Final Price = $0.80/ea wyb 5

Chobani Greek Yogurt Cups – $1/ea
Use $0.30/1 Chobani Yogurt, 6 oz
Final Price = $0.40/ea

Chobani Champions Greek Yogurt (4 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 Chobani Champions, 4 pk
Final Price = $1.50/ea

Kellogg’s Special K Cereal or Granola – $3/ea
Use $0.75/2 Special K Cereal Bars, Fruit Crisps, or Granola Bars, 5 ct+ 01/22/2012 RP Insert (exp 03/18/2012)
Final Price = $2.25/ea

Del Monte Fruit Cups (4 pk) – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $1/2 Del Monte Fruit Cup Snacks 01/08/2012 RP Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.50/ea wyb 4

Starkist Chunk Light Tuna (5 oz) – $0.69/ea

Van de Kamp’s Fish Fillets, Tenders, Sticks or Parchment Baked Tilapia – B1G1
Use $1/1 Mrs. Paul’s or Van de Kamp’s Parchment Bake or Bonus Pack, p. 80 01/15/2012 All You, Feb 2012 (exp 03/02/2012)

Stouffer’s Entrees – $2.50/ea

Stouffer’s Family Size Macaroni & Cheese – $4.99/ea
Use $2/1 Stouffer’s Entree, 28 – 96 oz 01/29/2012 RP Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $2.99/ea

Rosetto Pasta or Rosina Meatballs – $3.50/ea
Use $1/2 Rosetto Frozen Pasta
Use $1/1 Rosina Meatballs, p.105 12/12/2011 All You, Jan 2012 (exp 02/29/2012)
Final Price = $2.50-$3/ea

Kraft Shapes or Macaroni & Cheese Dinner – $0.88/ea

SeaPak Shrimp (9-22 oz) – $6.49/ea
Use $0.75/1 SeaPak item 02/12/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $4.99/ea

Kraft Easy Mac or Velveeta Cups – $1/ea

Crystal Farms All Whites (32 oz) – $4.50/ea

Chicken of the Sea Boneless Skinless Pink Salmon (6 oz) – $1.50/ea

Mrs. Miller’s Noodles (16 oz) – $2.50/ea

Get $5 off your next purchase when you buy $25 of the following products in a single transaction.

Folgers Coffee (22.6-33.9 oz) – $8.99/ea
Use $1/2 Folgers Coffee Products, 3 oz+ 02/05/2012 RP Insert (exp 03/05/2012)
Use $0.25/1 Folgers Coffee Product, 3 oz+ 02/05/2012 RP Insert (exp 03/05/2012)
Final Price = $8.49/ea

Folgers K-Cups or Dunkin Donuts Coffee – $8.49/ea
Use $1/1 Folgers Gourmet Selections or Millstone K-Cup Portion Packs 11/13/2011 RP Insert (exp 02/29/2012)
Use $1.50/2 Dunkin Donuts Coffee, 11 oz+, not redeemable in restaurants 12/04/2011 RP Insert (exp 02/29/2012)
Use $1/1 Dunkin Donuts Coffee, 11 oz+
Final Price = $7.49-$7.74/ea

Jif Peanut Butter (18 oz) – $3/ea

Smucker’s Simply Fruit (10 oz), Jams, Jellies or Preserves (12 oz) or Grape Jam or Jelly (32 oz) – $2.50/ea

Hungry Jack Pancake Mix (32 oz) or Syrup (27.6 oz) – $2.50/ea

Hungry Jack Pancake Mix Pouches – $1/ea

Martha White Muffin Mix – $1/ea
Use $1/1 Martha White Muffin Mix 11/13/2011 RP Insert (exp 03/01/2012)
Use $0.55/2 Martha White Muffin Mix 11/13/2011 RP Inser (exp 03/01/2012)
Use $0.35/1 Martha White Muffin Mix 11/13/2011 RP Insert (exp 03/01/2012)
Final Price = FREE- $0.45/ea

Keebler Cookies (6.6-16 oz) – $2.50/ea
Get a $0.10 BONUS Fuel Perks when you buy 4.
Use $0.55/1 Keebler Fudge Stripes Dark Chocolate Cookies, 11.5 oz 02/19/2012 RP Insert (exp 04/15/2012)
Use $1/1 Milk WYB 2 Keebler Cookies 01/11/2012 Throw a Party Like a Pro Booklet (exp 02/28/2012)
Final Price = $1.40/ea + $1 off Milk wyb 2

Tostitos Chips or Sunchips – $3/ea

Nabisco Premium Saltines, Snak Saks (8 oz) or Handi-Snacks (6 pk) – $2/ea
Use $1/2 Nabisco Crackers, 9-16 oz
Final Price = $1.50/ea

Emerald Dry Roasted Peanuts or Pop Secret Popcorn (3 ct) – $2.50/ea
Use $1.50/2 Emerald Nuts, 9 0z+ 01/29/2012 RP Insert (exp 03/11/2012)
Use $0.50/2 Pop Secret Products 02/19/2012 RP Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.75-$2/ea

Planter’s Nuts (8-10.3 oz) – $4.50/ea
Use $1.50/2 Planters Peanuts, 4-21.25 oz 01/29/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $3.75/ea

Chex Mix Snack Mix or Bugles – $3/ea
Use $0.40/2 Chex Mix or 100 Calorie Chex Mix Snack 01/29/2012 SS Insert (exp 03/24/2012)
Use $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Final Price = $2.50-$2.60/ea

Lipton Ice Tea (6 or 12 pk) or Starbucks Frappuccinos (4 pk) – $5/ea

General Mills Cereal Cinnamon Toast Crunch (12.8 oz) or Brownie Crunch (12.2 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $1/2 General Mills Basic 4, Chex, Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $1/2 General Mills Basic, Chex, Cinnamont Toast Cereal
Use $1/3 General Mills Cereal Varieties 02/05/2012 GM Insert (exp 03/17/2012)
Use $0.50/1 Cinnamon Toast Crunch e-Offers
Final Price = $2-$2.17/ea

Quaker Instant Oatmeal – $2.99/ea

Quaker Whole Hearts, Cap’n Crunch or Life Cereal – $2.50/ea

Quaker Chewy Bars or Soft Bake Bars – $2.50/ea
Use $1/2 Quaker Chewy Granola, Dipps or Smashbar, 6 ct+ 02/05/2012 RP Insert (exp 03/17/2012)
Final Price = $2/ea

Pepperidge Farm Whole Grain Bread – B1G1

Swiss Miss Cocoa (8 or 10 ct) – $1.25/ea

Prego Pasta Sauce (23.25-24 oz) – $2/ea
Use $0.40/2 Prego Italian Sauce 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.40/2 Prego Smart Italian Sauce 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.75/2 Prego Italian Sauce 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.25-$1.60/ea

Campbell’s Select Harvest Soup or Bowls – $1.67/ea
Get a $0.10 BONUS Fuel Perks when you buy 6
Use $0.50/4 Campbell’s Select Harvest Soup, Can or Bowl Variety 02/05/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/2 Campbell’s Select Harvest, Can or Bowl 02/05/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/2 Campbell’s Select Harvest, Can or Bowl Varieties 01/08/2012 SS Insert (exp 02/19/2012)
Final Price = $1.17-$1.42/ea

Rice A Roni or Pasta Roni – $1/ea

Nature’s Path Granola Bars or Toaster Pastries – $2.50/ea

Frito Lay’s Natural Snacks – $3.50/ea

Muir Glen Soup or Canned Tomatoes (28 oz) – $2/ea
Use $1/2 Muir Glen Products
Final Price = $1.50/ea

Back to Nature Granola – $3.50/ea

Kashi Frozen Entrees – $3.99/ea

Oscar Mayer Meat Bologna or Cotto Salami – B1G1

Simply Orange, Apple or Grapefruit Juice (59 oz) – $3.33/ea

Yoplait Light, Thick & Creamy or Lactose Free Yogurt Cups – $0.60/ea
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups
Use $0.30/1 Yoplait Lactose Free Yoplait Cups
Use $1/8 Yoplait Yogurt Cups
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Use $1/4 Yoplait Lactose Free Yogurt Cups e-Offers
Final Price =  FREE-$0.48/ea

Dean’s or Reiter 2%, 2% or Fat Free Milk or Dean’s Chocolate TruMoo Milk – $3/ea
Use $0.55/1 TruMoo Chocolate Milk, half gallon+ 02/12/2012 SS Insert (exp 03/11/2012)
Use $0.55/1 TruMoo Chocolate Milk Half Gallon
Final Price = $1.90/ea

Kraft Fresh Takes – $2.50/ea

International Delight Iced Coffee (64 oz) – $3.50/ea

Jell-O Pudding, Gelatin or Mousse (3 or 6 pk) – $2.50/ea
Use $0.60/1 JELL-O Refrigerated Snacks 01/08/2012 SS Insert (exp 02/28/2012)
Final Price = $1.30/ea

Get a $0.10 BONUS Fuel Perks when you buy 4 of the following products in a single transaction.

Pillsbury Golden Layers (10 ct), Cinnamon Rolls or Grands! Biscuits (5 ct) or Crescent Rolls (4 ct) – $1.50/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $1/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 01/29/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls
Use $0.30/1 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls 02/05/2012 GM Insert (exp 04/28/2012)
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Biscuits 02/05/2012 GM Insert (exp 04/28/2012)
Final Price = $0.90-$1.23/ea

Pillsbury Grands! Biscuits or Simply Biscuits – $2/ea
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Biscuits 02/05/2012 GM Insert (exp 04/28/2012)
Final Price = $1.70/ea

Pillsbury Ready To Bake Cookies, Sweet Moments, Crescent Rolls or Sweet Rols or Breads – $2.50/ea
Use $0.40/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $1/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 01/29/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls
Use $0.30/1 Pillsbury Sweet Rolls or Grands! Sweet Rolls 02/05/2012 GM Insert (exp 04/28/2012)
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough 01/08/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.75-$2.23/ea

Coffee-mate Flavored Creamers (16 oz) – $1.50/ea
Use $1.85/3 Nestle Coffee-Mate Coffee Creamers, 16 oz
Use $0.55/1 Coffee-Mate Liquid or Powder, Excludes Bliss, 15 oz
Final Price = $0.40-$0.88/ea

TombStone Original or Double Top Pizza – $3/ea when you buy 3, less quantities are $5/ea

Edy’s Ice Cream (1.5 qt) – $3.50/ea

Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles, or Grands! Biscuit Sandwiches – $2.25/ea
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel, Scramble or Pancake 02/05/2012 GM Insert (exp 04/28/2012)
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scramble or Pancakes 02/05/2012 GM Insert (exp 04/28/2012)
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudels or Scrambles e-Offers
Final Price = $1.75/ea

Green Giant Large Size Vegetables, Create A Meal or Just For One – $2.50/ea
Use $0.40/1 Green Giant Just for One Vegetables 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Use $1/1 Green Giant Create a Meal Stir Fry Meal Starter 08/08/2010 GM Insert Rolling
Final Price = $1.50-$1.70/ea

Eggo Family Size Waffles – $5/ea

Healthy Choice Steaming, Natural or Select Entrees – $2/ea
Use $1/2 Healthy Choice Cafe Steamers
Use $1/2 Healthy Choice 100% Natural Entrees
Use $0.75/2 Healthy Choice Frozen Cafe Steamers 01/01/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Ore-Ida Potatoes – $2.50/ea

Hot or Lean Pockets – $2.50/ea
Use $1.40/8 Hot Pockets Brand, 7.5 oz+
Use $1/2 Hot Pockets Snackers
Final Price = $2-$2.33/ea

Totino’s Pizza Rolls (7.5 oz) – $1/ea
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 01/29/2012 SS Insert (exp 04/21/2012)
Use $1/2 Totino’s Pizza Rolls (IE)
Final Price = $0.50-$0.60/ea

General Mills Milk ‘n Cereal Bars, Nature Valley Sweet & Salty Nut Bars – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Lucky Charms Treats, Golden Grahams, Chex Mix or Milk’n Cereal Bars
Use $1/2 General Mills Lucky Charms Treats, Golden Grahams, Chex Mix or Milk’n Cereal Bars
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, 6 ct+, Granola Nut Clusters or Granola Thins 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.50-$2/ea

Yoplait Greek Yogurt (4 pk) or Greek with Granola (2 pk) – $2.50/ea
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt 02/05/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/1 Greek Yogurt Multipacks e-Offers
Final Price = $2/ea

Gerber Stage 2 Baby Food (2 pk) – $1/ea

Lara Bar – $1/ea

Zone Perfect Bars – $1/ea
Use $0.55/1 ZonePerfect Bar or Multipack 01/22/2012 SS Insert (exp 02/28/2012)
Final Price = FREE

PERSONAL CARE

Crest Toothpaste, Oral-B Advantage Plus Toothbrushes or Floss (27-55 yd) – $2/ea
Use $1/2 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz+ 01/29/2012 P&G Insert (exp 02/29/2012)
Use $0.75/1 Oral B Floss or Floss Picks, 30 ct+ 01/29/2012 P&G Insert (exp 02/29/2012)
Use $0.50/1 Crest Toothpaste e-Offers
Final Price = $0.50-$1.50/ea

Suave Shampoo or Conditioner – $1/ea

Chapstick Lip Balm – $1/ea

Zyrtec or Zyrtec-D (24 or 30 ct) – $15/ea
Use $2/1 Zyrtec Product
Final Price = $13/ea

Aleve (80 or 100 ct) – $7.99/ea
Use $2/1 Aleve, 80 ct, excludes Aleve-D
Use $1/1 Aleve Product, excludes D, 20 ct+ 01/01/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $2/1 Aleve Product (IE), 80 ct+
Final Price = $5.99-$6.99/ea

Tena Pads (30-42 ct) or Underwear (16-18 ct) – $10/ea
Use $2.50/1 Tena Ultra Thin, PDF
Use $1/1 TENA Product 01/08/2012 SS Insert (exp 04/30/2012)
Final Price = $7.50-$9/ea

HOUSEHOLD

Quilted Northern Bath Tissue (9 or 12 rl) or Brawny Paper Towels (6 or 8 rl) – $6.49/ea
Use $1/1 Brawny Paper Towels
Final Price = $5.49/ea

Glade Aerosols (9 oz) or Solids – $0.99/ea

Hefty One Zip Freezer, Storage or Sandwich Bags (12-35 ct) – $2/ea
Use $1/2 Hefty One Zip Bags 01/01/2012 RP Insert (exp 02/29/2012)
Final Price = $1.50/ea

Purex Liquid Laundry Detergent (32 or 33 ld or 50 oz) – $2/ea when you buy 2, less quantities are $2.50/ea

Dial Classic Pumps – $1/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 1 comment… read it below or add one }

1 Kathleen February 19, 2012 at 1:37 PM

The coupon for JELL-O Refrigerated Snacks expired 2/08/2012 not 2/28/2012….sadly :(

Leave a Comment

Previous post:

Next post: