Giant Eagle Weekly Ad Deals: 1/12-1/18/12

by Jennifer on January 12, 2012 · 4 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Edy’s Ice Cream or Frozen Yogurt – $3.50/ea
Use $1/2 Edy’s Products, 48 oz
Final Price = $3/ea

Chobani Greek Yogurt Cups – $1/ea
Use $0.30/1 Chobani Yogurt, 6 oz
Final Price = $0.40/ea

Progresso Rich & Hearty, Reduced Sodium or Light Soup – $1.25/ea
Use $1/4 Progresso Can Soup 01/08/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $1/4 Progresso Soups
Final Price = $1/ea

Weight Watchers Smart Ones Breakfast, Entrees or Desserts – $1.60/ea when you buy 10, less quantities are $2/ea
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones Products
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones 08/07/2011 SS Insert (exp 04/30/2012)
Use $1/5 Weight Watchers Smart Ones Products, or choose $2/8 or $5/12
Final Price = $1.30-$1.40/ea wyb 10

Folgers Coffee (22.6-33.9 oz) – $8.99/ea
Use $1/2 Folgers Coffee, 30 oz+ 12/04/2011 RP Insert (exp 01/15/2012)
Use $1/1 Folgers Coffee, 3 oz+ 11/06/2011 RP Insert (exp 02/15/2012)
Final Price = $7.99-$8.49/ea

Johnsonville Chicken or Smoked Sausage Links – $4.49/ea
Use $1/1 Johnsonville Pork or Chicken Sausage 01/01/2012 SS Insert (exp 04/01/2012)
Use $1.50/1 Johnsonville Chicken Sausage 01/01/2012 SS Insert (exp 04/01/2012)
Use $0.55/1 Johsonville Pork and Chicken Sausage or Johnsonville Chicken Sausage
Final Price = $2.99-$3.49/ea

Super Pretzel – $1.80/ea wyb 5, less quantities are $2.25/ea
Use $0.35/1 Superpretzel Product
Final Price = $1.52/ea wyb 5, using 2 coupons

Hillshire Farm Cocktails – $3.50/ea
Use $0.55/1 Hillshire Farm Cocktail Links
Use $0.55/1 Hillshire Farms Cocktail Links
Final Price = $2.40/ea

Farm Rich Bagged Appetizers – $6/ea
Use $0.75/1 Farm Rich Snack
Use $1/1 Farm Rich Product 11/13/2011 SS Insert (exp 01/31/2012)
Final Price = $4.50-$5/ea

Hershey’s Packaged Candy (9.4-15 oz) – $3.50/ea
Use $1/2 Hershey’s Kisses, 9.4 oz+ 01/08/2012 SS Insert (exp 02/08/2012)
Final Price = $3/ea

Tombstone Original or Double Top Pizza – $4/ea when you buy 3, less quantities are $5/ea

Dole Frozen Fruit Smoothie Shakers – $1.66/ea
Use $1/2 Dole Fruit Smoothie Shakers 11/06/2011 SS Insert (exp 01/29/2012)
Use $0.75/1 Dole Fruit Smoothie Shakers 11/06/2011 SS Insert (exp 01/29/2012)
Final Price = $0.16-$1.16/ea

Green Giant Valley Fresh Steamers – $1.66/ea
Use $0.50/2 Green Giant Valley Fresh Steamers Frozen Vegetables 12/11/2011 SS Insert (exp 02/04/2012)
Final Price = $1.16/ea

Special K Cereal, Bars, Crackers, or Cracker Chips – $3/ea
Use $1/3 Kellogg’s Special K Products or FiberPlus Cereals
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereal Bars, Fruit Crisps or Cereal Bars 01/01/2012 RP Insert (exp 02/26/2012)
Use $1/2 Kellogg’s Special K Crackers and/or Cracker Chips 01/01/2012 RP Insert (exp 02/26/2012)
Final Price = $2.50-$2.67/ea

Special K Shakes (4 pk) or Protein Bars (6 pk) – $6/ea
Use $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Bars, Shakes, and/or Protein Water Mix 01/01/2012 RP Insert (exp 02/26/2012)
Final Price = $5.25/ea

Fiber Plus Cereal, Bars or Nutri-Grain Bars – $3/ea
Use $1/3 Kellogg’s Special K Products or FiberPlus Cereals
Use $1/1 Kellogg’s FiberPlus Cereal, 11.5 oz+
Final Price = $2-$2.67/ea

Post Honey Bunches of Oats – $2/ea
Use $1/1 Post Honey Bunches of Oats Cereal, 13 oz+
Final Price = $1/ea

Dole Fruit or Gel Bowls – $2.50/ea
Use $0.75/1 Dole Fruit Crisps 01/15/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.75/2 Dole Fruit Bowls in 100% Juice 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1-$1.75/ea

Dole Fruit (24.5 oz) – $3/ea
Use $0.75/1 Dole All Natural Fruit, 24.5 oz
Use $0.75/1 Dole All Natural Fruit in 100% Juice 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.50/ea

Mrs. Butterworth’s Complete Pancake Mix or Syrup (24 oz) – $2.50/ea

Emerald Breakfast On the Go – $2.50/ea
Use $1/1 Emerald Breakfast on the Go Product (IE), 7.5 oz
Use $0.75/1 Emerald Breakfast on the go! or Canister, 7.5 oz+ 01/08/2012 RP Insert (exp 03/04/2012)
Final Price = $1-$1.50/ea

Campbell’s V8 Juice – $2.49/ea
Use $1/2 V8 Vegetable Juice, 46 oz+
Use $0.50/1 V8 100% Vegetable Juice, 46 oz+ 01/01/2012 SS Insert (exp 02/12/2012)
Final Price = $1.49-$1.99/ea

Doritos or Ruffles – $2.50/ea when you buy 2, less quantities are $3/ea
Use $1/1 Lay’s Potato Chips coupon (no longer available)
Final Price = $1.50/ea

Nabisco Chips Ahoy, Newtons, 100 Calorie Packs or Snackwells – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco Snacks, not valid on single serve sizes
Use $2/3 Nabisco Honey Maid, Newtons, Ritz, Crackerfuls, Teddy Grahams, Snack Well’s, Wheat Thins, 100 Cal and Triscuit 01/08/2012 SS Insert (exp 01/27/2012)
Use $1/1 Snackwell’s Cookies, Pretzels, Popcorn or any Nabisco 100 Calorie Packs
Final Price = $1-$1.50/ea wyb 4

Lance Sandwich Crackers or Archway Cookies – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $1/1 Lance Cracker Creations Sandwich Crackers , 6 oz
Final Price = $1.50/ea wyb 4, using 2 coupons

Keebler Right Bites, Pecan Sandies, Graham Sticks or Bites – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler or Sunshine 100 Calorie Right Bites Snacks, 6 ct+
Use $1/2 Keebler Crackers, 8 oz+ 12/11/2011 RP Insert (exp 02/05/2012)
Final Price = $2/ea

Lipton Iced Tea (6 or 12 pk) – $5.50/ea

Emerald Dry Roasted Peanuts or Pop Secret Popcorn (3 ct) – $2.50/ea

Folgers K-Cups or Dunkin’ Donuts Coffee (11 or 12 oz) – $8.49/ea
Use $1/1 Folgers Gourmet Selections or Millstone K-Cup Portion Packs 11/13/2011 RP Insert (exp 02/29/2012)
Use $1.50/2 Dunkin Donuts Coffee, 11 oz+, not redeemable in restaurants 12/04/2011 RP Insert (exp 02/29/2012)
Use $1.50/2 Dunkin Donuts Coffee, 11 oz+ 10/23/2011 RP Insert (exp 01/31/2012)
Use $1/1 Dunkin Donuts Coffee, 11 oz+
Final Price = $7.49-$7.74/ea

Swiss Miss Cocoa (8 or 10 ct) – $1.25/ea

Duncan Hines Cake Mix – $1.25/ea

Duncan Hines Brownie Mix or Frosting – $1.50/ea

Riceworks Rice Crisps – $2.50/ea

Valentine M&M’s or Nestle Crunch or Butterfinger Hearts – $2.50/ea
Use $1/2 Nestle Crunch or Butterfinger Hearts, 8-10 oz
Final Price = $2/ea

San Giorgio or Ronzoni Smart Taste Pasta – $1.25/ea

Kraft Deluxe or Homestyle Macaroni & Cheese or Velveeta Shells & Cheese or Skillets – $2/ea
Use $0.50/1 Velveeta Cheesy Skillets
Final Price = $1/ea

Ken’s Dressing or Marinades – $1.66/ea
Use B2G1 Ken’s Dressing, 9 oz 01/08/2012 SS Insert (exp 02/28/2012)
Use $1/2 Ken’s Dressing, 16 oz 01/08/2012 SS Insert (exp 02/28/2012)
Use $1/1 Ken’s Dressing, 16 oz 01/08/2012 SS Insert (exp 02/28/2012)
Final Price = $0.66-$1.16/ea

Starkist Tuna Pouches or Solid White Tuna Cans (5 oz) – $1.25/ea
Use $0.50/1 Starkist Tuna Pouch 01/01/2012 RP Insert (exp 02/12/2012)
Use $0.50/4 StarKist Tuna Pouch Products
Final Price – $0.25-$1/ea

Del Grosso Pasta or Pizza Sauce – $1/ea

Hunt’s Canned Tomatoes – $1/ea
Use $0.40/2 Hunt’s Tomatoes, 11 oz+
Final Price = $0.60/ea

Rice A Roni or Pasta Roni – $1/ea
Use $1/4 Rice-A-Roni or Pasta Roni
Final Price = $0.75/ea

Uncle Ben’s Rice Cups – $1/ea

Get 50 BONUS Box Tops for Education when you buy 10 of the following items in a single transaction.

General Mills Cereal Honey Nut Cheerios (12.25 oz), Brownie Crunch (12.2 oz) or Cinnamon Toast Crunch (12.8 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $1/2 General Mills Cheerios Cereals
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $1/2 General Mills Cheerios Cereals
Use $0.60/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $1/2 General Mills Cereals 12/11/2011 SS Insert (exp 01/21/2012)
Final Price = $1.30-$2/ea

Nature Valley Sweet & Salty Nut Bars – $2.50/ea
Get $2 off your next shopping trip when you buy 4.

General Mills Milk ‘n Cereal Bars or Betty Crocker Fruit Snacks – $2/ea
Use $0.50/1 General Mills Lucky Charms, Golden Grahams, Chex Mix, or Milk ‘N Cereal Bars
Use $0.50/1 General Mills Lucky Charms, Golden Grahams, Chex Mix, or Milk ‘N Cereal Bars
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By the Foot, Fruit Gushers, or Roll-Ups
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By the Foot, Fruit Gushers, or Roll-Ups
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit by the Foot, Fruit Gusher, or Fruit Roll ups 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks e-Offers
Use $0.50/2 General Mills Cereal Bars e-Offers
Final Price = $1-$1.50/ea

Yoplait Splitz, Original, Light, Delights or Fiber One Yogurt (4 pk), Granola (2 pk) or Go-Gurts – $1.75/ea when you buy 4, less quantities are $2/ea
Use $0.75/1 Yoplait Yogurts, Go-gurt, Splitz, Trix, or Kids
Use $0.85/2 Yoplait Yogurts, Go-gurt, Splitz, Trix, or Kids
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix or Splitz Yogurt 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Use $0.75/1 Yoplait Light Yogurt with Granola
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cups, Trix, or Splitz e-Offers
Final Price = $0.25-$1.38/ea wyb 4

Betty Crocker Muffin Mix or Bisquick – $2.50/ea
Use $1/2 Betty Crocker or Fiber One Box Muffin Mix
Use $1.10/2 Betty Crocker or Fiber One Box Muffin Mix
Use $1/2 Betty Crocker Muffin Mix e-Offers
Final Price = $1.95-$2/ea

Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles, or Grands! Biscuit Sandwiches – $2.25/ea
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles, Pastries, or Pancakes 01/08/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles, Pastries or Pancakes 01/08/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $1.75/ea

Totino’s Pizza Rolls or Party Pizza- $1.25/ea
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 01/08/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Use $1/5 Totino’s Crisp Crust Party Pizza 01/08/2012 GM Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $0.85-$1.05/ea

Chex Mix or Bugles (10.5-15 oz) – $3/ea
Use $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack, 4.5 oz+
Use $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack, 4.5 oz+
Use $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack 01/08/2012 GM Insert (exp 03/03/2012)
Final Price = $2.50/ea

Farmland Bacon – $3.79/ea

Oscar Mayer Meat Bologna (16 oz) – B1G1

Simply Orange, Grapefruit or Apple Juice (59 oz) – $3/ea

Pillsbury Golden Layers (10 ct), Cinnamon Rolls or Grands Biscuits (5 ct) or Crescents (4 ct) – $1/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.60/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.55/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 12/11/2011 SS Insert (exp 03/03/2012)
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grand or Grands! Jr. Biscuits
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls e-Offers
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls e-Offers
Final Price = $0.40-$0.70/ea

Minute Maid Orange Juice (64 oz) or Simply Lemonade (59 oz) – $2.50/ea

International Delight Coffee Creamer (32 oz) – $3/ea
Use $0.55/1 International Delight Product
Use $0.75/1 International Delight, pint or quart 01/08/2012 SS Insert (exp 02/28/2012)
Use $1/1 International Delight Product, Share with Friend
Final Price = $1.50-$2/ea

Sargento String or Stick Cheese – $3.50/ea
Use $0.55/1 Sargento Natural Cheese Snack 01/01/2012 SS Insert (exp 02/12/2012)
Use $0.75/2 Sargento Natural Cheese Snacks 01/01/2012 SS Insert (exp 02/26/2012)
Final Price = $2.40-$2.75/ea

The Laughing Cow Wedges or Mini-Babybel Cheese – $3.50/ea
Use $1/2 The Laughing Cow or Mini Babybel Products 01/08/2012 SS Insert (exp 03/31/2012)
Final Price = $3/ea

Stouffer’s Entrees – $2.50/ea
Get $1 off your next shopping trip when you buy 3 in a single transaction.

T.G.I. Friday’s Complete Skillet Meals, Entrees or Snacks – 30% off
Use $1/1 TGI Friday’s Frozen Entrees for One 12/04/2011 SS Insert (exp 03/31/2012)

Rosetto Pasta or Rosina Meatballs – $3.50/ea
Use $1/2 Rosetto Frozen Pasta
Use $1/1 Rosina Meatballs, p.105 12/12/2011 All You, Jan 2012 (exp 02/29/2012)
Final Price = $2.50-$3/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Small Pizzas – $2.75/ea when you buy 4, less quantities are $3/ea
Use $1/1 Digiorno Pizza
Final Price = $2.25/ea wyb 4, using 2 coupons

Aunt Jemima Waffles – B1G1
Use $1/2 Aunt Jemima Frozen Pancake, Waffle or French Toast

Gorton’s Fish Fillets, Tenders, Sticks, Shrimp or Skillet Crisp – $5/ea
Use $1/1 Gorton’s Grilled Item (IE)
Use $0.50/1 Gorton’s Item 01/01/2012 SS Insert (exp 04/07/2012)
Use $1/2 Gorton’s Items
Final Price = $4-$4.50/ea

Cascadian Farm Cereal or Granola Bars – $3/ea

Wolfgang Puck’s Organic Soup – $2/ea

Muir Glen Organic Tomatoes (14.5 or 15 oz) – $1.50/ea
Use $0.75/1 Muir Glen Product
Final Price = FREE

Gerber Graduates Grabbers – $1.33/ea

Gerber Graduates Puffs, Wagon Wheels or Lil Crunchies, Nutritional Meals or Lil Entrees – $2/ea

PERSONAL CARE

Suave Shampoo or Conditioner – $1/ea
Use $1/2 Suave Professionals Hair Products 01/08/2012 RP Insert (exp 02/05/2012)
Final Price = $0.50/ea

Crest Toothpaste (8.2 oz), Oral-B Advantage Plus Toothbrushes or Floss (27-55 yd) – $2/ea
Use $0.75/1 Crest Toothpaste, 4 oz+,excludes Cavity, Baking Soda and Tarter 01/01/2012 P&G Insert (exp 01/31/2012)
Use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz+ 01/01/2012 P&G Insert (exp 01/31/2012)
Use $1/1 Oral-B Floss or Picks, 30 ct+ 01/01/2012 P&G Insert (exp 01/31/2012)
Use $0.75/1 Crest Toothpaste e-Offers
Final Price = $0.50-$1.25/ea

Prilosec OTC (42 ct) – $22.99/ea
Get $10 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $2/1 Prilosec OTC 01/01/2012 P&G Insert (exp 01/31/2012)
Use $2/1 Prilosec OTC e-Offers
Final Price = $20.99/ea + $10 back wyb 2

Halls Cough Drops (20-30 ct) – $1/ea
Use $1/2 Halls Cough Drops, 20-30 ct
Final Price = $0.50/ea

HOUSEHOLD

Cottonelle Bath Tissue (12 rl) or Viva Paper Towels (6 rl) – $6.99/ea
Use $1/1 Cottonelle Clean Care Toilet Paper, 12 pk, p.34 10/17/2011 All You, Nov 2011 (exp 01/31/2012)
Use $0.50/2 Viva Towels Big Roll Packages or (1) 2 pk
Final Price = $5.99-$6.49/ea

Kleenex Facial Tissue (68-184 ct) – $1.33/ea
Use $1/5 Kleenex Facial Tissue, 50 ct+
Use $0.50/3 Kleenex Facial Tissues, box or Bundle pack 01/01/2012 SS Insert (exp 01/29/2012)
Final Price = $1-$1.13/ea

Tidy Cats Scoop Litter (14 lb) or Conventional Clay Litter (40 lb) – $5/ea

Friskies Party Mix or Natural Sensations Cat Treats – $1.25/ea
Use $1.50/2 Purina Friskies or Whisker’s LIckin’s 12/04/2011 SS Insert (exp 03/04/2012)
Use $1/2 Purina Friskies Natural Sensations Cat Treats, Indoor Adventures, or Friskies Hairball Remedy 10/30/2011 RP Insert (exp 01/30/2012)
Final Price = $0.50-$0.75/ea

Energizer Max Batteries AA or AAA (8 pk) – $5.50/ea
Use $0.75/1 Energizer Batteries, Flashlight, USB Wall or Car Charger 01/01/2012 SS Insert (exp 02/15/2012)
Use $0.50/1 Energizer Batteries, Flashlight, or USB Wall or Car Charger 01/01/2012 SS Insert (exp 02/15/2012)
Use $1/1 Energizer Batteries, Flashlight, USB Charger 12/11/2011 SS Insert (exp 01/15/2012)
Final Price = $4-$4.50/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 4 comments… read them below or add one }

1 Brenda January 12, 2012 at 9:10 AM

What zip code do you use for the Muir Glen and the Yoplait Go-Gurt. Thanks!

2 Marcy January 12, 2012 at 1:36 PM

They might be gone now, but you can try 43065.

3 Tony January 12, 2012 at 9:53 PM

Is there a specific Zip code for the Edy’s coupon? I’ve tried 60609, 15211, 44094, 53530, 17101, 43065. Thought that last one was going to be the magic number. Thanks for helping us save. Very much appreciated.

4 Tony January 12, 2012 at 10:04 PM

Pantene is $5.99 for 24.5 oz. Giant Eagle Ecoupon for $3/2 and PG 1/8/11 inset had $3/2. $3 each. Sometimes better other places, but if you need it now.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: