Giant Eagle Weekly Ad Deals: 9/15-9/21/11

by Jennifer on September 14, 2011 · 6 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Campbell’s Chunky Soup or Microwaveable Bowls – $1.50/ea
Use $0.50/3 Campbell’s Chunky Soup or Chili
Use $2/5 Campbell’s Chunky Soup
Use $1.50/4 Campbell’s Chunky Soup or Chili 9/10/2011
Use $0.50/4 Campbell’s Chunky Soup or Chili 8/14/2011 SS Insert (exp 9/25/2011)
Plus
Use $1/3 Campbell’s Healthy Request Soup e-Offers (includes chuny)
Use $0.50/3 Campbell’s Chunky Soup e-Offers
Final Price = $0.42-$0.90/ea

Mars, Nestle or Hershey’s Snack or Fun Size Candy – $2.50/ea
Use $1/2 Mars M&M’s or Dove Chocolate Bags 8/28/2011 RP Insert (exp 10/31/2011)
Use $1/2 Wonka or Nestle Fun Size or Mini Bags
Use $0.50/1 Nestle Crunch Fun Size Bag
Final Price = $1.50-$2/ea

Breyer’s Ice Cream – $3/ea when you buy 4, less quantities are $4/ea

Weight Watcher’s Smart Ones Entrees or Desserts – $1.60/ea when you buy 10, less quantities are $2/ea
Use $1/5 Weight Watchers Smart Ones Frozen Entrées
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones 8/7/2011 SS Insert (exp 4/30/2012)
Use $3/10 Weight Watchers Smart Ones
Final Price = $1.30-$1.40/ea

Nabisco Chips Ahoy, Ritz Crackerfuls or Teddy Grahams – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $0.75/1 Ritz Crackerfuls Product
Final Price = $0.50/ea wyb 4

Snapple Iced Tea or Fiji Water (6 pk) – $4.99/ea

Frito Lay’s Potato Chips or Tostitos – $3/ea

Lipton Iced Tea (12 pk) or Pure Leaf (6 pk) – $4.99/ea
Use $1/2 Lipton Natural Ice Tea Bottles 9/11/2011 SS Insert (exp 12/31/2011)
Final Price = $4.49/ea

Quakes Rice Snacks – $1.66/ea

Sunshine Cheez-Its or Keebler Townhouse or Club Crackers – $2.50/ea
Use $1/2 Sunshine Cheez-It Baked Snack Crackers
Use $1/4 Keebler Townhouse and/or Club Crackers
Final Price = $2-$2.25/ea

Pepperidge Farm Cookies (5-7.5 oz) – $2.50/ea when you buy 2, less quantities are $3/ea
Use $0.50/1 Pepperidge Farm Distinctive Cookies 6/26/2011 SS Insert (exp 9/18/2011)
Use $1/2 Pepperidge Farm Cookies 6/26/2011 SS Insert (exp 9/18/2011)
Use $0.50/1 Pepperidge Farm Cookies, Selected Varieties 6/26/2011 SS Insert (exp 9/18/2011)
Final Price = $1.50-$2/ea wyb 2

Betty Crocker Fruit Snacks (4.5-8 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Flavored Snacks 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
Final Price = $2/ea

Fiber One Bars or Nature Valley Granola Thins – $3/ea
Use $0.40/1 Fiber One Bars 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
Use $0.75/1 Nature Valley Granola Thins 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
Use $0.50/1 Nature Valley Granola Thins
Final Price = $1.50-$2.20/ea

Quaker Quick or Old Fashioned Oats – B1G1

Arnold Whole Grain Bread or Entenmann’s Little Bites – B1G1

Starbucks Coffee (11 or 12 oz) – $7.99/ea
Use $1.50/1 Starbucks Coffee 9/11/2011 SS Insert (exp 10/31/2011)
Final Price = $6.49/ea

Northland Cranberry Juice or Apple & Eve Fruitables – $3/ea
Use $0.55/1 Apple and Eve Fruitables
Use $1/2 Apple and Eve
Final Price = $1.90-$2.50/ea

V8 V-Fusion or V-Fusion Smoothies – $2.50/ea
Use $1/2 V8 V-Fusion Juice
Use $0.50/1 V8 V-Fusion Juice Variety 8/7/2011 SS Insert (exp 9/18/2011)
Final Price = $1.50-$2/ea

Prego Pasta Sauce (45 oz) – $3.50/ea
Use $0.50/2 Prego Pasta Sauces 9/11/2011 SS Insert (exp 11/15/2011)
Use $0.75/2 Prego Pasta Sauce 9/11/2011 SS Insert (exp 11/15/2011)
Final Price = $2.75-$3/ea

Pace Salsa or Con Queso (16 oz) – $2/ea
Use $0.50/2 Pace Jars 8/28/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Use $0.75/2 Pace Products 8/28/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Get $4 off your order instantly when you buy 8 of the following products in a single transaction.  Price assumes you are buying 8.

Kellogg’s Pop Tarts (12 ct) or Frosted Flakes Cereal (17 oz) – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Pop Tarts or Mini Crisps 7/24/2011 RP Insert (exp 9/18/2011)
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Pop-Tarts Mini Crisps 8/28/2011 RP Insert (exp 10/23/2011)
Use $1/3 Kellogg’s Cereals 8/28/2011 RP Insert (exp 10/9/2011)
Final Price = $1.67/ea

Kellogg’s Special K Cereal or Granola – $3/ea
Use $1/3 Kellogg’s Special K Cereals 9/11/2011 RP Insert (exp 10/23/2011)
Final Price = $2.17/ea

Kellogg’s Special K Bars, Fruit Crisps, Crackers or Cracker Chips – $3/ea
Use $1.50/2 Kellogg’s Special K Products 9/11/2011 RP Insert (exp 11/6/2011)
Final Price = $1.75/ea

Kellogg’s Special K Snack Bars (6 pk) or K20 Protein Mixes (7 pk) – $3/ea
Use $1.50/2 Kellogg’s Special K Products 9/11/2011 RP Insert (exp 11/6/2011)
Final Price = $1.75/ea

Barilla Pasta (12-16 oz) – $1.25/ea

Classico Pasta Sauce (15 or 24 oz) or Basil Pesto (8.1 oz) – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $1/1 Classico Pasta Sauce
Final Price = $1/ea wyb 4

Rice A Roni or Pasta Roni – $1/ea

Newman’s Own Salad Dressing (16 oz) – $3/ea
Use $0.75/1 Newman’s Own Salad Dressing 8/28/2011 RP Insert (exp 10/8/2011)
Final Price = $1.50/ea

Kraft Homestyle, Deluxe or Velveeta Shells and Cheese (9.4-15.6 oz) – $2.50/ea

Home Pride Wheat or Wonder Whole Grain White Bread – $2/ea

Heinz Jar Gravy (12 oz) – $1.50/ea

Old El Paso Dinner Kits – $2/ea
Use $0.50/1 Old El Paso Products
Use $0.50/2 Old El Paso Products 8/7/2011 SS Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.50/1 Old El Paso Products 8/7/2011 SS Insert (exp 10/1/2011)
Final Price = $1-$1.50/ea

Light ‘n Fluffy Egg Noodles, Ronzoni Healthy Harvest or Garden Delight Pasta – $1.50/ea

Get $2 off your next shopping trip when you buy $10 worth of the following products listed below in a single transaction.

Del Monte or Contadina Canned Tomatoes – $1/ea

Contadina Pizza Sauce (15 oz) – $1/ea

Del Monte Canned Vegetables – $0.75/ea

Del Monte Canned Fruit – $1/ea

Del Monte Fruit Bowls (4 ct) – $2/ea

College Inn Aseptic Broth (32 oz) – $2/ea

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Trop50 (59 oz) – $3/ea
Use $1/1 Tropicana Pure Premium Orange Juice 8/9/2011 All You, Sept 2011 (exp 9/30/2011)
Final Price = $2/ea

Dannon Greek, Activia Selects or Activia Parfait Crunch (5.3-6 oz) – $1/ea

Sargento Shredded Cheese (8 oz) – $2.50/ea

Yoplait Splitz, Delights, Trix or Light Granola Parfait (2-6 ct) – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Trix, or Splitz Yogurt
Use $0.75/2 Yoplait Go-GURT, Kids Cup, Trix or Splitz 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
Final Price = $1.25/ea

Tribe Hummus (16 oz) – $2.50/ea

Baileys Coffee Creamer (16 oz) – $1.66/ea

Pillsbury Golden Layers (10 ct), Cinnamon Rolls or Grands! Biscuits (5 ct) or Crescent Rolls (4 ct) – $1/ea
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr.
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grand Sweet Rolls 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011)
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 8/7/2011 GM Insert (exp 10/20/2011)
Plus
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Biscuits e-Offers
Final Price = $0.50-$0.60/ea

Frigo Cheese Heads String Cheese (24 oz) – $5.99/ea
Use $0.55/1 Frigo Cheese Heads String Cheese 8/21/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Final Price = $4.89/ea

Newman’s Own Lemonade (59 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Newman’s Own Products 8/28/2011 RP Insert (exp 10/8/2011)
Use $0.50/1 Newman’s Own Product
Final Price = $1.50/ea

Pillsbury Toaster Studel or Scrambles – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Strudel, Scrambles or Pancakes
Use $0.50/2 Pillsbury Strudel, Scrambles or Pancakes
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel 9/11/2011 GM Insert (exp 12/3/2011)
Final Price = $1.50/ea wyb 4

Mrs T’s Pierogies – $2/ea
Use $1/1 Mrs. T’s Pierogies 5/14/2011 All You June 2011 (exp 9/30/2011)
Final Price = $1/ea

Boston Market Home Style Meals – $2.50/ea

Aunt Jemima Breakfast Entrees – $1/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Small Pizzas – $3/ea
Use $1/2 DiGiorno 200 Calorie Portions 7/31/2011 RP Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $2.50/ea

Hot or Lean Pockets (7.5-9 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/3 Hot Pockets 8/21/2011 SS Insert (exp 11/21/2011)
Use $0.75/3 Hot Pockets 8/21/2011 SS Insert (exp 11/21/2011)
Use $1/1 Hot Pockets Snackers 6/26/2011 SS Insert (exp 9/18/2011)
Use $1/2 Hot Pockets Brand Sandwiches 2 Pack or larger
Final Price = $1.50-$2.17/ea

Super Pretzel – $2.25/ea
Use $0.50/1 Superpretzel Soft Pretzel Item
Use $0.50/1 SuperPretzel Pretzel Dogs Product 8/14/2011 RP Insert (exp 9/24/2011)
Final Price = $1.25/ea

Perdue Bagged Chicken (25-29 oz) – $5.99/ea

Green Giant Valley Fresh Steamers (11-14.4 oz) – $1.66/ea
Use $0.50/2 Green Giant Fresh Steamers Frozen Vegetable 9/11/2011 GM Insert (exp 11/5/2011)
Final Price = $1.16/ea

Kashi Honey Sunshine Cereal, Golden Goodness or Berry Blossom – $2.50/ea

Nantucket Nectars – $1/ea

Amy’s Frozen Burritos or Pocket Sandwiches – $2/ea

Fuze, Honest Tea or Honest Ade – $0.91/ea when you buy 11, less quantities are $1/ea

Ghirardelli Squares Stand Up Bags – $3/ea
Use $1/1 Ghirardelli SQUARES Chocolates 4/18/2011 All You May 2011 (exp 12/31/2011)
Use $1.00/1 Ghirardelli Squares Chocolates Bag
Final Price = $2/ea

Stubb’s BBQ Sauce (18 oz) or Marinades (12 oz) – $3/ea
Use $0.50/1 Stubb’s Barbecue Sauces and Marinades 6/10/2011 All You, Jul 2011 (exp 9/25/2011)
Final Price = $2/ea

Luigi’s Italian Ice, Minute Maid Bars or Whole Fruit Bars (6-8 ct) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Luigi’s Italian Ice Product 8/14/2011 RP Insert (exp 9/24/2011)
Final Price = $1.50/ea

Hormel Entrees (17 oz) – B1G1

Oscar Mayer Beef Bologna (12 oz) – B1G1

Al Fresco Sausage (12 oz) – $3.49/ea

Muir Glen Organic Salsa (16 oz) or Pasta Sauce (25.5 oz) – $3/ea
Use $1/1 Muir Glen Product
Final Price = $2/ea

Muir Glen Soups or Canned Tomatoes (28 oz) – $2/ea
Use $1/1 Muir Glen Product
Final Price = $1/ea

Muir Glen Organic Tomatoes – $1.50/ea
Use $1/1 Muir Glen Product
Final Price = $0.50/ea

Goya Canned Beans (15.5 oz) – $0.75/ea
Use $1/5 Goya Blue Label Premium Beans
Final Price = $0.55/ea

La Victoria Taco Sauce (8 oz) or Enchilada Sauce (10 oz) – $1.50/ea
Use $1/2 La Victoria Products 8/14/2011 SS Insert (exp 10/30/2011)
Final Price = $1/ea

Clif, Luna or Mojo Bars – $1/ea
Use $1/1 Clif Kid Zbar or Clif Kid Zbar Crispy
Use $0.50/1 Luna Protien or Protien Bar
Final Price = FREE

PERSONAL CARE

Colgate Premium Toothpaste or 360 Toothbrushes – $2.50/ea
Use $1.50/1 Colgate Optic White Toothpaste 9/11/2011 SS Insert (exp 10/1/2011)
Use $1/1 Colgate 360 Optic White Toothbrush 9/11/2011 SS Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.75/1 Colgate 360 Optic White Toothbrush 9/11/2011 SS Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.75/1 Colgate 360 Sensitive Pro-Relief Toothbrush 9/11/2011 SS Insert (exp 10/1/2011)
Final Price = $1-$1.50/ea

Pampers Jumbo Pack Baby Dry, Swaddlers, Cruisers or Easy Ups (16-50 ct) or 5X Baby Wipes (320-360 ct) – $9.49/ea
use $1.50/2 Pampers Diapers 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $8.74/ea

Renpure Organics Hair Care (8-13.5 oz) – B1G1

Carefree or Stayfree Pads (28-48 ct) or Liners (92-120 ct) – $4.50/ea
Use $0.50/1 Carefree Product 8/21/2011 SS Insert (exp 10/31/2011)
Use $0.50/1 Carefree Product
Use $1/1 Stayfree Products 8/21/2011 SS Insert (exp 10/31/2011)
Final Price = $3.50/ea

Zyrtec (30 ct) – $15/ea
Use $7/1 Zyrtec Product (IE) Printable (FF)
Use $5/1 Zyrtec Adult Products 8/28/2011 RP Insert (exp 9/30/2011)
Use $4/1 Zyrtec Products 8/7/2011 RP Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $8-$11/ea

Halls Cough Drops (30-40 ct) – $1/ea

ChapStick Lip Balm (1 ct) – $1/ea

V05 Shampoo or Conditioner – $0.69/ea

HOUSEHOLD

Quilted Northern Bath Tissue (9 or 12 rl) or Brawny Paper Towels (6 or rl) – $6.49/ea
Use $0.50/1 Brawny Paper Towels 8/14/2011 RP Insert (exp 11/15/2011)
Use $1/2 Brawny Paper Towels 8/14/2011 RP Insert (exp 11/15/2011)
Final Price = $5.49-$5.99/ea

Reynolds Aluminum Foil (35-75 ft) – $2.50/ea
Use $0.75/1 Reynolds Wrap Heavy Duty Foil
Use $0.75/1 Reynolds Wrap Non-Stick Foil
Final Price = $1/ea

Ajax Dish Liquid (16 oz) – $1/ea
Use $1.00/2 Ajax, Dynamo, Fab or Niagara Products 8/14/2011 SS Insert (exp 11/13/2011)
Final Price = $0.50/ea

Duracell Coppertop Batteries AAA or AA (4 pk), C or D (2 pk) or 9-volt (1 pk) – $2.50/ea
Use $1/1 Duracell Batteries 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
Use $0.50/1 Duracell Batteries 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $1.50/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 6 comments… read them below or add one }

1 aleta September 15, 2011 at 8:36 AM

THere is a giant eagle eoffer on the Duracell coppertops for .75, making them just .75!

2 jessica September 16, 2011 at 12:33 PM

there is a catalina on the Classico pasta sauce $1 OYNO WYB 4 which equals out to only $0.75 a piece!

3 Ashley September 16, 2011 at 1:20 PM

The classico deal you send us to is for a 44oz jar which I don’t think is on sale.

4 Nicole September 17, 2011 at 11:21 PM

Great find Aleta! Someone cleared out my store. I’m going to check back before the end of the sale to see if they receive more batteries in.

5 Nolee September 20, 2011 at 12:54 AM

Isn’t Reynold’s Heavy Duty Foil coupon only good for 18″ wide? I bought Non-Stick ones for $1 each. They are great!

6 Kristina September 21, 2011 at 12:45 PM

HURRY – Today might be the last day.
Barilla Whole Grain Pasta is on sale in some Columbus OH area stores for $10/10. There is a catalina running from 9-19 to 9-25 on the Barilla Whole Grain Pasta – buy 3 or more get $2 OYNO. There are also a few Barilla coupons in the 9-18 SS, regional is $1/2.

Deal idea (this worked for me):
Buy 4 Barilla Whole Grain Pasta
use (2) $1/2 9-18 SS
OOP: $2
Receive $2 cat
THIS DEAL ROLLS
Repeat
Buy 4 Barilla Whole Grain Pasta
use (2) $1/2 9-18 SS
user $2 cat from first transaction
OOP: FREE
Repeat…..
I only had 4 coupons. BOOOOOOOO.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: