Giant Eagle Weekly Ad Deals: 9/1-9/7/11

by Jennifer on August 31, 2011 · 5 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Lay’s Potato Chips – B1G1

Kraft Shredded or Chunk Cheese – $2.50/ea

Mars, Nestle or Hershey’s Snack or Fun Size Candy – $2.50/ea
Use $1/2 Wonka or Nestle Fun Size or Mini Bags
Use $0.50/1 Nestle Crunch Fun Size Bag
Final Price = $1.50-$2/ea

Kellogg’s Rice Krispies Cereal (9 oz) or Pop Tarts (8 ct) – $2.25/ea
Get a FREE gallon of milk on your next shopping trip when you buy 5 in a single transaction.
Use $1/2 Kellogg’s Cereals 8/7/2011 RP Insert (exp 9/18/2011)
Use $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Pop-Tarts Mini Crisps 8/28/2011 RP Insert (exp 10/23/2011)
Final Price = $1.75-$1.92/ea

Maxwell House Colombian or Regular Coffee (31.5-34.5 oz) – $8.99/ea
Use $1/2 Maxwell House International Products
Final Price = $8.49/ea

Swiss Premium Tea (1 gal) – $2/ea
Use $1/2 Swiss Premium Tea 8/28/2011 SS Insert (exp 9/28/2011)
Use $0.75/1 Swiss Premium Tea 8/28/2011 SS Insert (exp 9/28/2011)
Final Price = $0.50-$1.50/ea

Knorr Recipe Mix – $1.50/ea

Hershey’s Milk Chocolate Bar (6 pk) – $3/ea
Use $1/2 Hershey Chocolate Bars 8/21/2011 SS Insert (exp 10/16/2011)
Use $1/2 Hershey’s Milk Chocolate Bar
Final Price = $2.50/ea

Marie Callender’s Dessert Pies – $6.99/ea
Use $2/1 Marie Callender’s Pies 6/17/2011 All You, June 2011 (exp 8/31/2011)
Final Price = $4.99/ea

Breakstone’s Sour Cream (16 oz) or Kraft Singles (10.7-12 oz) – $2/ea

Cool Whip (8 oz) – $1/ea

Heinz Ketchup (40 or 46 oz), Heinz Organic Ketchup (15 oz) or Jack Daniel’s Barbecue Sauce (19 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Heinz Ketchup 8/21/2011 SS Insert (exp 9/30/2011)
Use $0.25/1 Heinz Ketchup 8/21/2011 SS Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $1.50-$2/ea

A.1. Steak Sauce or Grey Poupon Squeeze Mustard (10 oz) – $3/ea
Use $1/1 A-1 Steak Sauce 8/14/2011 SS Insert (exp 9/18/2011)
Final Price = $2/ea

Pringles Super Stacks – $1.50/ea
Use $1/4 Pringles Super Stack Cans 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $1.25/ea

HeluvaGood! Chunk Cheese – $2.50/ea
Use $0.50/1 Heluva Good Product
Final Price = $1.50/ea

Philadelphia Cooking Creme (10 oz) – $2.50/ea
Use $0.75/1 Kraft Philadelphia Cooking Creme
Use $0.75/1 Kraft Philadelphia Cooking Creme
Final Price = $1/ea

Pillsbury Grands! or Simply Biscuits or Progresso Classics Soup – $1.25/ea
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr.
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands or Grands Jr.
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grand Biscuits 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011)
Use $1/4 Progresso Soups 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Final Price = $0.95-$1/ea

Progresso Rich & Hearty or Light Soup – $1.33/ea
Use $1/4 Progresso Soups 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Final Price = $1.08/ea

General Mills Cereal Honey Nut Cheerios (12.25 oz) or Cinnamon Toast Crunch (12.8 oz) – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $1/2 General Mills Cheerios Cereal
Final Price = $1.50-$2/ea

Totino’s Pizza Rolls (7.5 oz) – $1/ea
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 8/7/2011 GM Insert (exp 9/29/2011)
Use $0.35/1 Totino’s Roll Snacks 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011)
Plus
Use $0.40/2 Totino’s Pizza Rolls e-Offers
Final Price = $0.10-$0.40/ea

Juicy Juice (64 oz or 8 pk) – $2.50/ea
Use $0.55/1 Juicy Juice 100% Juice
Final Price = $1.40/ea

Pillsbury Sweet Moments or Chub Cookies – $2.50/ea
Use $0.50/1 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts
Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011)
Use $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011)
Plus
Use $1/2 Pillsbury Cookie Dough e-Offers
Final Price = $1-$1.25/ea

Sunshine Cheez-Its or Keebler Townhouse or Club Crackers – $2.50/ea
Use $1/2 Sunshine Cheez-It Baked Snack Crackers
Use $1/2 Keebler Toasted Crackers
Final Price = $2/ea

Nabisco Triscuits or Wheat Thins or HoneyMaid Grahams – $2.50/ea
Use $0.75/2 Nabisco Cookies or Crackers 8/7/2011 SS Insert (exp 9/5/2011)
Final Price = $1.75/ea

Lipton Iced Tea (6 or 12 pk) – $4.99/ea

Pepperidge Farm Goldfish – $1.50/ea when you buy 4, less quantities are $2.25/ea

Powerade (8 pk) – $2.66/ea when you buy 3, less quantities are $4/ea

General Mills Milk ‘n Cereal Bars or Nature Valley Granola Bars – $2.50/ea
Use $0.50/1 General Mills Treat Bars or Milk’n Cereal Bar 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.50/1 General Mills Snack Bars
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters
Plus
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars e-Offers
Final Price = $1.13-$1.38/ea

Betty Crocker Fruit Roll-Ups or Fruit Snacks – $2/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Flavored Snacks 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Flavored Snacks 7/17/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Final Price = $1.50/ea

Hungry Jack Pancake Mix (32 oz) or Syrup (27.6 oz) – $2.50/ea

Archway Cookies – $2.50/ea
Use $0.55/1 Archway Cookie Variety
Use $1/2 Archway Cookies
Final Price = $1.40-$2/ea

Polaner All Fruit Spread (10 oz) – $2/ea
Use $1/1 Polaner All Fruit with Fiber Spread
Final Price = $1/ea

Ortega Salsa (16 oz) or Dinner Kits – $2.50/ea
Use $1/2 Ortega Taco Shells or Kits 8/9/2011 All You, Sept 2011 (exp 11/30/2011)
Use $1/2 Ortega Products
Final Price = $2/ea

Kraft Macaroni & Cheese Shapes, Easy Mac or Velveeta Cups – $1.25/ea

Uncle Ben’s Ready Rice (8.8 oz) – $2/ea

Nature’s Pride Bread, Hostess Cup Cakes or Twinkies or Ho Hos – B1G1

McCormick Spices or Extracts – 40% off

McCormick Grill Mates – 40% off

Jell-O Gelatin or Pudding – $1.25/ea

Barilla Pasta (12-16 oz) – $1.25/ea

Prego Pasta Sauce (24 oz) – $2/ea

Barilla White Fiber Piccolini Pasta – $1.66/ea

Black Pearl Olives (6 oz) – $2/ea

Newman’s Own Pasta Sauce or Salsa – $2.50/ea
Use $0.50/1 Newman’s Own Products 8/28/2011 RP Insert (exp 10/8/2011)
Use $0.50/1 Newman’s Own Product
Final Price = $1.50/ea

Hidden Valley Ranch Dressing or KC Masterpiece Marinade (16 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Hidden Valley Farmhouse Originals Dressing 8/21/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Use $0.50/1 KC Masterpiece Barbecue Sauce or Marinade 8/21/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Use $1/2 KC Masterpiece BBQ Sauce or Marinade 8/21/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Use $2/1 Pork Ribs WYB KC Masterpiece BBQ Sauce
Final Price = $1.50-$2/ea + $2 off pork ribs

Betty Crocker Cake Mix or Brownie Mix – $1.25/ea

Betty Crocker Muffin Mix or Bisquick (40 oz) – $2.29/ea
Use $0.50/1 Bisquick Baking Mix or Pancake & Waffle Mix
Use $0.50/1 Bisquick Baking Mixes 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Final Price = $1.29/ea

Carnation Evaporated Milk (12 oz) – $1.50/ea
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk
Final Price = $1/ea

Get $0.10 BONUS fuel perks when you buy $25 of the following products in a single transaction.

Stouffer’s Simple Dishes, Signature Classics or Farmer’s Harvest – $2.50/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizza – $6/ea

Drumstick (4 ct) or Haagen-Dazs Ice Cream (14 oz) – $3.33/ea

Purina Beggin’ Strips (6 oz) or Busy Bone Dog Treats – $2.50/ea
Use $1/2 Purina Beggin Products 8/21/2011 SS Insert (exp 11/21/2011)
Final Price = $2/ea

Gerber Graduates Meals or Snacks – $2/ea
Use $0.75/3 Gerber Graduates Little Meals (IE) Printable (FF)
Final Price = $1.50/ea

Coffee-mate Flavored Creamers – $1.50/ea
Use $0.55/1 Nestle Coffee-Mate Natural Blis 7/31/2011 RP Insert (exp 10/30/2011)
Final Price = $0.40/ea

Deer Park Water (24 pk) – $4.50/ea

Nestle Morsels (10-12 oz) – $3/ea
Use $1/2 Nestle Toll House Morsels
Use $0.50/1 Nestle Toll House Dark Chocolate Morsels
Use $0.50/1 Nestle Toll House Dark Chocolate Morsels 8/21/2011 SS Insert (exp 10/31/2011)
Final Price = $2-$2.50/ea

Nestle Fun Size Candy $2.50/ea
Use $0.50/1 Nestle Crunch Fun Size Bag
Use $1/2 Wonka or Nestle Fun Size or Mini Bags
Final Price = $1.50-$2/ea

Bob Evans Rolls, Links or Patties – $3/ea
Use $1/2 Bob Evans Sausage (IE) Printable (FF)
Use $0.35/1 Bob Evans Sausage (IE) Printable (FF)
Final Price = $2.30-$2.50/ea

Johnsonville Fresh Dinner or Chicken Sausage – $3.99/ea
Use $1/1 Johnsonville Smoked Chicken Sausage 6/19/2011 SS Insert (exp 9/19/2011)
Final Price = $2.99/ea

Bar-S Franks – $1/ea

Sugardale Bratwurst – $2/ea

Oscar Mayer Meat Bologna (16 oz) – B1G1

Jimmy Dean Roll Sausage – $3.50/ea
Use $1/1 Jimmy Dean Sausage Roll 8/7/2011 RP Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $2.50/ea

Ball Park Franks – B1G1
Use $0.75/2 Ball Park Franks 8/7/2011 RP Insert (exp 9/2/2011)
Use $1/2 Ball Park Franks 8/7/2011 RP Insert (exp 9/2/2011)

Get $2 off your next shopping trip when you buy $10 of the following products in a single transaction.

Kashi Cereal – $3/ea

Kashi TLC Granola Bars – $3/ea
Use $1.50/2 Kashi TLC Bars
Final Price = $2.25/ea

Kashi Cookies or Crackers – $2.50/ea
Use $1/1 Kashi TLC Snack Crackers
Final Price = $1.50/ea

Kashi Go Lean Bars – $1/ea
Use $1/3 Kashi GoLean Bars
Final Price = $0.67/ea

Kashi All Natural Frozen Pizza – $6/ea

Kashi All Natural Frozen Entrees – $3.99/ea

Simply Orange, Apple or Grapefruit Juice or Minute Maid Enhanced Juice (59 oz) – $3/ea

HeluvaGood! Refrigerator Dip – $1.66/ea
Use $0.50/1 Heluva Good Product
Final Price = $0.66/ea

Sunny Delight (64 oz) – $1.50/ea
Use $0.25/1 Sunny D Beverages 8/7/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Use $0.55/1 Sunny D Product (IE) Printable (FF)
Final Price = $0.40-$1/ea

Sargento Sliced Cheese – $2.50/ea
Use $0.40/2 Sargento Natural Cheese Slices 8/28/2011 SS Insert (exp 10/9/2011)
Use $0.50/2 Sargento Natural Cheese Slices 8/28/2011 SS Insert (exp 10/9/2011)
Final Price = $2-$2.10/ea

Minute Maid Orange Juice or Simply Lemonade (59-64 oz) – $2.50/ea

Sargento String or Stick Cheese – $3.50/ea
Use $0.50/1 Sargento Snacks Product 8/28/2011 SS Insert (exp 10/9/2011)
Final Price = $2.50/ea

Lactaid Milk (96 oz) – $4.99/ea
Use $1/1 Lactaid Fit & Creamy Milk 5/22/2011 SS Insert (exp 8/31/2011)
Final Price = $3.99/ea

Yoplait Original, Light or Fiber One Yogurt (4 pk) or GoGurts (8 pk) – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Yogurts
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cups, Trix or Splitz 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.50/1 Yoplait Original or Light Yogurt 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Plus
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurts, Kids Cups, Trix or Splitz e-Offers
Final Price = $0.63-$0.88/ea

Pillsbury Ready To Bake Seasonal Cookies – $3/ea
Use $0.50/1 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $0.75/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011)
Plus
Use $1/2 Pillsbury Cookie Dough e-Offers
Final Price = $1.50-$1.75/ea

Simply Asia Noodle Bowls or Noodles & Sauce – $2.50/ea

Gorton’s Fish Fillets, Tenders or Sticks – $4/ea when you buy 2, less quantities are $5.50/ea
Use $1/2 Gorton’s Items (IE) Printable (FF)
Final Price = $3.50/ea wyb 2

Green Giant Boxed Vegetables (7-10 oz) – $1/ea
Use $0.50/2 Green Giant Frozen Boxed Vegetables 8/9/2011 Weight Watchers, Sep/Oct 2011 (exp 11/30/2011)
Final Price = $0.50/ea

Bagel Bites (7 oz) – $1.66/ea when you buy 3, less quantities are $2.50/ea

Aunt Jemima Pancakes or French Toast – $2/ea

Stouffer’s Family Size Entrees (28-40 oz) – $5.99/ea
Use $1/1 Stouffer’s Family, Party Size or Entree
Use $1.50/1 Stouffer’s Farmer’s Harvest Family Size
Final Price = $4.49-$4.99/ea

Philly Swirl Novelties (12 ct) – B1G1

Jimmy Dean Breakfast Bowls or Omelets or State Fair Mini Corn Dogs – $2.75/ea
Use $1/2 Jimmy Dean Breakfast Bowls 8/28/2011 RP Insert (exp 10/31/2011)
Use $1/1 Jimmy Dean D-Lights Sandwich or Bowl (IE) Printable (FF)
Use $1/2 State Fair Products
Use $0.55/1 State Fair Brand Corn Dogs (IE) Printable (FF)
Final Price = $1.65-$2.25/ea

Tyson Boxed Chicken (10-13.25 oz) – $3/ea

McCain Fries, Smiles or Purely Potatoes – $2.50/ea
Use $1/1 McCain Purely Potatoes Product
Final Price = $1.50/ea

Sara Lee Pound Cake – $3.50/ea
Use $1/1 Sara Lee Frozen Dessert
Final Price = $2.50/ea

Clif, Luna or Mojo Bars – $1/ea

PERSONAL CARE

Herbal Essences or Aussie Hair Care – $2.50/ea
Use$1/1 Herbal Essences or Aussie Products 8/7/2011 RP Insert (exp 9/30/2011)
Use $1/2 Herbal Essences or Aussie Products 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $1.50-$2/ea

Huggies Jumbo Pack Diapers, Pull Ups or Goodnites (10-50 ct) or Baby Wipes (320-360 ct) – $8.99/ea
Get $3 off your next shopping trip when you buy 2 in a single transaction.
Use $3/1 Huggies Little Movers Slip-on Diapers 8/14/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Use $1/1 Huggies Pull-Ups 8/14/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Use $2/1 Huggies Diapers 8/14/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Use $2/1 Huggies Pull-Ups Training Pants
Use $0.40/1 Huggies Baby Wipes 8/14/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Use $0.75/1 Huggies Baby Wipes 8/14/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Final Price = $5.99-$8.19/ea

Crest Toothpaste (6.4 oz) or Oral-B Indicator Toothbrushes – $1.50/ea
Use $1/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
Use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel 8/28/2011 P&G Insert (exp 9/30/2011)
Use $1/2 Oral-B Toothbrushes 7/31/2011 P&G Insert (exp 8/31/2011)
Final Price = $0.50-$1/ea

Right Guard Total Defense 5 or Dry Idea Gel or Solid – B1G1

HOUSEHOLD

Angel Soft Bath Tissue (24 dbl rl) or Sparkle Paper Towels (12 bg rl) – $9.99/ea
Get a BONUS $0.20 off per gallon of fuel when you buy 2.
Use $0.50/1 Angel Soft Bath Tissue 8/14/2011 RP Insert (exp 11/14/2011)
Use $1/1 Angel Soft Bath Tissue 8/14/2011 RP Insert (exp 11/14/2011)
Final Price = $8.99/ea

Dixie or Vanity Fair Plates, Cups, Bowls or Napkins (10-250 ct) – $2/ea
Use $1/2 Vanity Fair Napkins
Use $0.55/1 Vanity Fair Plates 8/14/2011 RP Insert (exp 11/16/2011)
Use $0.55/1 Vanity Fair Napkins 8/14/2011 RP Insert (exp 11/16/2011)
Final Price = $0.90-$1.50/ea

Hefty Value Pack Tall Kitchen or Trash Bags (18-80 ct) – $5.99/ea

Kleenex Facial Tissue (68-184 ct) – $1.33/ea
Use $0.50/3 Kleenex Facial Tissues 8/14/2011 SS Insert (exp 9/25/2011)
Final Price = $1/ea

Scott Mega Paper Towels (6 rl) – $4.99/ea
Use $1/4 Scott Paper Towels 8/14/2011 SS Insert (exp 9/25/2011)
Use $1/1 Scott Paper Towels 7/12/2011 All You, Aug 2011 (exp 10/31/2011)
Final Price = $3.99-$4.74/ea

Ziploc Containers (2-6 ct) or Freezer or Storage Bags (8-30 ct) – $2.79/ea
Use $1.50/2 Ziploc Containers
Use $1.50/2 Ziploc Containers 8/7/2011 SS Insert (exp 9/17/2011)
Use $1/2 Ziploc Bags 8/7/2011 SS Insert (exp 9/17/2011)
Use $1/2 Ziploc Bags 7/24/2011 SS Insert (exp 9/3/2011)
Plus
Use $1/1 Ziploc Containers e-Offers
Final Price = $1.54-$2.29/ea

Scott 1000 Sheet Bath Tissue (12 rl) – $7.49/ea
Use $1/1 Scott Bath Tissue 8/14/2011 SS Insert (exp 9/25/2011)
Final Price = $6.49/ea

Scott Flushable Moist Wipe Tub (51 ct) – $1.69/ea
Use $0.50/1 Scott Naturals Flushable Wipes 7/12/2011 All You, Aug 2011 (exp 10/31/2011)
Use $0.50/2 Scott Naturals Flushable Wipes Products
Final Price = $0.69-$1.19/ea

Dial Classic Pumps – $1/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 5 comments… read them below or add one }

1 mom2cmns August 31, 2011 at 7:31 PM

Can anyone tell me where the GM insert was in the paper? I had to order that weeks online because we were away and I didn’t have them. Where they separate insert?

2 lori September 1, 2011 at 7:23 AM

Its dated 8/7/11.

3 Brenda September 1, 2011 at 9:31 AM

Our Giant Eagle has Swiss Premium Tea on sale for 4/$5.
Use $1/2 Swiss Premium Tea 8/28/2011 SS Insert (exp 9/28/2011)
Use $0.75/1 Swiss Premium Tea 8/28/2011 SS Insert (exp 9/28/2011)
Final Price = FREE-$0.75/ea

4 Kristin September 1, 2011 at 12:01 PM

Hey mom2cmns – the GM was another RP (?) I think insert on 8/07 – i think there was 3 or 4 inserts that week… they call it the GM because it only had General Mills products in it… i do see some on the “bay” if you search general mills inserts

5 Alexis September 1, 2011 at 12:54 PM

Thank you for doing a Giant Eagle matchup!! You have helped me so much!! I shop there on a regular basis and find figuring what’s on sale versus what i have a coupon for can be a huge task for me…so thanks again!!

Leave a Comment

Previous post:

Next post: