Giant Eagle Weekly Ad Deals: 8/18-8/24/11

by Jennifer on August 17, 2011 · 10 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

Right now, get $0.20 in Fuel Perks when you buy $50 in gift cards.

GROCERY

General Mills Cereal Honey Nut Cheerios (12.25 oz) or Reese’s Puffs (13 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Cereals (IE) Printable (FF)
Use $1/3 General Mills Cereals
Use $1/3 General Mills Cereals 8/7/2011 GM Insert (exp 9/17/2011)
Use $1/2 General Mills Cheerios Cereal
Plus
Use $0.50/1 Reese’s Puffs Cereal e-Offers
Final Price = $1.50-$1.67/ea

Turkey Hill Ice Cream – $3.33/ea
Use $1/1 Turkey Hill Ice Cream 5/10/2011 Cooking Light, Jun 2011 (exp 9/1/2011)
Final Price = $2.33/ea

Weight Watcher’s Smart Ones Entrees or Desserts – $2.50/ea
Use $3/2 Weight Watchers Smart Ones 8/7/2011 SS Insert (exp 4/30/2012)
Use $2/5 Weight Watchers Smart Ones
Use $1/5 Smart Ones Products
Final Price = $1-$2.30/ea

Vitaminwater or Vitaminwater Zero – B10G4 FREE – $0.71/ea when you buy 14

Pepsi or Mountain Dew (24 oz 6 pk) – $2.50/ea

Breakstone’s Sour Cream Dips (16 oz) – $2.50/ea

Planters Cashews, Almonds or Mixed Nuts – $4.50/ea

Planter’s Peanut Butter – $1.50/ea
Use $0.75/1 Planters Peanut Butter 8/21/2011 SS Insert (exp 10/2/2011)
Final Price = FREE

Oscar Mayer Carving Board Lunchmeat – $3.50/ea
Use $1/1 Oscar Mayer Carving Board Meat 8/7/2011 SS Insert (exp 9/18/2011)
Final Price = $2.50/ea

Nabisco Chips Ahoy, Ritz Crackerfuls or Teddy Grahams – $2.50/ea
Use $0.75/2 Nabisco Cookies or Crackers 8/7/2011 SS Insert (exp 9/5/2011)
Final Price = $1.75/ea

Keebler Right Bites, Sandies or Animal Cookies – $2.50/ea
Use $1/3 Keebler Products
Final Price = $2.17/ea

Pepperidge Farm Goldfish – $2.25/ea
Use $0.35/1 Pepperidge Farm Goldfish Grahams
Final Price = $1.55/ea

Propel Powder Packets (10 ct) – $3/ea

Tostitos, Baked Lay’s or Sunchips – $3/ea

Lipton Iced Tea ( 6 or 12 pk) – $4.99/ea

General Mills Cereal Cinnamon Toast Crunch (17 oz) or Fiber ONE Honey Clusters (14.25 oz) – $3/ea
Use $1/2 General Mills Cereals (IE) Printable (FF)
Use $1/2 General Mills Cereal 8/14/2011 SS Insert (exp 9/24/2011)
Use $0.50/1 General Mills Cinnamon Toast Crunch Cereal
Use $1/2 General Mills Cereals 7/31/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Use $1/3 General Mills Cereals 8/7/2011 GM Insert (exp 9/17/2011)
Final Price = $2-$2.67/ea

Seattle’s Best Coffee (12 oz) – $5.99/ea
Use $1/1 Seattle’s Best Coffee 8/9/2011 All You, Sept 2011 (exp 11/18/2011)
Use $1/1 Seattle’s Best Coffee
Use $1/1 Seattle’s Best Coffee 8/14/2011 SS Insert (exp 10/14/2011)
Final Price = $4.99/ea

V8 V-Fusion (6 pk) – $3.99/ea
Use $1/1 V8 V-Fusion + Energy or V-Fusion Juice
Use $1/1 V8 V-Fusion Juice
Use $1/1 V8 V-Fusion Tea 8/7/2011 SS Insert (exp 9/18/2011)
Final Price = $2.99/ea

Kellogg’s Rice Krispies Treats, Cinnabon Snack Bars, or Keebler Granola Fudge Bars – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies Treats 8/7/2011 RP Insert (exp 10/2/2011)
Use $0.75/1 Keebler Granola Fudge Bars 7/10/2011 RP Insert (exp 9/4/2011)
Use $0.75/1 Keebler Granola Fudge Bars
Final Price = $1-$2/ea

Mott’s Apple Juice (64 oz) – $2.69/ea

Powerade (8 pk) – $4/ea

Kool-Aid Bursts (6 pk) – $1/ea

Arnold Dutch Country Bread – $2/ea

Nestle Morsels (10-12 oz) – $3/ea
Use $0.50/1 Nestle Toll House Dark Chocolate Morsels 8/21/2011 SS Insert (exp 10/31/2011)
Use $0.50/1 Nestle Toll House Dark Chocolate Morsels
Final Price = $2/ea

Sweet Baby Ray’s BBQ Sauce (18 oz) or Ken’s Salad Dressing or Marinade (16 oz) – $1.66/ea
Use $1/1 Ken’s Dressings 8/14/2011 SS Insert (exp 9/30/2011)
Use $1/2 Ken’s Dressings 8/14/2011 SS Insert (exp 9/30/2011)
Use $1/1 Ken’s Marinades 8/14/2011 SS Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $0.66-$1.16/ea

Light ‘n Fluffy Egg Noodles (12 oz) – $1.50/ea

Newman’s Own Salad Dressing (16 oz) – $3/ea
Use $1/1 Newman’s Own Dressing or Crispy Pizza (IE) Printable (FF)
Use $0.50/1 Newman’s Own Product
Final Price = $2/ea

Classico Pasta Sauce (15 or 24 oz) or Basil Pesto (8.1 oz) – $2/ea
Use $1/2 Classico Pasta Sauces 5/15/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Final Price = $1.50/ea

Bumble Bee Chunk Light Tuna (5 oz) – $0.88/ea

Tabasco Sauce (5 oz) – $3/ea
Use $0.50/1 Tabasco Pepper Sauce Flavor
Final Price = $2/ea

Kraft Deluxe or Deluxe Homestyle or Velveeta Shells and Cheese or Skillet Meals – $2/ea
Use $1/1 Velveeta Cheesy Skillets Dinner Kit 8/21/2011 SS Insert (exp 9/21/2011)
Final Price = $1/ea

Home Pride Wheat Bread or Hostess Donettes – B1G1

Del Monte Fruit Bowls – $2/ea

Smucker’s Jam or Jelly (12 oz) or Simply Fruit (10 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 Smucker’s Fruit Spread products 8/7/2011 RP Insert (exp 10/7/2011)
Final Price = $2/ea

Campbell’s Condensed Chicken Noodle or Tomato Soup – $0.60/ea
Use $1/5 Campbell’s Condensed Soups
Final Price = $0.40/ea

Get a BONUS $0.20 Fuel Perks when you buy any 4 of the following products in a single transaction.

Fiber One Bars or Nature Valley Granola Bars – $3/ea
Use $0.40/1 General Mills Fiber One Bars or Brownies 8/7/0211 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.40/1 Fiber One Bars 7/17/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters
Final Price = $2.20-$2.25/ea

Betty Crocker Fruit Snacks – $2.50/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Flavored Snacks 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Flavored Snacks 7/17/2011 SS Insert (exp 9/10/2011)
Final Price = $2/ea

Yoplait Trix, Splitz or Light Yogurt cups with Granola or GoGurt – $2.25/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cups, Trix or Splitz 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.50/1 Yoplait Yogurt Multipacks 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.75/2 Yoplait Products
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Pillsbury Sweet Moments or Ready to Bake Cookies (5.6-16 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Pillsbury Refrigerated Sweet Moments Desserts
Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts
Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011)
Use $0.50/1 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Plus
Use $1/2 Pillsbury Refridgerated Cookie Dough e-Offers
Final Price = $1-$1.50/ea

Chex or Bugles (10.5-15 oz) – $3/ea
Use $0.50/1 General Mills Sweet’n Salty Chex Mix 7/10/2011 SS Insert (exp 9/3/2011)
Use $0.50/1 General Mills Bugles Corn Snacks 7/10/2011 SS Insert (exp 9/3/2011)
Final Price = $2/ea

Betty Crocker Brownie Mix or Cookie Pouches – $2/ea
Use $0.75/2 Betty Crocker Supreme Brownie or Dessert Bar 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Use $0.75/2 Betty Crocker Supreme Brownie or Dessert Bar 6/26/2011 SS Insert (exp 8/20/2011)
Use $0.40/1 Betty Crocker Cookie Mix 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Final Price = $1.20-$1.25/ea

Deer Park Water (24 pk) – $4/ea when you buy 2, less quantities are $4.50/ea

Bob Evans Mashed Potatoes or Macaroni & Cheese – $3.49/ea

Eckrich Skinless Polska Kielbasa or Smoked Sausage – B1G1
Use $1/2 Eckrich Rope or Links Smoked Sausage 6/26/2011 SS Insert (exp 8/27/2011)
Use $0.55/1 Eckrich Rope or Links Smoked Sausage 6/26/2011 SS Insert (exp 8/27/2011)

Hillshire Farm Ultra Thin or Hearty Sliced Lunchmeat – $3.50/ea
Use $0.35/1 Hillshire Farm Lunchmeat 8/14/2011 SS Insert (exp 9/17/2011)
Use $0.55/1 Hillshire Farm Lunchmeat
Use $1/2 Hillshire Farm Lunchmeat 8/14/2011 RP Insert (exp 9/17/2011)
Final Price = $2.40-$3/ea

Farmland Sliced Bacon (16 oz) – $4.39/ea
Use $0.55/1 Farmland Product
Final Price = $3.29/ea

Oscar Mayer Meat Bologna (12 oz) – B1G1

Florida’s Natural Orange Juice or Grapefruit Juice (59 oz) – $3/ea

International Delight Coffee Creamer (16 oz) – $1.50/ea
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer
Use $0.50/1 International Delight PCs
Final Price = $0.40-$0.50/ea

Yoplait Greek Yogurt (6 oz) – $1/ea
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt
Use $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt 8/14/2011 SS Insert (exp 10/8/2011)
Final Price = $0.50/ea

YoCrunch Yogurt Cups – $0.60/ea
Use $1/4 YoCrunch Cups
Final Price = $0.35/ea

Fleischmann’s Sleeves, Quarters or Spreads – $2/ea

Dole 100% Juice or Trop50 Lemonade (59 oz) – $2.50/ea

Gold Peak Tea (59 oz) – $2/ea

YoCrunch 100 Calorie, Fruit Parfait or Greek Parfait Yogurt Cups (4 pk) – $2.50/ea
Use $1/2 YoCrunch Fruit Mulipacks
Use $1/2 YoCrunch Fruit Parfait Multipacks
Use $1/2 YoCrunch Greek Cups
Final Price = $2/ea

Yoplait Yogurt Fridge Packs (8 pk) – $3.99/ea
Use $0.50/1 Yoplait Yogurt Multipacks 8/7/2011 GM Insert (exp 10/1/2011)
Final Price = $2.99/ea

Daisy Brand Sour Cream (16 oz) – $1.79/ea

Frigo Cheese Heads Sticks or String Cheese – $3.33/ea
Use $0.55/1 Frigo Cheese Heads String Cheese 8/21/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Use $0.50/1 Frigo String Cheese 5/1/2011 SS Insert (exp 8/31/2011)
Final Price = $2.23-$2.33/ea

Kashi Honey Sunshine, Golden Goodness or Berry Blossom Cereal – $2.50/ea

Nature’s Path Organic Waffles – $2.50/ea
Use $0.50/1 Nature’s Path and Environkidz Boxed Products 7/9/2011 All You, Aug 2011 (exp 10/31/2011)
Final Price = $1.50/ea

Pillsbury Toaster Strudel or Scrambles – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Strudel, Scrambles or Pancakes
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Scrambles 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011)
Use $0.50/2 Pillsbury Strudel, Scrambles or Pancakes
Final Price = $1.50/ea wyb 4

Totino’s Pizza Stuffers or Pizza Rolls – $3.33/ea
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.75/1 Totino’s Pizza Stuffers 8/7/2011 SS Insert (exp 10/29/2011)
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 8/7/2011 GM Insert (exp 9/29/2011)
Use $0.35/1 Totino’s Roll Snacks 8/7/2011 GM Insert (exp 10/29/2011)
Final Price = $1.83-$2.93/ea

Boston Market Meals – $2.50/ea

Eggo Family Size Waffles – $4.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Eggo Frozen Products 8/7/2011 RP Insert (exp 10/2/2011)
Final Price = $4/ea

Tyson Bagged Chicken (22-32 oz) – $6.99/ea
Use $1/1 Tyson Frozen Chicken Nuggets 8/21/2011 SS Insert (exp 11/30/2011)
Final Price = $5.99/ea

Birds Eye Steamfresh Blends, Baby Blends or Lightly Sauced Vegetables (12-16 oz) – $2/ea

Ben & Jerry’s or Starbucks Ice Cream – $3.99/ea
Use $1/2 Starbucks Ice Cream
Use $0.75/1 Starbucks Ice Cream
Final Price = $2.49-$3.49/ea

Jimmy Dean Breakfast Sandwiches or State Fair Mini Corn Dogs – $6/ea
Use $1/2 State Fair Products
Use $0.55/1 State Fair Brand Corn Dogs (IE) Printable (FF)
Final Price = $4.90-$5.50/ea

Farm Rich Bagged Appetizers (20-28 oz) – $6/ea
Use $0.75/1 Farm Rich Snack
Final Price = $4.50/ea

Sara Lee Signature Selections Cream Pies – $6.99/ea
Use $1/1 Sara Lee Frozen Dessert
Final Price = $5.99/ea

PERSONAL CARE

Claritin (20 or 30 ct) – $17.99/ea
Get a BONUS $0.10 Fuel Perks when you buy 1 Claritin 15 ct or larger.
Use $3/1 Claritin-D Non-Drowsy Allergy Product
Use $4/1 Claritin Product 8/21/2011 SS Insert (exp 9/18/2011)
Use $4/1 Non-Drowsy Claritin Allergy Product
Final Price = $13.99-$14.99/ea

HOUSEHOLD

Dial Soap (3 bar), Tone Soap (2 bar) or Complete Liquid Hand Soap Pumps – $1.66/ea
Use $0.35/1 Dial Bar or Liquid Soap 8/7/2011 RP Insert (exp 8/30/2011)
Use $1/3 Dial Bar or Liquid Hand Soap 8/7/2011 RP Insert (exp 8/30/2011)
Final Price = $0.96-$1.33/ea

Arm & Hammer Liquid Laundry Detergent (32 ld or 50 oz) or Dryer Sheets (40 ct) – $2.50/ea
Use $2/2 Arm & Hammer Laundry Products 7/24/2011 SS Insert (exp 9/15/2011)
Use $1/2 Arm & Hammer Laundry Products 7/24/2011 SS Insert (exp 9/15/2011)
Final Price = $1.50-$2/ea

Wisk 2x Liquid Laundry Detergent or All Small & Mighty (32 ld or 50 oz) or Powdered Detergent (31 or 40 ld or 52-53 oz) – $4.99/ea
Use $2/1 Wisk Laundry Detergent 8/21/2011 SS Insert (exp 10/2/2011)
Use $2/1 Wisk Laundry Detergent 6/26/2011 RP Insert (exp 8/27/2011)
Final Price = $2.99/ea

Hefty One Zip Freezer, Storage or Sandwich Bags (12-35 ct) – $1.50/ea
Use $1/2 Hefty One Zip Bags 8/14/2011 RP Insert (exp 11/30/2011)
Final Price = $1/ea

Finish Dish Detergent (25 or 32 ct) or Jet Dry Rinse (16 oz) – $4.99/ea
Use $0.75/1 Finish Powerball or Gelpac 7/31/2011 SS Insert (exp 9/11/2011)
Use $0.65/1 Finish Powerball or Gelpacs
Use $1/1 Finish Quantum 7/31/2011 SS Insert (exp 9/11/2011)
Use $0.50/1 Finish Jet-Dry Rinse Agent or Turbo Dry
Use $0.75/1 Jet-Dry Rinse Agent or Turbo Dry
Final Price = $3.49-$3.99/ea

Bounty Napkins (100 ct) or Puffs Family Facial Tissue (124 or 200 ct) – $1.50/ea
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins 7/31/2011 P&G Insert (exp 8/31/2011)
Use $0.25/3 Puffs Facial Tissue 7/31/2011 P&G Insert (exp 8/31/2011)
Final Price = $1-$1.33/ea

Get $3 off your next shopping trip when you buy $15 worth of the following products.

Purina ONE Dry Dog Food (18 lb) – $17.99/ea

Purina ONE Dry Dog Food (4 lb), ONE Beyond (3.5 lb), ONE Dry Cat Food (3.5 lb) or ONE Beyond (3 lb) – $5/ea
Use $2/1 Purina Dry Dog Food or Beyond Dog Food 8/21/2011 SS Insert (exp 9/30/2011)
Use $2/1 Purina Cat Food or Beyond Cat Food 8/21/2011 SS Insert (exp 9/30/2011)
Final Price = $3/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 9 comments… read them below or add one }

1 Amy August 18, 2011 at 7:17 AM

There is a new $1/2 Bumble Bee Tuna product Q on Recyclebank; I think its only 25 points.

Also, there was a .75/1 Yoplait Parfaits Q in the 8/7 GM insert, making them only $1 if you can double!

2 Ashley West August 18, 2011 at 11:52 AM

oxiclean is on sale for 2.50. Coupon can’t remember what date I cut from paper I got but $3 off when you buy 2. Makes it$1 each!

3 Kewanna August 20, 2011 at 6:28 AM

Tampax or Always pads/liners
3 for $8
50 cents off Tampax expires 08/31
50 cents off Always pads expires 08/31
$1 off Always liners expires 08/31

with coupons doubling I got $3 off making them 3 for $5 and $3 back on my next beauty or healthcare item actually making the final price 3 for $2.

4 natalie August 21, 2011 at 5:10 PM

I got two boxes of tampons and one box of pantiliners for $.50 after the 3/$8 deal, double coupons, and the $3 ony purchase catalina!
use 2 $.50/1 tampax
use 1 $1/1 always pantiliner
and use
$.50 e offer for tampax
$.1 e offer for always pantiliners
Total is $8 -$1-$1-$1-$.50-$1=$3.50 out of pocket, receive $3 catalina

5 Karen@ Mom of Three Monkeys August 21, 2011 at 8:17 PM

I am going to stock up on GE canned tomatoes — 10/$10, w/10c. foodperks when you buy 10.

6 nick1966 August 24, 2011 at 10:11 AM

Planters peanut butter coupon states ” DO NOT DOUBLE “

7 Marcy August 24, 2011 at 1:32 PM

The registers often double coupons, even when they say “do not double”.

8 Kim August 24, 2011 at 9:09 PM

Can you use a coupon and a coupon loaded on your GE on the same item?

9 Kim August 25, 2011 at 12:32 PM

Also wanted to mention that I got a Catalina…if you purchase $30 of P&G products you can mail in for a $10 prepaid MasterCard.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: