Meijer Weekly Ad Deals: 6/5-6/11/11

by Jennifer on June 4, 2011 · 6 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

Did you know? Meijer Mealbox coupons are store coupons that can be used in conjunction with manufacturer’s coupons for additional savings. View a current list and print your Meijer Mealbox coupons here.

Mix & Match – 10 for $10 Sale, buy 10 items get the 11th FREE

Pepsi, Coke, 7Up, Sprite, A&W Root Beer, Mountain Dew, or Sunkist (2l) – $1/ea

Green Giant Frozen Veggies (7-10 oz) – $1/ea
Use $0.50/2 Green Giant Frozen Vegetables
Final Price = $0.50/ea

Totinos Pizza Rolls (15 ct) or Jeno’s Crisp & Tasty Pizza – $1/ea
Use $0.40/2 Totinos Rolls Snacks 4/17/2011 SS Insert (exp 7/9/2011)
Final Price = $0.60/ea

Aunt Jemima Breakfast Entrees or Old Orchard Apple or Pomegranate Juice Blends or Lemonade – $1/ea
Use $1/4 Old Orchard Frozen Juice Concentrates
Use $1/4 Old Orchard Frozen Juice Concentrates
Final Price = $0.75/ea

Pillsbury Grands! Biscuits – $1/ea
Use $1/3 Pillsbury Grands! Biscuits 4/17/2011 SS Insert (exp 7/9/2011)
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits 4/17/2011 SS Insert (exp 7/9/2011)
Final Price = $0.67-$0.70/ea

Combos (6.3-7 oz) – $1/ea
Use $1/2 Combos Snack Bags 5/22/2011 RP Insert (exp 7/17/2011)
Final Price = $0.50/ea

Kraft Easy Mac Cups, Mac & Cheese or Velveeta Shells & Cheese Cups – $1/ea

Betty Crocker Helpers, Boxed Potatoes or Suddenly Salad – $1/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Suddenly Salad Mixes
Use $0.50/2 Betty Crocker Suddenly Salad Mixes
Use $0.75/3 Betty Crocker Helper Meals
Final Price = $0.50/ea

Bar S Bologna or Meat Franks – $1/ea
Use $1/2 Bar-S Jumbo Franks
Use $1/2 Bar-S Franks or Bologna 5/22/2011 RP Insert (exp 7/3/2011)
Final Price = $0.50/ea

Tropicana Fruit Punch – $1/ea

Mueller’s Pasta – $1/ea
Use $1/1 Mueller’s 100% Whole Grain Pasta
Final Price = FREE

Hunt’s Ketchup (24 oz) – $1/ea
Use $0.25/1 Hunt’s All Natural Ketchup
Final Price = $0.50/ea

Hunt’s Tomatoes or Rotel Diced Tomatoes – $1/ea

Rice-A-Roni or Pasta-Roni – $1/ea

Nabisco Cheese Nips, Go Paks or Snack Saks – $1/ea
Use $1/3 Nabisco Snak-Saks, Handi-Snacks or Crackers 5/16/2011 Meijer mPerks (exp 6/10/2011)
Final Price = $0.67/ea

Old El Paso Taco Shells, Refried Beans, Chopped Green Chilis, Rice, or Enchilada Sauce – $1/ea

Sunny Delight (64 oz) – $1/ea
Use $0.25/1 Sunny D Product 5/15/2011 SS Insert (exp 8/31/2011)
Final Price = $0.50/ea

Betty Crocker Cake Mix or Family Brownies – $1/ea
Use $0.75/2 Betty Crocker Cake AND Frosting 5/22/2011 SS Insert (exp 7/16/2011)
Final Price = $0.25 cake mix + $0.75 off frosting

Michelina’s Budget or Lean Gourmet Entrees, or Banquet Meals – $1/ea

Edwards Pie Singles – $1/ea

Puffs Facial Tissue Cube – $1/ea

Hunt’s Snack Pack Pudding – $1/ea

Chef Boyardee Pasta with Meat – $1/ea

GROCERIES

Hillshire Farm Rope Style Sausage, Cheddarwurst or Brats – $2.50/ea
Use $0.55/1 Hillshire Farm Lower Sodium Product
Final Price = $1.40/ea

Hillshire Farm Deli Select Ultra Thin or Hearty Slices Lunchmeat – $3/ea

Tyson Boneless Skinless Chicken Breasts or Tenderloins (40 oz) – $5.49/ea

International Delight Coffee Creamer (32 oz) – $2/ea
Use $0.55/1 International Delight 4/10/2011 SS Insert (exp 6/30/2011)
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer
Final Price = $0.90/ea

Florida’s Natural Orange Juice – $2.50/ea

Shedd’s Country Crock Spread – $1.33/ea
Use $0.50/1 Shedd’s Country Crock 5/22/2011 RP Insert (exp 6/19/2011)
Use $0.40/1 Shedd’s Country Crock Product (IE) Printable (FF)
Plus
Use $1/2 Shedd’s Country Crock 5/20/2011 Meijer MealBox (exp 6/17/2011)
Final Price = FREE-$0.03/ea

Kraft Philadelphia Cream Cheese – $1.50/ea

Farm Rich Snacks (20-32 oz) – $3.99/ea
Use $1/1 Farm Rich Snack
Use $0.75/1 Farm Rich Snack
Final Price = $2.49-$2.99/ea

Freschetta or Red Baron Pizza – $4.99/ea
Use $1/1 Freschetta Multi-Serve Pizza 4/10/2011 SS Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $3.99/ea

Stouffer’s Frozen Entrees or Pot Pies – $2/ea
Buy 5 Frozen Entrees and get 2 coupons for FREE Farmer’s Harvest Single Serve Item on your next shopping trip.

DiGiorno Pizza & Breadsticks, Wyngz or Cookies, or Ultimate Pizza – $6/ea
Use $1.25/1 DiGiorno Pizza & Cookies 4/17/2011 RP Insert (exp 6/30/2011)
Use $1.25/1 DiGiorno Pizza & Wyngz 4/17/2011 RP Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $4.75/ea

Edy’s (1.5 qt), Haagen-Dazs (pint), Edy’s Whole Fruit Bars, or Nestle Drumstick (4 ct) – $2.25/ea when you buy 4, less quantities are $3/ea
Use $1/2 Nestle Frozen Product 5/1/2011 SS Insert (exp 6/25/2011)
Final Price = $1.75/ea wyb 4

Lay’s Potato Chips – B1G1

Freshlike Canned Vegetables – $0.69/ea

Kellogg’s Special K Bars, Crisps or Cereal – $2.50/ea
Use $2/2 Kellogg’s Special K Products 5/1/2011 RP Insert (exp 6/26/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Special K Cereal 5/1/2011 RP Insert (exp 6/12/2011)
Final Price = $1.50-$2/ea

General Mills Cereal, Milk & Cereal Bars or Golden Graham Treats – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Cereals 5/15/2011 SS Insert (exp 6/25/2011)
Use $0.50/1 Chex Mix or Golden Graham Products 4/10/2011 SS Insert (exp 6/4/2011)
Final Price = $1.50-$2/ea

General Mills Cereal Fiber One 80 Calorie Honey Squares or Cocoa Puffs Brownie Crunch, or Berry Kix or Fiber One 90 Calorie Bars – $2.99/ea
Use $0.75/1 General Mills Fiber One Cereal
Use $0.75/1 General Mills Fiber One Cereals
Use $1/2 General Mills Cereal
Final Price = $1.49-$2.49/ea

Jif Peanut Butter (17.3-18 oz) or Smuckers Jam or Jelly (18 oz) – $1.66/ea

Aunt Millie’s Healthy Goodness Bread, Deluxe Hamburger or Hot Dog Buns – B1G1
Use $0.55/1 Aunt Millie’s Hamburger or Hot Dog Buns 5/15/2011 RP Insert (exp 7/31/2011)
Use $0.55/1 Aunt Millie’s Hamburger or Hot Dog Buns 4/17/2011 RP Insert (exp 6/30/2011)

Pepperidge Farm Goldfish Crackers – $1.66/ea
Use $0.35/1 Pepperidge Farm Goldfish Crackers
Final Price = $0.96/ea

Nabisco Fig Newtons, Nilla Wafers, or Chips Ahoy Cookies – $2.50/ea

Bush’s Baked Beans (16 oz) – $1.25/ea
Use $1/2 Bush’s Baked Beans or Grillin’ Beans 5/22/2011 SS Insert (exp 6/18/2011)
Plus
Use $1/5 Bush’s Baked Beans 6/3/2011 Meijer MealBox (exp 7/1/2011)
Final Price = $0.65/ea wyb 5

Dannon Danimals or Dan-o-nino – $1.89/ea
Use $1/1 Dannon Dan-o-nino Dairy Snacks 6/5/2011 SS Insert (exp 7/31/2011)
Use $1/1 Dannon Danimals Product 6/5/2011 SS Insert (exp 7/31/2011)
Final Price = $0.89/ea

Nabisco Ritz Crackers, Crackerfuls, Toasted Chips, or Ritz Bitz – $2.50/ea
Use $1/2 Ritz Crackers or Sandwiches
Use $1/1 Ritz Crackerfuls Filled Crackers 4/17/2011 SS Insert (exp 7/10/2011)
Use $0.75/1 Ritz Crackerfuls Product
Final Price = $1-$2/ea

Keebler Wheatables or Toasted Crackers, Special K Crackers, Kashi Heart to Heart Crackers, Right Bites, Keebler Graham Crackers, or All Bran Crackers – $2/ea
Use $0.50/1 Kellogg’s Special K Crackers 4/10/2011 RP Insert (exp 6/5/2011)
Use $1/1 Kashi Crackers 6/1/2011 Kashi Booklet
Plus
Use $1/2 Kellogg’s Crackers 6/3/2011 Meijer MealBox (exp 7/1/2011)
Final Price = $0.50-$1/ea

Nabisco Large Size Snack Crackers or Easy Cheese – $3/ea
Use $1/2 Nabisco Snack Crackers or Kraft Easy Cheese 5/16/2011 Meijer mPerks (exp 6/10/2011)
Final Price = $2.50/ea

Seattle’s Best Ground Coffee – $5.99/ea
Use $1/1 Seattle’s Best Coffee 4/10/2011 SS Insert (exp 6/10/2011)
Use $2/1 Seattle’s Best Coffee (IE) Printable (FF)
Final Price = $3.99-$4.99/ea

Thomas’ English Muffins – B1G1
Use $0.50/1 Thomas’ English Muffins 6/3/2011 Meijer MealBox (exp 7/1/2011)

Carnation Instant Breakfast Drinks – $3.50/ea
Use $1.25/1 Carnation Breakfast Essentials Product
Use $1/1 Nestle Carnation Breakfast Essentials 4/10/2011 RP Insert (exp 6/12/2011)
Final Price = $2.25-$2.50/ea

Kashi Cereal or TLC Bars – $2.99/ea
Use $1/1 Kashi TLC bars 6/1/2011 Kashi Booklet
Final Price = $1.99/ea

Krusteaz Pancake or Belgium Waffle Mix – $1.79/ea

Eggo Waffles, Pancakes, French Toast Sticks or Cinnabon Waffles – $2/ea
Use $1/2 Kellogg’s FiberPlus Eggo Waffles 4/17/2011 RP Insert (exp 6/12/2011)
Use $0.75/1 Kellogg’s FiberPlus Eggo Waffles 4/17/2011 SS Insert (exp 6/12/2011)
Plus
Use $1/3 Eggo Frozen Items 6/3/2011 Meijer MealBox (exp 7/1/2011)
Final Price = $0.17-$1.17/ea

Quaker Cereal Life or Cinnamon Life or Chewy Granola Bars – $2/ea

Mrs Butterworth or Log Cabin Syrup (24 oz) – $2.50/ea

Post Cereal – $2.99/ea
Use $1/2 Post Cereal & Treats 5/6/2011 Meijer MealBox (exp 6/3/2011)
Final Price = $2.49/ea

PERSONAL

Coppertone Suncare Products – 25% off
Use $1/1 Coppertone Suncare Product
Use $1/1 Coppertone 5/22/2011 RP Insert (exp 6/30/2011)

Nature’s Bounty, Ester-C, Disney or Flex-a-min Vitamins – B1G1
Use $1/1 Nature’s Bounty Vitamin or Supplement
Use $1/1 Ester-C Product
Use $1/1 Ester-C Item
Use $1/1 Disney or Marvel Vitamin Products 6/5/2011 RP Insert (exp 7/15/2011)
Use $3/1 Flex-a-min

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 6 comments… read them below or add one }

1 Amanda June 5, 2011 at 3:31 PM

Beech Nut Toddler meals are on sale 2/$4. I got $.75/1 printable coupons from the database, making them $.50/each.

2 katharyn June 6, 2011 at 10:02 AM

The green giant veg.print off doesn’t say .50/2. Just says 50c off any variety. therefore, they’d be free? right?

3 Adriane June 6, 2011 at 1:55 PM

I don’t see the Muellers pasta in my ad as part of the 10 for 10. Did you just see this in the store?

4 Rhonda June 6, 2011 at 3:14 PM

I found meijer mealbox cps for the Carnation Instant breakfast and the Seattle’s Best Coffee :-)

5 kathry June 7, 2011 at 3:37 PM

can someone please clarify what the printable green giant veg. coupon is? IT says .50c off any variety. so does this mean you HAVE to buy two? or is it .50 off of one?

6 LeAnn June 7, 2011 at 4:55 PM

Hello, I just moved to MI from SC, can someone tell me on the 10 for $10, if you buy 5 Totinos Pizza Rolls and 5 Green Giant Frozen Veggies, I get 1 other 10/10 thing free? They dont all have to be from the same category? Also if I only buy 1 item is it $1? Thanks :O)

Leave a Comment

Previous post:

Next post: