Giant Eagle Weekly Ad Deals: 5/19-5/25/11

by Jennifer on May 18, 2011 · 7 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Dannon Greek or Activia Parfait Crunch Yogurts – $1/ea
Use $0.50/1 Dannon Greek Yogurt 4/17/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Use $0.50/2 Dannon Greek 4/17/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = FREE-$0.50/ea

Kraft Shredded or Chunk Cheese – $2.50/ea

Klondike Bars (4 or 6 ct) – $2.50/ea

Birds Eye Bagged or Boxed Vegetables (8-16 oz) – $1/ea

Miracle Whip or Kraft Mayonaise (30 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressings 5/15/2011 SS Insert (exp 6/12/2011)
Use $0.75/1 Kraft Mayo or Miracle Whip 5/15/2011 SS Insert (exp 6/12/2011)
Final Price = $1-$2/ea

Coke or Sprite (12 pk cans or 8 pk bottles) – $2.50/ea when you buy 4, less quantities are $3.33/ea

Kellogg’s Pop Tarts (8 ct) or Cereal – $2/ea
Use $1/3 Kellogg’s Pop Tarts 5/15/2011 RP Insert (exp 6/26/2011)
Use $1/3 Kellogg’s Cereal 5/15/2011 RP Insert (exp 6/26/2011)
Final Price = $1.67/ea

Get 1 FREE Giant Eagle Marshmallows when you purchase 1 of the following Hershey’s Bars AND Nabisco Graham Crackers in a single transaction.

Nabisco HoneyMaid Grahams – $3/ea
Use $1/1 Honey Maid Grahams, Marshmellows and Hershey 5/15/2011 SS Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $2.67/ea

Hershey’s Milk Chocolate Bars (6 pk) – $3/ea
Use B2G1 Marshmellows WYB Honey Maid Grahams AND Hers 5/14/2011 All You June 2011 (exp 9/30/2011)
Use $1/1 Honey Maid Grahams, Marshmellows and hershey 5/15/2011 SS Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $2.67/ea

Giant Eagle Marshmallows – $1/ea

Powerade or Powerade Zero (32 oz) – $0.83/ea when you buy 12, less quantities are $1/ea

Bush’s Baked Beans (28 oz) or Grillin’ Beans (22 oz) – $1.66/ea

Hunt’s Ketchup (24 oz) – $1.25/ea
Use $1/2 Hunt’s Ketchup June 2011 All You Magazine
Final Price = $0.75/ea

Lawry’s Marinade (12 oz) – $2/ea
Use $.50/1 Lawry’s Marinade 5/15/2011 RP Insert (exp 6/19/2011)
Final Price = $1/ea

Vlassic Pickles (16-24 oz) – $2/ea
Use $0.55/1 Vlassic Product
Final Price = $0.90/ea

Kraft Salad Dressings (14-16 oz) – $1.66/ea
Use $1/2 Kraft Salad Dressing 5/15/2011 RP Insert (exp 6/12/2011)
Use $0.55/1 Kraft Salad Dressing
Final Price = $0.56-$1.16/ea

Cool Whip (8 oz) – $1/ea

Jell-O Gelatin or Pudding Mixes – $0.75/ea

Philly Swirl Novelties – B1G1

Sweet Baby Ray’s Barbecue Sauce – $1.66/ea

Get $4 off your next shopping trip when you purchase $20 worth of the following products in a single transaction.

Folgers Coffee (22.6-34.5 oz) – $8.99/ea
Use $0.25/1 Folgers Product 5/22/2011 RP Insert (exp 7/30/2011)
Final Price = $8.49/ea

Dunkin’ Donuts Coffee (11-12 oz) – $7.99/ea
Use $1.50/1 Dunkin’ Donuts Coffee 4/17/2011 RP Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $6.49/ea

Jif Peanut Butter (17.3-18 oz) – $2/ea

Smucker’s Strawberry Jelly (32 oz), Orchard’s Finest (12 oz) or Spread (18 oz) – $3/ea
Use $1/2 Smucker’s Jam, Jelly , Preserves or fruit 5/22/2011 RP Insert (exp 7/30/2011)
Final Price = $2.50/ea

Hungry Jack Pancake Mix (32 oz) or Syrup (27.6 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Hungry Jack Pancake Mix or Syrup 5/22/2011 RP Insert (exp 7/30/2011)
Final Price = $1.50/ea

Hungry Jack Pancake Mix Pouches (7 oz) – $1/ea

Twizzlers (11-16 oz) – $1.25/ea when you buy 4, less quantities are $2/ea

Pepsi or Mountain Dew (2 liters) – $1/ea

Snyder’s of Hanover Pretzels, Braided or Nibblers or Tortilla Chips – $2.50/ea

Frito Lay Cheetos, Fritos or Canned Dip – $2.50/ea

Nabisco Ritz Crackers (7.5-16 oz) or 100 Calorie Packs – $2.50/ea
Use $1/2 Ritz or Ritz Bitz Crackers
Final Price = $2/ea

Planters Peanuts (16 oz) or Flavor Grove Almonds or Cashews – $2.50/ea
Use $1/2 Planters Flavor Grove Nuts 3/20/2011 SS Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $2/ea

Orville Redenbacher’s Microwave Popcorn (10 pk) – B1G1

Keebler Vanilla Wafers, Sandwich Crackers or Right Bites – $2.50/ea

Kellogg’s Special K Cereal (11.4-19.5 oz) – $3/ea
Use $1/2 Special K Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Special K Cereal 5/1/2011 RP Insert (exp 6/12/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Special K Cereals
Final Price = $2.50/ea

Special K Bars or Fruit Crisps – $2.50/ea

Post Cereal – Raisin Bran (25 oz) or Fruity Pebbles (15 oz) – $3/ea

Nature Valley Granola Bars – $2.50/ea
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars 5/22/2011 SS Insert (exp 7/16/2011)
Use $0.50/2 Nature Valley Granola Bars 5/1/2011 SS Insert (exp 6/25/2011)
Plus
Use $2/2 Nature Valley Granola Bars e-Offers
Final Price = $1/ea wyb 2

Home Pride Wheat Bread or Hostess Donettes – B1G1

Old Orchard Juice – $2.75/ea
Use $0.50/1 Old Orchard Juice Product
Use $0.50/1 Old Orchard Juice Product
Final Price = $1.75/ea

Country Time Canisters (6 or 8 qt) – $2/ea

Quaker Quick or Old Fashioned Oats (18 oz) – B1G1

Ghirardelli Brownie Mix – $2/ea

Barilla Pasta (12-16 oz) – $1.25/ea
Use $1/2 Barilla Pasta AND Sauce 5/1/2011 SS Insert (exp 6/26/2011)
Use $0.55/2 Barilla Pasta AND Pasta Sauce 5/1/2011 SS Insert (exp 6/26/2011)
Final Price = $0.75-$0.80/ea wyb pasta sauce too

Prego Pasta Sauce (45 oz) – $3.50/ea

Newman’s Own Salad Dressing (16 oz) – $3/ea
Use $1/1 Any’s Newman’s Own Product
Use $0.50/1 Newman’s Own Products
Final Price = $2/ea

Open Pit Barbecue Sauce (18 oz) or Vlasic Relish (9-10 oz) – $1/ea
Use $055/1 Vlassic Product
Final Price = FREE

Smucker’s Topping – $2/ea
Use $1/2 Smucker’s Toppings 5/15/2011 RP Insert (exp 8/31/2011)
Use $1/1 Smucker’s Toppings 5/15/2011 RP Insert (exp 8/31/2011)
Final Price = $1-$1.50/ea

Hillshire Farm Ultra Thin or Hearty Sliced Lunchmeat – $3.33/ea

Hebrew National Franks or Knockwurst – B1G1
Use $1/2 Hebrew National Franks June 2011 All You Magazine

Oscar Mayer Meat Bologna (12 oz) – B1G1

Tropicana Pure Premium Orange Juice or Trop50 (59 oz) – $3/ea
Use $0.50/1 Tropicana Trop50 Lemonade
Final Price = $2/ea

Yoplait Original or Whips Yogurt Cups (4-6 oz) – $0.50/ea
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups 5/8/2011 SS Insert (exp 7/2/2011)
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 5/8/2011 SS Insert (exp 7/2/2011)
Use $1/10 Yoplait Yogurt Cups 5/8/2011 SS Insert (exp 7/2/2011)
Final Price = $0.37-$0.40/ea

Breakstone’s Sour Cream (16 oz) – $1.50/ea

Yoplait Splitz, Fiber One or Trix Multipacks – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Products
Use $1/1 Yoplait Fiber One Yogurt Mulitpacks 4/17/2011 SS Insert (exp 6/11/2011)
Use $1.00/2 Yoplait Go-Gurt or Trix Multipack 4/17/2011 SS Insert (exp 6/11/2011)
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt or Trix Multipack 4/17/2011 SS Insert (exp 6/11/2011)
Final Price = $1-$1.50/ea

Coffee-mate Flavored Creamers (32 oz) – $3/ea
Use $0.50/1 Coffee-Mate Liquid or Powder
Use $0.55/1 Coffee-Mate
Final Price = $1.90-$2/ea

Kraft Singles – $2.28/ea
Use $1/1 Kraft 2% Cheese Singles (IE) Printable (FF)
Final Price = $1.28/ea

8th Continent Soy Milk (64 oz) – $2.50/ea
Use $2/1 8th Continent Carton (IE) Printable (FF)
Use $1/1 8th Continent Soy Milk
Final Price = $0.50-$1.50/ea

I Can’t Believe It’s Not Butter! Spread or Spray or Promise (8-16 oz) – $2.50/ea

Daisy Brand Cottage Cheese (24 oz) – $3/ea

Kashi Cereal or Fruitabu (8 pk) – $3/ea
Use $1/1 Kashi Cereal or Kashi TLC Snack
Final Price = $2/ea

Kashi Cookies or Crackers (6-9 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Kashi Cereal or Kashi TLC Snack
Final Price = $1.50/ea

Snapple Tea – $1/ea

Boston Market Meals – $3/ea

Tyson Bagged Chicken (22-32 oz) – $6.99/ea

Edy’s Fruit Bars (6 or 12 ct) – $2.50/ea when you buy 4, less quantities are $3.33/ea

Aunt Jemima Waffles, French Toast or Pancakes – $2/ea

Luigi’s Italian Ice, Minute Maid Juice Bars or Whole Fruit Bars (6 or 8 ct) – $2.50/ea
Use $0.50/1 Luigi’s Real Italian Ice Product 5/1/2011 RP Insert (exp 6/12/2011)
Final Price = $1.50/ea

Jimmy Dean Breakfast Bowls or Omelets – $2.75/ea
Use $0.55/1 Jimmy Dean D-Lights Bowls 1/2/2011 RP Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $1.65/ea

Stouffer’s French Bread Pizza – $2.50/ea

DiGiorno Pizza & Wyngz, Breadsticks or Cookies – $7.99/ea
Use $1.25/1 DiGiorno Pizza & Cookies 4/17/2011 RP Insert (exp 6/30/2011)
Use $1.25/1 DiGiorno Pizza & Wyngz 4/17/2011 RP Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $6.74/ea

T.G.I. Friday’s Snacks – $3.33/ea

Gerber Stage 2 Baby Food – $0.90/ea

Gerber Graduates Yogurt or Fruit and Veggie Melts, Fruit Minis, Bars, Strips or Twists – $2.50/ea

PERSONAL CARE

Close-Up Toothpaste (6 oz) – $1/ea

Get $3 off your next shopping trip when you purchase $10 of the following products in a single transaction.

Suave (22.5 oz), Professional (14.5 oz), Men’s (10.5) or Kids Hair Care (12 oz) – $1.50/ea
Use $0.50/2 Suave Professionals Shampoo or conditioner 5/22/2011 RP Insert (exp 6/19/2011)
Use $0.50/2 Suave Professionals Dry Shampoo or Styling 5/22/2011 RP Insert (exp 6/19/2011)
Final Price = $1/ea

Dove Body Wash (18-24 oz) – $5/ea
Use $1/1 Dove Visible Care Body Wash
Final Price = $4/ea

Dove Bar Soap (6 bar) – $6/ea
Use $1/1 Dove Beauty Bars
Final Price = $5/ea

Dove or Degree Ultimate Clear Deodorant or Body Mist – $3.50/ea
Use $1/1 Dove Go Sleeveless Deodorant
Use $1/1 Dove Ultimate/ Clinical Protection Deodorant
Use $0.75/1 Degree Antiperspirant or deodorant 5/22/2011 RP Insert (exp 6/19/2011)
Final Price = $2-$2.50/ea

Vaseline Intensive Care Lotion (10 oz) or Suave Lotion (18 oz) – $2.75/ea
Use $1/1 Vaseline Product 5/22/2011 RP Insert (exp 6/19/2011)
Final Price = $1.75/ea

L’oreal Kids Hair Care – $2/ea

St Ives Body Wash (24 oz), Lotion (18 oz) or Facial Scrubs (6 or 6.5 oz) – $3/ea
Use $0.75/1 St. Ives Product
Final Price = $1.50/ea

HOUSEHOLD

Quilted Northern Bath Tissue (12 dbl rl) or Brawny Paper Towels (6 or 8 rl) – $6.49/ea
Use $0.50/1 Brawny Paper Towels 5/15/2011 RP Insert (exp 8/11/2011)
Use $1/2 Brawny Paper Towels 5/15/2011 RP Insert (exp 8/11/2011)
Final Price = $5.49-$5.99/ea

Dixie Value Pack Plates or Cups (40-340 ct) or Dixie, Vanity Fair or Mardi Gras Napkins ( 80-500 ct) – $3/ea
Use $0.55/1 Vanity Fair Napkins, Plates, Bowls or Cups 5/10/2011 Good Housekeeping Jun 2011 (exp 9/29/2011)
Use $0.55/1 Vanity Fair Products 3/1/2011 Family Circle Magazine (exp 6/30/2011)
Final Price = $1.90/ea

Get $3 off your next shopping trip when you purchase $15 worth of the following products in a single transaction.

Purina ONE Dry Dog Food (18 lb) – $17.99/ea

Purina ONE Dry Cat Food (3.15-3.5 lb) or ONE Dry Dog Food (4 lb) – $5/ea

Duracell Coppertop Batteries AA or AAA (16 pk), C or D (8 pk) or 9 Volt (4 pk) – $9.79/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 7 comments… read them below or add one }

1 Katie May 19, 2011 at 11:26 AM

FYI…If you “like” Vlasic on Facebook you get a $.55/1 coupon making the pickles cost $.90 or the relish FREE.

http://www.savingslifestyle.com has a link for $.55/1 Kraft dressing which is better than the newspaper insert coupon after doubling.

All You (June 2011) has a coupon for $1/2 Hebrew National Franks and they are on sale this week B1G1.

All You (June 2011) also has a coupon for $1/2 Hunts Ketcup which are on sale for 4/$5.

2 Jennifer May 19, 2011 at 1:01 PM

Thanks Katie, will add these to the post.

3 Liz May 19, 2011 at 1:12 PM

I found a display in the freezer section with the large boxes of Jell-o that had a $0.55/2 coupon in a booklet. The coupon did not state a size so I was able to use it on the smaller size that was on sale for $0.75. After doubling each was $0.20 wyb 2.

4 Katie May 19, 2011 at 3:22 PM

BTW…I went to the Giant Eagle in New Albany and the price for the Hebrew National Hotdogs are 2/$4.98. My mom went to the GE in Dublin and they were 2/$6.98. She questioned them about it and was told that 2/$4.98 was last week’s price and that they should be 2/$6.98. They called another store and honored the $4.98 price, but they told the other store to raise their price. So hurry up and get those hotdogs!! :)

5 Missy May 22, 2011 at 8:53 PM

There is a new coupon for Sweet Baby Rays bbq sauce this week for $1.00/2 ~

6 Linda Stengel May 22, 2011 at 10:02 PM

The new e coupons are already on for Giant Eagle for sale starting May 26. How do I get the e coupons for the sale going on now week May 19-May 25.

7 Coupon Housewife May 23, 2011 at 5:22 PM

Hi! There is a printable coupon for $1/1 PhillySwirl Frozen Treat.

http://phillyswirlcoupon.com/

Leave a Comment

Previous post:

Next post: