Meijer Deals: 4/17/2011-4/23/2011

by Jennifer on April 16, 2011 · 2 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

Did you know? Meijer Mealbox coupons are store coupons that can be used in conjunction with manufacturer’s coupons for additional savings. View a current list and print your Meijer Mealbox coupons here.

GROCERY

I Can’t Believe It’s Not Butter – $1.50/ea
Get a Lender’s Bagel Item FREE when you buy 3
Use $0.85/1 I Can’t Believe It’s Not Butter! Spray
Use $0.85/1 I Can’t Believe It’s Not Butter! Spread
Use $0.75/2 I can’t Believe It’s Not Butter Product 4/17/2011 RP Insert (exp 5/15/2011)
Final Price = FREE-$0.75/ea

Stove Top Stuffing (5-6 oz) – $1.25/ea
Use $0.50/1 Stove Top Stuffing Mix 4/3/2011 SS Insert (exp 5/3/2011)
Plus
Use $1/2 Stove Top Stuffing 4/10/2011 Meijer mPerks (exp 5/1/2011)
Final Price = FREE

Cool Whip Topping (8 oz) – $0.99/ea

Freshlike Farm Vegetables or Birdseye Steamfresh Vegetables – $0.89/ea
Use $1/3 or $0.50/2 Birdseye Steamfresh 3/6/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $0.39-0.56/ea

Land ‘O Lakes Butter Quarters – $3/ea
Use $0.50/2 Land O’ Lakes Butter
Use $0.50/1 Land O’ Lakes Butter 4/3/2011 SS Insert (exp 5/28/2011)
Use $0.50/2 Land O Lakes Butter 4/3/2011 SS Insert (exp 5/28/2011)
Final Price = $2-$2.50/ea

Dole Pineapple (20 oz), Mandarin Oranges or Tropical Fruit Salad – $0.97/ea
Use $0.50/2 Dole Pineapple or Tropical Fruit 4/10/2011 SS Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $0.47/ea

Kraft Shredded Cheese, Chunks, Cube or Crumbles – $1.88/ea
Use $1/2 Kraft Natural Shredded Cheese 3/13/2011 SS Insert (exp 4/24/2011)
Use $1/2 Kraft Natural Shredded Cheese 3/13/2011 SS Insert (exp 4/24/2011)
Final Price = $1.38/ea

Hershey’s Chocolate Packaged Candy, Reese’s Pieces, or Holiday M&M’s – $2.50/ea
Use $1/3 Hershey Products 4/3/2011 SS Insert (exp 4/24/2011)
Final Price = $2.17/ea

Johnsonville Breakfast Pork Sausage Links or Patties – $2/ea

Jimmy Dean Roll Pork Sausage or Fully Cooked Links, Patties or Crumbles – $2.50/ea
Use $1/2 Jimmy Dean Sausage Rolls 4/17/2011 RP Insert (exp 6/15/2011)
Use $0.75/1 Jimmy Dean Fully Cooked Product 3/6/2011 RP Insert (exp 10/31/2011)
Use $1/1 Jimmy Dean Product
Final Price = $1-$2/ea

Hillshire Farm Rope Style Smoked Sausage, Cheddarwurst or Brats – $2/ea
Use $0.75/2 Hillshire Farm Smoked Sausage 4/10/2011 RP Insert (exp 5/1/2011)
Use $1/2 Hillshire Farm Smoked Sausage 4/10/2011 RP Insert (exp 5/1/2011)
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Gorton’s Fish Sticks Battered or Breaded Fillets or Tenders – $3.49/ea
Use $1/2 Gorton’s Product 2/13/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Use $0.50/1 Gorton’s Product 2/13/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $2.49-$2.99/ea

Coffee-mate Flavored Creamer (32 oz) – $3/ea
Use $0.75/2 Coffee-Mate
Use $0.55/1 Coffee-Mate
Use $1/2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer 1/30/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1.90-$2.50/ea

Daisy Sour Cream (16 oz) – $1.69/ea

Pillsbury Crescent Rolls or Sweet Rolls – $1.50/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Roll 3/13/2011 SS Insert (exp 6/4/2011)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls 4/17/2011 SS Insert (exp 7/9/2011)
Use $0.30/1 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls 2/13/2011 GM Insert (exp 5/7/2011)
Final Price = $0.90-$1.10/ea

Kraft Philadelphia Cream Cheese – $1.50/ea

Dannon Yogurt Cups – $0.50/ea
Use $1/10 Dannon Single Serve or Light & Fit 4/10/2011 SS Insert (exp 5/10/2011)
Final Price = $0.40/ea

Lean Cuisine Entrees, Paninis, Flatbread Melts, Pizza or Simple Favorites – $2/ea
Use $1/4 Lean Cuisine Varieties (IE) Printable (FF)
Use $1/3 Lean Cuisine Products 3/21/2011 All You Apr 2011 (exp 5/31/2011)
Final Price = $1.67-$1.75/ea

Sara Lee Fruit or Cream Pies – $3/ea
Use $0.75/1 Sara Lee Frozen Dessert 4/17/2011 RP Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $1.50/ea

T.G.I.Friday’s Snacks, Superpretzel or Bagel Bites – $2/ea
Use $1/1 Bagel Bites Snacks 8/22/2010 Redbook Sep 2010 (exp 4/30/2011)
Use $1/1 Bagel Bites Snack 8/1/2010 Parents Sep 2010 (exp 4/30/2011)
Use $0.50/1 Superpretzel Soft Pretzel Item
Use $0.50/1 Superpretzel Product 4/10/2011 RP Insert (exp 5/10/2011)
Final Price = $1/ea

Campbell’s Condensed Cream of Chicken or Mushroom Soup – $0.75/ea
Use $0.25/4 Campbell’s Great for Cooking Soup 3/6/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Final Price = $0.63/ea

Kraft Miracle Whip or Mayo (22 or 30 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing 4/10/2011 SS Insert (exp 5/8/2011)
Use $0.75/1 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing 4/10/2011 SS Insert (exp 5/8/2011)
Use $1/1 Kraft Miracle Whip
Final Price = $1-$2/ea

Bush’s Baked Beans (28 oz) or Grillin’ Beans – $1.66/ea

Lipton Recipe Secrets, Soup Secrets or Cup-O-Soup or Knorr Recipe Soup Mix – $1/ea
Use $0.60/2 Lipton Recipe Secrets Product 4/17/2011 RP Insert (exp 5/14/2011)
Use $0.50/2 Knorr’s Recipe/Sauce/Gravy Mix Product 4/17/2011 RP Insert (exp 5/14/2011)
Final Price = $0.40-$0.50/ea

Del Monte Tomatoes or Contadina Tomato Sauce – $1/ea
Use $0.60/2 Del Monte Canned Tomatoes 4/10/2011 Meijer mPerks (exp 4/23/2011)
Final Price = $0.70/ea

Heinz Ketchup (32-36 oz) – $1.69/ea

General Mills Cereal Multi Grain Cheerios, Total Whole Grain, Chex Honey Nut or Cinnamon or Fiber One Chewy Bars – $2.50/ea
Use $0.75/1 General Mills Chex Cereals
Use $0.75/1 General Mills Chex Cereals
Use $1/1 General Mills Total Cereal (IE_ Printable (FF)
Use $1/2 Fiber One Chewy Bars
Use $0.40/1 Fiber One Chewy Bars 3/6/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1-$2/ea

Kellogg’s Cereal Frosted Mini Wheats, Raisin Bran, Corn Pops, Froot Loops, Rice Krispies or Apple Jacks, Nutri-Grain Bars or Special K Bars – $2.50/ea
Get a FREE gallon of milk when you buy 4
Use $1/2 Kellogg’s Krispies Cereal 4/17/2011 RP Insert (exp 5/29/2011)
Use $1/3 Kellogg’s Cereals 4/17/2011 RP Insert (exp 5/29/2011)
Use $2/3 Kellogg’s Special K Products
Use $0.75/2 Kellogg’s Nutri-grain Cereal Bars 3/6/2011 RP Insert (exp 5/1/2011)
Final Price = $1.75-$2.17/ea

Gold Medal All Purpose, Unbleached or Self Rising Flour or Harvest King Flour – $1.99/ea

Nestle Toll House Morsels – $2/ea
Use $1.10/3 Nestle Toll House Morsels
Use $0.75/2 Nestle Toll House Morsels 4/10/2011 SS Insert (exp 5/22/2011)
Use $1/2 Nestle Toll House Morsels
Final Price = $1.24-$1.62/ea

Betty Crocker Cookie Mix (17.5 oz) or Warm Delights – $1.50/ea
Use $0.40/1 Betty Crocker Cookie Mix 3/6/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $0.70/ea

Duncan Hines Family Brownie Mix or Frosting – $1.25/ea
Use $0.50/1 Duncan Hines Brownies 4/10/2011 SS Insert (exp 5/30/2011)
Final Price = $0.25/ea

Campbell’s Chunky Soup – $1.50/ea
Use $1/2 Campbell’s Chunky Soup or Healthy Request
Use $1.50/3 Campbell’s Chunky Soup or Healthy Request
Final Price = $1/ea

Pepperidge Farm Goldfish – $1.66/ea
Use $0.35/1 Pepperidge Farm Goldfish Grahams
Use $0.35/1 Pepperidge Farm Goldfish Grahams
Final Price = $0.96/ea

Aunt Millie’s Healthy Goodness Bread or Tea Rolls – B1G2
Use $0.55/1 Aunt Millie’s Healthy Goodness Breads 1/2/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)

Lay’s Potato Chips – B1G1
Use $1/2 Lay’s Potato Chips 3/13/2011 SS Insert (exp 5/2/2011)
Use $0.55/1 Lay’s Potato Chips 3/13/2011 SS Insert (exp 5/2/2011)

Nabisco Wheat Thins or Triscuits, Snackwells or 100 Calorie Snacks – $1.66/ea

Nabisco Oreos, Cakesters, or Honeymaid Grahams – $2.50/ea

7Up, Diet Rite, A&W, or Sunkist (6 pk bottles) – B2G1

Heinz Gravy – $1.25/ea

Keebler Club or Town House Crackers – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler Townhouse Crackers
Use $1/2 Keebler Club Crackers
Final Price = $2/ea

Crystal Light On The Go or Skin Essentials Drink Mix – $2/ea
Use B2G1 Crystal Light Drink Mix Product 4/3/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $1.33/ea

Del Monte Fruit – $0.77/ea when you buy 10, less quantities are $0.97/ea

Planters Mixed Nuts with Peanuts, Lightly Salted, Cashew Halves, or Sweet Roasted Mix – $2.99/ea

Vlassic Pickles – $1.66/ea

Log Cabin or Mrs Butterworth’s Syrup – $2.50/ea

Dei Fratelli’s Tomatoes, Tomato Sauce or Italian Sauce – $1.25/ea

HOUSEHOLD

Lysol Cleaners – $1.66/ea
Use $1/2 Lysol Toilet Bowl Cleaners
Use $1/2 Lysol Bathroom Cleaner
Final Price = $1.16/ea

Chinet Dinner or Compartment Plates (15 ct), Lunch Plates (30 ct), Dessert Plates (35 ct), Platters (12 ct), Salad Bowls (20 ct) or Comfort Cups (10 ct) – $2.50/ea
Use $0.55/1 Chinet Casuals Plates 2/27/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Use $1/1 Chinet Product
Final Price = $1.40-$1.50/ea

Purex Liquid Laundry Detergent (60-72) – $2.99/ea
Use $1/1 Purex Liquid Laundry Detergent 2/20/2011 RP Insert (exp 4/16/2011)
Final Price = $1.99/ea

PERSONAL

Ban Invisible Solid Deodorant – B1G1
Use $0.75/1 Ban Solid 4/17/2011 SS Insert (exp 6/4/2011)
Use $0.40/1 Ban Product, any 4/17/2011 SS Insert (exp 6/4/2011)

Johnson & Johnson Bath, Lotion, Oil or Powder – 20% off
Use $0.50/1 Johnson baby or Natural Product 4/17/2011 SS Insert (exp 6/26/2011)
Use $1/1 Johnson’s Natural Product
Use $2/2 Johnson’s Newborn Skincare (IE) Printable (FF)
Use $0.75/1 Johnson’s Baby Soothing Vapor Bath

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Meg April 16, 2011 at 7:35 PM

Thanks for the matchups! I just wanted to add one more for the Birdseye Steamfresh sale. In addition to the one already posted, there is also an option of using the $0.50/2 Birdseye Steamfresh coupon (expires 05/15/11). At least around here, Meijer doubles coupons so it would become $1 off. It will be 1.78 for two before the coupon–$0.39 each after the coupon.

2 kh April 20, 2011 at 1:16 PM

Central Ohio Shoppers – As of May 1st, Meijer will no longer be price comparing. In my opinion it is there competitive edge of Kroger and Giant Eagle, especially when those store tend to more expensive in general. I personally talked to the Store Director of my store sharing how important I believe it is to so many shoppers especially in todays current economic times, I personally have been laid off work for over 3 years. I will aslo be writing a letter/emailing corp as well. I would encourage other loyal Meijer shoppers to do the same. Today alone, I chatted with 2 shoppers in the store who were not happy about this change. Good luck.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: