Giant Eagle Deals: 4/14-4/20/11

by Jennifer on April 13, 2011 · 12 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Organic Valley Half & Half (16 oz) – $1.79/ea
Use $0.75/1 Organic Valley Half and Half
Final Price = $0.29/ea

Mrs. T’s Pierogies (12-16.9 oz) – $1.67/ea when you buy 6, less quantities are $2/ea
Use $1/1 Mrs. T’s Pierogies
Use $1/1 Mrs. T’s Pierogies 3/6/2011 RP Insert (exp 5/31/2011)
Use $1/1 Mrs. T’s Pierogies 3/18/2011 All You Mar 2011 (exp 5/31/2011)
Final Price = $0.67/ea wyb 6

Pepsi or Mountain Dew (12 pk cans or 6 pk bottles) – $2.75/ea when you buy 4, less quantities are $3.67/ea

Reese’s Peanut Butter Eggs (6 pk), Nestle Nest Eggs, Holiday M&M’s, or Lindt Stand Up Bags – $2.48/ea
Use $1/2 Hershey Products 4/3/2011 SS Insert (exp 4/24/2011)
Use $0.55/1 Nestle NestEggs
Use $1/2 Nestle NestEggs
Use $1/1 Lindt Truffles 1/23/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1.38-$1.98/ea

Barilla Pasta or Chef Boyardee Canned Pasta – $1/ea
Use $0.50/3 Chef Boyardee Products
Final Price = $0.67/ea

Kellogg’s Pop Tarts, Fruit Snacks or Cereal (8.7 oz) – $2/ea
Use $1/3 Kellogg’s Cereals
Use $1/3 Kellogg’s PopTart Products 3/6/2011 RP Insert (exp 5/1/2011)
Final Price = $1.67/ea

Dole Canned Pineapple (20 oz) – $1/ea
Use $0.50/2 Dole Pineapple or Tropical Fruit 4/10/2011 SS Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $0.50/ea

Libby’s Canned Vegetables (11-15 oz, no peas) – $0.60/ea
Use $1/4 Libby’s Vegetables
Final Price = $0.35/ea

Domino Sugar (5 lb) – $2.99/ea
Use $0.75/2 Domino Sugar Product 3/27/2011 RP Insert (exp 5/31/2011)
Use $0.40/1 Domino Sugar Product 4/7/2011 Better Homes & Gardens Apr 2011 (exp 6/30/2011)
Final Price = $2.19-$2.24/ea

Vlasic Pickles (16-24 oz) – $2/ea
Use $0.55/1 Vlasic Pickles, Peppers, or Relish
Use $0.55/1 Vlasic Pickles, Peppers, or Relish
Final Price = $0.90/ea

Green Giant Boxed Vegetables (7-10 oz) – $1/ea
Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables
Use $0.50/1 Green Giant Boxed Vegetables
Final Price = FREE-$0.60/ea

Campbell’s Cream of Mushroom or Cream of Chicken Soup – $0.80/ea
Use $0.40/5 Campbell’s Great for Cooking Soup 3/6/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Use $0.25/4 Campbell’s Great for Cooking Soup 3/6/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Final Price =$0.64-$0.68/ea

Betty Crocker Casserole or Mashed Potatoes (4.5-6.6 oz) – $1/ea
Get $2 off your next shopping trip when you buy 10.

Cool whip (8 oz) – $1/ea

Swanson Broth (32 oz) – $2/ea
Use $1/3 Swanson Broth or Stock 4/10/2011 SS Insert (exp 5/22/2011)
Use $0.50/2 Swanson Broth or Stock 4/10/2011 SS Insert (exp 5/22/2011)
Final Price = $1.50-$1.67/ea

Hanover Goldline or Silverline Vegetables (8-16 oz) – $1.66/ea
Use $1/2 Hanover Gold or Silver Line Frozen Vegetables
Final Price = $1.16/ea

Get $3 off your next shopping trip when you spend $15 on the following products in a single transaction.

Folgers Coffee (22.6-33.9 oz) or Dunkin’ Donuts Coffee (11-12 oz) – $7.99/ea
Use $1/1 Folgers Coffee
Use $1/1 Folgers Coffee 4/10/2011 RP Insert (exp 5/14/2011)
Final Price = $6.99/ea

Hungry Jack Pancake Mix or Syrup – $2.50/ea
Use $1/2 Hungry Jack Pancake/Waffle Mix & Syrup 3/21/2011 All You Apr 2011 (exp 4/30/2011)
Final Price = $2/ea

Crisco Oil (48 oz) – $3.99/ea

Pillsbury Cookie Mix – $2/ea

Pillsbury Cake Mix – $1/ea
Use $1/2 Pillsbury Sugar Free Frosting or Mixes 1/23/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $0.50/ea

Pillsbury Frosting – $1.66/ea
Use $1/2 Pillsbury Sugar Free Frosting or Mixes 1/23/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Use $1/2 Pillsbury Frosting 3/27/2011 RP Insert (exp 6/30/2011)
Final Price = $1.16/ea

Robin Hood Flour (5 lb) – $2.50/ea

Frito Lay ruffles or Sunchips – $3/ea

Nabisco Triscuit or Wheat Thins (5.5-10 oz) or 100 Calorie Packs or Toasted Chips – $2.50/ea

Splenda No-Calorie Sweetner (80 or 100 ct) – $3.33/ea
Use $1/1 Splenda Product
Use $2/1 Splenda Sweetener Granulated with Fiber
Final Price = $1.33-$2.33/ea

Keebler Fudge Shoppe, Town House or Grahams – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler Townhouse Crackers
Use $0.55/2 Keebler Cookies 3/6/2011 RP Insert (exp 5/1/2011)
Final Price = $1.95-$2/ea

Emerald Almonds or Cashews or Pop Secret Microwave Popcorn ( 6 ct) – B1G1
$1/2 Pop Secret Products

Shearer’s Kettle Cooked Chips or Tangos Tortillas Chips – $2.50/ea

Hunt’s Snack Pack (4 pk) or Pasta Sauce (26 oz) – $1.25/ea

Nature Valley Granola Nut Clusters or Sweet & Salty Granola Bars – $2.50/ea
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars 3/27/2011 SS Insert (exp 5/21/2011)
Use $1/2 Nature Valley Granola Nut Clusters
Final Price = $1.75-$2/ea

Gatorade (32 oz) – $1/ea

Jell-O Gelatin or Pudding Boxes – $0.75/ea

Nature’s Pride Bread or Hostess Mini Muffins – B1G1

Stove Top Stuffing Mix (5 or 6 oz) – $1.50/ea
Use $0.50/1 Stove Top Stuffing Mix 4/3/2011 SS Insert (exp 5/3/2011)
Final Price = $0.50/ea

Arnold Select Sandwich Thins – B1G1

Kraft Salad Dressing (14 or 16 oz) – $1.66/ea
Use $1/2 Kraft Dressing 4/10/2011 SS Insert (exp 5/8/2011)
Final Price = $1.16/ea

Kraft Miracle Whip or Mayo (22 oz squeeze or 30 oz jar) – $2.50/ea
Use $0.75/1 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing 4/10/2011 SS Insert (exp 5/8/2011)
Use $1/2 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing 4/10/2011 SS Insert (exp 5/8/2011)
Final Price = $1-$2/ea

Kraft Barbecue Sauce (18 oz) – $1/ea

A.1. Steak Sauce or Marinade or Grey Poupon Mustard – $3/ea
Use $1/1 A1 Steak Sauce or Marinade 4/10/2011 SS Insert (exp 5/8/2011)
Final Price = $2/ea

Hidden Valley Ranch Dressing (16 oz) or KC Masterpiece BBQ Sauce or Marinade – $2.50/ea
Use $1/1 Hidden Valley Salad Dressing 3/13/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Use $0.50/1 KC Masterpiece Products 3/13/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Final Price = $1.50/ea

Zatarains Rice (7 or 8 oz) – $1/ea

Prego Pasta Sauce (24 oz) – $2/ea

Dei Fratelli Canned Tomatoes (28 oz) – $1/ea

Bush’s Baked Beans or Grillin’ Beans – $1.66/ea

Hunt’s Manwich – $1.25/ea

Kraft Shapes or Easy Mac or Velveeta Cups – $1/ea

Kellogg’s Special K Bars (12 oz), Fiber Plus Bars (12.6 oz), or Rice Krispies Treats (12.2-12.4 oz) – $4.50/ea
Use $2/3 Kellogg’s Special K Products
Use $1/2 Kellogg’s Special K Products
Use $1/1 Kellogg’s Special K Chocolate Protein Bars
Use $0.40/1 Fiber One Chewy Bars 3/6/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $3.50-$4/ea

Kellogg’s Frosted Mini-Wheats (16-18 oz) – $3/ea
Use $1.50/3 Kellogg’s Cereal 4/10/2011 RP Insert (exp 5/22/2011)
Use $0.70/1 Kellogg’s Cereals 3/27/2011 RP Insert (exp 5/8/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Cereals 3/27/2011 RP Insert (exp 5/8/2011)
Final Price = $1.60-$2.50/ea

Cascadian Farm Frozen Vegetables or Muir Glen Soups or Tomatoes (28 oz) – $2/ea
Use $0.75/1 Cascadian Farm Product 4/1/2011 Coupons.com (exp 5/2/2011)
Use $1/1 Muir Glen Product (IE) Printable (FF)
Final Price = $0.50-$1/ea

Cascadian Farms Cereal or Bars, or Muir Glen Pasta Sauce or Salsa – $3/ea
Use $0.75/1 Cascadian Farm Product 4/1/2011 Coupons.com (exp 5/2/2011)
Use $1/1 Muir Glen Product (IE) Printable (FF)
Final Price = $1.50-$2/ea

R.W. Knudsen Organic Juice (32 oz) – $3/ea
Use $0.75/1 R.W. Knudsen Just Juice
Final Price = $1.50/ea

YoBaby Yogurt (4 pk) – $2/ea
Use $0.50/1 Stonyfield YoBaby Organic Yogurt
Use $1/1 YoBaby Yogurt
Final Price = $1/ea

Honest Tea or Honest Ade – $1/ea

Kraft Philadelphia Brick Cream Cheese (8 oz) – $1.50/ea

Yoplait Yogurt Light, Thick & Creamy or Whips – $0.50/ea
Get $2 off your next shopping trip when you buy 20 in a single transaction.
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups
Use $0.40/6 Yoplait Cups 3/27/2011 SS Insert (exp 5/21/2011)
Final Price = $0.37/ea

Sargento Shredded Cheese (8 oz) – $2/ea

Coffee-mate Flavored Creamers (16 oz) – $1.50/ea
Use $1/2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer 1/30/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Use $0.55/1 Coffee-Mate
Final Price = $0.40-$1/ea

Pillsbury Crescents, Cinnamon Rolls or Breads (8-13.9 oz) – $1.66/ea
Use$0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Roll 3/13/2011 SS Insert (exp 6/4/2011)
Use $1/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls (IE) Printable (FF)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Final Price = $1.16-$1.26/ea

Dannon Activia or Danimal Crush Cups (4 pk) or Coolision or Drinkable Yogurt – $2/ea
Use $1/1 Dannon Danimals Product 2/27/2011 SS Insert (exp 4/26/2011)
Final Price = $1/ea

Athenos Hummus (7 oz) – $1.50/ea
Use B1G1 Athenos Hummus Product
Final Price = $0.75/ea

Pillsbury Sweet Moments, Cookies, Pie Crust or Crescent Big Rolls – $2.50/ea
Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts
Use $0.75/1 Pillsbury Sweet Moments Desserts 2/13/2011 GM Insert (exp 5/7/2011)
Use $3/3 Pillsbury Sweet Moments & Refrigerated Goods
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $0.55/1 Pillsbury Refrigerated Simply Cookie Dough 2/13/2011 GM Insert (exp 5/7/2011)
Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
Final Price = $1-$2/ea

Dannon Greek Yogurt (5.3 oz) – $1/ea

Gorton’s Fish Fillets, Tenders, Sticks or Grilled Fillets – $3/ea when you buy 2, less quantites are $3.50/ea
Use $0.75/1 Gorton’s Grilled Item
Use $0.50/1 Gorton’s Product 2/13/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Use $1/1 Gorton’s Grilled Item (IE) Printable (FF)
Final Price = $1.50-$2/ea wyb 2

Stouffer’s Signature Classics or Simple Dishes – $2/ea

Tombstone Pizza – $3.33/ea when you buy 3, less quantities are $4/ea
Use $1.50/3 Tombstone Pizzas
Final Price = $2.83/ea wyb 3

Starkist Seasations Entrees (9 oz) – B1G1
Use $1.50/1 Starkist Seasations Fish Fillets
Use $0.75/1 StarKist SeaSations Fillets
Use $0.75/1 Starkist SeaSations Entree 3/27/2011 RP insert (exp 5/8/2011)

Rosetto Pasta or Rosina Meatballs – $3/ea
Use $1.50/2 Rosetto Frozen Pasta (IE) Printable (FF)
Use $0.75/1 Rosina Meatballs 3/6/2011 RP Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $1.50-$2.25/ea

Freschetta Pizza – $5.50/ea
Use $1/1 Freschetta Multi-Serve Pizza 4/10/2011 SS Insert (exp 6/30/2011)
Use $1/1 Freschetta Pizza (IE) Printable (FF)
Final Price = $4.50/ea

Alexia Fries, Appetizers or Bread – $3.50/ea
Use $1/2 Alexia Frozen Products 4/3/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Use $1/1 Alexia Frozen Product
Use $1/1 Alexia Frozen Product
Final Price = $2.50-$3/ea

Pepperidge Farm Layer Cakes or Turnovers or Artisan Rolls – $3/ea
Use $0.55/1 Pepperidge Farm Frozen 3 Layer Cake 2/27/2011 SS Insert (exp 5/22/2011)
Final Price = $1.90/ea

Get $4 off your next shopping trip when you purchase $12 of the following products in a single transaction.

Edy’s Ice Cream (1.5 qt) – $3.33/ea

Edy’s Shakes or Smoothies (7.6-8.1 oz) – $1.25/ea

Edy’s Fruit Bars (6 or 12 ct) or Drumstick (4 ct) – $3.33/ea

Drumstick (8 ct) or Lil’ Drums (10 ct) – $4.99/ea

Blue Diamond Almond Breeze Almond Milk (64 oz) – $3/ea
Use $1/1 Blue Diamond Almond Breeze
Use $0.55/1 Blue Diamond Almond Breeze 1/30/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1.90-$2/ea

Daisy Sour Cream (16 oz) – $1.79/ea

Eckrich Skinless Polska Kielbasa or Smoked Sausage – B1G1

PERSONAL CARE

Always Pads (14-24 ct) or Liners (40-60 ct) or Tampax (20 ct) Flushable Tampons – $2.67/ea
Get $3 off your next Health & Beauty shopping trip wyb 3 in a single transaction.
Use $0.50/1 Always Pantiliners 4/3/2011 P&G Insert (exp 4/30/2011)
Use $1/1 Always Products 4/3/2011 P&G Insert (exp 4/30/2011)
Use $1/1 Tampax Product 4/3/2011 P&G Insert (exp 4/30/2011)
Plus
Use $1/1 Tampax Tampons e-Offers
Use $1/1 Always Pads e-Offers
Use $0.50/1 Always Liners
Final Price = $0.67-$1.67/ea

HOUSEHOLD

Cottonelle Bath Tissue (12 rl) or Viva Paper Towels (6 rl) – $6/ea
Use $0.50/1 Cottonelle Bathroom Tissue 3/13/2011 SS Insert (exp 4/24/2011)
Use $0.50/1 Cottonelle Bath Tissue (IE) Printable (FF)
Use $0.40/1 Viva Paper Towels Big Roll 3/13/2011 SS Insert (exp 4/24/2011)
Final Price = $5-$5.10/ea

Seventh Generation 2x Liquid Laundry Detergent (32 or 33 ld) – $7.99/ea
Use $1/1 Seventh Generation Product
Final Price = $6.99/ea

Dial Classic Pumps – $1/ea
Use $0.35/1 Dial Bar Multipack or Liquid Handsoap 3/13/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $0.30/ea

Dixie or Vanity Fair Plates, Cups, Bowls or Napkins (10-200 ct) or Quilted Northern Bath Tissue (4 rl) – $2/ea
Use $0.55/1 Vanity Fair Napkins, Plates, Bowls or Cups 4/7/2011 Better Homes & Gardens Apr 2011 (exp 7/31/2011)
Use $0.55/1 Vanity Fair Products 3/1/2011 Family Circle Magazine (exp 6/30/2011)
Final Price = $0.90/ea

Kleenex Facial Tissue (75-200 ct) – $1.33/ea
Use $0.50/2 KLEENEX Facial Tissue uprights 3/21/2011 All You Apr 2011 (exp 6/25/2011)
Final Price = $0.83/ea

Clorox Cleaners, Sprays or Triggers or Disinfecting Wipes (35 ct) or Pine Sol Cleaner (48 oz) – $2.50/ea
Use $0.75/1 Clorox Toilet Bowl Cleaners (IE) Printable (FF)
Use $1/1 Pine-Sol
Final Price = $1-$1.50/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 12 comments… read them below or add one }

1 Annie April 14, 2011 at 12:29 AM

At Giant Eagle, along with the BOGO, there was a Redplum coupon this week for $1.00 off of 2.

2 Annie April 14, 2011 at 12:30 AM

At Giant Eagle, along with the BOGO, there was a Redplum coupon this week for $1.00 off of 2 of the PopSmart Popcorn.

3 Kim April 14, 2011 at 1:11 AM

In the RP or SS this Saturday (in Cleveland) there was a coupon for $1 off any 2 Pop Secret products. :)

4 Jennifer April 14, 2011 at 10:29 AM

Thanks! I added a printable, but haven’t seen the one in the newspaper. Will investigate.

5 Jay Jay April 14, 2011 at 7:23 PM

There is a coupon out for 3.00 bic flex razors. there on sale for 3.00 this week. making them ,99 a piece.. i cleared the shelves :)

6 Jay Jay April 14, 2011 at 7:24 PM

sorry there on sale for 3.99 and the coupon is for 3.00 off making them .99 cents

7 lori April 17, 2011 at 4:11 PM

Coupons.com has Hungry Jack pancake mix 55 cent and syrup coupons 75 cents!They are on sale for 2 for 5.Get them oth for $2.40!!!Hurry print them out!

8 Chris April 17, 2011 at 7:46 PM

Splenda coupon in today’s PD good for $3 off an 80 ct. box. With the sale at GE, final cost is $.33/box.

9 Bree April 18, 2011 at 10:18 AM

Hi! If you get the Red Plum printable .75 off 2 for Zatarain’s Rice, that knocks the price down to 25 cents a box.

10 Rachel April 19, 2011 at 12:04 PM

According to the GE coupon policy currently posted on the website no printed internet coupon will be accepted for Free or BOGO items. Bummed about the hummus.

11 Lindsey April 20, 2011 at 3:34 PM

Just a question… what does RP & SS mean?

12 Marcy April 20, 2011 at 3:44 PM

Lindsey,

RP = Red Plum
SS = Smart Source

Both are inserts found in the Sunday newspaper (not every week, but most). I have an abbreviation page in the works, need to get that posted soon!!

Hope that helps. :-)

Leave a Comment

Previous post:

Next post: