Giant Eagle Deals: 3/3-/3/9/11

by Jennifer on March 2, 2011 · 2 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

YoCrunch 100 Calorie Parfait or Breyer’s Disney Yogurt – $2/ea
Use $0.75/1 YoCrunch Fruit Parfait Multipack 2/13/2011 SS Insert (exp 5/8/2011)
Use $1/1 YoCrunch Fruit Parfait (IE) Printable (FF)
Final Price = $0.50-$1/ea

Almond Breeze Milk (32 oz) – $1.66/ea
Use $1/1 Blue Diamond Almond Breeze
Use $0.55/1 Blue Diamond Shelf Stable Almond Breeze 1/30/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $0.56-$0.66/ea

RedPack Canned Tomatoes (28 or 29 oz) – $0.80/ea when you buy 5, less quantities are $1/ea
Use $0.75/2 Red Gold Redpack Tomatoes
Final Price = $0.05-$0.20/ea wyb 5, if you buy 6 and use 3 coupons it is $0.08/ea

Reese’s Peanut Butter Eggs (6 pk), Nestle NestEggs, Holiday M&M’s or Lindt Stand Up Bags (5.1-14 oz) – $2.48/ea
Use $0.55/1 Nestle NestEggs
Use $1/2 Nestle NestEggs
Use $1/2 Nestle Candy
Use $1.50/2 M&M’s Candies, Snickers or Twix Minis 1/23/2011 RP Insert (exp 3/6/2011)
Use $1/1 Lindt Truffles 1/23/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1.38-$1.98/ea

Pepsi or Mountain Dew (24 pk) – $5/ea when you buy 2, less quantities are $6/ea

Kraft Cheese Chunks or Shreds (5.8-8 oz) or Singles (10.7-12 oz) – $2/ea
Use $1/2 Kraft Shredded Cheese with Philadelphia
Final Price = $1.50/ea

Bumble Bee Solid White Tuna, Betty Crocker Helpers or Snow’s Clams – $1/ea
Use $0.75/3 Hamburger, Tuna, or Chicken Helper Skillet 2/13/2011 GM Insert (exp 4/9/2011)
Final Price = $0.50/ea

Kellogg’s Cereals – Frosted Flakes (17 oz) or Froot Loops (12.2 oz) – $2/ea when you buy 5, less quantities are $3/ea
Use $1/3 Kellogg’s Cereals 2/13/2011 RP Insert (exp 3/27/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Flakes Cereals
Final Price = $1.50-$1.67/ea wyb 5

Yoplait Light or Light Thick & Creamy Yogurt (6 oz) – $0.50/ea
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 2/13/2011 GM Insert (exp 4/9/2011)
Use $0.50/4 Yoplait Yogurt Cups
Final Price = $0.25-$0.37/ea

Get a BONUS $0.15 off per gallon of fuel for every $20 spent on the following products in a single transaction.

Green Giant Boxed Vegetables – $1/ea
Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables 2/13/2011 GM Insert (exp 4/9/2011)
Use $0.50/2 Green Giant Boxed Vegetables
Plus
Use $0.60/3 Green Giant Boxed Vegetables e-Offers
Final Price = $0.30-$0.40/ea

Giant Eagle Creamery Classics Ice Cream – $3.33/ea

Klondike Bars (4 or 6 ct) – $3.33/ea

Aunt Jemima Waffles or Lender’s Bagels – B1G1
Use $1/2 Aunt Jemima Frozen Breakfast Items

Hungry-Man Dinners – $2/ea

Mrs. T’s Pierogies – $1.66/ea
Use $1/1 Mrs. T’s Pierogies 3/18/2011 All You Mar 2011 (exp 5/31/2011)
Use $1/3 Mrs. T. Pierogies 1/30/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $0.66-$1.33/ea

Morning Star Farms Meatless Products – $3.50/ea

Farm Rich Appetizers – $5/ea
Use $0.75/1 Farm Rich Snack
Final Price = $3.50/ea

Tyson Bagged Chicken (22-32 oz) – $6.99/ea
Use $1/1 Tyson Bagged Breaded Chicken Strips 1/30/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $5.99/ea

SuperPretzel – $2.25/ea
Use $0.50/1 Superpretzel Soft Pretzel item
Use $0.50/1 Superpretzel Product 2/20/2011 RP Insert (exp 3/20/2011)
Final Price = $1.25/ea

Totino’s Pizza Rolls (7.5 oz) or Party Pizza – $1/ea
Use $1/5 Totino’s Crisp Crust Party Pizza Products
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.40/2 Totino’s Pizza Rolls Snacks 1/30/2011 SS Insert (exp 4/23/2011)
Use $1/5 Totino’s Crisp Crust Party Pizza Products 1/30/2011 SS Insert (exp 4/23/2011)
Use $0.50/3 Totino’s Crisp Crust Party Pizza products 2/13/2011 GM Insert (exp 5/7/2011)
Plus
Use $0.40/2 Totino’s Pizza Rolls
Final Price = $0.40-$0.60/ea

Cascadian Farm Frozen Organic Vegetables or Fries – $2.25/ea
Use $0.75/1 Cascadian Farm Product
Final Price = $0.75/ea

Dreamfields Pasta – $2/ea
Use $1/1 Dreamfields Pasta Product
Use $0.55/1 Dreamfield Pasta 1/16/2011 SS Insert (exp 3/19/2011)
Final Price = $0.90-$1/ea

DelGrosso La Famiglia Pasta Sauce – B1G1

Pillsbury Sweet Moments, Grands! Cinnamon Rolls, Crescent Big, Cookies or Pie Crusts – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.50/ea
Use $0.30/1 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts 12/12/2010 SS Insert (exp 3/5/2011)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls 1/2/2011 GM Insert (exp 3/26/2011)
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 12/12/2010 SS Insert (exp 3/5/2011)
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Holiday Cookies
Use $1.50/3 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough 12/12/2010 SS Insert (exp 3/5/2011)
Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
Plus
Use $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough e-Offers
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Rolls e-Offers
Use $0.40/2 Pillsbury Cinnamon Rolls e-Offers
Final Price = $1-$1.80/ea

Sargento Sliced Cheese – $2.50/ea

Chobani Greek Yogurt – $1/ea
Use $0.30/1 Chobani Greek Yogurt
Final Price = $0.40/ea

Coffee-Mate Flavored Creamer (32 oz) – $3/ea
Use $0.75/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer
Use $1/2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer 1/30/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1.50-$2.50/ea

Philadelphia Cooking Creme – $2.50/ea
Use $1.50/1 Kraft Philadelphia Cooking Creme
Use $1/1 Kraft Philadelphia Cream Cheese Minis 2/6/2011 SS Insert (exp 3/20/2011)
Final Price = $1-$1.50/ea

Frigo Cheese Heads String Cheese – $3/ea
Use $1/1 Frigo Cheese Heads Cheese Snacks
Use $1/1 Frigo Cheese Heads String Cheese 1/30/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $2/ea

Eckrich Skinless Polska Kielbasa or Smoked Sausage – B1G1
Use $0.55/1 Eckrich Smoked Sausage Product 1/30/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)

Oscar Mayer Bologna (16 oz) – B1G1

Oscar Mayer Beef, Angus, Beef Select or Cheese Franks (16 oz) – B1G1

Chex Snack Mix or Bugles – $1.60/ea when you buy 5, less quantities are $2/ea
Use $0.50/2 Chex Mix OR Chex 100 Calorie Snack
Use $0.50/2 Chex Mix OR Chex 100 Calorie Snack
Use $0.50/2 Chex Mix 1/30/2011 SS Insert (exp 3/26/2011)
Final Price = $1.10/ea wyb 5

Kellogg’s Special K Cereal (11.4-19.5 oz) – $2.66/ea
Use $1/1 Kellogg’s Special K Oats and Honey Cereal (IE Printable (FF)
Use $0.70/1 Kellogg’s Special K Multigrain Cereal 2/6/2011 RP Insert (exp 3/20/2011)
Final Price = $1.26-$1.66/ea

Kellogg’s Pop Tarts (12 ct) – $2.50/ea
Use $0.70/1 Kellogg’s Pop-Tarts Mini Crisps
Use $0.55/1 Kellogg’s Pop Tarts Mini Crisps 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Pop Tarts Toaster Pastries 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Final Price = $1.10-$2/ea

Kellogg’s Nutri-Grain Bars or Fiber Plus Bars – $2.50/ea

Lance Sandwich Crackers (6-14 oz) – $1.60/ea when you buy 5, less quantities are $2/ea

Juicy Juice (64 oz or 8 pk) – $2.50/ea
Use $2/4 Nestle Juicy Juice Product
Use $0.50/1 Nestle Juicy Juice Products
Final Price = $1.50-$2/ea

Apple & Eve Fruitables Juice (54 oz) or Northland Juice (64 oz) – $2.50/ea
Use $0.75/1 Apple & Eve Fruitables Product
Final Price = $1/ea

Gatorade (8 pk) – $5/ea

Nature Valley Granola Bars – $2.50/ea
Use $0.50/1 Nature Valley Granola Bars
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars 2/13/2011 GM Insert (exp 4/9/2011)
Plus
Use $0.50/1 Nature Valley e-Offers
Final Price = $1-$1.25/ea

Dole Fruit Jars or Fruit and Gel Bowl (4 pk) – $2/ea
Use $0.50/1 Dole Fruit Bowls Fruit in 100% Juice
Use $0.50/2 Dole Gels 1/30/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Use $1.50/4 Dole Fruit Bowls, Gels or Parfaits
Final Price = $1-$1.63/ea

Pringles Super Stacks – $1.33/ea
Use $0.25/1 Pringle Super Stacks e-Offers
Final Price = $1.08/ea

Post Cereal – Fruity Pebbles (11 oz) or Raisin Bran (20 oz) – $2.50/ea

Campbell’s Condensed Soup – $1/ea
Use $0.40/4 Campbell’s Condensed Soups 2/13/2011 SS Insert (exp 4/15/2011)
Use $0.25/4 Campbell’s Condensed Soups 1/9/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Use $1/3 Campbell’s Condensed Healthy Kids Soups
Final Price = $0.67-$0.88/ea

Maxwell House Coffee (31.5-34.5 oz) – $7.99/ea
Use $1/2 Maxwell House 2/13/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $7.49/ea

Capri Sun or Kool-Aid Jammers (10 ct) – $2/ea

Ocean Spray Cranberry Juice Cocktail (64 oz) – $2/ea

Kraft BBQ Sauce (18 oz) – $1/ea

Powerade or Powerade Zero –

Gorton’s Fish Fillets, Tenders or Sticks – $2.50/ea when you buy 2, less quantities are $3/ea
Use $1/1 Gorton’s Grilled Item (IE) Printable (FF)
Use $0.50/1 Gorton’s Product 2/13/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $1.50/ea wyb 2

San Giorgio Pasta – $1/ea
Use $1/2 San Giorgio Quick Cook Pasta
Final Price = $0.50/ea

Ragu Pasta Sauce (16 or 26 oz) – $1.25/ea

Kraft Deluxe, Deluxe Homestyle or Velveeta Mac & Cheese Dinners – $2/ea
Use $0.50/1 Kraft Homestyle Macaroni & Cheese Dinner
Final Price = $1/ea

Larabar – $0.80/ea when you buy 10, less quantities are $1/ea
Use $1/2 Larabar or Jocalat Bars
Use $1/4 Larabar or Jocalat Bars
Final Price = $0.30-$0.55/ea

PERSONAL CARE

Get a BONUS $0.40 off per gallon of fuel when you purchase 2 of the following products in a single transaction.

Pampers Big Pack Baby Dry, Cruisers or Swaddlers (48-100 ct) – $19.99/ea
Use $2.50/1 Pampers Diapers or Pants 2/27/2011 PG Insert (exp 3/31/2011)
Use $2/1 Pampers Diapers or Pants 2/27/2011 PG Insert (exp 3/31/2011)
Plus
Use $2/1 Pampers Swaddlers e-Offers
Use $2/1 Pampers Cruisers e-Offers
Final Price = $15.49-$15.99/ea

Sundown Value Size Vitamins (170-300 ct) – B1G1
Use $1/1 Sundown Naturals or Marvel Heroes Vitamin
Use $1/1 Sundown or Marvel Vitamins 1/23/2011 RP Insert (exp 3/8/2011)
Use $3/2 Sundown Naturals Vitamin Products (IE) Printable (FF)
Plus
Use $1/1 Sundown Vitamin e-Offers

Colgate Toothpaste (6.4 oz) or Wave or Professional Toothbrushes – $1/ea
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste 2/27/2011 SS Insert (exp 3/19/2011)
Use $0.50/1 Colgate Toothpaste 2/13/2011 SS Insert (exp 3/5/2011)
Use $0.75/1 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrush 2/27/2011 SS Insert (exp 3/19/2011)
Final Price = FREE

HOUSEHOLD

Quilted Northern Bath Tissue (24 dbl rl) or Brawny Paper Towels (12 big rl) – $10.99/ea

Use $0.50/1 Brawny Paper Towels 1/23/2011 RP Insert (exp 3/7/2011)
Final Price = $9.99/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Sharon March 3, 2011 at 1:23 AM

RedPack Canned Tomatoes (28 or 29 oz) – $0.80/ea when you buy 5, less quantities are $1/ea
Use $0.75/2 Red Gold Redpack Tomatoes
Final Price = $0.05/ea wyb 5

How do you get .05 each?
5 cans = $4 – $1.50 – 1.50 = $1 for 5 cans or .20 each
Even if you buy a 6th can @$1 and use another coupon it would be .50/5 or .08 each
Am I missing something?

Thanks

2 Jennifer March 3, 2011 at 10:28 AM

Hi Sharon, The $0.05 came from taking the $0.75 from the $0.80 that each can would be when you bought 5. If you wanted to do the math differently, then the deal would be to buy 5, use 2 coupons and your total would be $1 for 5 cans or $0.20/ea. If you buy 6 and use 3 coupons, you are paying the full $1 for the 6th can but it makes the total for each can just $0.08 – a better deal, but many people only have access to 1 computer, allowing them the print the coupon just twice.

There is a range on the final price here, so I will change it to reflect that. Thanks for pointing this out!

Leave a Comment

Previous post:

Next post: