Giant Eagle Deals: 3/17-3/23/11

by Jennifer on March 16, 2011 · 10 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on Giant Eagle Resources/FAQs page here.

10 For $10 Sale

Best Life Buttery Spread (15 oz)
Use $1/1 Best Life Buttery Product 2/27/2011 SS Insert (exp 5/8/2011)
Use $1/1 Best Life Buttery Spread, Spray or Sticks 1/30/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = FREE

Birds Eye Bagged or Boxed Vegetables
Use $1/3 Birds Eye Steamfresh 1/23/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Use $1/3 Birdseye Steamfresh 3/6/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Use $1/3 Birds-Eye or Steamfresh Varieties (IE) Printable (FF)
Final Price = $0.67/ea

Chef Boyardee Canned Pasta (15 oz), Microwave Meals, Hunt’s Pasta Sauce (26 oz), or Snack Pack (4 pk)
Use B4G1 Chef Boyardee Canned Pasta 12/22/2010 All You Jan 2011 (exp 3/31/2011)
Use B3G1 Hunt’s Snack Pack Pudding 12/22/2010 All You Jan 2011 (exp 3/31/2011)
Final Price = $0.75-$0.80/ea

Michelina’s Entrees
Use $1/5 Michelina’s Traditional or Authentico Product
Use $1/5 Michelina’s Lean Gourmet Product
Final Price = $0.80/ea

Angel Soft Bath Tissue (4 pk) or Sparkle or Brawny Paper Towels (1 rl)

Kraft Shapes (5.5 oz), Easy Mac or Velveeta cups

Dei Fratelli Canned Tomatoes (28 oz)

Sugardale Bologna, Cooked Salami or Pickle Loaf
Use $0.55/2 Sugardale Products 2/6/2011 SS Insert (exp 3/20/2011)
Final Price = $0.45/ea

Glade Aerosols (9 oz) or Solids (6 oz)

Bounty Paper Towels (1 rl) or Quilted Napkins (50 ct)
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins 2/27/2011 PG Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $0.50/ea

Comet Cleanser Powder
Use $0.35/1 Comet Cleanser or Comet Spray 1/23/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $0.30/ea

Clif, Luna, or Mojo Bars

PowerBar

AirWick Aerosols (8 oz)

Renuzit Adjustable Air Fresheners
Use B3G3 Renuzit Adjustables Air Freshener 3/13/2011 RP Insert (exp 3/27/2011)
Use B2G1 Renuzit Products 3/13/2011 RP Insert (exp 3/27/2011)
Use $0.55/3 Renuzit Adjustables
Final Price = $0.50-$0.67/ea

Pillsbury Golden Layers (10 ct), Cinnamon Rolls or Grands! Biscuits ( 5 ct) or Crescents (4 ct)
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Rolls 1/30/2011 SS Insert (exp 4/23/2011)
Use $0.30/1 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls 1/2/2011 GM Insert (exp 3/26/2011)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls or Grands Sweet Rolls 2/13/2011 GM Insert (exp 5/7/2011)
Final Price = $0.40-$0.60/ea

GROCERY

Tostitos Chips or Rold Gold Pretzels – $1.99/ea

Kellogg’s Pop Tarts (8 ct) or Rice Krispies (9 oz) – $2/ea
Use $1/3 Kellogg’s PopTart Products 3/6/2011 RP Insert (exp 5/1/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Pop Tarts Toaster Pastries 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Use $0.55/1 Kellogg’s Pop Tarts Mini Crisps 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Rice/Cocoa Krispies Cereals (IE) Printable (FF)
Final Price = $0.90-$1.67/ea

Reese’s Peanut Butter Eggs (6 pk), Nestle NestEggs, Holiday M&M’s or Lindt Stand Up Bags – $2.48/ea
Use $0.55/1 Nestle NestEggs
Use $1/2 Nestle NestEggs
Use $1/2 Nestle Candy
Use $1/1 Lindt Truffles 1/23/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1.38-$1.98/ea

Stouffer’s French Bread Pizza – $2/ea

Pepsi or Mountain dew (12 pks cans or 6 pk 24 oz) – $3.33/ea when you buy 3, less quantities are $3.66/ea

Emerald Almonds or Cashews (10 or 11 oz) or Pop Secret Microwave Popcorn (6 ct) – B1G1
Use $1/1 Emerald Nuts Product
Use $0.50/2 Pop Secret 2/20/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)

Blue Diamond Almonds (6 oz) – $1.75/ea
Use $0.60/2 Blue Diamond Bold Almonds
Use $0.60/2 Blue Diamond Almonds 1/23/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $1.15/ea

Keebler Zesta or Krispy Saltines or Murry Ginger Snaps (16 oz) or Sandwich Crackers – $1.99/ea

Powerade or Powerade Zero – $0.67/ea when you buy 15, less quantities are $1/ea

Del Monte Fruit Bowls (4 pk) – $2/ea

Seattle’s Best Coffee (12 oz) – $5.99/ea

Duncan Hines Cake Mix – $1.25/ea

Duncan Hines Frosting or Brownie Mix – $1.50/ea

Kellogg’s Fruit Snacks (9 oz) – $2/ea

Fiber ONE Bars – $3/ea
Use $0.40/1 Fiber One 90 Calorie Chewy Bars 3/6/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Use $0.40/1 Fiber One Chewy Bars 3/6/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $2.20/ea

Schwebel’s Roman Meal or Country Potato Bread – $1.50/ea
Use $1/1 Roman Meal Bread (IE) Printable (FF)
Final Price = $0.50/ea

Get $5 off your next shopping trip when you purchase $15 of the following products in a single transaction.

Nabisco Ritz or Toasted Chips or 100 Calorie Packs – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco Crackers 1/30/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $2/ea

Planters Peanuts (16 oz) or Flavor Grove Almonds or Cashews – $2.50/ea
Use $1/1 Planters Almonds
Final Price = $1.50/ea

Kraft American Singles (14.7-16 oz) – $3/ea
Use $0.55/1 Kraft Regular Singles 2/13/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Use $1/2 Kraft Regular Singles 2/13/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $1.90-$2.50/ea

Kraft Miracle Whip of Mayonnaise (22-30 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Kraft Miracle Whip
Final Price = $1.50/ea

Kraft Salad Dressing (14-16 oz) – $2/ea

Oscar Mayer Regular Lunchables – B1G1

Prego Pasta Sauce (24 oz) – $2/ea
Use $0.35/2 Prego Pasta Sauce 1/2/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Use $0.60/2 Prego Italian Sauce 1/2/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $1.40-$1.65/ea

Bumble Bee Chunk Light Tuna ( 5 oz cans or 2.5 oz pouches) – $0.67/ea

Hidden Valley Ranch Dressing (16 oz) or KC Masterpiece Marinade or BBQ Sauce (28 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Hidden Valley Farmhouse Originals Dressing
Use $1/1 Hidden Valley Salad Dressing 3/13/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Use $0.50/1 KC Masterpiece Products 3/13/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Final Price = $1.50/ea

Brownberry Whole Grain Bread or Entenmann’s Little Bites – B1G1
Use $0.55/1 Brownberry Health-full Bread 3/6/2011 SS Insert (exp 5/1/2011)

Campbell’s Condensed Tomato or Chicken Noodle Soup – $0.60/ea

Frank’s Red Hot Sauce (5 oz) – $1/ea
Use FREE Frank’s REDHOT Sauce 3/13/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Use $0.50/1 Frank’s REDHOT Sauce 3/13/2011 SS Insert (exp 5/15/2011)
Use $0.50/1 Frank’s Red Hot Sauce 1/23/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = FREE

Dannon Activia (4 pk), Danimal Crush Cups or Drinks (6 pk) – $1.50/ea when you buy 4, less quantities are $2/ea
Use $1/1 Dannon Danimals Product 2/27/2011 SS Insert (exp 4/26/2011)

Dannon Light & Fit Yogurt (4 pk) – $1.75/ea
Use $1/2 Dannon Light and Fit 4-Packs 1/30/2011 SS Insert (exp 3/30/2011)
Final Price = $1.25/ea

Dannon Greek or Activia Parfait Crunch Yogurts – $1/ea
Use $1/3 Dannon Activia Parfait Crunch 2/27/2011 SS Insert (exp 3/27/2011)
Final Price = $0.67/ea

Coffee-mate Flavored Creamers (16 oz) – $1.50/ea
Use $0.75/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer
Use $1/2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer 1/30/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Use $1/2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer 11/18/2010 All You Dec 2010 (exp 3/31/2011)
Final Price = FREE-$1/ea

8th Continent Soy Milk (64 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 8th Continent Soy Milk
Final Price = $1.50/ea

Cascadian Farms Cereal or Bars – $3/ea
Use $1/1 Kashi Berry Blossoms Cereal
Use $1/1 Kashi TLC Soft Baked Cereal Bar
Final Price = $2/ea

Kashi All Natural Frozen Pizza – $5.50/ea

Kashi All Natural Frozen Entrees – $3.50/ea

Get a BONUS $0.15 off per gallon of fuel for every $20 spent on the following products in a single transaction.

Marie Callender’s Complete Meals, Steamers or Pot Pies – $2.50/ea

Bob Evan Breakfast Sandwiches or Stuffers – $5/ea
Use $0.75/1 Bob Evans Frozen Stuffer Item 3/6/2011 RP Insert (exp 4/25/2011)
Final Price = $3.50/ea

Green Giant Vegetables in Sauce, Just For One or Create a Meal – $2.50/ea
Use $0.50/1 Green Giant Frozen Vegetables
Use $1/2 Green Giant Just For One Vegetables 2/13/2011 GM Insert (exp 4/9/2011)
Use $0.50/1 Green Giant Just for One Vegetables 2/13/2011 GM Insert (exp 4/9/2011)
Final Price = $1.50-$2/ea

Cole’s Garlic Bread, Sticks or Big Texas Toast – $2/ea

SuperPretzel – $2.25/ea
Use $0.50/1 Superpretzel Product 2/20/2011 RP Insert (exp 3/20/2011)
Final Price = $1.25/ea

Pillsbury Toaster Strudel – $2/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel 1/2/2011 GM Insert (exp 3/26/2011)
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel Pastries 1/2/2011 GM Insert (exp 3/26/2011)
Final Price = $1.50/ea

Totino’s Pizza Rolls (19.8 oz) – $3.33/ea
Use $0.40/2 Totino’s Pizza Rolls Snacks 1/30/2011 SS Insert (exp 4/23/2011)
Plus
Use $0.40/2 Totino’s Pizza Rolls e-Offers
Final Price = $2.53/ea

Gorton’s Fish Fillets, Tenders, Sticks or Popcorn Shrimp – $3.50/ea
Use $0.50/1 Gorton’s Product 2/13/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $2.50/ea

PERSONAL CARE

Crest Toothpaste (6.4 oz) Oral-B Indicator Toothbrushes – $1.50/ea
Use $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel 3/13/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Use $0.75/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel 2/27/2011 PG Insert (exp 3/31/2011)
Use $0.75/1 Oral-B Toothbrush 2/27/2011 PG Insert (exp 3/31/2011)
Plus
Use $1/1 Crest Toothpaste e-Offers
Final Price = FREE + overage after coupon and e-Offers

Flintstones or One-a-Day Children’s Vitamins (50-60 ct) – $4.99/ea
Use $1/1 Flintstones Multivitamin Product
Use $1/1 Flintstones Product 1/2/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $3.99/ea

Irish Spring Bar Soap (8 pk), Body Wash or Deodorant or Softsoap Liquid Hand Soap Refill (28-32 oz) or Body Wash – $3/ea
Use $1/1 Irish Spring Deodorant
Use $0.50/1 Irish Spring Products 3/13/2011 SS Insert (exp 4/2/2011)
Use $1/1 Irish Spring Deodorant 3/13/2011 SS Insert (exp 4/2/2011)
Final Price = $2/ea

HOUSEHOLD

Cottonelle Bath Tissue (12 dbl rl) or Viva Paper Towels (6 rl) – $6.49/ea
Use $0.50/1 Cottonelle Bathroom Tissue (IE) Printable (FF)
Use $0.50/1 Cottonelle Bathroom Tissue 3/13/2011 SS Insert (exp 4/24/2011)
Use 0.40/1 Viva Paper Towels Big Roll 3/13/2011 SS Insert (exp 4/24/2011)
Final Price = $5.49-$5.69/ea

Wisk 2x Liquid Laundry Detergent (26 or 32 ld) or All Small & Mighty (32 ld) – $4.99/ea
Use $2/1 Wisk Laundry Detergent 3/6/2011 RP Insert (exp 4/17/2011)
Final Price = $2.99/ea

Hefty One Zip Value Pack Freezer or Storage Bags (12-40 ct) – $2.50/ea
Use $1/2 Hefty One Zip 2/20/2011 RP Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $2/ea

Hefty Ultra Flex or Cinch Sak Tall Kitchen or Trash Bags (14-22 ct) – $3/ea
Use $0.55/1 Hefty Waste Bags 1/2/2011 RP Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $1.90/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 10 comments… read them below or add one }

1 Alisa Ringger March 17, 2011 at 12:13 AM

Thank you for such a fantastic website. I have learned so much from you! I’m wondering if you have any plans to add a ‘shopping list’ function to your weekly deal listings. I would love to be able to click on the items I want to buy, and print off a list to bring to the store. Thanks again!

2 Marcy March 17, 2011 at 7:25 AM

Hi Alisa! Look for the shopping list feature soon! I have what I need installed, just need to take the time to play around with it. :-) Thanks so much for the feedback – I really appreciate it!

3 Lisa March 17, 2011 at 1:31 PM

I also love your website! I check it regularly, but I really come to depend on it for the Giant Eagle deals. Just wondering— there are no prices listed next to the GE deals this week?? Also, if you go to coupons.com and type in zip code 22222, you can print a $0.75 off coupon for the roman meal bread, making it free! B/w the link that you provided and doing that, I will be getting 4 loaves for $1 total! Sweet! :)

4 Marcy March 17, 2011 at 1:42 PM

Thanks Lisa!

The items listed without prices are all $1 each – they are under the $10 for 10 header. Sorry about the confusion!

5 Stephan March 18, 2011 at 9:20 AM

Thank you for the deals! I check them out every week and they save me a lot of money! Great job! The Planters Almond-facebook coupon does not work any more though ;)

6 Alex March 19, 2011 at 2:47 AM

I was able to pick up the CFL Phillips Light Bulbs at GE for .99 for the 4 packs! What a steal this was!!!

7 Sherri March 19, 2011 at 5:03 PM

I wonder if Giant Eagle accepts 2 same coupons for B1G1 items? I know my other stores where I used to live which was BiLo and Publix that they do accept 2 coupons for B1G1 items. I’d appreciate your answer! Thanks so much for your work!

8 Karen S. March 21, 2011 at 7:51 PM

I have a question! I see you have several coupons listed for the same item. If I have 3 coupons for the same item, can I use them ALL at once?

9 Marcy March 21, 2011 at 9:07 PM

Hi Karen,

You can only use 1 manufacturer’s coupon per item…so the list really should read:

Item Price – $x
Use coupon xyz OR
Use coupon xyz
Final Price = X

The only exception is with eoffers – if you load an eoffer on to your Giant Eagle card AND you have a paper coupon, you will be able to use both coupons on 1 item.

Hope that helps! :-)

10 Karen S. March 22, 2011 at 7:57 AM

That does help a lot!!! I also wondered if manufacturer coupons could be used in conjunction with the coupons you get when you check out. I guess it depends on who issues the coupon.

My goal is to keep my family of five fed for $300 a month! (although it would be nicer for alliterative AND practical purposes if it was $400 or $500!!!)

Leave a Comment

Previous post:

Next post: