Meijer Deals: 2/6/2011-2/12/2011

by Jennifer on February 7, 2011 · 0 comments

meijer deals meijer salesHere are a few of my favorite deals at Meijer this week. Please check your local ad to confirm deals in your area, as some prices and sales vary by region.

Did you know? Meijer Mealbox coupons are store coupons that can be used in conjunction with manufacturer’s coupons for additional savings. View a current list and print your Meijer Mealbox coupons here.

Red Seedless Grapes – $0.99/lb

Meijer Split Chicken Breasts – $0.99/lb

Aunt Millie’s Healthy Goodness Bread, Hamburger & Hotdog Buns – $1/ea
Use $0.55/1 Aunt Millie’s Healthy Goodness Breads 1/2/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = FREE

Weight Watcher’s Smart Ones – $1.80/ea
Use $1/5 Weight Watchers Smart Ones Products
Use $2/8 Weight Watchers Smart Ones Products
Final Price = $1.55-$1.60/ea

Stacey’s Pita Chips or Sabra Hummus – $3/ea
Use $1/1 Sabra Product 1/23/2011 SS Insert (exp 2/28/2011)
Use $1/1 Sabra Item
Final Price = $2/ea

Athenos Crumbled Feta Cheese or DiGiorno Italian Style Grated or Shredded Cheese – $3/ea
Use $1/1 Athenos Feta, Hummus, Pita Chip or Yogurt
Use $2/2 Athenos Feta, Hummus, Chips or Yogurt (IE) Printable (FF)
Final Price = $2/ea

Hillshire Farm Rope Style or Smoked Sausage – $2/ea
Use $0.75/2 Hillshire Farm Smoked Sausage 1/23/2011 RP Insert (exp 2/28/2011)
Use $1/2 Hillshire Farm Smoked Sausage 1/23/2011 RP Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Buy and 1 Refrigerated Jell-O (6 pk) and get 1 Jell-O Temptations Ready to Eat Pudding or Gelatin (3 pk) FREE.

Jell-O Refrigerated Pudding or Gelatin (6 pk) – $2.50/ea
Use $0.75/1 JELL-O Refrigerated Pudding or Mousse Snacks
Use $1/2 Jell-O Gelatin, Pudding or Mousse Snacks
Use $0.60/1 Jell-O Gelatin, Pudding or Mousse Snacks 1/9/2011 SS Insert (exp 2/9/2011)
Final Price = $1-$2/ea + FREE Temptations

Kraft Soft Philadelphia Cream Cheese – $1.66/ea
Use $0.50/2 Kraft Philadelphia Cream Cheese
Final Price = $1.16/ea wyb 2

Freschetta or Red Baron Pan Pizza – $4.99/ea
Use $1/1 Freschetta Pizza (IE) Printable (FF)
Use $1/1 Red Baron Baron Pan Pizza or Pasta 1/23/2011 SS Insert (exp 4/3/2011)
Final Price = $3.99/ea

Tyson Bagged Chicken (25.5-29 oz) – $3.99/ea
Use $1/1 Tyson Bagged Breaded Chicken Strips 1/30/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $2.99/ea

Kraft Easy Mac Cups, Macaroni & Cheese (whole grains or shapes) or Velveeta Shells & Cheese Cups – $0.83/ea when you buy 6, less quantities are $1/ea

Barilla Pasta – $1/ea

Hellmann’s Mayonnaise – $3/ea
Use $0.25/1 Hellmann’s Product 1/30/2011 RP Insert (exp 2/27/2011)
Use $0.40/2 Hellmann’s Product 1/30/2011 RP Insert (exp 2/27/2011)
Final Price = $2.50-$2.60/ea

Red Gold Tomatoes – $1/ea
Use $0.75/2 Red Gold Redpack Tomatoes
Final Price = $0.25/ea

Sunshine Cheez-Its, Grahams, Sandwich Crackers or Zesta Saltine – $2/ea
Use $1/2 Sunshine Cheez-it or Crispix Cereal (IE) Printable (FF)
Use $1/3 Keebler Crackers or Sunshine Cheez-its 1/30/2011 RP Insert (exp 3/27/2011)
Final Price =$1.50-$1.67/ea

Coffee-Mate Creamers (32 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Coffee-Mate Liquid or Powder
Use $1/2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer 11/18/2010 All You Dec 2010 (exp 3/31/2011)
Use $0.75/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer
Final Price = $1-$2/ea

Butterfinger Valentine Hearts – $3/ea
Use $0.75/1 Nestle Crunch or Butterfinger Hearts Bag
Use $1.50/2 Nestle Crunch or Butterfinger Hearts Bag
Final Price = $1.50-$2.25/ea

Kellogg’s Cereal – Frosted Mini Wheats (18 oz), Rice Krispies (12 oz), Raisin Bran (20 oz), Corn Pops, Fruit Loops or Apple Jacks (12.2-12.5 oz) – $2/ea
Use $1/3 Kellogg’s Cereals 1/9/2011 RP Insert (exp 2/20/2011)
Use $1/3 Kellogg’s Cereals
Final Price = $1.67/ea

Kellogg’s Pop-Tarts (12 ct) – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Pop Tarts Toaster Pastries 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Use $0.55/1 Kellogg’s Pop Tarts Mini Crisps 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Pop Tart Mini Crisps 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Final Price = $1.40-$2/ea

Ocean Spray 100% Cranberry Juice or 100% Fruit & Veggie Juice (64 oz) – $2.50/ea

Coca-Cola Classic, Zero, Diet Coke, Sprite, 7-UP, A&W Root Beer and Sunkist (2 Liters) – $1/ea

Buy 2 Nestle Toll House Morsels AND Carnation Evaporated Milk and get 1 5-lb bag of Meijer Sugar FREE

Use $0.50/1 Nestle Carnation Evaporated Milk
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk

Nestle Refrigerated Cookie Dough – $2/ea
Use $1/1 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough 1/30/2011 RP Insert (exp 2/14/2011)
Use $0.75/1 Nestle Refrigerated Cookie or Brownie Dough
Use $1/1 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough
Final Price = $0.50-$1/ea

Gerber Graduate Puffs – $1.79/ea

Household

Purina One beyOnd (3.5 lb) – $5.99/ea
Use $2/1 Purina One Brand Beyond Dog Food or Cat Food
Use $2/1 Purina beyOnd mPerks coupon
Final Price = $1.99-3.99/ea

Kleenex Facial Tissue (75-200 ct) – $1/ea
Use $0.50/3 Kleenex Facial Tissue 1/2/2011 SS Insert (exp 2/27/2011)
Final Price = $0.67/ea

Lysol All-Purpose or Toilet Bowl Cleaners – $2/ea
Use $1/2 Lysol Toilet Bowl Cleaners 2/6/2011 SS Insert (exp 3/8/2011)
Use $1/2 Lysol All Purpose Cleaner Triggers or Antibacterial Kitchen Cleaners 2/6/2011 SS Insert (exp 3/8/2011)
Final Price = $1.50/ea

Glade Candle, Aerosol Spray or Scented Oil Refill – $2/ea
Use $1/2 Glade Scented Oil Candle Refills
Use $1.50/2 Glade Jar Candles 10/1/2010 Good Housekeeping (exp 12/31/2011)
Use $1/2 Glade Scented Oil Candle Refill pk 2/6/2011 SS Insert (exp 3/12/2011)
Use $1/2 Glade Jar Candles 2/6/2011 SS Insert (exp 3/12/2011)
Final Price = $1.25-$1.50/ea

Personal

Colgate Toothpaste – $2/ea
Use $0.75/1 Colgate Toothpaste 1/30/2011 SS Insert (exp 2/19/2011)
Use $1/1 Colgate Toothpaste 1/30/2011 SS Insert (exp 2/19/2011)
Final Price = $0.50-$1/ea

Dove Men+Care Antiperspirant or Deodorant – $3.49/ea
Use $2/1 Dove Deodorant or Body Mist 1/30/2011 RP Insert (exp 2/27/2011)
Use $1/1 Dove Men+Bar, Body Wash or Clean Shower Tool 1/30/2011 RP Insert (exp 2/27/2011)
Final Price = $1.49-2.49/ea

Mach 3 or Venus Disposable Razors – $5.99/ea
Use $3/2 Mach 3 Disposable 3ct, Sensor3 4ct, CustomPlus3 4ct, Venus Disposable 2ct or 3ct, Simply Venus 4ct, Daisy3 4ct or 8ct, or Daisy 10ct or 12ct 2/6/2011 RP Insert (exp 3/31/2011)
Use $4/2 Mach 3, Sensor3, CustomPlus3, Venus & Daisy 2/6/2011 RP Insert (exp 3/31/2011)
Use $3/1 Venus Razor Cartridges 1/30/2011 PG Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $2.99-$4.49/ea

Nature’s Bounty, Ester-C, Disney Vitamins, or Flex-a-min – B1G1
Use $1/1 Nature’s Bounty Vitamins 1/23/2011 RP Insert (exp 3/8/2011)
Use $2/1 Nature’s Bounty Your Life Multi’s Vitamin
Use $2/1 Ester-C
Use $1/1 Ester-C Powders, Tablets or Gummies 1/2/2011 RP Insert (exp 2/12/2011)
Use $1/1 Ester-C Product
Use $1/1 Disney Childrens’ Vitamin Product
Use $1/1 Disney Vitamins 1/23/2011 RP Insert (exp 3/8/2011)
Use $3/1 Flex-a-min Supplement 2/6/2011 RP Insert (exp 3/22/2011)
Use $3/1 Flex-a-min Product 1/21/2011 All You Feb 2011 (exp 3/4/2011)
*There are many more coupons in the database.

Find more Meijer deals at Bargain Briana.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: