Giant Eagle Deals: 2/24-3/2/11

by Jennifer on February 23, 2011 · 1 comment

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Giant Eagle Fresh Roasting Chickens – B1G1

Fuze or Honest Tea – $1/ea
Use $0.50/1 Honest Tea or Honest Ade
Final Price = FREE

Yoplait Trix, Delights or Fiber One Yogurt – $2/ea
Use $0.50/1 Yoplait Delights Yogurt Mulitpack 2/13/2011 GM Insert (exp 4/9/2011)
Use $0.50/1 Yoplait Delights Yogurt Multipack
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Trix, or Splitz Yogurt
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt or Trix Multipack Yogurt 1/30/2011 SS Insert (exp 3/26/2011)
Use $0.50/1 Yoplait Fiber One Yogurt Mulitpacks
Use $0.50/1 Yoplait Fiber One Yogurt Multipacks 1/2/2011 GM Insert (exp 2/26/2011)
Final Price = $1-$1.25/ea

General Mills Lucky Charms or Cinnamon Toast Crunch (11-12 oz) – $2.50/ea
Get a FREE gallon of milk when you buy 4 boxes
Use $1/3 General Mills Cereal listed 2/13/2011 GM Insert (exp 3/26/2011)
Use $1/2 General Mills Cereals 1/30/2011 SS Insert (exp 3/12/2011)
Final Price = $2-2.17/ea + FREE Milk wyb 4

Breyers Ice Cream – $2.50/ea when you buy 4, less quantities are $3.33/ea

Kettle Chips (5 oz) – $2/ea
Use $1/1 Kettle Brand Potato Chips 1/30/2011 RP Insert (exp 3/19/2011)
Use $1/1 Kettle Brand Potato Chips 1/2/2011 SS Insert (exp 3/19/2011)
Final Price = $1/ea

Get $3 off your next shopping trip when you purchase $15 of the following products in a single transaction.

Folgers or Dunkin Donuts Coffee – $6.99/ea
Use $1/2 Folgers Coffee, Singles, or K-Cups 2/6/2011 RP Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $6.49/ea

JIF Peanut Butter or Smucker’s Simply Fruit Spread – $2/ea

Post Honey Bunches of Oats or Fruity Pebbles – $3/ea

Hungry Jack Pancake Mix or Syrup – $2.50/ea

Hungry Jack Pancake Mix Pouches – $1/ea

Emerald Dry Roasted Peanuts or Glazed Nuts or Pop Secret Microwave Popcorn (3 ct) – $2.50/ea
Use $1.50/2 Emerald Nuts Product 1/30/2011 RP Insert (exp 3/13/2011)
Use $0.50/2 Pop Secret 2/20/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Use $1/2 Pop Secret Product 1/30/2011 RP Insert (exp 3/13/2011)
Final Price =$1.75-$2/ea

Tostitos Chips or Rold Gold Pretzels – $2.50/ea
Use $1/2 Tostitos Chips 1/30/2011 SS Insert (exp 2/28/2011)
Use $0.55/1 Tostitos Chips 1/30/2011 SS Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $1.40-$2/ea

Nabisco Chips Ahoy or 100 Calorie Packs – $2.50/ea
Use $1/2 Nabisco Crackers 1/30/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $2/ea

Keebler Fudge Shoppe Cookies, Sandies or Grahams – $2.49/ea
Use $1/2 Keebler Fudge Shoppe Cookies
Final Price = $1.99/ea

Chef Boyardee Canned Pasta, Microwave Meals or Hunt’s Snack Pack (4 pk) – $1/ea
Use B4G1 Chef Boyardee Canned Pasta 12/22/2010 All You Jan 2011 (exp 3/31/2011)
Use $0.35/3 Chef Boyardee Can or Microwave Pasta 1/2/2011 SS Insert (exp 2/28/2011)
Use B3G1 Hunt’s Snack Pack Pudding 12/22/2010 All You Jan 2011 (exp 3/31/2011)
Use $0.60/3 Hunt’s Snack Pack Pudding 1/2/2011 SS Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $0.60-$0.80/ea

Kellogg’s Pop Tarts (12 ct) – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Pop Tart Mini Crisps 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Pop Tarts Toaster Pastries 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Use $0.55/1 Kellogg’s Pop Tarts Mini Crisps 2/6/2011 RP Insert (exp 4/3/2011)
Final Price = $1.40-$2/ea

Reese’s Peanut Butter Eggs (6 pk), Nestle Nest Eggs, Holiday M&M’s or Lindt Stand Up Bags – $2.48/ea
Use $1/2 Nestle Candy
Use $1.50/2 M&M’s Candies, Snickers or Twix Minis 1/23/2011 RP Insert (exp 3/6/2011)
Use $1/1 Lindt Truffles 1/23/2011 SS Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1.73-$1.98/ea

Prego Pasta Sauce (24 oz) or Pace Salsa (15 or 16 oz) – $1.66/ea
Use $0.35/2 Prego Pasta Sauce 1/2/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Use $0.40/2 Pace Salsa or Queso 1/30/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1.26-$1.31/ea

Kraft Mac & Cheese Dinners (5 pk) or Velveeta Cups (4 pk) – $4/ea
Use $1/1 Kraft Macaroni & Cheese Dinner
Final Price = $3/ea

Zatarain’s Rice – $1/ea

Chicken of the Sea Chunk Light Tuna (5 oz) – $0.80/ea

Joan of Arc Kidney Beans – $0.80/ea

Pepperidge Farm Whole Grain Bread (24 oz) – $3/ea

McCormick Seasoning Mix – $1/ea

Nature’s Basket Organic Canned Beans – $1/ea

Nature’s Basket Organic Pasta Sauce – $2.50/ea

Giant Eagle Pasta (1 lb) – $1/ea

Johnsonville Sausage Links & Patties or Smoked Sausage – $3/ea
Use $0.55/1 Johnsonville Smoked or Cooked Sausage
Use $0.55/1 Johnsonville Links, Patties, Roll Sausage
Final Price = $1.90/ea

Hillshire Farm Polska Kielbasa or Smoked Sausage – $3.50/ea
Use $0.75/2 Hillshire Farm Smoked Sausage 1/23/2011 RP Insert (exp 2/28/2011)
Use $1/2 Hillshire Farm Smoked Sausage 1/23/2011 RP Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $2.75-$3/ea

Kashi Cereal (10-17 oz) – $3/ea
Use $1/1 Kashi Cereal 10/18/2010 Kashi Booklet (exp 2/28/2011)
Use $1/1 Kashi GoLean Crisp! Cereal (IE) Printable (FF)
Final Price = $2/ea

Stonyfield Farm Organic Fat Free Yogurt Cups (6 oz) – $0.71/ea
Use $1/5 Stonyfield Yogurts
Use $1/5 Stonyfield Farm Organic Yogurt 2/6/2011 SS Insert (exp 3/13/2011)
Final Price = $0.51/ea

Cascadian Farm Organic Vegetables or Fries – $2/ea when you buy 4, less quantities are $2.25/ea
Use $0.75/1 Cascadian Farm Product
Use $0.75/1 Cascadian Farm Product
Final Price = $0.50/ea wyb 4

Simply Orange Apple, Orange, Grapefruit or Minute Maid Enhanced Juice – $3/ea
Use $1/1 Simply Beverage
Final Price = $2/ea

Minute Maid Chilled Orange Juice or Simply Lemonade (59-64 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Simply Beverage
Final Price = $1.50/ea

International Delight Coffee Creamer (32 oz) – $3/ea
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer
Final Price = $1.90/ea

Pillsbury Golden Layers (10 ct), Cinnamon Rolls or Grands Biscuits, (5 ct) or Crescent Rolls (4 ct) – $1/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 12/5/2010 GM Insert (exp 2/26/2011)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Refrigerated Sweet Rolls 12/5/2010 GM Insert (exp 2/26/2011)
Plus
Use $0.50/2 Crescent Rolls e-Offers
Use $0.40/2 Sweet Rolls e-Offers
Final Price = $0.50-$0.60/ea

Jell-O Pudding, Gelatin or Mousse (6 pk) or Temptations (3 pk) – $2.50/ea
Use $0.75/1 JELL-O Refrigerated Pudding or Mousse Snacks
Use $1/2 Jell-O Gelatin, Pudding or Mousse Snacks
Use $0.60/1 Jell-O Pudding, Gelatin, or Mousee Snacks 2/13/2011 SS Insert (exp 3/13/2011)
Final Price = $1-$2/ea

Gold Peak Tea or Minute Maid Enhanced Drinks – $2/ea

Pillsbury Toaster Strudels – $1.66/ea when you buy 3, less quantities are $2/ea
Use $0.60/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel Pastries 2/13/2011 GM Insert (exp 5/7/2011)
Final Price = $1.06-$1.16/ea

Stouffer’s French Bread Pizza – $2/ea

DiGiorno or California Pizza Kitchen Small Pizzas – $2.50/ea
Use $1/2 DiGiorno 200 Calorie Portions 1/2/2011 SS Insert (exp 2/28/2011)
Use $1/1 California Pizza Kitchen Product 2/20/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Use $1.25/1 California Pizza Kitchen Product
Final Price = $1.25-$2/ea

Gorton’s Fish Fillets, Tenders, Sticks or Popcorn Shrimp – $3.50/ea
Use $1/2 Gorton’s Product 2/13/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Use $0.50/1 Gorton’s Product 2/13/2011 SS Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $2.50-$3/ea

Birdseye Steamfresh Blends, Baby Blends, or Lightly Sauced Vegetables – $2/ea
Use $1/3 Birds Eye Steamfresh 1/23/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $1.67/ea

Boston Market Homestyle Meals – $2.50/ea

Rosetto Pasta (18-25 oz) or Rosina Italian Meatballs (12 oz) – $3/ea
Use $1.50/2 Rosetto Frozen Pasta (IE) Printable (FF)
Final Price = $2.25/ea

PERSONAL CARE

Get $10 off your next Health & Beauty shopping trip when you purchase 2 Prilosec OTC (28 ct) in a single transaction – $17.99/ea

Use $3/1 Prilosec Product 1/30/2011 PG Insert (exp 2/28/2011)
Use $8/2 Prilosec Product 1/30/2011 PG Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $13.99-$14.99/ea

Axe Shower Gel, Dove Men’s, Lever 2000 Body Wash – $3/ea
Use B1G1 Axe Bodyspray or Anti-Perspirant & Deodorant 1/30/2011 RP Insert (exp 2/27/2011)
Use $1/1 Dove Men+Bar, Body Wash or Clean Shower Tool 1/30/2011 RP Insert (exp 2/27/2011)
Use $1/1 Dove Body Wash, Face Bar or Shower Tool (IE) Printable (FF)
Plus
Use $1/1 Dove Men e-Offers
Final Price = $1-$1.50/ea

Get $4 off your next Health & Beauty shopping trip when you purchase $10 of the following products in a single transaction.

DayQuil, NyQuil, or Vicks 44 – $5/ea
Use $1.50/1 Vicks DayQuil Product 1/30/2011 P&G Insert (exp 2/28/2011)
Use $1.50/1 Vicks NyQuil Product 1/30/2011 PG Insert (exp 2/28/2011)
Use $1/1 Vicks Product 1/30/2011 PG Insert (exp 2/28/2011)
Plus
Use $1.50/1 DayQuil or NyQuil e-Offers
Final Price = $2-$4/ea

L’Oreal Vive Pro or Studio Hair Care – $2.50/ea
Use $1/1 L’Oreal Vive Pro Shampoo or Conditioner 2/20/2011 RP Insert (exp 4/17/2011)
Use $1/1 L’Oreal Styling Product 2/20/2011 RP Insert (exp 4/17/2011)
Use $1/1 L’Oreal StudioLine Product 12/12/2010 RP Insert (exp 3/6/2011)
Final Price = $1.50/ea

HOUSEHOLD

Duracell Copper Top Batteries (AA or AAA 4 pk, C or D 2 pk, or 9V 1 pk) – $2.50/ea

Get $3 off your next shopping trip when you purchase $15 in the following products.

Purina One Dog Food (18 lb) – $17.99/ea
Use $2/1 Purina One Dry Dog Food 1/30/2011 RP Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $15.99/ea

Purina One Dry Dog Food (4 lb) or Cat Food (3.5 lb) – $5/ea
Use $2/1 Purina One Dry Cat Food 1/30/2011 RP Insert (exp 2/28/2011)
Use $2/1 Purina One Dry Dog Food 1/30/2011 RP Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $3/ea

Hefty One Zip Freezer, Storage or Sandwich Bags (12-35 ct) – $1.50/ea
Use $1/2 Hefty One Zip 2/20/2011 RP Insert (exp 5/31/2011)
Final Price = $1/ea

Get $3 off your next shopping trip when you purchase 2 of the following products in a single transaction.

Charmin Bath Tissue (6 mega or 12 dbl rl) – $6.50/ea
Use $0.25/1 Charmin Product 1/30/2011 PG Insert (exp 2/28/2011)
Plus
Use $0.25/1 Charmin e-Offers
Final Price = $6/ea

Bounty Paper Towels (6 or 8 pk) – $6.50/ea
Use $0.25/1 Bounty Towels or Napkins 1/30/2011 PG Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $6.25/ea

Luvs Jumbo Pack Diapers (23-50 ct) – $6.50/ea
Use $1/1 Luvs Diapers 11/15/2010 Luvs.com
Final Price = $5.50/ea

Tide Liquid Laundry Detergent (24-32 ld or 50 oz), Powdered Detergent (31-40 ld), Washing Machine Cleaners or Stain Release – $5.99/ea
Use $3/1 Tide Stain Release 1/30/2011 P&G Insert (exp 2/28/2011)
Use $0.35/1 Tide Detergent 1/30/2011 PG Insert (exp 2/28/2011)
Use $1/1 Tide Stain Release 1/30/2011 PG Insert (exp 2/28/2011)
Plus
Use $3/1 Tide Stain Release e-Offers
Use $0.35/1 Tide Detergent e-Offers
Final Price = FREE-$4.94/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 1 comment… read it below or add one }

1 Sara February 27, 2011 at 7:26 PM

Philly cream cheese 4-packs are on sale for $1.50 each. There’s a .50/1 coupon that will double, making these $.50!

Gotta love coupon doubling! :)

Leave a Comment

Previous post:

Next post: