Giant Eagle Deals: 1/13-1/19/11

by Jennifer on January 12, 2011 · 4 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Ball Park Franks – B1G1
Use $0.75/1 Ball Park Franks

Kellogg’s Cereal (Crunchy Nut, Roasted Nut & Honey or Frosted Mini-Wheats with a Touch of Honey) – $2.50/ea
Use $1/3 Kellogg’s Cereals 1/9/2011 RP Insert (exp 2/20/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals
Final Price = $2-$2.17/ea

Campbell’s Select Harvest Soup – $1/ea
Use $1/2 Campbells Healthy Request Select Harvest Soup
Use $0.50/2 Campbell’s Select Harvest Soup 1/2/2011 SS Insert (exp 2/13/2011)
Use $1/2 Campbell’s Select Harvest
Final Price = $0.50/ea

Del Monte Canned Tomatoes or Fruit – $1/ea

Weight Watchers Smart Ones Entrees or Desserts – $1.71 when you buy 7, less quantities are $2/ea
Use $2/8 Weight Watchers Smart Ones Products
Use $2/6 Smart Ones Frozen Product 9/1/2010 Weight Watchers Sep 2010 (exp 1/31/2011)
Final Price = $1.42/ea when you buy 7 or $1.71/ea when you buy 8

Giant Eagle Butter (1 lb) – $2.28/ea

Get $2 off your next shopping trip when you purchase 20 Yoplait Original, Thick & Creamy or Whips – $0.50/ea

Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups 1/2/2011 GM Insert (exp 2/26/2011)
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 1/2/2011 GM Insert (exp 2/26/2011)
Final Price = $0.37/ea

Green Giant Boxed Vegetables – $1/ea
Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables
Use $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables 1/2/2011 GM Insert (exp 2/26/2011)
Final Price = $0.60/ea

Powerade or Powerade Zero – $0.83/ea when you buy 12, less quantities are $1/ea

Ore Ida Extra Crispy Easy Fries (4.25-4.75 oz) – $1/ea

Cllif, Luna, Mojo or Clif Builder – $1/ea

Oscar Mayer Regular Lunchables – $1/ea

King’s Hawaiian Dinner Rolls (4 pk) – $1/ea

DiGiorno Pizza or California Pizza Kitchen – $5/ea when you buy 2, less quantities are $6/ea
Use $1/1 California Pizza Kitchen Product 12/5/2010 SS Insert (exp 1/31/2011)
Final Price = $4/ea

Planters Cashew Halves or Mixed Nuts – $3/ea

Get $3.50 off your next shopping trip when you purchase 5 participating Chex Mix products in a single transaction.

Chex Mix (6-8.75 oz) – $2/ea
Use $0.50/2 Chex Mix or Chex 100 Calorie Snack 1/2/2011 GM Insert (exp 2/26/2011)
Use $0.50/2 Chex Mix OR Chex 100 Calorie Snack 12/5/2010 GM Insert (exp 1/29/2011)
Final Price = $1.50/ea

Bugles – $2/ea

Kraft Shredded Cheese (16 oz) – $4/ea
Use $1/1 Kraft Shredded Cheese with Philadelphia
Final Price = $3/ea

Totinos Party Pizza or Pizza Rolls – $1.25/ea
Use $1/5 Totino’s Crisp Crust Party Pizza Products
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 8/8/2010 GM Insert (exp 12/31/2020)
Final Price = $0.85-$1.05/ea

Nabisco Chips Ahoy, Ritz Crackerfuls or Teddy Grahams – $2.50/ea

Valentine’s M&M’s, Nestle Crunch or Butterfinger Hearts or Lindor Truffles – $2.38/ea
Use $1/2 Mars Valentine’s Day Products
Use $1/2 Wonka or Nestle Candy Products
Final Price = $1.88/ea

Quaker Rice Cakes – $1.66/ea

Pringles Super Stack Cans – $1.50/ea
Use $1/4 Pringles Super Stack 12/26/2010 P&G Insert (exp 1/31/2011)
Final Price = $1.25/ea

Mott’s Applesauce (48 oz jars or 6 pks) – $2/ea

Celestial Seasonings Tea – $2.50/ea
Use $1/1 Celestial Seasonings Tea 11/7/2010 SS Insert (exp 2/7/2011)
Use $1/1 Celestial Seasonings Tea 12/12/2010 SS Insert (exp 3/12/2011)
Final Price = $1.50/ea

Prego Pasta Sauce – $3/ea
Use $0.60/2 Prego Italian Sauce 1/2/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Use $0.35/2 Prego Pasta Sauce 1/2/2011 SS Insert (exp 3/31/2011)
Final Price = $2.40-$2.55/ea

Campbell’s Plain Canned Pasta – $0.75/ea

Campbell’s V-8 Soup – $2.50/ea
Use $1/1 V8 Soup 12/22/2010 All You Jan 2011 (exp 5/31/2011)
Use $1/1 Campbell’s V8 Soup
Final Price = $1.50/ea

Campbell’s V8 V-Fusion or V-Fusion Tea – $2.50/ea
Use $0.75/1 V8 V-Fusion Juice 1/2/2011 SS Insert (exp 2/13/2011)
Use $1/1 V8 V-Fusion Tea Beverage
Use $1/1 V8 V-Fusion Tea
Use $1/2 V8 V-Fusion
Final Price = $1-$2/ea

General Mills Cereal (Wheaties Fuel or Fiber One Raisin Bran Clusters) – $2.33 when you buy 3, less quantities are $3/ea
Use $1/1 General Mills Wheaties Fuel Cereal
Use $1/2 General Mills Cereals
Use $1/3 General Mills Cereals 1/2/2011 GM Insert (exp 2/12/2011)
Final Price = $1.33-$2/ea

Apple & Eve Fruitables Juice or Northland Juice – $2.50/ea
Use $0.75/1 Apple & Eve Fruitables Product
Use $1/2 Northland 100% Juice Cranberry Blends
Final Price = $1-$2/ea

Special K Crackers, Bars, Fruit Crisps or Cereal – $2.50/ea
Use B1G1 Kellogg’s Special K Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Special K Cereals 1/2/2011 RP Insert (exp 2/13/2011)
Use $1/2 Kellogg’s Special K Cereal Bars 1/2/2011 RP Insert (exp 2/27/2011)
Final Price = $1.25-$2/ea

Seattle’s Best Coffee – $5.99/ea
Use $1/1 Seattle’s Best Coffee 12/22/2010 All You Jan 2011 (exp 1/31/2011)
Final Price = $4.99/ea

Swiss Miss Cocoa – $1/ea
Use $0.50/2 Swiss Miss Hot Cocoa 12/22/2010 All You Jan 2011 (exp 3/31/2011)
Final Price = $0.50/ea

Thomas’ Plain or Wheat English Muffins or Entenmann’s Softee Donuts – B1G1

Velveeta, Kraft Deluxe or Deluxe Homestyle Dinners – $2/ea

Starkist Solid White Tuna (5 oz cans) or Chunk Light Pouches – $1/ea

Ken’s Dressing or Marinades – $1.66/ea
Use $1/2 Ken’s Salad Dressing 1/9/2011 SS Insert (exp 2/28/2011)
Use $1/1 Ken’s Salad Dressing 1/9/2011 SS Insert (exp 2/28/2011)
Use $1/1 Ken’s Marinade 1/9/2011 SS Insert (exp 2/28/2011)
Final Price = $0.66-$1.16/ea

Lipton Tea Bags (100 ct) – $2.50/ea

Quaker Quick or Old Fashioned Oats (18 oz) – $1/ea when you buy 4, less quantities are $1.50/ea
Use $1/1 Quaker Instant Oatmeal or Oats 1/2/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = FREE

Quaker Instant Oatmeal – $2/ea
Use $1/1 Quaker Instant Oatmeal 1/21/2011 All You Feb 2011 (exp 3/31/2011)
Use $1/1 Quaker Instant Oatmeal or Oats 1/2/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $1/ea

Rice A Roni or Pasta Roni – $1/ea
Use B3G1 FREE Pasta Roni WYB (3) Rice a Roni 1/2/2011 RP Insert (exp 4/30/2011)
Final Price = $0.75/ea when you buy 4

Nature Valley Granola Bars – $2.50/ea
Use $0.50/1 Nature Valley Granola Bars
Use $0.50/1 Nature Valley Granola Bars
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters 1/2/2011 GM Insert (exp 2/26/2011)
Final Price = $1.50-$1.75/ea

Get $3 off your next shopping trip when you purchase 4 General Mills Fruit Snacks in a single transaction – $2/ea

Purchase $10 in participating products listed below and get a BONUS $0.10 off per gallon of fuel

Quaker Chewy Granola Bars or True Delights – $2.50/ea

Quaker Oatmeal Squares Cereal – $2.50/ea

Quaker Life Cereal – $2.50/ea

Rold Gold Pretzels (7-16 oz) or Tostitos Salsa – $2.50/ea

Tostitos Chips or Queso Dip – $3.33/ea

Pepsi or Mountain Dew (12 oz 8 pk) – $3.66/ea

Pepsi or Mountain Dew (12 oz 12 pk or 24 oz 6 pk) – $3.66/ea

Johnsonville Smoked or Breakfast Sausage Links or Patties – $3/ea
Use $0.55/1 Johnsonville Links, Patties, Roll Sausage
Use $0.55/1 Johnsonville Smoked or Cooked Sausage
Final Price = $1.90/ea

Kashi Cereal or Granola Bars – $3/ea
Use $1/1 Kashi Cereal 10/18/2010 Kashi Booklet (exp 2/28/2011)
Use $1/2 Kashi GoLean Bars 10/18/2010 Kashi Booklet (exp 2/28/2011)
Use $3/1 Kashi Cereal Vocal Point
Use $1/1 Kashi Cereal Vocal Point
Use $3/1 Kashi Product Recycle Bank
Final Price = FREE-$2.50/ea

Coffee-Mate Flavored Coffee Creamers (16 oz) – $1.50/ea
Use $1/1 Coffee-Mate Liquid or Powder
Use $0.55/1 Nestle Coffee-Mate Liquid 11/14/2010 RP Insert (exp 2/6/2011)
Final Price = $0.40-$0.50/ea

Reiter Gallon Milk or Dean’s Ultimate Chocolate Milk – $2.50/ea

Horizon Reduced Fat Single Serve Organic Milk or Silk Soy Milk – $1/ea
Use $0.55/1 Horizon Organic Single Serve Milk
Final Price = FREE

Yoplait Splitz, Go-Gurt or Fiber One Yogurt – $2/ea
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Trix, or Splitz Yogurt
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt or Trix Yogurt
Use $0.75/2 Yoplait Go-Gurt, orTrix Multipack 1/2/2011 GM Insert (exp 2/26/2011)
Final Price = $1.25/ea

Pillsbury Grands! or Simply Biscuits – $1.25/ea
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits
Use $0.30/2 Refrigerated Pillsbury Grands! Biscuits 1/2/2011 GM Insert (exp 3/26/2011)
Use $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits 12/5/2010 GM Insert (exp 2/26/2011)
Use $0.50/1 Pillsbury Simply Buttermilk Biscuits 11/14/2010 GM Insert (exp 2/5/2011)
Use $0.35/1 PIllsbury Refrigerated Simply Breads 10/24/2010 SS Insert (exp 1/15/2011)
Final Price = $0.25-$0.95/ea

Pillsbury Toaster Strudel – $1.66/ea when you buy 3, less quantities are $2/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel Pastries 1/2/2011 GM Insert (exp 3/26/2011)
Final Price = $1.16-$1.26/ea

Stouffer’s Entrees, Signature Classics or Simple Dishes – $2/ea

Hot or Lean Pockets – $2/ea

Ben & Jerry’s or Starbucks Ice Cream – $3.33/ea
Use $1/1 Starbucks Ice Cream
Final Price = $2.33/ea

Gorton’s Fish Fillets, Tenders or Sticks – $3/ea
Use $1/2 Gorton’s Items (IE) Printable (FF)
Final Price = $2.50/ea when you buy 2

McCain Fries, Smiles, Babycakes or Purely Potatoes – $2.50/ea

Red Delicious, Gala or Granny Smith apples – $1/lb

PERSONAL CARE

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner – $2.50/ea
Use $1/1 Garnier Fructis Hair Products
Use $1/1 Garnier Shampoo, Conditioner or Treatment
Use $1/1 Garnier Shampoo, Conditioner, or Treatment 12/5/2010 RP Insert (exp 1/15/2011)
Final Price = $1.50/ea

Garnier Nutrisse or Herbashine Hair Color – $5.50/ea
Use $3/1 Garnier Herbashine 1/9/2011 SS Insert (exp 4/9/2011)
Use $3/1 Garnier Herbashine Hair Color 11/7/2010 RP Insert (exp 2/15/2011)
Use $2/1 Garnier Nutrisse Hair Color 12/5/2010 RP Insert (exp 3/15/2011)
Final Price= $2.50-3.50/ea

Crest Toothpaste – $2.50/ea
Use $0.75/1 Crest Toothpaste 12/26/2010 P&G Insert (exp 1/31/2011)
Use $0.50/1 Crest Toothpaste 12/26/2010 P&G Insert (exp 1/31/2011)
Final Price = $1-1.50/ea

Bic Disposable Razors – $3.99/ea
Use B1G1 Bic Disposable Shaver 1/9/2011 SS Insert (exp 2/6/2011)
Final Price = $2/ea when you buy 2

Get $4 off your next shopping trip when you purchase 2 NyQuil, DayQuil, Vicks 44 or Sinex – $5/ea

Use $3/2 Nyquil AND Dayquil 12/26/2010 P&G Insert (exp 1/31/2011)
Use $1/1 Vicks 12/26/2010 P&G Insert (exp 1/31/2011)
Use $1.50/1 Vicks Product 9/1/2010 P&G MIR Savings Booklet (exp 1/31/2011)
Use $4/1 Sinex Product 12/26/2010 P&G Insert (exp 1/31/2011)
Plus
Use $4/1 Vicks Sinex eOffers
Use $1/1 Vicks NyQuil eOffers
Final Price = FREE-$4/ea

HOUSEHOLD

Handi Foil Baking Pans – 25% off

Purex 3-in-1 Starter Kit or Refill (20 or 24 ld) or Complete Crystals Fabric Softener – $3.99/ea
Use $1/1 Purex 3-in-1 Sheets
Final Price = $2.99/ea

Friskies Dry Cat Food or Purina Dog Chow – $9.99/ea

Glad Tall Kitchen or Trash Bags (25-80 ct) – $5.99/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 4 comments… read them below or add one }

1 melissa January 13, 2011 at 6:29 AM

the .55/1 horizon coupon is for a 3 pack or larger–print the $1 off any horizon product to get free milk
Melissa

2 Christina January 13, 2011 at 12:03 PM

The only coupon I have for the Swiss Miss from All You (Jan 2011) is for Swiss Miss pudding. Did I miss a coupon?

3 Patty January 13, 2011 at 10:26 PM

Blueberry pomegranate sounds yummy.

4 Jeri January 17, 2011 at 7:01 PM

If you sign up on coffeemate.com, you can print .75 cent off coupon.(do this twice) With the sale at Giant Eagle now, 2/3.00 and your coupon’s doubling, you get 2 coffeemate’s for Free.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: