Giant Eagle Deals: 11/25/2010-12/1/2010

by Jennifer on November 24, 2010 · 2 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

Earn $0.20 in fuelperks wyb $50 in gift cards. Plus if you buy $50 in iTunes gift cards in one transaction you get $10 off your next shopping order.

GROCERY

Campbell’s Select Harvest Soup – $1/ea
Use $1/2 Campbell’s Select Harvest Soup
Final Price = $0.50/ea

Edy’s Ice Cream or Frozen Yogurt – $3.33/ea
Use $1/2 Edy’s Products 10/1/2010 All You Oct 2010 (exp 12/31/2010)
Final Price = $2.83/ea

Holiday Kisses, Holiday Milk Chocolate or Peanut M&M’s, or Russell Stover Marshmallow Santa – $2.38/ea
Use $1/2 Hershey’s Kisses Chocolate
Use $1/2 Hershey’s or Reese’s Candy 11/21/2010 SS Insert (exp 12/4/2010)
Use $1/2 Hershey’s Kisses 11/14/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $1/2 M&M’s Holiday Product 11/14/2010 RP Insert (exp 12/25/2010)
Final Price = $1.88/ea

General Mills, Honey Nut Cheerios or Cocoa Puffs – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Cereals, Varieties
Use $1/2 General Mills Cheerios 11/7/2010 SS Insert (exp 12/18/2010)
Use $1/2 General Mills Cereals 11/14/2010 GM Insert (exp 12/25/2010)
Final Price = $2/ea

Get $3 off your next shopping trip wyb 10 Giant Eagle Pasta or Noodles in a single transaction – $1/ea

Coke or Sprite (12 pk cans or 8 pk bottles) – $3.33/ea

V-8 Classic, Teas or Fusions – $2.50/ea
Use $1/1 V8 V-Fusion Tea
Use $1/2 V8 V-Fusion
Use $1/2 V8 100% Vegetable Juice
Final Price = $1.50-$2/ea

Muir Glen Organic Tomatoes (14.5-15 oz) – $1.50/ea
Use $1/1 Muir Glen Product (IE) Printable (FF)
Final Price = $0.50/ea

Get $3 off your next shopping trip when you purchase 6 of the following products in a single transaction.

Pillsbury Golden Layers (10 ct) – $1/ea

Grands! Biscuits (5 ct) – $1/ea
Use $0.35/3 Pillsbury Grands! Jr Biscuits
Use $0.35/1 Pillsbury Grands! Jr Biscuits
Use $0.30/2 Refrigerated Pillsbury Grands! Biscuits
Use $0.30/2 PIllsbury Refrigerated Grands Biscuits 11/21/2010 SS Insert (exp 2/12/2011)
Use $0.40/3 Pillsbury Grands or Grands Jr Biscuits 11/14/2010 GM Insert (exp 2/5/2011)
Final Price $0.30-$0.70/ea

Cinnamon Rolls (5 ct) – $1/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet or Grands Sweet Rolls 11/21/2010 SS Insert (exp 2/12/2011)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet OR Grands! Sweet Rolls 11/7/2010 SS Insert (exp 1/29/2011)
Use $0.50/1 Pillsbury Grands Sweet Rolls 11/14/2010 GM Insert (exp 2/5/2011)
Use $0.50/1 Pillsbury Sweet Rolls or Grands 10/10/2010 SS Insert (exp 1/1/2011)
Final Price = FREE-$0.60/ea

Crescent Rolls (4 ct) – $1/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.50/1 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.55/3 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 11/14/2010 GM Insert (exp 2/5/2011)
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 11/7/2010 SS Insert (exp 1/29/2011)
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 11/21/2010 SS Insert (exp 2/12/2011)
Final Price = FREE-$0.63/ea

Simply Orange, Apple or Grapefruit or Minute Maid Enhanced Juice – $3/ea
Use $1/1 Simply Lemonade, Orange, or Apple Juice
Final Price = $2/ea

Heluva Good Sour Cream – $1.50/ea

Stonyfield Farm Organic Fat Free Yogurt (6 oz cups) – $0.71/ea
Use $0.50/3 Stonyfield Organic Yogurt
Final Price = $0.38/ea

Minute Maid Chilled Orange Juice or Simply Lemonade – $2.50/ea
Use $1/1 Simply Lemonade, Orange, or Apple Juice
Final Price = $1.50/ea

Frigo Cheese Heads String Cheese (24 oz) – $5.99/ea
Use $1/1 Frigo Cheese Heads String Cheese 10/3/2010 SS Insert (exp 1/31/2011)
Use $1/1 Frigo Cheese Heads Cheese Snacks
Final Price = $4.99/ea

Birds Eye Baby Blended, Steamfresh Blends or Lightly Sauced Vegetables – $2/ea
Use $1/3 Birds Eye Vegetables 11/14/2010 SS Insert (exp 12/26/2010)
Use B1G1 Birds Eye Steamfresh WYB Steamfresh Lightly Sauced or Whole Grain Blends 10/24/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $1-1.66/ea

Freschetta Pizza – $5.50/ea
Use $0.75/1 Freschetta Pizza 10/10/2010 SS Insert (exp 11/28/2010)
Final Price = $4/ea

Hot or Lean Pockets – $2/ea
Use $1/1 Hot Pockets SideShots Sandwiches
Use $0.50/1 Lean Pockets Brand Sandwiches
Final Price = $1/ea

Eggo Waffles, Pancakes or Breakfast Pizza or Cinnabon Pancakes – $2/ea
Use $1/2 Eggo Products
Use $1/2 Kellogg’s Cinnabon Products 10/10/2010 Parade Magazine (exp 11/25/2010)
Final Price = $1.50/ea

Seapak Shrimp or Farm Rich Snacks – $5.99/ea

Steak-umm Sliced Steaks – B1G1

Get a FREE diet Pepsi 2 Liter wyb 4 Pepsi or Mountain Dew 2 Liters or SoBe Lifewater – $1/ea when you buy 5, less quantities $1.25/ea

Emerald Almonds or Cashews or Pop Secret Microwave Popcorn – B1G1
Use $1/1 Emerald Nuts 11/14/2010 RP Insert (exp 12/26/2010)
Use $1.50/2 Emerald Nuts 11/14/2010 RP Insert (exp 12/26/2010)
Use $0.50/2 Pop Secret 11/14/2010 RP Insert (exp 12/26/2010)

Nabisco Snak Saks, Handi Snacks (6 ct) or Premium Saltines – $2/ea
Use $1/2 Nabisco Crackers
Use $1/1 Nabisco Crackers 11/14/2010 SS Insert (exp 1/2/2011)
Final Price = $1-$1.50/ea

Frito Lay Doritos or Ruffles – $3/ea

Keebler Chips Deluxe, Right Bites, Wheatables or Special K Crackers – $2.50/ea
Use $1/1 Keebler Chips Deluxe Cookies
Final Price = $1.50/ea

Post Cereal, Honey Bunches of Oats (18 oz) or Raisin Bran (25 oz) – $3/ea

Juicy Juice (48 oz) – $2/ea
Use $1/2 Nestle Juicy Juice Product
Use $2/4 Nestle Juicy Juice Product
Final Price = $1.50/ea

Nestle Hot Cocoa (8 or 10 ct) – $1/ea
Use $1/1 Nestle Hot Cocoa WYB Kraft Marshmallows 11/1/2010 All You Nov 2010 (exp 1/31/2011)
Final Price = FREE wyb Kraft Marshmallows

Starbucks VIA Instant Coffee – $2.50/ea
Use $1/1 Starbucks VIA Ready Brew 11/21/2010 SS Insert (exp 1/31/2011)
Use $1/1 Starbucks Via Ready Brew
Final Price = $1.50/ea

Mott’s Apple Juice – B1G1

Hero Preserves – B1G1

Thomas’ Bagles, Mini Bagels or Bagel Thins – $3.19/ea

Quaker Chewy Granola Bars or True Delights – $2.50/ea
Use $0.75/2 Quaker Chewy Granola Bars 9/19/2010 RP Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $1.75/ea

Chef Boyardee Micro Meals or Canned Pasta with Meat – $1/ea

Rice a Roni or Pasta Roni – $1.25/ea

Chicken of the Sea Solid White Tuna or Boneless, Skinless Salmon (5 oz) – $1/ea

Kraft Easy Mac or Velveeta Cups – $1/ea

PERSONAL CARE

Chapstick (1 ct) – $1/ea
Use $1/1 ChapStick Ultra Product
Final Price = FREE

Get $2 off your next health & beauty shopping trip wyb 2 Pantene Hair Care Products – $3.50/ea

Use $1/2 Pantene Hair Care 10/31/2010 P&G Insert (exp 11/30/2010)
Use $1/1 Pantene Shampoo or Conditioner 9/16/2010 P&G What Matters Most Mailer (exp 11/30/2010)
Final Price = $2.50-$3/ea

Get $3 off your next shopping trip wyb 2 products listed below in a single transaction.

Always Pads (24-44 ct) – $5.50/ea
Use $1/1 Always Product 9/16/2010 P&G What Matters Most Mailer (exp 11/30/2010)
Final Price = $4.50/ea

Tampax Flushables Tampons (40 ct) – $5.50/ea
Use $1/1 Tampax Product 9/16/2010 P&G What Matters Most Mailer (exp 11/30/2010)
Final Price = $4.50/ea

Get $4 off your next health & beauty shopping trip wyb 2 of the products listed below in a single transaction.

DayQuil or Nyquil – $5/ea
Use $1.50/1 Vicks DayQuil or NyQuil 10/31/2010 P&G Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $3.50/ea

Vicks 44 – $5/ea
Use $1.50/1 Vicks Product 10/10/2010 P&G Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $3.50/ea

Sinex – $5/ea
Use $4/1 Vicks Sinex Product 10/31/2010 P&G Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $1/ea

HOUSEHOLD

Giant Eagle Plastic Wrap (100 ft) or Aluminum Foil (25 ft) – $1/ea

Luvs Jumbo Pack Diapers (23-50 ct), Charmin Bath Tissue (6 mega or 12 dbl rolls), or Bounty Paper Towels (6 big or 8 reg rolls) – $6.49/ea
Use $1/1 Luvs Diapers 11/15/2010 Luvs.com Rolling
Use $0.25/1 Charmin 10/31/2010 P&G Insert (exp 11/30/2010)
Use $1/1 Charmin 9/16/2010 P&G What Matters Most Mailer (exp 11/30/2010)
Use $0.50/1 Bounty Paper Towels 10/31/2010 P&G Insert (exp 11/30/2010)
Use $0.50/1 Bounty Paper Towels 10/1/2010 P&G Because of You Mailer (exp 11/30/2010)
Use $1/1 Bounty Paper Towels 9/16/2010 P&G What Matters Most Mailer (exp 11/30/2010)
Final Price = $5.49-$5.99/ea

Angel Soft Bath Tissue (4 rl) or Brawny or Sparkle Paper Towels (1 rl) – $1/ea

Pine Sol (48 oz), Clorox Bathroom Cleaner, Kitchen or Clean Up Sprays (30 0r 32 oz), Anywhere Spray or Wipes (35 ct) – $1.50/ea wyb 4, less quantities are $2.50/ea
Use $1/1 Pine Sol Cleaner
Use $0.75/1 Clorox Disinfecting Wipes (IE) Printable (FF)
Use $0.40/1 Clorox Disinfecting Wipes 10/3/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $1/1 Clorox Disinfecting Wipes
Final Price = FREE -$0.70/ea wyb 4

Energizer Max Batteries (AAA or AA 20 pk, C or D 8 pk, or 9-volt 4 pk) – $7.99/ea
Use $1/1 Energizer Batteries or Flashlight 11/21/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $1/1 Energizer Batteries or Flashlight 10/3/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $6.99/ea

Purex Liquid Laundry Detergent (24 or 32 ld) or Fabric Softener (44 oz) or Zout Triple Enzyme Trigger Foam – $2.50/ea

Get FREE Pampers Wipes (64-216 ct) wyb 2 Pampers Big Pack Swaddlers, Cruisers or Baby Dry (48-100 ct) – $19.99/ea

Use $1/1 Pampers Diapers or Training Pants 10/31/2010 P&G Insert (exp 11/30/2010)
Use $1/1 Pampers Baby Wipes 10/31/2010 P&G Insert (exp 11/30/2010)
Use $1/1 Pampers Diapers 10/1/2010 P&G Because of You Mailer (exp 11/30/2010)
Final Price = $18.99/ea plus FREE wipes

Hefty Ultra Flex or Cinch Sak Tall Kitchen or Trash Bags (14-22 ct) – $3/ea
Use $0.55/1 Hefty Waste Bags
Use $1/1 Hefty Waste Bags
Use $1/2 Hefty Waste Bags 11/7/2010 RP Insert (exp 1/31/2011)
Use $1/1 Hefty Waste Bags
Final Price = $1.90-$2.50/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!

Find meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle ad here.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Jennie November 24, 2010 at 5:12 PM

If you get/use 2 $2/1 off Scope and with the $2 off next trip, it comes out to Free! I’m exicted for that one, cause we are about out of mouthwash.

2 Dawn December 1, 2010 at 9:15 AM

There is a $0.55/1 coupon for Honey Nut Cherrios on the Pillsbury website which is missing from your coupon list. It makes the final price $1.40 per box.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: