Giant Eagle Deals: 11/11 – 11/17/10

by Jennifer on November 11, 2010 · 2 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

Just a heads up that at my store they are offering $0.20 fuel perks for every $50 spent – double the normal rate. This has not been in our ads, but is advertised at the store. You might want to check your store too.

GROCERY

Giant Eagle Frozen Turkeys (18 lbs+) – $0.49/lb

Holiday Milk Chocolate Kisses, Jingles or Holiday Milk Chocolate or Peanut M&M’s – $2.38/ea

Birds Eye Steamfresh Vegetables (bag or box) – $1/ea

General Mills Chex Cereal – $1.75/ea
Use $1/2 General Mills Chex Cereals
Use $1/2 General Mills Chex Cereals
Use $1/2 General Mills Chex Cereals 10/17/2010 SS Insert (exp 11/27/2010)
Use $1/2 General Mills Cereal 10/31/2010 ss (exp 12/11/2010)
Final Price = $1.25/ea

Get the following items FREE wyb a 24 oz soup (in the Prepared Foods Department) – $5.99/ea

Freshly-baked Old World Baguette
Freshly-tossed Garden Medley Salad
Pepsi 2 Liter Product

Hot or Lean Pockets – $2/ea
Use $1/1 Hot Pockets SlideShots Sandwiches
Final Price = $1/ea if SlideShots are included in sale

Pillsbury Toaster Strudels – $1.66/ea wyb 3, less quantities are $2/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel Pastries 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Use $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel Pastries 10/3/2010 GM Insert (exp 12/25/2010)
Use $0.50/1 Pillsbury Toaster Strudel Pastries 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Final Price = $0.66-$1.16/ea

Sara Lee Oven Fresh or Fruit Pies – B1G1
Use $1/1 Sara Lee Frozen Dessert
Use $0.75/1 Sara Lee Frozen Dessert 11/7/2010 RP (exp 1/30/2011)

Cool Whip (8 oz) – $1/ea

Nesquick Single Serve Flavored Milk – $1/ea

Daisy Brand Sour Cream ( 16 oz) – $1.66/ea

Get $3 off your next shopping trip wyb 6 of the following items in one transaction.

Pillsbury Sweet Rolls – $1.66/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet OR Grands! Sweet Rolls 11/7/2010 SS Insert (exp 1/29/2011)
Use $0.35/1 Pillsbury Refrigerated Sweet Rolls 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Use $0.50/1 Pillsbury Sweet Rolls or Grands 10/10/2010 SS Insert (exp 1/1/2011)
Final Price = $0.66-$1.26/ea

Pillsbury Pizza Crust or Breads – $1.66/ea
Use $0.40/2 Pillsbury Italian Meal Breads
Use $0.40/2 Pillsbury Italian Meal Breads
Use $0.40/2 Pillsbury Italian Meal Breads 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Use $1/2 Pillsbury Italian Meal Breads
Use $0.40/2 Pillsbury Italian Meal Breads 10/3/2010 GM Insert (exp 12/25/2010)
Final Price = $1.16-$1.26/ea

International Delight Coffee Creamers (16 oz) – $1.50/ea
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer 11/7/2010 SS Insert (exp 12/15/2010)
Use $1/2 International Delight Pints 9/26/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer
Final Price = $0.40-$1/ea

Dannon Greek Yogurt – $1/ea

Campbell’s Cream of Mushroom or Cream of Chicken Soup – $0.80/ea

Ken’s Salad Dressing (8 oz) – $1/ea

Idahoan Mashed Potatoes (4 oz) – $1/ea
Use $0.50/1 Idahoan Product
Use $1/1 Idahoan Potatoes
Final Price = FREE

Carnation Evaporated Milk (12 oz) – $1/ea
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk
Use $0.50/2 Nestle Carnation Evaporated Milk 9/26/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
Use $1/3 Nestle Carnation Evaporated Milk 9/26/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $0.50-$0.67/ea

Ocean Spray Cranberry Sauce – $1/ea

Keebler Pie Crust or Tart Shells – $2/ea
Use $0.50/1 Eggs WYB (2) Keebler Ready Pie Crusts 11/7/2010 SS Insert (exp 1/2/2011)

Nestle Morsels (10-12 oz) – $2/ea
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels
Use $1/2 Nestle Toll House Morsels
Final Price = $1.50/ea

Dole Canned Pineapple (20 oz) – $1/ea

College Inn Broth (14 oz cans) or Del Monte Canned Vegetables – $0.50/ea wyb 20, less quantities $0.75/ea
Use $1/6 College Inn Broth Cartons or Cans 9/19/2010 RP Insert (exp 12/20/2010)
Use $1/5 Del Monte Product 9/19/2010 RP Insert (exp 11/15/2010)
Final Price = $0.30-$0.35/ea

Betty Crocker Supermoist Cake Mix – $0.89/ea
Use $0.75/2 Betty Crocker Cake Mix AND Frosting 10/3/2010 GM Insert (exp 11/27/2010)
Final Price = $0.14/ea

Duncan Hines Frosting or Whipped Frosting – $1.25/ea

Del Monte Fruit Cups (4 pk) – $2/ea
Use $1/3 Del Monte SuperFruit or Fruit Naturals Cups
Final Price = $1.67/ea

McCormick Gravy Mix Packets – $1/ea
Use $0.25/2 McCormick Gravy 11/7/2010 RP (exp 12/19/2010)
Final Price =$0.75/ea

Stove Top Stuffing Mix (5-6 oz) – $1.25/ea
Use $1/2 Stove Top Products
Final Price = $0.75/ea

Heinz Jar Gravy (12 oz) – $1/ea
Use $1/3 Heinz Homestyle Gravy
Final Price = $0.67/ea

Get $2 off your next shopping trip wyb $10 of the following products in a single transaction:

Hellmann’s Mayonnaise – $3/ea

Knorr Side Dishes – $1/ea

Ragu Pasta Sauce (16 or 26 oz) – $1.66/ea

Bertolli Meals – $6.99/ea

Ben & Jerry’s or Starbucks Ice Cream – $3.33/ea
Use $1/2 Starbucks Ice Cream
Use $1/1 Starbucks Ice Cream
Use $1/2 Starbucks Ice Cream
Final Price = $2.33-$2.83/ea

Lipton Tea Bags (100 ct) – $2.50/ea

Kashi Cereal or TLC Granola Bars – $3/ea
use $1/1 Kashi Cereal 10/18/2010 Kashi Booklet (exp 2/28/2011)
Use the $3/1 Kashi Coupon from cashing in your Recycle Points a couple of weeks ago
Final Price = FREE-$2/ea

Kashi Cookies or Crackers – $2.50/ea
Use $1/1 Kashi Crackers 10/18/2010 Kashi Booklet (exp 2/28/2011)
Use $1/1 Kashi TLC Cookies 10/18/2010 Kashi Booklet (exp 2/28/2011)
Final Price = $1.50/ea

Muir Glen Organic Soups or Canned Tomatoes (28 oz) – $2/ea
Use $1/1 Muir Glen Product (IE) Printable (FF)
Final Price = $1/ea

Pirate’s Booty, Smart Puffs, or Ting’s – $2.50/ea
Use $1/1 Pirate’s Booty or Potato Flyers
Final Price = $1.50/ea

Buy 4 Get 1 FREE Cascadian Farm Frozen Organic Vegetables – $1.80/ea wyb 4, less quantities are $2.25/ea
Use $0.75/1 Cascadian Farm Product
Final Price = $0.30/ea

Planters Cashews, Almonds or Mixed Nuts (9.5-10 oz) – $4/ea

Buy 10 Get 2 FREE Powerade or Powerade Zero – $0.83/ea wyb 12, less quantities are $1/ea

Buy 2 Get 1 FREE General Mills Cereal (Cheerios 18 oz or Lucky Charms 16 oz) – $2.66/ea, less quantities $4/ea
Use $1/2 General Mills Cheerios 11/7/2010 SS Insert (exp 12/18/2010)
Use $0.50/2 General Mills Cheerios 10/31/2010 SS Insert (exp 12/11/2010)
Use $0.75/1 General Mills Cheerios, Varieties
Use $1/2 General Mills Cereals, Varieties
Final Price = $1.16-$2.16/ea

Eight O’clock Coffee (11 or 12 oz) – $3.99/ea
Use $2/2 Eight O’Clock Coffee
Use $1/1 Eight O’Clock Coffee 10/24/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $2/2 Eight O’Clock Coffee 10/24/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $2.99/ea

Thomas’ Plain English Muffins or Entenmann’s Donuts – B1G1

Emerald Peanuts (16 oz), 100 Calorie or Trail Mix or Pop Secret Popcorn (3 ct) – $2.50/ea

Juicy Juice (64 oz) – $2.50/ea
Use $2/4 Nestle Juicy Juice Product
Use $1/2 Nestle Juicy Juice Product
Use $1/2 Nestle Juicy Juice Products
Final Price = $2/ea

Buy 4 Pepsi or Mountain Dew (2 liters) or SoBe Lifewater (20 oz) and Get 1 FREE Diet Pepsi (2 liter) – $1/ea wyb 5, less quantities are $1.25/ea

Uncle Ben’s Ready Rice (4.3-14 oz) – $2/ea
Use $0.75/2 Uncle Ben’s Product
Final Price = $1.25/ea

Macaroni Grill, Wanchai Ferry or Good Earth Meals – $3.50/ea
Use $0.75/1 Romano’s Macaroni Grill Dinner Kit 10/3/2010 GM Insert (exp 11/27/2010)
Use $1/1 Wanchai Ferry, Macaroni Grill or Good Earth Kit
Use $0.75/1 Wanchai Ferry Dinner Kit 10/3/2010 GM Insert (exp 11/27/2010)
Use $1/1 Wanchai Ferry Dinner Kit
Use $1.10/1 Good Earth Restaurant Favorites Dinner Kit
Use $1/1 Good Earth Dinner Kit 10/3/2010 GM Insert (exp 11/27/2010)
Final Price = $2-$2.50/ea

Dei Fratelli Canned Tomatoes (28 oz) – $1/ea

Nature’s Pride Bread or Hostess Streusel Cakes – $2/ea

Barilla Plus, Shells, or Lasagna Noodles – $2/ea
Use $1/1 Barilla Plus
Use $1/2 Barilla Plus Pasta 9/26/2010 SS Insert (exp 11/22/2010)
Final Price = $1-$1.50/ea

Barilla Pasta (12-16 oz) – $1.25/ea

Farmland Bacon, Diced or Cubed Ham – $3.99/ea
Use $1/1 Farmland Hickory Smoked Bacon 10/3/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
Use $1/2 Farmland Bacon e-offers
Use $1/1 Farmland Cubed or Diced Ham e-offers
Final Price = $2.49-$2.99/ea

Jimmy Dean Rolls, Pre-Cooked Sausage or Crumbles – $3/ea
Use $1/1 Jimmy Dean Fully Cooked Product 10/31/2010 RP Insert (exp 3/31/2011)
Use $1.50/2 Jimmy Dean Sausage Rolls 10/10/2010 RP Insert (exp 1/31/2011)
Use $1/1 Jimmy Dean Product
Final Price = $2-$2.25/ea

Johnsonville Smoked, Breakfast Sausage Links, or Patties – $3/ea
Use $0.55/1 Johnsonville Smoked or Cooked Sausage
Use $0.55/1 Johnsonville Links, Patties, Roll Sausage
Use $0.55/1 Johnsonville Italian Sausage
Final Price = $1.90/ea

Eckrich Skinless Polska Kielbasa or Smoked Sausage – $3.50/ea
Use $0.55/1 Eckrich Smoked Sausage 10/17/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $2.40/ea

Idaho Potatoes (10 lb bag) – $1.99/ea

Southern Yams – $0.50/lb

Fresh Cranberries – $1.99/ea

Farmer’s Market or Fresh Express – B1G1
Use $0.55/1 Fresh Express Blend Salads

PERSONAL CARE

Get $2 off your next health & beauty shopping trip wyb $10 in participating Suave products in a single transaction.

Suave Shampoo or Conditioner (Professional, Men’s or Kid’s) – $1.50/ea
Use $1/2 Suave Professionals Products
Final Price = $1/ea

Suave Styling – $2/ea

Aussie or Herbal Essence Hair Care (6.8-12 oz) – $2.50
Use $1/2 Herbal Essences or Aussie 10/10/2010 P&G Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $2/ea

Stayfree Pads (14-24 ct) or Carefree Liners (38-56 ct) – $2/ea

Excedrin (20 or 24 ct) – $1.99/ea
Use $1/1 Excedrin Product 10/17/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $0.99/ea

Degree, Dove or Suave Clinical Deodorant – $5.50/ea

Advil (40 or 50 ct) or Advil PM (16 or 20 ct) – $4.49/ea
Use $1/1 Advil PM 10/31/2010 RP Insert (exp 12/31/2010)
Use $1/1 Advil PM 9/26/2010 RP Insert (exp 11/30/2010)
Use $1/1 Advil 9/26/2010 RP Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $3.49/ea

HOUSEHOLD

Reynolds Aluminum Foil (35-80 ft) – $2.50/ea
Use $1/1 Reynolds Wrap Aluminum Foil
Final Price = $1.50/ea

Hefty One Zip Freezer, Storage or Sandwich Bags – $1.50/ea
Use $1/2 Hefty One Zip Bags (IE) Printable (FF)
Final Price = $1/ea

Kleenex Facial Tissue (75-200 ct) – $1.25/ea
Use $0.50/3 Kleenex Facial Tissue 11/7/2010 SS Insert (exp 1/2/2011)
Use $0.50/3 Kleenex Facial Tissue 10/3/2010 SS Insert (exp 11/28/2010)
Final Price = $0.92/ea

Arm & Hammer Liquid Laundry Detergent (24-32 ld) or 2 in 1 Dryer Sheets (40 ct) – $2.99/ea
Use $1/2 Arm & Hammer Laundry Product 9/19/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $2.49/ea

Friskies Party Mix Cat Treats – $1.25/ea
Use $1/1 Purina Friskies Brand Cat Treats
Use $1/1 Purina Friskies Cat Treats 9/12/2010 RP Insert (exp 12/31/2010)
Use $1/1 Purina Friskies Cat Treats 8/22/2010 SS Insert (exp 11/21/2010)
Final Price = $0.25/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!

Find meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle ad here.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Melanie Mingee November 12, 2010 at 12:42 PM

I would give this to my son for Xmas so he can play his ipod in his room instead of using headphones!

2 Christine November 15, 2010 at 10:45 AM

A graduated catalina is printing for Kleenex:
Save 1.00 OYNSO wyb 4, $2.00 OYNSO wyb5, $3.00 OYNSO wyb 6+

Leave a Comment

Previous post:

Next post: