Giant Eagle Deals: 10/7-10/13/10

by Jennifer on October 7, 2010 · 5 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Breyers (1.5 qt), Ben & Jerry’s or Starbucks (16 oz) Ice Cream- $3.33/ea
Use $1/4 Ben & Jerry’s Ice Cream 9/19/2010 RP Insert (exp 10/17/2010)
Use $0.75/1 Starbucks Ice Cream
Use $1/2 Starbucks Ice Cream
Use $1/2 Starbucks Ice Cream
Final Price = $1.83-$3.08/ea

Idahoan Potatoes (4.1 oz) or Knorr Sides (3.8-5.7 oz) – $1/ea
Use $0.75/3 Idahoan Potatoes
Use $1/1 Idahoan Potatoes when you like them on Facebook
Final Price =  FREE -$0.50/ea when you buy 3

Light ‘n Fluffy Noodles (12 oz), Carolina White Rice (16 oz), or San Giorgio Pasta (12 or 16 oz) – $1/ea
Use $0.55/1 San Giorgio Quick Cook Pasta 10/3/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $0.50/1 San Giorgio Quick Cook Pasta
Final Price = FREE

General Mills Cereal, Lucky Charms (11.5 oz) or Honey Nut Cheerios (12.25 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 General Mills Cereals 9/19/2010 SS Insert (exp 10/30/2010)
Use $1/3 General Mills Cereal 9/12/2010 GM Insert (exp 10/23/2010)
Final Price = $2-$2.16/ea

Mars, Nestle, or Hershey’s Assorted Snack or Fun Size Candy (9.2-12.5 oz) – $2.38/ea
Use $1/3 Reese’s, Kit Kat, or Hershey’s Snack Size Bag
Use $1/3 Hershey’s Reese’s or Kit Kat Snack Size Bag 9/26/2010 SS Insert (exp 10/16/2010)
Final Price = $2.05/ea

Get $3 off your next shopping trip when you purchase 8 Birds Eye Steamfresh or Bagged Vegetables (10-16 oz) in a single transaction – $1/ea

Use $1/3 Bird’s Eye Steamfresh Varieties 9/26/2010 SS Insert (exp 10/24/2010)
Final Price = $0.67/ea

Cascadian Farm or Muir Glen Products – 20% off
Use $1/1 Cascadian Farms Product 9/1/2010 Better at Home Booklet (exp 10/25/2010)
Use $0.75/1 Muir Glen Product

Snyder’s Eat Smart Snacks – $3.50/ea
Use $1/1 Eatsmart Natural Snack 9/12/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $2.50/ea

Knudsen’s Organic Very Veggie Juice – $3/ea

Coffee-mate Flavored Creamers (16 oz) – $1.50/ea
Use $0.75/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer
Final Price = FREE

Breyers YoCrunch 100 Calorie, Disney or Fruit Parfait Yogurt Cups (4 or 6 pk) – $2/ea
Use $1/1 Breyer’s YoCrunch 100 Calorie Pack Yogurt (IE) Printable (FF)
Use $0.50/1 Breyer’s Swirled Lowfat Yogurt 8/1/2010 SS Insert (exp 10/24/2010)
Use $0.50/1 Breyer’s YoCrunch Fruit Parfait Pack 10/1/2010 All You Oct 2010 (exp 1/16/2011)
Final Price = $1/ea

Get $3.50 off a gallon of milk when you purchase 4 participating Pillsbury products listed below in a single transaction.

Pillsbury Ready to Bake Cookies – $2.50/ea
Use $0.55/1 Pillsbury Simply Refrigerated Cookie Dough
Use $0.55/1 Pillsbury Simply Refrigerated Cookie Dough
Final Price = $1.40/ea

Sweet Moments – $2.50/ea
Use $1/1 Pillsbury Sweet Moments Refrigerated Desserts
Final Price = $1.50/ea

Pie Crust – $2.50/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
Use $0.50/2 Pillsbury Rolled Refrigerated Pie Crusts
Final Price = $2/ea

Newman’s Own Lemonade (64 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 Newman’s Own Product (IE)Printable (FF)
Final Price = $2/ea

Jeno’s Crisp ‘n Tasty Pizza (6.8-7.2 oz or Totino’s Pizza Rolls (7.5 oz) – $1/ea
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Use $0.40/2 Totino’s Rolls Snacks 8/8/2010 GM Insert (exp 12/31/2020)
Use $1/2 Totino’s Pizza Roll Snacks
Final Price = $0.50-$0.60/ea

Pillsbury Crescents, Sweet Rolls or Bread (8-13.9 oz) – $1.66/ea
Use $0.50/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.5/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls 10/3/2010 GM Insert (exp 12/25/2010)
Use $0.50/1 Pillsbury Crescent Dinner Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls
Use $0.35/1 Pillsbury Refrigerated Sweet Rolls 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Use $0.40/2 Pillsbury Sweet Rolls OR Grands! Sweet Rolls 8/8/2010 GM Insert (exp 10/30/2010)
Use $0.40/2 Pillsbury Italian Meal Breads
Use $0.40/2 Pillsbury Italian Meal Breads
Use $0.40/2 Pillsbury Italian Meal Breads 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Use $1/2 Pillsbury Italian Meal Breads (IE)Printable (FF)
Final Price = $0.66-$1.26/ea

Nature’s Path Envirokids Organic Gluten Free Cereal or Bars – $3/ea

Bob’s Red Mill Gluten Free Baking Mixes – 20% off

Pop Secret Popcorn (3 ct), Emerald Peanuts (16 oz), or Glazed Nuts or Trail Mix (5-7 oz) – $2/ea
Use $0.50/2 Pop Secret Products 8/29/2010 RP Insert (exp 10/10/2010)
Final Price = $1.50/ea Popcorn

Pepperidge Farm Soft Baked or Chunk Cookies (7.2-8.6 oz) $2/ea wyb 2, less quantities are $2.50/ea
Use $0.75/1 Pepperidge Farm Cookies 8/1/2010 SS Insert (exp 10/24/2010)
Use $0.55/1 Pepperidge Farm Cookies
Final Price = $0.50-$0.90/ea

Nabisco Snak Saks (5.5-8 oz), Handi Snacks (6 ct) or Premium Saltines (9-16 oz) – $2/ea

Keebler Right Bites(4.24-4.65 oz) or Chips Deluxe or Club Crackers (9-18 oz) – $2/ea wyb 2, less quantities – $2.50/ea
Use $1/2 Keebler Cookies 8/15/2010 RP Insert (exp 10/10/2010)
Final Price = $2/ea

Betty Crocker Fruit Roll-Ups – $2/ea
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks 10/3/2010 GM Insert (exp 11/27/2010)
Use $0.50/2 Betty Crocker Fruit Snacks 9/12/2010 GM Insert (exp 11/6/2010)
Final Price = $1.50/ea

Celestial Seasonings Tea (18 or 20 ct) – $2.50/ea
Use $1/1 Celestial Seasonings Tea 10/3/2010 SS Insert (exp 1/3/2011)
Final Price = $1.50/ea

Northland Juice (64 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 Northland Dark Fruit Juices 9/26/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $2/ea

Apple & Eve Fruitables – $2.50/ea
Use $0.75/1 Apple & Eve Fruitables Product
Use $1/2 Apple & Eve Cranberry Product
Use $0.75/1 Apple & Eve Fruitables Bottle Juice Boxes (IE) Printable (FF)
Final Price =$1-$2/ea

Chex Snack Mix or Bugles (7.5-8.75 oz) – $2/ea
Use $0.50/1 Chex Mix OR Chex 100 Calorie Snack
Use $0.50/1 Chex Mix OR Chex 100 Calorie Snack
Use $0.50/2 Chex Mix or Chex 100 Cal Snack 9/12/2010 SS Insert (exp 11/6/2010)
Use $0.50/1 Flavored Bugles
Use $0.50/1 Caramel or Chocolate Peanut Butter Bugles
Use $1/2 Bugles
Final Price = $1-$1.50/ea

Ragu Pasta Sauce (16 or 26 oz) – $1.25/ea
Use $0.75/2 Ragu Pasta Sauce 9/12/2010 SS Insert (exp 10/10/2010)
Use $1/2 Ragu Pasta Sauce 9/12/2010 RP Insert (exp 10/10/2010)
Final Price = $0.50-$0.75/ea

Hunt’s Canned Tomatoes (14.5 oz) – $1/ea
Use $0.45/3 Hunt’s Canned Tomatoes 10/3/2010 SS Insert (exp 11/14/2010)
Final Price = $0.70/ea

Progresso Rich & Hearty Soups – $1.25/ea
Use $0.50/2 Progresso Soups 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2020)
Use $1/4 Progresso Soup 10/3/2010 GM Insert (exp 11/27/2010)
Final Price = $0.75-$1/ea

Hellman’s Mayonaise (30 oz) – $3/ea
Use $1/2 Hellmann’s or Best Foods Product
Final Price = $2.50/ea

Healthy Choice Fresh Mixers or Marie Callendar’s Homestyle Creations (6.6-7.95 oz) – $2.50/ea
Use $1/1 Healthy Choice or Marie Callender’s Meal
Use $1/1 Healthy Choice or Marie Callender’s Meal 9/12/2010 SS Insert (exp 11/15/2010)
Final Price = $1.50/ea

Healthy Choice Microwave Soup Bowls – $2/ea

Nestle Toll House Morsels (10-12 oz) – $2.50/ea
Use $1/2 Nestle Toll House Morsels
Use $0.50/2 Nestle Toll House Morsels
Final Price = $2/ea

Pillsbury Cake Mix – $1/ea

Pillsbury Cookie Mix – $1.66/ea
Use $1/2 Pillsbury Cookie Mixes 9/26/2010 RP Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $1.16/ea

Pillsbury Frosting – $1.50/ea
Use $1/1 Pillsbury Easy Frost No Fuss Frosting
Final Price = $0.50/ea

Welch’s 100% Grape Juice (64 oz) – $3/ea
Use $1/1 Welch’s 100% Grape Juice Blends 9/12/2010 SS Insert (exp 1/31/2011)
Final Price = $2/ea

Oscar Mayer Shaved Lunchmeat (7-9 oz) or Chicken Strips (6 oz) – $3.33/ea
Use $1/2 Oscar Mayer Lunchmeat Packages 9/26/2010 SS Insert (exp 11/7/2010)
Use $1/2 Oscar Mayer Lunchmeats
Final Price = $2.83/ea

Tyson Entrees (17 oz) – B1G1

Ball Park Franks – $3/ea
Use $0.75/1 Ball Park Jumbo Product
Final Price = $1.50/ea

Farmer’s Market or Fresh Express Bagged Salad – B1G1
Use $0.55/1 Fresh Express Blend Salads

Apples – $0.99/lb

Al Fresco Sweet Apple Sausage Links – $3.99/ea
Use $1/1 al fresco All Natural Chicken Sausage (IE)Printable (FF)
Final Price = $2.99/ea

T. Marzetti Caramel Dip (16 oz) – $4.49/ea
Use $0.75/1 Marzetti Carmel Dip 10/1/2010 All You Oct 2010 (exp 11/30/2010)
Use $1/1 Marzetti Caramel Dip 9/19/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $0.75/1 Marzetti Caramel Dip 9/19/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $2.99-$3.49/ea

PERSONAL CARE

Buy any 2 of the following in a single transaction and get a bonus $0.30 off per gallon of fuel.

Huggies Diapers (26-96 ct) – $19.99/ea
Use $3/2 Huggies Little Snugglers or Little Movers
Use $3/1 Huggies Pure & Natural Diapers
Use $3/1 Huggies Pure & Natural Diapers 9/26/2010 SS Insert (exp 10/23/2010)
Use $2/1 Huggies Little Snugglers Diapers 9/26/2010 SS Insert (exp 10/23/2010)
Final Price = $16.99-$18.49/ea

Pull-Ups – $19.99/ea
Use $2/1 Huggies Pull-Ups Training Pants
Final Price = $17.99/ea

Good Nites Pants – $19.99/ea
Use $2/1 Goodnites Underwear 10/3/2010 SS Insert (exp 10/31/2010)
Final Price = $17.99

Nature’s Bounty Vitamin or Flex-a-min – B1G1
Use $1/1 Nature’s Bounty Product
Use $1/1 Nature’s Bounty Supplement 9/12/2010 SS Insert (exp 10/26/2010)
Use $1/1 Nature’s Bounty Vitamin (IE)Printable (FF)

Get $3 off your next health & beauty shopping trip when you purchase $10 in participating Dove products listed below in a single transaction.

Dove Bar Soap (6 pk) or Body Wash (24 oz) – $5/ea
Use $1/1 Dove Body Wash 10/3/2010 RP Insert (exp 10/31/2010)
Final Price = $4/ea

Dove Men’s Body Wash (13.5 oz) – $3/ea
Use $1/1 Dove Men+Care Products 10/3/2010 RP Insert (exp 10/31/2010)
Final Price = $2/ea

HOUSEHOLD

Purex 3-in-1 Refill (24 loads ) or Starter Kit (20 loads) – $3.99/ea
Use $1/1 Purex 3-in-1 Sheets
Final Price = $2.99/ea

Purex Ultra Concentrated Liquid Laundry Detergent (32 loads), Fabric Softener (44 oz) or Zout Trigger Foam (22 oz) – $2.49/ea

Tidy Cats Scoop Litter (20 lb) – $6.50/ea
Use $1/1 Purina Tidy Cats Brand Cat Litter
Final Price =$5.50/ea

Fancy Feast Canned Cat Food (3 oz) – $0.42/ea wyb 24, less quantities – $0.50/ea
Use $1/24 Fancy Feast 8/1/2010 RP Insert (exp 10/31/2010)
Final Price = $0.37/ea

Mighty Dog Canned Dog Food (5.5 oz) – $0.50/ea
Use $2/12 Purina Mighty Dog Brand Dog Food
Use $1/1 Purina Mighty Dog Brand Dog Food
Final Price =$0.33 -$0.42/ea

Energizer Max Batteries (AA or AAA 4 pk, C or D 2 pk, or 9 volt 1 pk) – $2.50/ea
Use $0.75/1 Energizer Batteries or Flashlight 10/3/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $1/1 Energizer Batteries or Flashlight 10/3/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $1/1 Energizer Brand Batteries or Flashlight 9/12/2010 SS Insert (exp 10/31/2010)
Final Price = $1-$1.50/ea

Melitta Cone Coffee Filters (100 ct) – $2.99/ea
Use $1/1 Melitta Cone Filters 10/3/2010 SS Insert (exp 1/31/2011)
Final Price = $1.99/ea

What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!

Find meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle ad here.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 5 comments… read them below or add one }

1 audrey October 7, 2010 at 8:42 AM

So bummed about Missing out on the San Giorgio! I’m in Central Ohio as well and all I received in my 10-3 SS are Creamette pasta quick cook coupons! =(

2 Jennifer October 7, 2010 at 9:40 AM

Audrey, sometimes when we miss out on a coupon that is really good i will try to win an auction on Ebay or go through a clipping service. You can usually get 10 or 20 at a time making it worth the couple of dollars it costs if it means a free product for each coupon.

3 Erica October 7, 2010 at 9:19 PM

Is anyone else having trouble using internet coupons at GE? Last week when I went in to GE (Central Ohio), the clerk told me that they are only accepting internet coupons less than $1. I was going to buy Huggies there with my $2 off internet coupon but they wouldn’t let me use it, so I went to Meijer to buy diapers.

4 Jennifer October 8, 2010 at 7:08 AM

Erika, I think it is different at every store, although it shouldn’t be. I have been told no more than $2 and also no more than $3 on the printables. But then I had 2 separate stores accept the $5/5 kraft printable. I wish the stores would have the same rules and tell their clerks what they were. Sorry you couldn’t use it!

5 Jessica Loves to Save Money October 10, 2010 at 2:28 PM

Here are a few things you missed:
http://www.jessicalovestosavemoney.com/2010/10/wilton-cakecookie-pan-and-4-cookie.html (sorry to link but it was too much to type out)

And I got a $3/1 Purex 3 in 1 in my mail ads making Purex $.99 each- BUT- my Giant Eagle is currently sold out so I got a rain check last time I was there.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: