Giant Eagle Deals: 9/30-10/6/2010

by Jennifer on September 30, 2010 · 2 comments

giant eagle deals sale coupons Here is a list of the best deals that I see this week at Giant Eagle. Please note that I use a Central Ohio ad when compiling these deals, and that coupons up to $0.99/ea are doubled at my store. Be sure to check your local ad to confirm deals and the coupon doubling policy in your area.

NOTE: Find more information about shopping at Giant Eagle, including information about eCoupons and Giant Eagle Monthly/Catalina deals on my new Giant Eagle Resources/FAQs page here.

GROCERY

Kraft Cheese Chunks or Shreds (5.8-8 oz) or Singles (10.7-12 oz) – $2/ea
Use $5/5 Kraft Cheese or Dairy Products
Use $1/2 Kraft Slice Cheese: Singles, Deli Deluxe 9/26/2010 SS Insert (exp 11/7/2010)
Final Price = $1-1.50/ea

Giant Eagle Pasta – $0.50/ea

Kellogg’s Special K or Frosted Mini-Wheats – $2.50/ea
Use $1/2 Kellogg’s Special K Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Frosted-Mini Wheats
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereals
Use $1/2 Kellogg’s Frosted Mini-Wheats Cereal 8/29/2010 SS Insert (exp 10/10/2010)
Final Price = $2/ea

Progresso Traditional or World Recipe Soups of Pillsbury Grands! Biscuits – $1.12/ea wyb 8, less quantities $1.25/ea
Use $1/4 Progresso Soups
Use $0.50/1 Progresso Soups 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $0.50/2 Progresso Soups 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2020)
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Refrigerated Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Refrigerated Biscuits 8/8/2010 GM Insert (exp 10/30/2010)
Use $1/2 Pillsbury Grands Flaky or Jr. Biscuits
Use $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits 9/12/2010 GM Insert (exp 12/4/2010)
Final Price = $0.12 – $0.87/ea

$1 will be donated to local affiliates of Susan G. Komen for the Cure when you purchase $10 in the following General Mills products in one transaction.

General Mills Cheerios (14 oz) or Total (10.6 oz) – $2.50/ea
Use $0.55/1 General Mills Original Cheerios
Use $0.55/1 General Mills Original Cheerios
Use $0.75/1 General Mills: Original Cheerios Cereal
Use $0.75/1 General Mills MultiGrain Cheerios Cereal
Use $1/2 Cheerios 9/19/2010 SS Insert (exp 10/30/2010)
Final Price = $1-$2/ea

Betty Crocker Frosting – $1.50/ea
Use $0.75/2 Betty Crocker Cake Mix AND Frosting 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $0.50/2 Betty Crocker Cake Mix AND Frosting
Final Price = $0.75-$1/ea

Betty Crocker Cake or Brownies – $1/ea
Use $0.75/2 Betty Crocker Cake Mix AND Frosting 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $0.50/2 Betty Crocker Cake Mix AND Frosting
Final Price = $0.75-$1/ea

Nature Valley Granola Bars – $2.50/ea
Use $0.50/1 Nature Valley Granola Bars
Use $0.50/1 Nature Valley Granola Bars
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Nut Clusters 9/12/2010 GM Insert (exp 11/6/2010)
Use $1/2 Nature Valley Granola Bars
Final Price = $1.50-$2/ea

Pillsbury Ready to Bake Cookies – $2.50/ea

Yoplait Smoothies – $2.50/ea
Use $1/1 Yoplait Frozen Smoothies
Use $1/1 Yoplait Frozen Smoothies 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $1/1 Yoplait Frozen Smoothies 9/12/2010 SS Insert (exp 11/6/2010)
Final Price = $1.50/ea

Progresso Traditional or World Recipe Soups – $1.12/ea or $1.25/ea
Use $1/4 Progresso Soups
Use $0.50/2 Progresso Soups 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2020)
Use $0.50/1 Progresso Soups 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $1/4 Progresso Soups 9/12/2010 GM Insert (exp 11/6/2010)
Final Price = $0.12-$0.87/ea

Pillsbury Grands! Biscuits – $1.12/ea or $1.25/ea
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Refrigerated Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Biscuits
Use $0.30/2 Pillsbury Grands! Refrigerated Biscuits 8/8/2010 GM Insert (exp 10/30/2010)
Use $1/2 Pillsbury Grands! Biscuits
Final Price = $0.62-0.82/ea

Yoplait Original or Whips Yogurt Cups – $0.50/ea
$0.40/6 Yoplait Yogurt Cups
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups
Use $0.50/4 Yoplait Yogurt Cups or Smoothies
Use $1/8 Yoplait Yogurt Cups
Use $1/8 Yoplait Yogurt Cups 9/1/2010 Better at Home Booklet (exp 10/25/2010)
Use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups 9/12/2010 GM Insert (exp 11/6/2010)
Use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups 9/12/2010 GM Insert (exp 11/6/2010)
Final Price = $0.25-0.37/ea

Fuze Drinks (18.5 oz) – $0.70/ea wyb 10, less quantities $1/ea
Use $1/2 Fuze 10/1/2010 All You Oct 2010 (exp 10/31/2010)
Final Price = $0.20-$0.50/ea

Yoplait Trix, Kids 6 packs, or Splitz Yogurt or Juicy Juice (46 oz) – $2/ea + 15 bonus box tops wyb 4
Use $0.50/1 Yoplait Kids Cup Yogurt
Use $0.75/1 Yoplait Splitz Yogurt (IE) Printable (FF)
Use $0.50/1 Yoplait Kids Yogurt Cups
Use $1/2 Yoplait Go-Gurt and Trix Yogurt 9/1/2010 Better at Home Booklet (exp 10/18/2010)
Use $0.50/1 Yoplait Splitz Yogurt 9/12/2010 GM Insert (exp 11/6/2010)
Use $0.50/1 Yoplait Splitz Yogurt 8/22/2010 SS Insert (exp 10/16/2010)
Use $1/2 Nestle Juicy Juice Product 8/1/2010 RP Insert (exp 10/31/2010)
Use $1/2 Nestle Juicy Juice Juice Product 8/21/2010 All You Sep 2010 (exp 9/30/2010)
Final Price = $0.50-$1.50/ea

PowerAde or PowerAde Zero – $0.80/ea wyb 10, less quantities $1/ea

Keebler Fudge Shoppe or Zesta (8.5-1 oz) or Sunshine Cheez-Its (7.5-9 oz) – $1.50/ea wyb 4, less quantities $2/ea
Use $1/1 Keebler Fudge Shoppe Coconut Dreams
Final Price $0.50/ea

Snyder’s of Hanover Pretzel Pieces (10-13.3 oz) – $2.50/ea

Get $5 off your next shopping trip when you purchase $15 in the following products in a single transaction.

Kraft Miracle Whip or Mayo – $3/ea
Use $1/2 Kraft Mayo or Miracle Whip 9/26/2010 SS Insert (exp 11/7/2010)
Use $1/2 Kraft Miracle Whip Dressing or Mayo
Use $1/1 Kraft Miracle Whip
Use $2/2 Oscar Mayer AND Kraft Products 8/1/2010 Sunset Aug 2010 (exp 10/15/2010)
Final Price = $2-$2.50/ea

Nabisco Honey Maid Grahams, Newtons or Nutter Butter (8-16 oz) – $3/ea
Use $1/2 Nabisco Cookies or Crackers 9/26/2010 SS Insert (exp 11/7/2010)
Final Price = $2.50/ea

Maxwell House Coffee (31.5-34.5 oz) or Seattle’s Best Coffee – $5.99/ea
Use $1/1 Maxwell House Product
Use $1/1 Maxwell House International Cafe or Coffee 9/26/2010 SS Insert (exp 11/7/2010)
$1/1 Seattle’s Best Coffee 9/19/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
Final Price = $4.99/ea

Kraft Cheese Chunks or Shreds (5.8-8 oz) or Singles – $2/ea
Use $5/5 Kraft Cheese or Dairy Products
Use $2/2 Oscar Mayer AND Kraft Products 8/1/2010 Sunset Aug 2010 (exp 10/15/2010)
Final Price = $1/ea

Breakstone Sour Cream (16 oz) – $1.50/ea
$1/2 Breakstone’s Sour Cream (IE) Printable (FF)
Final Price = $1/ea

Oscar Mayer Carving Board Lunchmeat – $3.50/ea
Use $2/2 Oscar Mayer AND Kraft Products 8/1/2010 Sunset Aug 2010 (exp 10/15/2010)
Use $1/2 Oscar Mayer Lunchmeat Packages 9/26/2010 SS Insert (exp 11/7/2010)
Use $1/2 Oscar Mayer Lunchmeats
Final Price = $2.50-$3/ea

Oscar Mayer Meat or Turkey Franks or Meat Bologna – B1G1
Use $2/2 Oscar Mayer AND Kraft Products 8/1/2010 Sunset Aug 2010 (exp 10/15/2010)
Use $1/2 Oscar Mayer Hot Dogs 9/26/2010 SS Insert (exp 11/7/2010)
Use $1/2 Oscar Mayer Hot Dogs 8/22/2010 SS Insert (exp 10/17/2010)

Kellogg’s Frosted Flakes (23 oz) or Raisin Bran (25.50 oz) – $2.33/ea wyb 3, less quantities $3.33/ea
Use $1/3 Kellogg’s Cereal
Use $1/2 Kellogg’s Cereal
Final Price = $1.83-$2/ea

Starkist Solid White Tuna (5 oz cans) or Chunk Light Pouches (2.6 oz) – $1/ea
Use $0.50/1 10/1/2010 Woman’s Day (exp 11/20/2010)
Use $0.50/1 10/1/2010 Good Housekeeping (exp 11/20/2010)
If you printed the $0.50/1 Facebook coupon earlier this week you can use this to get the Tuna Pouches Free.
Final Price = FREE

Del Monte Canned Vegetables or Tomatoes (27-29 oz) $1/ea
Use $1/5 Del Monte Product 9/19/2010 RP Insert (exp 11/15/2010)
Final Price = $0.80/ea

Marzetti Salad Dressing (16 oz) – $2/ea
Use $1/1 Marzetti Salad Dressing 9/12/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $0.50/1 Marzetti Salad Dressing 9/12/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Final Price = $1/ea

Home Pride Wheat Bread or Hostess Donettes (10.5-13 oz) B1G1

Dole Fruit Jars (24.5 oz) or Fruit or Gel Bowls (4 pk) – $2/ea
Use $0.50/2 Dole All Natural Fruit in Glass Jars 9/26/2010 SS Insert (exp 12/31/2010)
Use $2/6 Dole Fruit Bowls, Gels or Parfaits
Use $1.50/4 Dole Fruit Bowls, Gels or Parfaits
Use $0.75/1 Dole All Natural Fruit in Plastic Jars 8/8/2010 SS Insert (exp 10/31/2010)
Use $0.75/1 Dole All Natural Fruit in Plastic Jars 8/1/2010 All You Aug 2010 (exp 10/31/2010)
Use $1/1 Dole Fruit Bowls 8/1/2010 All You Aug 2010 (exp 10/31/2010)
Final Price = $0.50-$1.66/ea

Get $3 off your next shopping trip when you purchase 5 of the following Helper products in a single transaction

Hamburger, Tuna or Chicken Helpers (5.2-7.6 oz) – $1/ea
Use $0.75/3 Betty Crocker Helper Meals
Use $0.75/3 Betty Crocker Helper Meals 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Use $0.75/3 Betty Crocker Helper Meals 9/12/2010 GM Insert (exp 11/6/2010)
Final Price = $0.50/ea

Old El Paso Dinner Kits (8.7-19.8 oz) – $2/ea
Use $0.50/1 Old El Paso Product
Use $0.50/2 Old El Paso Products 9/12/2010 GM Insert (exp 11/6/2010)
Final Price = $1-$1.50/ea

McCormick Seasoning Mixes (.5-2.64 oz) – $1/ea

Get a FREE Wilton Recipe Right Medium Cookie or 9×13 Cake Pan Instantly when you purchase 4 of the following products in a single transaction.

Betty Crocker Muffin, Cookie, or Brownie Pouches (16.5-22.5 oz) $2/ea
Gold Medal Flour (4.25-5 lb) – $1.99/ea

HoneySuckle White Shaved Lunchmeat Tubs – $2.50/ea

Dannon Activia (4 pk) or Danimals Crush Cups, Drinks or Coolisions – $2/ea
Use $1/1 Dannon Danimals Yogurt 9/12/2010 SS Insert (exp 10/12/2010)
Use $1/1 Dannon Activia 9/12/2010 SS Insert (exp 10/10/2010)
Use $1/1 Dannon Activia Dessert 8/29/2010 SS Insert (exp 10/15/2010)
Use $1/1 Activia Dessert (IE) Printable (FF)
Final Price = $1/ea

Yoplait Greek Yogurt – $1/ea
Use $0.30/1 Yoplait Greek Yogurt Cup
Use $0.30/1 Yoplait Greek Yogurt Cup
Use $0.30/1 Yoplait Greek Yogurt Cups 9/12/2010 GM Insert (exp 11/6/2010)
Use $0.30/1 Yoplait Greek Yogurt Cup 8/8/2010 GM Insert (exp 10/2/2010)
Final Price = $0.40/ea

International Delight Coffee Creamers (16 oz) – $1.66/ea
Use $1/2 International Delight Pints 9/26/2010 SS Insert (exp 11/30/2010)
Use $0.55/1 International Delight Coffee Creamer
Final Price = $0.56-$1.16/ea

Eggo Waffles (10.75-12.3 oz) – $1.50/ea wyb 4, less quantities $2/ea

Haagen-Dazs Ice Cream (14 oz) or Drumstick (4 ct) – $3.33/ea

Soy Joy Bars – $1/ea
Use B1G1 Soy Joy 10/1/2010 All You Oct 2010 (exp 12/31/2010)
Use B2G1 SoyJoy All-Natural Whole Soy and Fruit Bars
Final Price = $0.50-$0.66/ea

PERSONAL CARE

Suave Shampoo or Conditioner – $0.89/ea

Soft Soap or Irish Spring Body Wash – $3/ea
Use $1/1 Softsoap Body Wash 8/21/2010 All You Sep 2010 (exp 10/1/2010)
Final Price = $2/ea

HOUSEHOLD

Get $4 off your next shopping trip wyb 2 of the following Tide products in a single transaction

Tide Liquid Laundry Detergent (48-64 loads) – $10.99/ea
Use $2/1 Tide Laundry Detergent 8/1/2010 Parents Sep 2010 (exp 12/31/2010)
Use $2/1 Tide Stain Release 8/1/2010 Martha Stewart Living Sep 2010 (exp 11/30/2010)
Use $1/1 Tide Laundry Detergent 8/29/2010 P&G Insert (exp 9/30/2010)
Use $2/1 Tide Laundry Detergent 10/1/2010 Good Housekeeping (exp 10/31/2010)
Use $1/1 Tide Detergent 9/26/2010 P&G Insert (exp 10/31/2010)
Final Price = $8.99-$9.99/ea

Buy Any 2 of the following items and get a BONUS $0.20 off per gallon of fuel with Giant Eagle Fuelperks

Angel Soft Bath Tissue (12 dbl rl, 9 mega rl, or 24 reg rl) – $5.50/ea
Use $0.50/1 Angel Soft Bath Tissue 9/19/2010 RP Insert (exp 12/19/2010)
Use $0.50/1 Angel Soft Bath Tissue
Final Price = $4.50/ea
Sparkle Paper Towels (6 big or 8 reg rl) – $5.50/ea

Puff’s Facial Tissue (100-216 ct) or Bounty Napkins (100 ct) – $1.50/ea
Use $0.25/3 Puffs Product 9/1/2010 P&G MIR Savings Booklet (exp 1/31/2011)
Final Price = $1.33/ea


What did I miss? Please feel free to leave a comment sharing any deals you find at Giant Eagle this week!

Find meal ideas that match up with this week’s Giant Eagle ad here.


If you find this information useful, please consider subscribing to my RSS feed or email newsletter. Also, be sure to check out Stretching a Buck on Facebook. Thanks for visiting! Note: This post may contain affiliate links. View my disclosure policy here.


{ 2 comments… read them below or add one }

1 Krystle October 2, 2010 at 7:46 AM

Be sure to check with your GE about the $5/5 Kraft printable. My GE will not accept a printable over $3.

2 Kelly October 3, 2010 at 10:55 AM

A cashier at my GE told me there was a memo that they got that said they had to take them, and when I tried to use them yesterday, I did get to use them.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: